Spowiedź generalna

Pixel

Re: Spowiedź generalna

Post autor: Pixel » 2018-12-17, 17:22

Efezjan pisze: 2018-12-16, 19:00 No to pięknie. To nie masz się czym martwić.
Mam pytanie. Czy podczas takiej spowiedzi generalnej mam wyznawać grzechy popełnione ostatnio itd.? I dzielić to?
Czy po prostu iść np. Wg Przykazań i wszystko wyznawać?
Bo jeśli miałbym robić tak jak w pierwszym przypadku to pewnie wiele grzechów by mi się nakładało i mieszało więc jeśli jest generalna to wystarczy Chyba po prostu wyznać wszystkie grzechy na raz?

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Spowiedź generalna

Post autor: Efezjan » 2018-12-17, 17:42

Pixel pisze: 2018-12-17, 17:22
Efezjan pisze: 2018-12-16, 19:00 No to pięknie. To nie masz się czym martwić.
Mam pytanie. Czy podczas takiej spowiedzi generalnej mam wyznawać grzechy popełnione ostatnio itd.? I dzielić to?
Czy po prostu iść np. Wg Przykazań i wszystko wyznawać?
Bo jeśli miałbym robić tak jak w pierwszym przypadku to pewnie wiele grzechów by mi się nakładało i mieszało więc jeśli jest generalna to wystarczy Chyba po prostu wyznać wszystkie grzechy na raz?
Tak, wyznawać wszystkie grzechy od momentu, który pamiętasz aż do teraz. I możesz uporządkować wg Dekalogu i przykazań kościelnych.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Pixel

Re: Spowiedź generalna

Post autor: Pixel » 2018-12-17, 18:23

Efezjan pisze: 2018-12-17, 17:42
Pixel pisze: 2018-12-17, 17:22
Efezjan pisze: 2018-12-16, 19:00 No to pięknie. To nie masz się czym martwić.
Mam pytanie. Czy podczas takiej spowiedzi generalnej mam wyznawać grzechy popełnione ostatnio itd.? I dzielić to?
Czy po prostu iść np. Wg Przykazań i wszystko wyznawać?
Bo jeśli miałbym robić tak jak w pierwszym przypadku to pewnie wiele grzechów by mi się nakładało i mieszało więc jeśli jest generalna to wystarczy Chyba po prostu wyznać wszystkie grzechy na raz?
Tak, wyznawać wszystkie grzechy od momentu, który pamiętasz aż do teraz. I możesz uporządkować wg Dekalogu i przykazań kościelnych.
Czy warto iść do księdza znajomego z którym mam dobry i kontakt? Czy może lepiej do nieznajmoego? Ten znajomy ksiądz to nawet taki przyjaciel ale nie wiem czy to nie będzie dziwne bo potem tak dziwnie by mi się z nim rozmawiało gdybym wiedział że on zna wszystkie moje grzechy. Ale pewna osoba mówiła mi że u niego miała najlepsze spowiedzi w życiu.
Ostatnio zmieniony 2018-12-17, 18:24 przez Pixel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Spowiedź generalna

Post autor: Efezjan » 2018-12-17, 18:39

Pixel pisze: 2018-12-17, 18:23
Efezjan pisze: 2018-12-17, 17:42
Pixel pisze: 2018-12-17, 17:22
Efezjan pisze: 2018-12-16, 19:00 No to pięknie. To nie masz się czym martwić.
Mam pytanie. Czy podczas takiej spowiedzi generalnej mam wyznawać grzechy popełnione ostatnio itd.? I dzielić to?
Czy po prostu iść np. Wg Przykazań i wszystko wyznawać?
Bo jeśli miałbym robić tak jak w pierwszym przypadku to pewnie wiele grzechów by mi się nakładało i mieszało więc jeśli jest generalna to wystarczy Chyba po prostu wyznać wszystkie grzechy na raz?
Tak, wyznawać wszystkie grzechy od momentu, który pamiętasz aż do teraz. I możesz uporządkować wg Dekalogu i przykazań kościelnych.
Czy warto iść do księdza znajomego z którym mam dobry i kontakt? Czy może lepiej do nieznajmoego? Ten znajomy ksiądz to nawet taki przyjaciel ale nie wiem czy to nie będzie dziwne bo potem tak dziwnie by mi się z nim rozmawiało gdybym wiedział że on zna wszystkie moje grzechy. Ale pewna osoba mówiła mi że u niego miała najlepsze spowiedzi w życiu.
Radzę iść. Myślisz, że ksiądz pamięta grzechy ludzi i potem na nich odpowiednio 'patrzy'? Nie sądzę. Dla pewności jednak możesz go spytać.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Pixel

Re: Spowiedź generalna

Post autor: Pixel » 2018-12-23, 16:21

Już bylem. :!: :!:
Ostatnio zmieniony 2018-12-23, 16:21 przez Pixel, łącznie zmieniany 1 raz.

