Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Jakub2

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-03, 13:44

Magnolia pisze: 2018-02-03, 13:32
Jakub2 pisze: 2018-02-03, 13:17 Tak mam na mysli modlitwe wynagradzajaca, o ktorej niewielu pamieta.
To napisz jak ją praktykujesz, podziel sie z nami. Na czym ona polega wg Ciebie?
Modle sie wlasnymi slowami, tylko nie zawsze sa warunki ku temu nawet w kosciolach i to mnie najbardziej meczy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-03, 17:17

To wszystko ładne, ale nie na temat. Tu skrupulant pyta co ma robić - i z całą pewnoscią rady polegające na tym, że ma się więcej skupiać na swoich grzechach nie są dla Niego dobre.

Jakub2

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-03, 20:10

Nie ma sie na nich skupiac tylko wyciagac wnioski i nauke, by ich unikac.

Czy nie zauwazylesz ze tych skrpulantow jest coraz wiecej?
Czy zastanawiales sie nad tego powodem?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-03, 21:35

Dokładnie z takiego nastawienia, jakie polecasz - skupieniu na grzechu, zamiast na Miłości Boga.
Bierze się on z głupiego nauczania na katechezie, a często także rodzicielskiego czy nawet niekiedy z ambon.
Potem ludzie mają Boga za Wielkiego Brata, czy Wielkiego Księgowego, który nic tylko notuje co tam robią i patrzy by na czymś ich złapać.
I żyją w strachu, de facto patrząc tylko czy wypełniają "Prawo" zamiast żyć w Łasce.
Zupełnie jakby żyli w Starym Testamencie.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: W drodze » 2018-02-03, 22:06

Albo z laski.

Jakub2

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-04, 03:52

Marek_Piotrowski pisze: 2018-02-03, 21:35 Dokładnie z takiego nastawienia, jakie polecasz - skupieniu na grzechu, zamiast na Miłości Boga.
Bierze się on z głupiego nauczania na katechezie, a często także rodzicielskiego czy nawet niekiedy z ambon.
Potem ludzie mają Boga za Wielkiego Brata, czy Wielkiego Księgowego, który nic tylko notuje co tam robią i patrzy by na czymś ich złapać.
I żyją w strachu, de facto patrząc tylko czy wypełniają "Prawo" zamiast żyć w Łasce.
Zupełnie jakby żyli w Starym Testamencie.
To skupianie sie na grzechu to tylko ty starasz sie przykleic do moich wypowiedzi.
Jak zauwazylem to nie probujesz nawet rozumiec co inni pisza, tylko z gory implementujesz im bledy na ktorych zafiksowales swoje wypowiedzi i dla ciebie nie moze byc innaczej niz czarne albo biale, jesli rozni sie choc troche od twojego to musi byc przeciwne.

W ogole to zaczynam watpic czy rozumiesz co znaczy zyc w Łasce.
Nawet pewnie nie rozumiesz ze ST jest dokladnie o tym samym co NT, a roznica jest tylko w pogmatwaniu przykazan przez ludzi.
Dlatego tez pisalem o nauce religii, dla skrupulantow, bo takie rozumienie Boga jak piszesz to wlasnie wynika z brakow podstawowej wiedzy o Nauczaniu Jezusa i opieranie sie na pogladach i dzialaniach otoczenia ktore prowadzi do takich sytuacji ze taki czlowiek w koncu nie rozummie o co chodzi.
Jesli mialbym ocenic to co piszesz i polecasz to stwierdzil bym ze prowadzi ono do hipisowskiego rozumienia wiary, podobnie jak to sie dzieje w wielu grupach Odnowy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-04, 10:39

Jakubie,
nie polemizowałbym z Tobą (podobnie jak nie polemizuję z Abrahamem45, Krzyskim niepieklo), ale to co piszesz jest po prostu SZKODLIWE dla skrupulanta; jesli nie wierzysz spytaj KOGOKOLWIEK kto się na tym choć trochę wyznaje i przestań szkodzić.
Tyle mam Ci w tej sprawie do powiedzenia.

