Zapomnienie pokuty

ODPOWIEDZ
Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Zapomnienie pokuty

Post autor: Dzik » 2021-06-24, 08:41

Ledwo odeszłem od konfesjonału i kapłem się że nie pamiętam co ksiądz na pokutę zadał to co w takiej sytuacji zrobić
Ostatnio zmieniony 2021-06-24, 08:41 przez Dzik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Zapomnienie pokuty

Post autor: Morkej » 2021-06-24, 08:52

Możesz wyznaczyć samemu własną pokutę przed Bogiem, np. że odmówię cały różaniec. Jednak trzeba wspomnieć o tym kapłanowi, gdy będziesz już szedł do następnej spowiedzi.

Możesz też podejść i poprosić jakiegoś księdza o to, aby Ci wyznaczył taką pokutę. Nie musi być to ten sam, który Ciebie spowiadał.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Zapomnienie pokuty

Post autor: Dzik » 2021-06-24, 12:18

Morkej pisze: 2021-06-24, 08:52 Możesz wyznaczyć samemu własną pokutę przed Bogiem, np. że odmówię cały różaniec. Jednak trzeba wspomnieć o tym kapłanowi, gdy będziesz już szedł do następnej spowiedzi.

Możesz też podejść i poprosić jakiegoś księdza o to, aby Ci wyznaczył taką pokutę. Nie musi być to ten sam, który Ciebie spowiadał.
To chyba wybiorę pierwszą opcję bo druga nie ma za bardzo jak a przez to trzeba księdzu przy następnej spowiedzi wspomnieć bo spowiedź przestała by być ważna ta albo przyszła czy co?

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4450
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Zapomnienie pokuty

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-06-24, 13:12

Dzik pisze: 2021-06-24, 12:18
Morkej pisze: 2021-06-24, 08:52 Możesz wyznaczyć samemu własną pokutę przed Bogiem, np. że odmówię cały różaniec. Jednak trzeba wspomnieć o tym kapłanowi, gdy będziesz już szedł do następnej spowiedzi.

Możesz też podejść i poprosić jakiegoś księdza o to, aby Ci wyznaczył taką pokutę. Nie musi być to ten sam, który Ciebie spowiadał.
To chyba wybiorę pierwszą opcję bo druga nie ma za bardzo jak a przez to trzeba księdzu przy następnej spowiedzi wspomnieć bo spowiedź przestała by być ważna ta albo przyszła czy co?
Spowiedź ważna. Zrób tak, jak radzi Morkej- wymyśl sobie własną pokutę i ją odpraw. A na następnej spowiedzi powiedz, że zapomniałeś, jaką ksiądz nadał Ci pokutę, więc wymyśliłeś własną. Nie chodzi tu o ważnosć spowiedzi, ale po prostu pokuta jest elementem sakramentu i czytałam kiedyś, że jak się zapomni i wymyśli własną to dobrze o tym powiedzieć spowiednikowi na następnej spowiedzi. Ale to nie Twoja wina, że zapomniałeś, nie masz z tego powodu grzechu, spowiedź ważna.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zapomnienie pokuty

Post autor: Andej » 2021-06-24, 22:24

Bywałem w takiej sytuacji. Czyniłem zgodnie z radą Morkeja. Bywało też, że nie pamiętałem, czy odmówiłem (staram się od razu, ale nie zawsze to możliwe) i wtedy również zadawałem sobie jakąś. Starałem się przy tym, aby była ona bardziej wymagająca od tej, która uszła pamięci. Jeśli było to możliwe.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