Masturbacja a świadomość grzechu

ODPOWIEDZ
MichałB25

Masturbacja a świadomość grzechu

Post autor: MichałB25 » 2018-07-08, 20:15

Jeśli przez 5 lat masturbowalem i gdy dowiedziałem się ze to grzech ciężki postanowiłem z tym walczyć i mimo usilnych prób ulegne pokusie i nie odczuwając żadnej przyjemności z tego dokonam tego czynu,mam grzech lekki?
Ostatnio zmieniony 2023-07-23, 12:20 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Wolfi

Re: Masturbacja

Post autor: Wolfi » 2018-07-08, 20:24

Jesli nie wiedziales, ze to grzech, to chyba grzechu nie masz.
Jesli jestes uzalezniony i robisz to mimo, ze nie chcesz to chyba msz lekki grzech.
Tak wgl ile masz lat?

Magnolia

Re: Masturbacja

Post autor: Magnolia » 2018-07-08, 20:43

Michale, najbardziej kompetentną osobą do oceny moralnej jest spowiednik.
Jedno Ci powiem, to nie przyjemność lub jej brak decyduje o ciężarze grzechu. Porozmawiaj ze spowiednikiem.

MichałB25

Re: Masturbacja

Post autor: MichałB25 » 2018-07-08, 20:53

Chodzi raczej o to ze bardzo chce z tym skoczyć i robie wszystko żeby zapobiec temu czynowi ale razem na jakiś czas z uwagi na popęd seksualny robie to praktycznie mimowolnie,żałuję tego za każdym razem i mam wyrzuty sumienie.

Na innych forach wyczytałem ze jeśli ktoś podejmuje pracy nad sobą i mimo usilnych prób stara się przestać to winna moralna zmniejsza się do grzechu lekkiego. Dlatego ostatnio nawet jak zdarzało mi się upaść, modlilem się do ducha świętego o uzdrowienie i przyjmowalem komunie. Robilem to ok.5 lat i ciężko mi się odzwyczaic mimo wielkich chęci
Ale wole się upewnić

Z góry dziękuję wszystkim dobry ludziom za odpowiedz

Magnolia

Re: Masturbacja

Post autor: Magnolia » 2018-07-08, 21:02

Michale, Jednak namawiam ponownie do rozmowy ze spowiednikiem, bo to jego zdania powinieneś się trzymać i na jego zdaniu/ocenie polegać. Czasem do oceny moralnej trzeba poznać szczegóły Twojej sytuacji, okoliczności np właśnie to że są to upadki, czy nałóg, czy walczysz z tym czy nie.
Faktycznie zdarza się że spowiednicy oceniają daną sytuację i mówią że to tylko grzech lekki. To jest ważna informacja bo przy grzechu lekkim możesz przystępować do komunii św po spowiedzi powszechnej na początku mszy św. Ale tego nikt z ludzi na forum nie może wziąć na swoje sumienie że taka jest właśnie Twoja sytuacja. Możesz tylko spowiednika prosić o taka ocenę.
Mamy tu inny wątek o masturbacji i udzieliliśmy tam kilka dobrych rad jak unikać okazji do tego grzechu.
viewtopic.php?f=11&t=809&p=16545&hilit= ... cja#p16545

Z Bogiem.

MichałB25

Re: Masturbacja

Post autor: MichałB25 » 2018-07-08, 21:14

Tak,niestety był to nałóg. Bywało ze robiłem to kilka razy dziennie.Walcze z tym od 4 miesięcy i podejmuje pracę nad sobą (spowiednik kazał mi modlić się o to uzdrowienie z masturbacji co zresztą robie)
Nie jest jak wcześniej ze masturbacji podejmuje się z własnego widzi mi się lecz na codzień nie mam żadnej ochoty na to gdyż wstydzę się tego.Jestem w okresie dojrzewania i raz na 2-3 tygodnie popęd wraz z chęcią organizmu wynikającą z uzależnienia nasila się tak ze czuje się jakby w transie z którego jedynym wyjściem jest masturbacja.Wykonuje ruchy jakby automatycznie mimo własnej woli.

Magnolia

Re: Masturbacja

Post autor: Magnolia » 2018-07-08, 21:21

Michale wesprzemy Cię tu modlitwą.
Ale z tego co piszesz, jesteś na dobrej drodze by wyjść z tego.
Codziennie dziękuj Bogu za to co dobrego Cię spotkało danego dnia, za otrzymane łaski.

P. s zamiast skupiać się na grzechu staraj się myśleć, że starasz się podobać Bogu.
A jak upadniesz to szybko się podnoś, czyli do spowiedzi i mocne postanowienie poprawy.
Ostatnio zmieniony 2018-07-08, 22:19 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

MichałB25

Re: Masturbacja

Post autor: MichałB25 » 2018-07-08, 22:57

Bardzo dziękuję za wsparcie ;)

PS Zastanawiam się mimo wszystko czy w tej sytuacji mogę przystąpić do komunii.

Dodano po 4 minutach :
Za dwa tygodnie mam lot samolotem, jeśli nie daj Boże zdążyła by się tragedia chciałbym nie mieć grzechu ciężkiego i stąd moje pytania. W normalnej sytuacji poszedł bym za jakiś czas do spowiedzi a tak nie wiem czy będę miał okazję.

Dominik

Re: Masturbacja

Post autor: Dominik » 2018-07-08, 23:03

Nie żyjemy w Afryce by do księdza mieć setki kilometrów, wtedy było by to jakoś usprawiedliwione, w jakiejś części.
Masz dwa tygodnie,,, a jak się postarasz to nawet jutro się wyspowiadasz.

Magnolia

Re: Masturbacja

Post autor: Magnolia » 2018-07-09, 08:11

Kilka dobrych, męskich rad od Jacka Pulikowskiego:



Kilka szczerych słów od Litzy i Szustaka




ODPOWIEDZ