Złorzeczenie

ODPOWIEDZ
Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Złorzeczenie

Post autor: Dzik » 2021-05-09, 17:08

Rozmawiałem z mamą o kimś i powiedziała o nich "niech zdechną z tymi hektarami i gadami" i ja przytakłem bo powiedziałem "no" i czy przytaknięcie tego równa się ze złorzeczeniem a jeśli tak to jaki to grzech. Tak żem przytaknoł ale nie miałem zamiaru złożyczyć i tak nie myślałem mimo tego że też tych osób nie lubię.
Ostatnio zmieniony 2021-05-09, 17:11 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5325
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 844 times
Been thanked: 1403 times

Re: Złorzeczenie

Post autor: abi » 2021-05-10, 06:46

Dzik pisze: 2021-05-09, 17:08 Rozmawiałem z mamą o kimś i powiedziała o nich "niech zdechną z tymi hektarami i gadami" i ja przytakłem bo powiedziałem "no"
skoro tak nie myslales to ja bym przyjela ze "no" bylo potwierdzeniem ze sluchasz co mama mowi
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Złorzeczenie

Post autor: Niezapominajka » 2021-05-10, 15:31

ja zawsze w takich sytuacjach jakoś mimo wszystko staram się "buntować".
Tzn, jeśli słyszę że ktoś komuś źle życzy po prostu mówię "no przestań/bez przesady/nie wolno tak mówić", kiwam przecząco głową, cokolwiek.
Aby wyrazić że mimo wszystko się na to nie zgadzam/nie pochwalam tego.
Wiem, że na mamę nie bedzie miało wpływu to co Ty sądzisz, albo wręcz się oburzy jak zwrócisz jej uwagę, ale ja nawet jeśli mam usłyszeć kogoś oburzenie wolę wyrazić swoje zdanie. I odsuwać się od tak rzucanych na wiatr słów. Z mamą to ciężko o dyskusję - sama to wiem, moje zmiany zachowań i moje odrębne zdania też źle znosi w domu jak się zbuntuję.. Ale mimo wszystko, myślę, że delikatnie można zaznaczać, że jednak nie zgadzasz się z takimi słowami.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Złorzeczenie

Post autor: Dzik » 2021-05-10, 16:52

abi pisze: 2021-05-10, 06:46
Dzik pisze: 2021-05-09, 17:08 Rozmawiałem z mamą o kimś i powiedziała o nich "niech zdechną z tymi hektarami i gadami" i ja przytakłem bo powiedziałem "no"
skoro tak nie myslales to ja bym przyjela ze "no" bylo potwierdzeniem ze sluchasz co mama mowi
Niezapominajka pisze: 2021-05-10, 15:31 ja zawsze w takich sytuacjach jakoś mimo wszystko staram się "buntować".
Tzn, jeśli słyszę że ktoś komuś źle życzy po prostu mówię "no przestań/bez przesady/nie wolno tak mówić", kiwam przecząco głową, cokolwiek.
Aby wyrazić że mimo wszystko się na to nie zgadzam/nie pochwalam tego.
Wiem, że na mamę nie bedzie miało wpływu to co Ty sądzisz, albo wręcz się oburzy jak zwrócisz jej uwagę, ale ja nawet jeśli mam usłyszeć kogoś oburzenie wolę wyrazić swoje zdanie. I odsuwać się od tak rzucanych na wiatr słów. Z mamą to ciężko o dyskusję - sama to wiem, moje zmiany zachowań i moje odrębne zdania też źle znosi w domu jak się zbuntuję.. Ale mimo wszystko, myślę, że delikatnie można zaznaczać, że jednak nie zgadzasz się z takimi słowami.
Czy na to zasługują tamci o których mama to mówiła to powiem że ma rację bo zasługują za to co robią ale Bogu wolę pozostawić ich karanie i sądzenie a nie złożyczyć tak żem przytaknoł nie powinienem mówić no a powiedzieć że źle zrobili i zasługują na to i ciężko się nie zgodzić ale złożyczyć im nie będę ale uznam to no za potwierdzenie że jej słucham
Ostatnio zmieniony 2021-05-10, 16:55 przez Dzik, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Złorzeczenie

