Czy właściwie przygotowuje się do Sakramentu Pokuty?

ODPOWIEDZ
radek9824
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 6 wrz 2020
Has thanked: 2 times

Czy właściwie przygotowuje się do Sakramentu Pokuty?

Post autor: radek9824 » 2020-12-07, 14:26

Staram się jak najczęściej przystępować do Spowiedzi Świętej (zazwyczaj spowiadam się co 2-3 tygodnie), prawie codziennie jestem w kościele i przyjmuje Pana Jezusa do swego serca, ale zastanawiam się czy w sposób właściwy przygotowuję się do Spowiedzi. Zawsze dzień przed spowiedzią i około pół godziny przed spowiedzią na spokojnie staram sobie przypomnieć jakie grzechy zdarzyło mi się popełnić w ostatnim czasie, opieram się głównie na Przykazaniach Bożych i Kościelnych. Rano w dzień spowiedzi odmawiam modlitwę przed spowiedzią. Wchodząc do kościoła odmawiam krótką modlitwę po czym proszę własnymi słowami Boga o łaskę dobrej spowiedzi. I przystępuję do spowiedzi. Siedząc w kolejce przypominam sobie jeszcze raz moje grzechy. Czy w sposób właściwy przygotowuję się do Sakramentu Pokuty? Wiem, że niewłaściwe przygotowanie się do Spowiedzi może być powodem nieważności spowiedzi, dlatego chciałbym wiedzieć czy mój sposób przygotowania się jest właściwy?

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy właściwie przygotowuje się do Sakramentu Pokuty?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-12-07, 15:34

Myślę, że jak najbardziej właściwy. W tym, że spowiedź może być zła przez niewłaściwe przygotowanie chodzi raczej o zupełny brak przygotowania albo nieznajomość przykazań. Podziwiam Twoje starania i życzę dalszej wytrwałości i wzrostu w pełnej miłości wierze, jaką już masz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy właściwie przygotowuje się do Sakramentu Pokuty?

Post autor: Andej » 2020-12-07, 19:35

radek9824 pisze: 2020-12-07, 14:26 czy mój sposób przygotowania się jest właściwy?
Skąd biorą się Twoje wątpliwości? Ktoś Cię krytykował? Czy może masz pomysł, jak udoskonalić?
Jeśli chcesz udoskonalać, to całe życie przed Tobą. Wszystko co robisz, może być doskonalsze. I wciąż doskonalsze. Ale nigdy nie osiągniesz w swej doskonałości poziomu Maryi. Warto mieś tego świadomość.
Twoim zadaniem jest wciąż się doskonalić. Z dnia na dzień i z roku na rok. I nie zapominać przy tym, o tym, aby dziękować Panu za osiągnięty już poziom. Już teraz można stawiać Ciebie za wzór do naśladowania. Bo to co czynisz i jak czynisz imponuje i zachwyca. Dziękuj Bogu za to, że dął ci taką umiejętność i taką wrażliwość. Może to przygotowywanie się do spowiedzi jest jednym z talentów, który masz rozwijać jak w przypowieści o talentach? Może to Twoje zadanie wciąż doskonalić swoją spowiedź i uczyć tego innych.

Szczerze wyjawię, że choć żyję kilka razy dłużej niż Ty, nie osiągnąłem takiej perfekcji. Potrafisz zaimponować. Ale po tych pochwałach nie spocznij na laurach. Dalej doskonal się. Dalej staraj się robić to coraz lepiej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Czy właściwie przygotowuje się do Sakramentu Pokuty?

Post autor: Magnolia » 2020-12-08, 18:48

Radku jest to super przygotowanie! Dzięki za świadectwo!

radek9824
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 6 wrz 2020
Has thanked: 2 times

Re: Czy właściwie przygotowuje się do Sakramentu Pokuty?

Post autor: radek9824 » 2021-04-22, 13:27

Andej pisze: 2020-12-07, 19:35
radek9824 pisze: 2020-12-07, 14:26 czy mój sposób przygotowania się jest właściwy?
Skąd biorą się Twoje wątpliwości? Ktoś Cię krytykował? Czy może masz pomysł, jak udoskonalić?
Jeśli chcesz udoskonalać, to całe życie przed Tobą. Wszystko co robisz, może być doskonalsze. I wciąż doskonalsze. Ale nigdy nie osiągniesz w swej doskonałości poziomu Maryi. Warto mieś tego świadomość.
Twoim zadaniem jest wciąż się doskonalić. Z dnia na dzień i z roku na rok. I nie zapominać przy tym, o tym, aby dziękować Panu za osiągnięty już poziom. Już teraz można stawiać Ciebie za wzór do naśladowania. Bo to co czynisz i jak czynisz imponuje i zachwyca. Dziękuj Bogu za to, że dął ci taką umiejętność i taką wrażliwość. Może to przygotowywanie się do spowiedzi jest jednym z talentów, który masz rozwijać jak w przypowieści o talentach? Może to Twoje zadanie wciąż doskonalić swoją spowiedź i uczyć tego innych.

Szczerze wyjawię, że choć żyję kilka razy dłużej niż Ty, nie osiągnąłem takiej perfekcji. Potrafisz zaimponować. Ale po tych pochwałach nie spocznij na laurach. Dalej doskonal się. Dalej staraj się robić to coraz lepiej.

Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam
Dodano po 22 sekundach:
Magnolia pisze: 2020-12-08, 18:48 Radku jest to super przygotowanie! Dzięki za świadectwo!
Bardzo mi miło

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy właściwie przygotowuje się do Sakramentu Pokuty?

Post autor: Praktyk » 2021-04-22, 16:14

radek9824 pisze: 2020-12-07, 14:26 Staram się jak najczęściej przystępować do Spowiedzi Świętej (zazwyczaj spowiadam się co 2-3 tygodnie), prawie codziennie jestem w kościele i przyjmuje Pana Jezusa do swego serca, ale zastanawiam się czy w sposób właściwy przygotowuję się do Spowiedzi. Zawsze dzień przed spowiedzią i około pół godziny przed spowiedzią na spokojnie staram sobie przypomnieć jakie grzechy zdarzyło mi się popełnić w ostatnim czasie, opieram się głównie na Przykazaniach Bożych i Kościelnych. Rano w dzień spowiedzi odmawiam modlitwę przed spowiedzią. Wchodząc do kościoła odmawiam krótką modlitwę po czym proszę własnymi słowami Boga o łaskę dobrej spowiedzi. I przystępuję do spowiedzi. Siedząc w kolejce przypominam sobie jeszcze raz moje grzechy. Czy w sposób właściwy przygotowuję się do Sakramentu Pokuty? Wiem, że niewłaściwe przygotowanie się do Spowiedzi może być powodem nieważności spowiedzi, dlatego chciałbym wiedzieć czy mój sposób przygotowania się jest właściwy?
Jedyne co mógłbym dodać, to żeby twoje myśli trochę mniej krążyły wokół sposobu a trochę więcej wokół celu.
Mniej się zastanawiaj "czy ja to poprawnie robię".
A więcej "po co ja to robię".
A robimy to po to, żeby strach przed prawdą o nas samych nie zamykał nam serca przed Bogiem. Nie po to, żeby osiągnąć wystarczającą częstotliwość spowiedzi i komunii.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ODPOWIEDZ