Walka

ODPOWIEDZ
Nietypowy_gość_2
Przybysz
Przybysz
Posty: 13
Rejestracja: 24 kwie 2021

Walka

Post autor: Nietypowy_gość_2 » 2021-04-24, 19:28

Dzień dobry chciałbym zapytać czy ta sytuacja to grzech (zdaje mi się że tak ale chciałem się upewnić) i jak się z niej wyspowiadać . A więc zacznijmy od tego że sytuacja miała miejsce 3 lata temu . Byłem 14 letnim chłopakiem gdzie popularne bylo wszystko o seksie itp . A więc byłem na plaży i byla mała dziewczynka nago puszczona przez rodziców nie podniecilem się ani nic ale powiedziałem głupi tekst ( młoda cipka zawsze na propsie) wiem bardzo głupie i wstydzę się teraz tego . Pisze o tym teraz bo sobie przypomniałem o tym teraz a zamierzam iść do spowiedzi i nie wiem jak o tym powiedzieć . Z góry dziękuję za odpowiedź

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Walka

Post autor: Andej » 2021-04-24, 19:33

Powiedz dokładnie tak, jak napisałeś. Nic więcej. Nie ubarwiaj, nie zamydlaj. Przeczytaj to, co tu napisałeś.

A co do grzechu, to spowiednik odpowie. Jak mogę tylko napisać: nie czyń tak więcej.

Jesteś wrażliwym człowiekiem. To doskonale. Ale nie ma sensu wracać do zdarzeń sprzed lat. Chyba, że były to grzechy ciężkie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Nietypowy_gość_2
Przybysz
Przybysz
Posty: 13
Rejestracja: 24 kwie 2021

Re: Walka

Post autor: Nietypowy_gość_2 » 2021-04-24, 22:54

Andej pisze: 2021-04-24, 19:33 Powiedz dokładnie tak, jak napisałeś. Nic więcej. Nie ubarwiaj, nie zamydlaj. Przeczytaj to, co tu napisałeś.

A co do grzechu, to spowiednik odpowie. Jak mogę tylko napisać: nie czyń tak więcej.

Jesteś wrażliwym człowiekiem. To doskonale. Ale nie ma sensu wracać do zdarzeń sprzed lat. Chyba, że były to grzechy ciężkie.
Dziękuję bardzo za pomoc

Dodano po 11 minutach 30 sekundach:
Nietypowy_gość_2 pisze: 2021-04-24, 19:28 ( młoda cipka zawsze na propsie )
A wracając mógłbym powiedzieć księdzu zamiast tego to : młode nagie ciało zawsze na propsie , żeby było jakos kulturalniej

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Walka

Post autor: sądzony » 2021-04-24, 22:56

Nietypowy_gość_2 pisze: 2021-04-24, 22:54 (...) propsie (...)
A co to oznacza?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Nietypowy_gość_2
Przybysz
Przybysz
Posty: 13
Rejestracja: 24 kwie 2021

Re: Walka

Post autor: Nietypowy_gość_2 » 2021-04-24, 23:22

sądzony pisze: 2021-04-24, 22:56
Nietypowy_gość_2 pisze: 2021-04-24, 22:54 (...) propsie (...)
A co to oznacza?
Tak jakby że fajnie itp

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Walka

Post autor: Andej » 2021-04-25, 09:22

Nietypowy_gość_2 pisze: 2021-04-24, 22:54 ( młoda cipka zawsze na propsie )
---
A wracając mógłbym powiedzieć księdzu zamiast tego to : młode nagie ciało zawsze na propsie , żeby było jakos kulturalniej
Z czegoś takiego wychodzi niezrozumiały bełkot. Nie ma szans, aby ksiądz zrozumiał zdanie: "młode nagie ciało zawsze na propsie".
Wstydzisz się słowa "cipka", ale selektywnie. W rozmowach z kolegami często pada. A ksiądz to nie człowiek? Zna to słowo. Nie zadziwi, nie zaskoczy. Możesz, zaznaczyć, że zacytujesz, coś powiedział.
Jeśli chcesz coś zmieniać, to "na propsie". Tego nie zrozumie żaden zgred. Chyba, że wciąż obraca się wśród nastolatków.
Ale najlepiej nic nie zmieniaj. Opisz sytuację, zacytuj, wytłumacz, co znaczy "na propsie". Zaskoczy Cię reakcja księdza. Ale to nie powód do lekceważenia. Tylko do lepszej kontroli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Walka

