Ponowne przystąpienie do spowiedzi?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Ponowne przystąpienie do spowiedzi?

Post autor: Morkej » 2021-03-31, 21:44

W ostatnią niedzielę udałem się na ostatnie nabożeństwo gorzkich żali do kościoła (godzina 17) z nadzieją, że załapie się na limit. Niestety, ale nie wpuszczono mnie i parę innych osób, ale ze względu na to, że było nas mało na zewnątrz kosciola, to postanowiłem zostać do końca.

Pod koniec nabożeństwa zaczęło pod kościołem zbierać się coraz więcej osób (serio było ich dużo), a osoby przebywające w kościele zaczęły wychodzić. Ludzie masywnie zaczęli się tłoczyć do wejścia, aby móc uczestniczyć we Mszy. Nawet nie próbowałem się przepychać, inni ludzie również. Na zewnątrz kosciola zrobiło się niemałe zgromadzenie ludzi. Postanowiłem, że wrócę do domu.

Tym sposobem opuściłem po raz pierwszy niedzielną Mszę od kilku miesięcy. Byłem niedawno na spowiedzi, ale nie przyszło mi do głowy, że mógłby to być grzech. Jednak dyspensy nie ma i dlatego pojawiły się u mnie wątpliwości.
Powinienem z tego powodu przystąpić ponownie do spowiedzi?
Ostatnio zmieniony 2021-03-31, 21:51 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Ponowne przystąpienie do spowiedzi?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-03-31, 22:40

Nie musisz z tego powodu przystępować do spowiedzi, bo przecież miałeś w sobie gotowość uczestniczenia we Mszy. Specjalnie przyszedłeś, ale po prostu okoliczności sprawiły, że wróciłeś. Poza tym piszesz:
Morkej pisze: 2021-03-31, 21:44 ale nie przyszło mi do głowy, że mógłby to być grzech.
Czyli wydaje mi się, że nie popełniłeś żadnego grzechu, bo musiałbyś mieć tego świadomość, a nie miałeś złej intencji.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Ponowne przystąpienie do spowiedzi?

Post autor: Efezjan » 2021-04-01, 12:41

Morkej pisze: 2021-03-31, 21:44 W ostatnią niedzielę udałem się na ostatnie nabożeństwo gorzkich żali do kościoła (godzina 17) z nadzieją, że załapie się na limit. Niestety, ale nie wpuszczono mnie i parę innych osób, ale ze względu na to, że było nas mało na zewnątrz kosciola, to postanowiłem zostać do końca.

Pod koniec nabożeństwa zaczęło pod kościołem zbierać się coraz więcej osób (serio było ich dużo), a osoby przebywające w kościele zaczęły wychodzić. Ludzie masywnie zaczęli się tłoczyć do wejścia, aby móc uczestniczyć we Mszy. Nawet nie próbowałem się przepychać, inni ludzie również. Na zewnątrz kosciola zrobiło się niemałe zgromadzenie ludzi. Postanowiłem, że wrócę do domu.

Tym sposobem opuściłem po raz pierwszy niedzielną Mszę od kilku miesięcy. Byłem niedawno na spowiedzi, ale nie przyszło mi do głowy, że mógłby to być grzech. Jednak dyspensy nie ma i dlatego pojawiły się u mnie wątpliwości.
Powinienem z tego powodu przystąpić ponownie do spowiedzi?
Jestem zaskoczony, że w waszej diecezji/archidiecezji nie ma dyspensy. Z tego, co wiem, to KEP zalecała biskupom dyspensę. Sprawdzałeś na stronie parafialnej/diecezjalnej? Tam powinny być te informacje. Może nie ogłoszono ich wam, po prostu, a dyspensja jest.

Jeśli jej nie ma, to nieodpowiedzialność biskupa w takim razie.
Ostatnio zmieniony 2021-04-01, 12:41 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Ponowne przystąpienie do spowiedzi?

Post autor: Morkej » 2021-04-01, 12:58

Efezjan pisze: 2021-04-01, 12:41 Sprawdzałeś na stronie parafialnej/diecezjalnej? Tam powinny być te informacje. Może nie ogłoszono ich wam, po prostu, a dyspensja jest.
No widzisz, kompletna niezdara ze mnie. Dopiero teraz wszedłem na stronę archidiecezji i zobaczyłem informacje. Chociaż to też jest informacja ogólna. Zamiast oficjalnej dyspensy jest komunikat, zamiast podpisu abp jest podpis dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii, bez żadnych konkretnych dat. Parafialna strona nic nie zawierała, więc byłem pewny, że nic takiego nie ma.
Ostatnio zmieniony 2021-04-01, 13:50 przez Morkej, łącznie zmieniany 4 razy.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

ODPOWIEDZ