przelanie Krwi Chrystusowej

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Efezjan » 2019-05-04, 22:05

Wiesława pisze: Nauka i "zatrzymanie się" na krzyżu to tylko nauka Pawłą, którą przejął KK
Hmm, dlaczego zatem Wielki Piątek jest świętem państwowym na przykład w Niemczech, jeśli dla protestantów Zmartwychwstanie jest niby takie ważne?

Coś mi tu nie pasuje, Wiesławo.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-04, 23:06

Czy to źle, jesli przyjmuje się naukę Pawła (jak rozumiem, wyrażoną w Piśmie Świętym)?
Coś mi tu nie gra...

Biserica Dumnezeu

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 14:54

Stawiajac obok siebie dwie nauki zbudowane na bazei wydarzen biblijnych: nauke ( ppoglady ) Wieslawy i nauke sw. Pawla Apostola, na ktora warto postawic swoje zycie?

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Wiesława » 2019-05-10, 20:48

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-05-07, 14:54 Stawiajac obok siebie dwie nauki zbudowane na bazei wydarzen biblijnych: nauke ( ppoglady ) Wieslawy i nauke sw. Pawla Apostola, na ktora warto postawic swoje zycie?
A w którym miejscu ja zachęcam kogokolwiek do budowania swego życia na moich poglądach? :)) Człowieku, ogarnij się i naucz się czytac ze zrozumieniem. :-h

Biserica Dumnezeu

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-10, 22:07

Ogarnalem sie.
sw. Pawel jest autorytetem.
A co Ty proponujesz, gdy masze do niego zastrzezenia?

Ps: dzieki, ze dojrzalas we mnie czlowieka. To brzmi dumnie.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Wiesława » 2019-05-11, 12:32

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-05-10, 22:07 Ogarnalem sie.
sw. Pawel jest autorytetem.
A co Ty proponujesz, gdy masze do niego zastrzezenia?

Ps: dzieki, ze dojrzalas we mnie czlowieka. To brzmi dumnie.
Oczywiście, że św.Paweł jest autorytetem, dla całych mas ludzi. Niektóre jego Listy, czy ich fragmenty sa bardzo pomocne.
Ja nie proponuję nic spektakularnego poza czytaniem z dystansem i nie wyciąganiem doktryn z ludzkiego widzimisię.
Co mam do Pawła? Całkiem sporo, ale obawiam się, że na forum tutejszym nie można takich spraw poruszać. Zasygnalizuję tylko, że samo nawrócenie jego jest mocno wątpliwe. Jeśli ktoś nie potrafi o swoim własnym, tak spektakularnym wydarz\eniu opowiedzieć jednakowo, tak samo tylko raz tak raz siak, to mnie się czerwone światło zapala. Podam ci przykłąd: ponad 30 lat temu zdarzyło mi się, że zostałam w sposób niesamowity, spektakularny, nadzwyczajny uratowana od śmierci pod kołami pociągu (przez przeniesienie mojego ciała w niezrozumiały dla mnie sposób kilkanaście metrów dalej). Niektórzy nazwaliby to cudem. O detalach i okolicznościach zdarzenia umiem zawsze tak samo opowiedzieć, bo wiem i dokładnie pamiętam tak nadzwyczajne zdarzenie. A co dopiero, gdybym osobiście spotkała Boga samego w postaci Pana Jezusa. Czy można o czymś takim nie pamiętać dokładnie? Pomyśl.
No i...czy Jezus objawiając się Pawłowi mówiłby dokłądnie słowami starożytnych filozofów :?: :D Coś mi tu nie gra.
A druga sprawa to taka, że niesłusznie mówi się o Pawle (on sam o sobie też), jako o Apostole. Tych był 12, wybranych osobiście przez Syna Bożego, a w miejsce Judasza został wybrany Maciej. Paweł uzurpował sobie to miano. Owszem, mógł być nauczycielem, ale na pewno nie jest Apostołem.
Mogę tak jeszcze i jeszcze, ale po co?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-11, 12:58

No cóż, można miec różne opinie - zwłaszcza gdy się odejdzie już nie tylko od wiary Magisterium, ale również wiary w tekst Pisma Świętego.
Wtedy właściwie każdy pogląd można wyrazić - również taki, jaki wyrażasz Wiesławo.
Trudno dyskutować z założeniami tego typu.

Może tylko to, że Dzieje Apostolskie nie były napisane przez św.Pawła, a też jest w nich nazywany apostołem (Dz 14,4;14,14) (Barnaba zresztą też).
Także Piotr mówi o miejscowych apostołach (2 Ptr 3,2)

Oczywiście Dwunastu którzy chodzili z Panem pamiętamy w sposób szczególny (Ap 21,14) - ale jak widać to nie znaczy że tytuł "apostoła" do nich się ogranicza.

Biserica Dumnezeu

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-11, 13:40

Absolutyzujesz Wieslawo i swoja osobe i swoje zyciowe doswiadczenia. Nie przychodzi Tobie do glowy, iz kazdy z nas moglby miec ( a moze nawet i mial ) rozliczne niewyjasnione, a nawet cudowne wydarzenia w zyciu ...?
Powiedz, dlaczego Judasz, chociaz byl Apostolem i stykal sie z Jezusem osobiscie, zapomnial o tym i zdradzil?

Ps: zrobil sie off top. Prosze Administracje o przeniesienie tych wypowiedzi do jakiegos innego watku .

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Wiesława » 2019-05-11, 14:21

Marek_Piotrowski pisze: 2019-05-11, 12:58 No cóż, można miec różne opinie - zwłaszcza gdy się odejdzie już nie tylko od wiary Magisterium, ale również wiary w tekst Pisma Świętego.
Wtedy właściwie każdy pogląd można wyrazić - również taki, jaki wyrażasz Wiesławo.
Trudno dyskutować z założeniami tego typu.

