Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-02-15, 21:09

Dzisiaj byłem na spotkaniu Diecezjalnej Odnowy - zadałem pytanie o podstawy nauczania świeckich w Kościele najbardziej charyzmatycznym księżom w diecezji w tym odpowiedzialnemu Koordynatorowi
odpowiedzi były podobne:
- na podstawie chrztu kazdy chrześcijanin ma prawo i obowiązek głosić Ewangelię
- każdy biskup daje zgodę na głoszenie obcym w swojej Diecezji - takową dostają każdorazowo Antonello, czy Bashobora, a na przykład Zieliński jej nie dostał u nas tylko bez rozgłosu (choć ja o tym pisałem na forum). Czasami organizatorzy obchodzą to i nie proszą biskupa miejsca o zgodę szczególnie jak to się odbywa poza kościołami ( w sali gimnastycznej, auli itp.), czasami księżą sami decydują i nie pytają biskupa, a czasami to sami księża maja prawo decydować i to oni odpowiadają za to kto i co u nich w parafii głosi.

takie są zasady w KK
Nie ma zwyczaju wydawać misji świeckim na "głoszenie " w Archidiecezji Gnieźnieńskiej poza Katechetami i doradcami życia rodzinnego i nadzwyczajnymi szafarzami - nikt nie ma specjalnej misji kanonicznej na "głoszenie".
Zapytani, czy Ewangelizatorom/Ewangelistom, którzy poświęcili swe życie na głoszenie nie powinno się takowych wydawać?
- koordynator odpowiedział, że skończenie teologii upoważnia do takowego
- ale nie wiem czy przemyślał co mówi?
jak sądzicie ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Magnolia » 2020-02-15, 21:39

Czyli jednak biskupi wyrażają zgodę na udział konkretnej osoby w konferencjach itp... czyli teoretycznie biorą odpowiedzialność (?) Tak to rozumiem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-02-15, 23:28

Tak jak napisałem - nie zawsze organizatorzy pytają,
ale jeśli to się odbywa a kościele, to wyraża zgodę gospodarz miejsca czyli proboszcz, będący namiestnikiem/przedstawicielem (a więc i zastępcą) biskupa i to on bierze odpowiedzialność i ma do tego prawo - jest pasterzem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: szary brat » 2020-02-16, 06:09

Posiadanie misji od biskupa nie likwiduje odpowiedzialności za swoje działania.
Niejaka Małgosia - Małgosiaa - Helenka - Biedronka - wieloletnia moderatorka na katolickich forach katolik.pl a potem wiara.pl nieraz się chwaliła misją na prowadzenie katechez od biskupa gnieźnieńskiego (chyba jeszcze od bp Kowalczyka), a to co uprawiała na tamtych forach było raczej urąganiem takiej misji, niż jej wypełnianiem.

- nie uczyła się na bieżąco bo to co nauczyła się 20 lat wcześniej uważała za wystarczające, - jej znamienne zdanie w temacie brzmiało: "gdyby biskup uważał, że jestem niedouczona i miał do mnie zastrzeżenia, to odebrałby mi misję kanoniczną - a nie zrobił tego" - kompletna masakra na całą katolicką Polskę.

- traktowała forumowiczów jak bydło, a nie braci i siostry, którym miała służyć - mistrzyni banowania bez rozeznawania sprawy i jej okoliczności, szczególnie tych, którzy mieli inne zdanie niż ona,
- zdarzały się jej teologiczne wpadki merytoryczne, które nie skłaniały jej ani do powrotu do nauki, ani do przeproszenia kogokolwiek.

Nie wiem ile apostazji wynikło z tak prowadzonej misji kanonicznej. Wiem z różnych źródeł, ze apostazje często wynikają z fatalnego poziomu prowadzonej wśród młodych katolików katechezy na lekcjach religii.

Dlatego nie fetyszyzowałbym sprawy misji kanonicznej.

Zasady są proste:
1. Nikt nie ma prawa głosić katechez w katolickich kościołach bez misji udzielonej przez biskupa,
2. Każdy katolik, w każdym miejscu, ma prawo i obowiązek dawać świadectwo swojej wiary w Jezusa Chrystusa i nie potrzebuje do tego żadnej formalnej misji.
3. Sposób wykorzystania katolickich świątyń przez proboszczów podlega monitorowaniu przez biskupów, którzy za to m.in. odpowiadają.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-02-16, 13:25