Jakub2

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-04, 11:32

Marek_Piotrowski pisze: 2018-02-04, 10:39 Jakubie,
nie polemizowałbym z Tobą (podobnie jak nie polemizuję z Abrahamem45, Krzyskim niepieklo), ale to co piszesz jest po prostu SZKODLIWE dla skrupulanta; jesli nie wierzysz spytaj KOGOKOLWIEK kto się na tym choć trochę wyznaje i przestań szkodzić.
Tyle mam Ci w tej sprawie do powiedzenia.
Od kiedy to lepsze rozumienie wiary i Boga jest dla kogokolwiek szkodliwe?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-04, 11:38

NTDI

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: W drodze » 2018-02-08, 13:52

Jakub2 pisze: 2018-02-04, 11:32
Marek_Piotrowski pisze: 2018-02-04, 10:39 Jakubie,
nie polemizowałbym z Tobą (podobnie jak nie polemizuję z Abrahamem45, Krzyskim niepieklo), ale to co piszesz jest po prostu SZKODLIWE dla skrupulanta; jesli nie wierzysz spytaj KOGOKOLWIEK kto się na tym choć trochę wyznaje i przestań szkodzić.
Tyle mam Ci w tej sprawie do powiedzenia.
Od kiedy to lepsze rozumienie wiary i Boga jest dla kogokolwiek szkodliwe?
A co znaczy „lepsze rozumienie” czym to zmierzyć lub kto ma to ocenic?
Ilu lufzi wierzacych na ziemu ,tyle sposobów rozumienia wiary nawet sami Papieże różnie interpretują.

Jakub2

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-08, 21:39

W drodze pisze: 2018-02-08, 13:52
Jakub2 pisze: 2018-02-04, 11:32
Marek_Piotrowski pisze: 2018-02-04, 10:39 Jakubie,
nie polemizowałbym z Tobą (podobnie jak nie polemizuję z Abrahamem45, Krzyskim niepieklo), ale to co piszesz jest po prostu SZKODLIWE dla skrupulanta; jesli nie wierzysz spytaj KOGOKOLWIEK kto się na tym choć trochę wyznaje i przestań szkodzić.
Tyle mam Ci w tej sprawie do powiedzenia.
Od kiedy to lepsze rozumienie wiary i Boga jest dla kogokolwiek szkodliwe?
A co znaczy „lepsze rozumienie” czym to zmierzyć lub kto ma to ocenic?
Ilu lufzi wierzacych na ziemu ,tyle sposobów rozumienia wiary nawet sami Papieże różnie interpretują.
Nie rozumiem kompletnie o co ci chodzi, czy szukasz dziury w calym, czy masz jedynie ochote popisac na forum.

Odpowiec moge ci dac jedna, jakkolwiek bys rozumial wiare, to zawsze mozesz ja jeszcze lepiej zrozummiec niz rozumiesz w tym momencie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-08, 22:41

Po prostu w drodze daje Ci Jakubie do zrozumienia, że zakładanie że to co napiszesz automatycznie jets "lepszym rozumieniem" to....

Jakub2

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-09, 00:17

Marek_Piotrowski pisze: 2018-02-08, 22:41 Po prostu w drodze daje Ci Jakubie do zrozumienia, że zakładanie że to co napiszesz automatycznie jets "lepszym rozumieniem" to....
On chcialby abym napisal co jest "lepszym rozumieniem", ale ja moglbym mmu odpowiedziec ze jak pokaze mi jaka jest jego wiara, to mu odpowiem czy moze lepiej ja rozumiec.
Oczywiscie na pismie tego nie zrobi-nie pokaze, wiec i ja nie powiem mu tego czego by oczekiwal. ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-09, 09:55

Kręcisz znów. sapper powrócił.

Jakub2

Re: Czy mam to mówić podczas spowiedzi?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-09, 11:11

Marek_Piotrowski pisze: 2018-02-09, 09:55 Kręcisz znów. sapper powrócił.
A ty znow swoje o kreceniu choc nie rozumiesz co napisalem.
Moze ty potrafisz pokazac swoja wiare tekstem? Bo tego chyba nikt nie potrafi zrobic.
Oczywiscie jak wiadomo dla ciebie takie stwierdzenia sa okazja do wkladania w nie swoich wyobrazen i domyslow nie z tej ziemi. x_x

ODPOWIEDZ