Może tylko to, że Dzieje Apostolskie nie były napisane przez św.Pawła, a też jest w nich nazywany apostołem (Dz 14,4;14,14) (Barnaba zresztą też).
Także Piotr mówi o miejscowych apostołach (2 Ptr 3,2)

Oczywiście Dwunastu którzy chodzili z Panem pamiętamy w sposób szczególny (Ap 21,14) - ale jak widać to nie znaczy że tytuł "apostoła" do nich się ogranicza.
Powaliłeś mnie. A co to jest "WIARA MAGISTERIUM". Dobrze, nie odpowiadaj, bo się załamię. Za dużo wiem o tym, abym chciała dyskutować, a do oczu nie mam zamiaru skakać.
Dzieje Ap. spisał kolega Pawła - łukasz. I po temacie :D ;)

Dodano po 2 minutach 1 sekundzie:
Biserica Dumnezeu pisze: 2019-05-11, 13:40 Absolutyzujesz Wieslawo i swoja osobe i swoje zyciowe doswiadczenia. Nie przychodzi Tobie do glowy, iz kazdy z nas moglby miec ( a moze nawet i mial ) rozliczne niewyjasnione, a nawet cudowne wydarzenia w zyciu ...?
Powiedz, dlaczego Judasz, chociaz byl Apostolem i stykal sie z Jezusem osobiscie, zapomnial o tym i zdradzil?

Ps: zrobil sie off top. Prosze Administracje o przeniesienie tych wypowiedzi do jakiegos innego watku .
Ja nie odzieram NIKOGO z jego własnych przeżyć, ani nie próbuję gloryfikować własnych. Myślę, że niepotrzebnie dałam jeden/ten przykład licząc na zrozumienie intencji. Zapomnij. Nie było sprawy. Paweł to apostoł. Łykajcie co tam chcecie. Mnie interesuje nauka Jezusa, reszta to blotki.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Andej » 2019-05-11, 16:38

Wiesława pisze: 2019-05-11, 12:32... Jeśli ktoś nie potrafi o swoim własnym, tak spektakularnym wydarz\eniu opowiedzieć jednakowo, tak samo tylko raz tak raz siak, to mnie się czerwone światło zapala. ...
Kiedyś miałem wypadek. Bezpośrednio po złożyłem zeznania, opisałem. Po pół roku była rozprawa sądowa. Opowiedziałem, jak było. A sędzia na to, że na przesłuchaniu mówiłem coś innego. Dopiero, gdy mi odczytali wcześniejsze zeznania, przypomniałem sobie przebieg.
Mówią, że zdarzenie, które ino przypadkiem nie zakończyły się śmiercią pozostają w pamięci z fotograficzną dokładnością. Może niektórzy tak mają. Ja nikogo takiego nie znam. I każdemu, z kim się stykałem, z czas zatraca szczegóły, pewne okoliczności. Ale zwykle też następuje proces znajdowania sensu. W zdarzeniu i w życiu. W wpływie zdarzenia na życie.

Apostoł.
Wg SJP PWN:
apostoł
1. «każdy z dwunastu wybranych uczniów Chrystusa»
2. «głosiciel chrześcijaństwa»
3. «propagator jakichś zasad, jakiejś idei lub nauki»

Nie widzę żadnego zgrzytu wobec Pawła. Chyba nie chcesz wcisnąć, że nie odpowiada żadnemu z wyjaśnień?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Wiesława » 2019-05-11, 17:08

Andej pisze: 2019-05-11, 16:38
Wiesława pisze: 2019-05-11, 12:32... Jeśli ktoś nie potrafi o swoim własnym, tak spektakularnym wydarz\eniu opowiedzieć jednakowo, tak samo tylko raz tak raz siak, to mnie się czerwone światło zapala. ...
Kiedyś miałem wypadek. Bezpośrednio po złożyłem zeznania, opisałem. Po pół roku była rozprawa sądowa. Opowiedziałem, jak było. A sędzia na to, że na przesłuchaniu mówiłem coś innego. Dopiero, gdy mi odczytali wcześniejsze zeznania, przypomniałem sobie przebieg.
Mówią, że zdarzenie, które ino przypadkiem nie zakończyły się śmiercią pozostają w pamięci z fotograficzną dokładnością. Może niektórzy tak mają. Ja nikogo takiego nie znam. I każdemu, z kim się stykałem, z czas zatraca szczegóły, pewne okoliczności. Ale zwykle też następuje proces znajdowania sensu. W zdarzeniu i w życiu. W wpływie zdarzenia na życie.

Apostoł.
Wg SJP PWN:
apostoł
1. «każdy z dwunastu wybranych uczniów Chrystusa»
2. «głosiciel chrześcijaństwa»
3. «propagator jakichś zasad, jakiejś idei lub nauki»

Nie widzę żadnego zgrzytu wobec Pawła. Chyba nie chcesz wcisnąć, że nie odpowiada żadnemu z wyjaśnień?
I teraz zamiast tematu będziemy pod sąd oddawać moje doświadczenia. :)) Tak macie rację, w dodatku na pewno byłam pijana albo co tam sobie dopowiecie. Byle apostoł narodów jaśnie Paweł miał rację.
Tylko że ja mam w nosie w co i komu wy wierzycie. Napisałam już komu ja wierzę, ale to umknęło wszystkim. Paweł ponad Jezusa.
Cześć.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: przelanie Krwi Chrystusowej

Post autor: Andej » 2019-05-11, 17:26

Jeśli tak gardzisz nami, to po co cokolwiek piszesz?
Jeśli nie rozumiesz com napisał, to po co czytasz?
Zadufania w sobie nie uważam za zaletę. Wręcz przeciwnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