szary brat pisze: 2020-02-16, 06:09 Zasady są proste:
1. Nikt nie ma prawa głosić katechez w katolickich kościołach bez misji udzielonej przez biskupa,
2. Każdy katolik, w każdym miejscu, ma prawo i obowiązek dawać świadectwo swojej wiary w Jezusa Chrystusa i nie potrzebuje do tego żadnej formalnej misji.
3. Sposób wykorzystania katolickich świątyń przez proboszczów podlega monitorowaniu przez biskupów, którzy za to m.in. odpowiadają.
Zasady proste ale nie przystające do życia a więc nie prawdziwe
Ad 1 Świeccy głoszą, prowadzą rekolekcje, często bardzo dobre, wartościowe i ortodoksyjne - domniemywam, że za zgoda biskupa, a na pewno księdza proboszcza - przykład Lech Dokowicz i "Któż jak Bóg"
http://www.ktozjakbog.pl/o_rekolekcjach
Któż jak Bóg! - pod takim tytułem zostały stworzone trzydniowe, multimedialne rekolekcje ewangelizacyjne, których celem jest nawiązanie osobistej relacji z Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Rekolekcje te są odpowiedzią na potrzebę Nowej Ewangelizacji - modlitwa, świadectwa, konferencje, filmy, prezentacje multimedialne, zespół muzyczny, światło - wszystko to służy odnowieniu życia duchowego i nawróceniu. Rekolekcje " Któż jak Bóg!" skierowane są do parafii, szkół, kapłanów i wspólnot zakonnych.
Ad2 Świadectwo to za mało. Ja bym dodał ewangelizacje, apologetykę, katechezy popularne, prowadzenie kursów, rekolekcje, szkoleń, dni skupienia i co tam jeszcze nie wymieniłem. Tylko, że wszystko to we wspólnocie Kościoła, diecezjalnego, lub tylko lokalnego - a więc w jedności z biskupem, proboszczem, lub jego zastępcą czyli ks. opiekunem.

Ad3 Zgoda - jeśli więc w mojej parafii ma się odbyć coś co mnie gorszy pisze lub dzwonie, lub jadę do Kurii i interweniuję, - decyzję przyjmuję z pokorą.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Konwalia

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Konwalia » 2020-02-18, 10:26

Przepraszam, ale jaki cel ma publikowanie na forum jakichś osobistych przepychanek? Komu to jest potrzebne? Mamy już temat o Odnowie, o kilku konkretnych znanych charyzmatykach. Andej miał rację. Proszę, zamknijcie temat albo poprowadźcie go w innym kierunku, bo idzie w stronę zdecydowanie nieprzystającą postawie chrześcijańskiej. Dziękuję.

Magnolia

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Magnolia » 2020-02-18, 10:38

Ze względu na wyraźne odejście od tematu wątku zamykam dyskusję na dobę, naradzimy się co dalej zrobić z tym tematem.
Pozdrawiam Magnolia

p.s na prośbę autora wątku jeden jego post usunęłam i odblokowałam temat, proszę jednak trzymać się tematu wątku , oby temu przyświecało jakieś dobro, za co z góry dziękuję

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: szary brat » 2020-02-18, 14:56

Jezus powiedział: Prawda Was wyzwoli.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-02-18, 22:04

Wątek jest bardzo potrzebny i aktualny, mało tego jest bardzo twórczy, gdyż wspólnie doszliśmy, do zdrowych katolickich zasad, jakie powinny obowiązywać w nauczaniu świeckich w KK.
Czy ktoś ma jakieś zastrzeżenia, uwagi itp do tych ustaleń?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Jozek » 2020-02-18, 23:27

Moze ma ktos linki do konkretnych publikacji, najlepiej Watykanskich oficjalnych ktore okreslaja cel, zadania, i w ogole okreslaja czym jest/ sa grupy Odnowy?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-03-03, 11:26

Józek- Odnowa ma 50 lat, wiec dokumentów jest całe mnóstwo. Zajrzyj do wątku historia Odnowy a w necie wpisz Odnowa w Polsce i znajdziesz oficjalną stronę główną .
https://www.odnowa.org/
Ostatnio zmieniony 2020-03-03, 11:28 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Jozek » 2020-03-03, 11:46