Post autor: lambda » 2021-04-26, 17:04

Andej pisze: 2021-04-25, 09:22
Nietypowy_gość_2 pisze: 2021-04-24, 22:54 ( młoda cipka zawsze na propsie )
---
A wracając mógłbym powiedzieć księdzu zamiast tego to : młode nagie ciało zawsze na propsie , żeby było jakos kulturalniej
Z czegoś takiego wychodzi niezrozumiały bełkot. Nie ma szans, aby ksiądz zrozumiał zdanie: "młode nagie ciało zawsze na propsie".
Wstydzisz się słowa "cipka", ale selektywnie. W rozmowach z kolegami często pada. A ksiądz to nie człowiek? Zna to słowo. Nie zadziwi, nie zaskoczy. Możesz, zaznaczyć, że zacytujesz, coś powiedział.
Jeśli chcesz coś zmieniać, to "na propsie". Tego nie zrozumie żaden zgred. Chyba, że wciąż obraca się wśród nastolatków.
Ale najlepiej nic nie zmieniaj. Opisz sytuację, zacytuj, wytłumacz, co znaczy "na propsie". Zaskoczy Cię reakcja księdza. Ale to nie powód do lekceważenia. Tylko do lepszej kontroli.
Nie ma sensu ksiedzu tego cytować na spowiedzi. Zreszta nie na tym polega spowiedz aby wszystkie sytacje dokladnie cytować i opisywać. Wystatczy powiedzieć że czynil glupie komentarze o podtekście seksualnym.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Walka

Post autor: Andej » 2021-04-26, 18:09

Kiedyś przyszedł chłopaczek do spowiedzi i wyznał, że zrobił coś nieprzyzwoitego.
Księdzu to nie wystarczało. A ponadto zaintrygowało, ze wzgl. na wiek penitenta. Zaczął dopytywać. W końcu wydusił, że chłopiec napisał słowo "dupa" na ścianie.
W tym wypadku, rzeczywiście, można oględnie. Ale to nie wyjaśni natury grzechu, bo słowo "cipka" to kolokwializm, a nie wulgaryzm.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Walka

Post autor: lambda » 2021-04-26, 19:57

Andej pisze: 2021-04-26, 18:09 Kiedyś przyszedł chłopaczek do spowiedzi i wyznał, że zrobił coś nieprzyzwoitego.
Księdzu to nie wystarczało. A ponadto zaintrygowało, ze wzgl. na wiek penitenta. Zaczął dopytywać. W końcu wydusił, że chłopiec napisał słowo "dupa" na ścianie.
W tym wypadku, rzeczywiście, można oględnie. Ale to nie wyjaśni natury grzechu, bo słowo "cipka" to kolokwializm, a nie wulgaryzm.
Powiedziec ze coś ze zrobilo sie cos nieprzyzwoitego jest zdecydowanie zbyt ogólne wiec trzeba nazwać ten czyn. Ale nie ma koniecznosci opisywac calego przebiegu.
W przedstawionm przykładzie wystarczylo nazwać że chlopiec napisał brzydkie słowo na tablicy.
Tak samo nie potrzebne jest cytowanie ksiedzu tego co się mowilo. Tylko nazwać ten konkretny czyn czyli mowienie nieprzywoitych komentarzy o podteksie erotycnzym jak najbardziej precyzuje to czego czyn dotyczyl i wiecej szczegółow nie potrzeba.
Jak by ktoś od oststniej spowiedzi wypowiedzial wiele takich glupich komentarzy to mialby wszystkie księdzu cytować?

ODPOWIEDZ