Grzechy nieczystości

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Monika310808
Bywalec
Bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 16 lip 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Grzechy nieczystości

Post autor: Monika310808 » 2020-12-01, 17:25

Magnolia pisze: 2020-12-01, 16:28 Wiesz, ja bym porozmawiała ze spowiednikiem i opowiedziała jak to było dokładnie. tzn powiedziałabym ze było współżycie przed ślubem, ale nie uznawała tego jako grzech, że nie spowiadałaś się z tego, zapytaj o ważność spowiedzi i sakramentu małżeństwa, zapytaj co obecnie możesz zrobić aby sytuację naprawić.
Niech Duch święty Cie poprowadzi i oświeci.
Czy w takiej sytuacji małżeństwo może być nieważne?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Grzechy nieczystości

Post autor: Andej » 2020-12-01, 17:57

Monika310808 pisze: 2020-12-01, 16:24 Dla mnie już za późno na to,jestem po ślubie już 8lat ale nie spowiadałam się że współżylismy,nie uważałam tego za grzech.Spowiedz przedślubna moja była nieważna
Na zmianę na lepsze, nigdy nie jest za późno. Uważam, że bardzo cenne to, że chcesz rozwiązać ten problem. Magnolia radzi właściwie i rzeczowo.
W tej chwili nie jest problemem, to co robiliście przed ślubem, ale to że do tej pory nie miałaś świadomości. Z zasady grzech jest czynem popełnianym świadomie. Ale w materii tej nieświadomości jestem tak zaskoczony, jak byłby policjant, któremu tłumaczysz, że nie wiedziałaś, że w Polsce jest ruch prawostronny.

Jak najszybciej skorzystaj z poniższej rady:
Magnolia pisze: 2020-12-01, 16:28 Wiesz, ja bym porozmawiała ze spowiednikiem i opowiedziała jak to było dokładnie.
Monika310808 pisze: 2020-12-01, 17:25 Czy w takiej sytuacji małżeństwo może być nieważne?
Niedawno zeznawałem przed Sadem Metropolitarnym. Niestety nie przed księdzem, ale z notariuszem. W luźniejszej rozmowie poruszyłem tan temat. W związku z zupełnie innymi okolicznościami. Otóż, uważam, że niezależnie od tego, czy sam sakrament nie miał wad unieważniających, to związek jest uświęcany całym życiem. Jeśli mimo tej poważnej wady szanujesz słowa przysięgi, to uświęcasz związek.
Wracając do Twojego pytanie: uważam, że związek został zawarty niegodnie, ale w sposób wiążący. Sakrament jest ważny.

Jednak jednoznaczne rozstrzygnięcie znajduje się w gestii specjalisty w zakresie prawa małżeńskiego kanonicznego. Niewielu księży, choć się tego uczyło, ma o tym pojęcie. Nie wiem, czy można się z takim pytaniem zwrócić do sądu metropolitarnego. Jednak na naszym forum bywa uznana specjalistka w zakresie tego prawa. Może trafi na ten wątek i udzieli ogólnej odpowiedzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Grzechy nieczystości

Post autor: Magnolia » 2020-12-01, 18:42

Pani @Arletta Bolesta prosimy o opinię.

Na moją wiedzę. Tez uważam że sakrament jest ważnie zawarty ale niegodziwie/ niegodnie.
Może wystarczy jakaś pokuta zadana przez spowiednika. Ale przede wszystkim należy ufać miłosierdziu Bożemu.
Skruszonym sercem Bóg nie gardzi. Jak pisze psalmista.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Grzechy nieczystości

Post autor: dromax » 2020-12-01, 22:41

:arrow: Oczywiście, że sakrament małżeństwa w tej sytuacji jest ważny. Są ściśle określone warunki nieważności zawieranego sakramentu. Można je znaleźć w Prawie Kanonicznym oraz częściowo w KKK.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 78 times
Been thanked: 47 times

Re: Grzechy nieczystości

Post autor: Arletta Bolesta » 2020-12-02, 03:57

Zgadzam się z Przedmówcami! Nie ośmieliłabym się zabrać głosu, skoro mają rację!
Inaczej wyobraźmy sobie sytuację, iż gdyby cielesna poufałość przedmałżeńska była przyczyną jego nieważności (tj. małżeństwa), to...
Pozdrawiam, wszystkiego dobrego!
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Grzechy nieczystości

Post autor: dromax » 2020-12-06, 15:38

Magnolia pisze: 2020-11-30, 17:31 Słusznie sądzony pokazuje akcent. Znacznie większym grzechem jest brak relacji z Bogiem, niż rozróżnianie w jaki sposób cudzołożyłaś. Generalnie współżycie przed małżeństwem nazywa się cudzołóstwem i tyle.
:arrow: "Cudzołóstwo" to takie słowo dzisiaj już archaiczne. W siedmiu grzechach głównych mamy po prostu "nieczystość". I tu chodzi o nieczystość w sferze seksualnej. A to jest nie tylko współżycie poza małżeństwem (sakramentalnym) ale i np masturbacja...itp.

ODPOWIEDZ