Pixel

Re: Spowiedź generalna

Post autor: Pixel » 2018-12-23, 18:25

Już bylem. :!: :!:

Tylko pytanie: Jako skrupulant miałem kilka grzechów które de facto nie są grzechem. No ale dla spokoju miałem zamiar wyznać wszystko. Gdy przyszedł czas podczas spowiedzi na wyznawanie tych grzechów (które patrząc zdrowym rozumem nie są grzechem nawet lekkim zapewne) to było mi bardzo wsyd mówić o tym bo jak już mówiłem to nie grzech a bardziej jakieś wstydliwe i prywatne zachowania. Tak mi było o tym wstyd mówić ale powiedziałem ten czyn. Miałem wątpliwości czy ksiądz to uslyszal albo czy wiedział o co chodzi to powiedziałem jeszcze raz ale nadal nie wiem czy nie było to za cicho. Ale raczej mówiłem to wszystko doscyc normalnie więc to chyba tylko kolejne natręctwa więc chyba nie ma już problemu? Bo nawet jak był to grzech lekki a raczej w ogóle to nie grzech to nie ma problemu prawda? Bo przecież ileż można się zadręczać i wyszukiwać kolejnych czynów które wg moje Sumienia mogly być zle.

Chyba czas kończyć że skrupułami i zrozumieć że grzech nie jest najważniejszy w Wierze.
Ostatnio zmieniony 2018-12-23, 18:27 przez Pixel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Spowiedź generalna

Post autor: Efezjan » 2018-12-25, 04:08

Brawo, cieszę się, że to zrobiłeś. Ja muszę w końcu iść do zwykłej, bo też się wybieram jak sójka za morze. :(
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Pixel

Re: Spowiedź generalna

Post autor: Pixel » 2018-12-27, 21:23

Efezjan pisze: 2018-12-25, 04:08 Brawo, cieszę się, że to zrobiłeś. Ja muszę w końcu iść do zwykłej, bo też się wybieram jak sójka za morze. :(
A co z wątpliwościami?
Ostatnio zmieniony 2018-12-27, 21:24 przez Pixel, łącznie zmieniany 1 raz.

Pixel

Re: Spowiedź generalna

Post autor: Pixel » 2018-12-30, 23:18

Pixel pisze: 2018-12-27, 21:23
Efezjan pisze: 2018-12-25, 04:08 Brawo, cieszę się, że to zrobiłeś. Ja muszę w końcu iść do zwykłej, bo też się wybieram jak sójka za morze. :(
A co z wątpliwościami?
Pomoże ktoś?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Spowiedź generalna

Post autor: Andej » 2018-12-31, 10:29

Jezus uczył kierowania się miłością. Kapłan powinien być kontynuatorem. Sakrament odbieraj jako akt miłości, przebaczenia. Ważne jest werbalne określenie grzechów, uświadomienie sobie ich rangi. Ale gdzys przegotował listę w myśli i w trakcie cos wyleciało, to przypomnij sobie o tym w następnej. I poinformuj.
Skrupulantyzm zatruwa życie Tobie i utrudnia spowiednikowi. Co nie znaczy, że należy pomijać problemy. Owszem, trzeba je omówić, ale tylko raz. Jeśli spowiednik, lub ksiądz poza konfesjonałem, uzna, że jest to rozdzielanie włosa na czworo, to raz na zawsze odpuść sobie.

Wiele osób ma imperatyw samozadręczania. Szukanie kolejnego dna itd. Dopóki nie stanie się to obsesją, to można z tym się pogodzić.
Przed spowiedzią konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na grzechy ciężkie. Potem na takie, których nie było, a się pojawiły. Potem na te, popełniane notorycznie, z których nie potrafimy się wyzwolić. Następnie to, o coraz mniejszej wadze.

Skrupuły związane z cichym mówieniem są dziwne. Gdyby ksiądz nie słyszał, to by poprosił o głośniejszą mowę. Gdyby Bóg nie słyszał, a wszak to On jest tym, który decyduje, to by powiedział. Robisz z igły widły. Mam świadomość, że robisz do w dobrych intencjach. Ale nie należy przesadzać.

Zaufaj Bogu. Klęknij prze obrazem Miłosierdzia i powiedz z przekonaniem: Jezu, ufam Tobie. I zaufaj. To jedyny sposób. Ja Ci nie pomogę. Tylko On może Ci pomóc. I czyni to. Ale otwórz się. Przyjmij Jego wolę. Zaufaj Mu. A wtedy rozterki znikną bezpowrotnie. Będziesz wiedział, co, kiedy i jak. Czegoć z całego serca życzę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