Post autor: Andej » 2021-05-10, 20:41

Dzik pisze: 2021-05-10, 16:52 Czy na to zasługują tamci o których mama to mówiła to powiem że ma rację bo zasługują za to co robią ale Bogu wolę pozostawić ich karanie i sądzenie a nie złożyczyć tak żem przytaknoł nie powinienem mówić no a powiedzieć że źle zrobili i zasługują na to i ciężko się nie zgodzić ale złożyczyć im nie będę ale uznam to no za potwierdzenie że jej słucham
Skoro uważasz, że mama ma rację, to niezależnie od przytaknięcia życzysz im zła.
Czy znasz Modlitwę Pańską? Są w niej słowa: odpuść nam nasze winy, tak jak my odpuszczamy naszym winowajcom. A Ty oczekujesz, że Bóg ich ukarze.
A czego Bóg oczekuje od Ciebie? Oczekuje, że im przebaczysz. I, że przekonasz mamę, aby im przebaczyła. Bóg oczekuje miłości. Także w stosunku do wrogów.
Dopóki nie przebaczysz im, dopóty sam siebie skazujesz na potępienie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Złorzeczenie

Post autor: Dzik » 2021-05-10, 21:24

Andej pisze: 2021-05-10, 20:41
Dzik pisze: 2021-05-10, 16:52 Czy na to zasługują tamci o których mama to mówiła to powiem że ma rację bo zasługują za to co robią ale Bogu wolę pozostawić ich karanie i sądzenie a nie złożyczyć tak żem przytaknoł nie powinienem mówić no a powiedzieć że źle zrobili i zasługują na to i ciężko się nie zgodzić ale złożyczyć im nie będę ale uznam to no za potwierdzenie że jej słucham
Skoro uważasz, że mama ma rację, to niezależnie od przytaknięcia życzysz im zła.
Czy znasz Modlitwę Pańską? Są w niej słowa: odpuść nam nasze winy, tak jak my odpuszczamy naszym winowajcom. A Ty oczekujesz, że Bóg ich ukarze.
A czego Bóg oczekuje od Ciebie? Oczekuje, że im przebaczysz. I, że przekonasz mamę, aby im przebaczyła. Bóg oczekuje miłości. Także w stosunku do wrogów.
Dopóki nie przebaczysz im, dopóty sam siebie skazujesz na potępienie.
Problem w tym że oni zgody nie chcą raz była zgoda ale tylko na chwilę bo później znowu

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Złorzeczenie

Post autor: Niezapominajka » 2021-05-10, 22:15

Dziku, ale to, że Oni nie chcą zgody nie znaczy że Ty masz się na to zgadzać i również ich naśladować :)

Warto postępować zgodnie ze swoim sumieniem. Możesz się modlić o zgodę między tymi ludźmi.. ale chrześcijanin nigdy nie powinien życzyć drugiemu zła.. można odczuwać złość w stosunku do kogoś, nakrzyczeć, to ludzkie.. ale życzyć zła, przez długi czas i to nawet poza napiętymi sytuacjami.. no ciężka sprawa.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Złorzeczenie

Post autor: Dzik » 2021-05-10, 22:31

Niezapominajka pisze: 2021-05-10, 22:15 Dziku, ale to, że Oni nie chcą zgody nie znaczy że Ty masz się na to zgadzać i również ich naśladować :)

Warto postępować zgodnie ze swoim sumieniem. Możesz się modlić o zgodę między tymi ludźmi.. ale chrześcijanin nigdy nie powinien życzyć drugiemu zła.. można odczuwać złość w stosunku do kogoś, nakrzyczeć, to ludzkie.. ale życzyć zła, przez długi czas i to nawet poza napiętymi sytuacjami.. no ciężka sprawa.
Nie życzę im zła choć gdyby ich spotkało to bym se pomyślał mają to na co zasługują

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Złorzeczenie

Post autor: Niezapominajka » 2021-05-10, 22:48

to nie jest myślenie zgodne z naszą wiarą, dziku. i Ewangelią.

Jezus mówi „miłujcie się wzajemnie tak jak ja was umilowalem”

przeczysz sam sobie... nie życzę im źle, ale..
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Złorzeczenie

Post autor: Andej » 2021-05-11, 18:31

Dzik pisze: 2021-05-10, 21:24 Problem w tym że oni zgody nie chcą raz była zgoda ale tylko na chwilę bo później znowu
A Ty koniecznie chcesz ich do tego przymusić? Bo masz rację, a oni nie?

Przebaczenie jest aktem jednostronnym. Katolik przebacza niezależnie od czyjejś postawy. Co nie znaczy, że postawa skruchy bardzo to ułatwia.
To samo z kochaniem. Jezus nakazał kochać nieprzyjaciół. Przykazania miłości są bezwarunkowe.

Uważam, że powinieneś im zawsze dobrze życzyć. Modlić się w ich intencji. Ale to nie znaczy, że masz się poddawać złu, które czynią. Masz prawo do obrony. Ale nie zemsty. Ani oczekiwania zła, które ma na nich spaść.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