Dezerter pisze: 2020-03-03, 11:26 Józek- Odnowa ma 50 lat wiec dokumentów jest cale mnustwo. Zajrzyj do wątku historia odnowy a w necie wpisz odnowa w Polsce i znajdziesz oficjalną strone główną .
https://www.odnowa.org/
Dezerter, ja czytalem juz sporo na temat Odnowy, ale nigdzie nie znalazlem jakiegos konkretnego okreslenia czym jest i jakie sa konkretne zadania Odnowy.
Po prostu od tej strony sam cel istnienia tego ruchu wydaje sie sie mglisty.
Rozumiem ze robia to czy tamto itd. ale nie ma nic co konkretnie okreslalo by Odnowe.
Moze to wygladac jak czepianie sie, ale w tych wszystkich artykulach opisach i dzialaniach nie widze wyraznego i konkretnego celu i okreslenia czym jest Odnowa.
Anii to nie zakon, czy klasztor, ani konkretne ugrupowanie, ani Kosciol, choc najblizsze okreslenie ktore przychodzi mi do glowy to male same sobie kosciolki w duzych kosciolach. Podobnie wyglada sytuacja z innymi grupami przykoscielnymi.
Myslalem ze ktos poda jakis link do dokumentu Kosciola, okreslajacy chocby konkretny status i zakres dzialania Odnowy w Kosciele.
Pewnie po prostu jestem za glupi by znalesc takie dokumenty w sieci i dlatego pytam na forumm, bo sporo sie o Odnowie mowi i pisze.
Masz moze jakies dokumenty Kosciola ktore to specyficznnie okreslaja i niweluja moje okreslenie "male same sobie kosciolki w duzych kosciolach" ?
Fakt ze trwa to ponad 50 lat i jest akceptowane, nie oznacza jeszcze statusu, ktory powinien byc podany w takiej formie w jakiej ustanawiane sa np. nowe zakony, co oznacza oficjalnie zatwierdzenie przez Papieza w oficjalnych dokumentach.
Jak ktos nowy przychodzi do Odnowy, to praktycznie nie wie o co chodzi, wiedza tylko nieliczne osoby i w kazdej grupie co innego sie dzieje. Przede wszystkim rzadko mozna spotkac kaplana prowadzacego.
Ostatnio zmieniony 2020-03-03, 11:58 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-03, 12:46

To bardzo dobre pytanie. Taki Neokatechumenat ma swoje statuty zatwierdzone przez Watykan, moja wspólnota Przyjaciele Oblubieńca właśnie pracuje nad statutem itd. A jakie są programowe i statutowe dokumenty Odnowy? Dokumenty z Malines?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Magnolia

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Magnolia » 2020-03-03, 13:07

Generalnie jest to wspólnota ewangelizacyjna. Czyli spotykają się by formować się by potem ewangelizować, czyli nieść odnowę.

Ze względu na to że nie jest to jednorodna wspólnota, to każda diecezja może określić samodzielnie jej statut.
Np w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej sa takie cele:

Podstawowe cele Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym
(Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej)

1. Zachęcanie do dojrzałego i nieustannego nawracania się ku Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu i Zbawicielowi.

2. Zachęcanie do zdecydowanego osobistego przyjęcia osoby Ducha Świętego, Jego obecności i mocy. Te dwie łaski duchowe często przychodzą łącznie w doświadczeniu zwanym w różnych częściach świata „chrztem w Duchu Świętym” lub „wylaniem Ducha Świętego” lub „odnowieniem w Duchu Świętym”. Rozumiane są najczęściej jako osobiste przyjęcie łaski osobowego spotkania z Jezusem Chrystusem jako Panem chrześcijańskiej inicjacji i umocnienie w chrześcijańskiej służbie dla Kościoła i świata.

3. Podejmowanie posługiwania darami duchowymi (charyzmatami) nie tylko w Odnowie Charyzmatycznej, lecz szerzej w Kościele. Te dary zwyczajne i nadzwyczajne ujawniają się obficie wśród świeckich, zakonników i kleru. Ich poprawne zrozumienie i używanie zharmonizowane z innymi elementami życia Kościoła jest źródłem mocy dla chrześcijan w ich drodze ku świętości i w pełnieniu misji.

4. Popieranie i podejmowanie dzieła ewangelizacji w mocy Ducha Świętego, również ewangelizacji i reewangelizacji chrześcijan jedynie z imienia, ewangelizacji kultury i struktur społecznych. Odnowa szczególnie angażuje się w misję Kościoła głosząc Ewangelię słowem i czynem, ukazując Jezusa Chrystusa przez osobiste świadectwo oraz te uczynki wiary i sprawiedliwości, do których jest powołany każdy chrześcijanin.

5. Pielęgnowanie stałego wzrostu w świętości przez integrację charyzmatów z pełnią życia Kościoła. Odnowa zachęca do udziału w bogatym życiu sakramentalnym i liturgicznym, do czerpania z tradycji katolickiej modlitwy i duchowości, do stałej formacji w nauce katolickiej pod kierunkiem Kościoła i do uczestnictwa w wypełnianiu programu duszpasterskiego Kościoła.

http://koszalin.odnowa.org/?page_id=868

Wspólnota Mocni w Duchu, tak siebie określa:
http://wspolnota.mocniwduchu.pl/mocni-w ... -jestesmy/

Może tu jeszcze coś znajdziesz:
http://warszawa.odnowa.org/category/odnowa/

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Jozek » 2020-03-03, 15:06

Magnolia, to co podajesz to jedynie potwierdza to co pisalem "same sobie kosciolki w duzym kosciele". Kazdy sam sobie ustala co ma robic jak, kiedy i gdzie. Nie ma zadnego zbiorczego dla wszystkich okreslenia czym sa, co stanowia, co robia, jak robia gdzie, co, kiedy i dlaczego.

ODPOWIEDZ