Czy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest faktem naukowym czy tylko kwestią wiary?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kamil Beniuk
Początkujący
Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 11 wrz 2018
Lokalizacja: Skierdy
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 30 times
Kontakt:

Czy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest faktem naukowym czy tylko kwestią wiary?

Post autor: Kamil Beniuk » 2020-02-08, 09:57

Czy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest faktem naukowym czy tylko kwestią wiary?
Trudny temat, literatury mało.

Jednak św. Paweł jasno stwierdza, że wiara w Zmartwychwstanie Jezusa jest niezbędną podstawą wiary Kościoła Katolickiego.
1 Kor 15, 12-13:
Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania?Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara.

a Jan Paweł II w encyklice Fides et Ratio, 48

„Wiara, pozbawiona oparcia w rozumie, skupiła się bardziej na uczuciach i przeżyciach, co stwarza zagrożenie, że przestanie być propozycją uniwersalną. Złudne jest mniemanie, że wiara może silniej oddziaływać na słaby rozum; przeciwnie, jest wówczas narażona na poważne niebezpieczeństwo, może bowiem zostać sprowadzona do poziomu mitu lub przesądu"

Czy zmartwychwstanie Jezusa jest możliwe do zaakceptowania z historycznego punktu widzenia?

Czy istnieje wystarczający materiał dowodowy upoważniający do wiary w zmartwychwstanie Jezusa?

Zmartwychwstanie Jezusa nie musi burzyć porządku nauki, a ta z kolei stwierdzając swój brak kompetencji w tej i innych kwestiach, nie neguje możliwości wiary w działanie Boże. Zmartwychwstanie nie jest faktem naukowym, co nie znaczy, że nie miało miejsca.

Na żmudne analizy i badanie zagadnienia zapraszam w tym materiale:
http://apologetyka.org/mcdowell-analizu ... -ty-na-to/
Ja tylko pytam? http://www.youtube.com/@jatylkopytam
mgr teologii UKSW, katecheta. Pasjonat apologetyki, gitarzysta, webmaster, autor tekstów i muzyki pieśni religijnej.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest faktem naukowym czy tylko kwestią wiary?

Post autor: sądzony » 2020-03-14, 19:03

Jest zarówno faktem jak i kwestią wiary.
Gdy odnajdziesz Chrystusa we wszystkim co istniało od zarania dziejów dostrzeżesz,
że można stwierdzić, iż nigdy nie umarł.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Jaśmina

Re: Czy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest faktem naukowym czy tylko kwestią wiary?

Post autor: Jaśmina » 2020-03-19, 16:34

Ja może skomentuje to tym, gdyż chyba więcej słów nie potrzeba.

[Św. Paweł pisał: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara”. i]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest faktem naukowym czy tylko kwestią wiary?

Post autor: Andej » 2020-03-19, 16:54

Jaśmina pisze: 2020-03-19, 16:34 Ja może skomentuje to tym, gdyż chyba więcej słów nie potrzeba...
W dziedzinie wiar - tak. W dziedzinie nauki jest mnóstwo relacji popełnionych także przez tych, dla których ten fakt był bardzo niewygodny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