Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-25, 11:35

Nie widze zadnych przeszkod by takie oceny dzialalnosci przeprowadzic dla kazdego rodzaju grupy z osobna.
Takie oceny mogli by tez robic kaplani prowadzacy, by widziec czy wszystko idzie dobra droga.
Osobiscie, uwazam ze statut Odnowy nie jest tym ktory powinna miec, choc wiele zadan jest odpowiednich dla tego ruchu.
Zostal jej nadany tylko dlatego by cos robili, ale tak naprawde nie wiedza co maja robic, dlatego drepcza w miejscu.
Jak kiedys pisalem czekaja w poczekalni rekrutacyjnej, nie maja pasterza ktory by ich poprowadzil do zadan jakie przed nimi stoja.
Ostatnio zmieniony 2020-04-25, 11:43 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: drJanek » 2020-04-25, 12:15

Wydaje mi się, że Kościół nie ma zasobów ani możliwości, żeby oceniać działalność każdej wspólnoty charyzmatycznej, przy takiej ilości zgrupowań.
Poza tym zdania są podzielone, jedni są entuzjastami inni krytykami, jest kilku wyważonych.

Ja po obejrzeniu wywiadu z Mary Healy oraz jej zachwytom nad Randym Clarkiem zwątpiłem całkowicie w uzyskanie klarownej odpowiedzi :).

Znam dwa przypadki kiedy KK zajął się prostowaniem odpałów wspólnot, jedna to Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz wrocławska charyzmatyczna Hallelujah. Ilość pracy włożona w takie zadanie jest ogromna.
Ostatnio zmieniony 2020-04-25, 12:15 przez drJanek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-25, 13:27

drJanek pisze: 2020-04-25, 12:15 Wydaje mi się, że Kościół nie ma zasobów ani możliwości, żeby oceniać działalność każdej wspólnoty charyzmatycznej, przy takiej ilości zgrupowań.
Poza tym zdania są podzielone, jedni są entuzjastami inni krytykami, jest kilku wyważonych.

Ja po obejrzeniu wywiadu z Mary Healy oraz jej zachwytom nad Randym Clarkiem zwątpiłem całkowicie w uzyskanie klarownej odpowiedzi :).

Znam dwa przypadki kiedy KK zajął się prostowaniem odpałów wspólnot, jedna to Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz wrocławska charyzmatyczna Hallelujah. Ilość pracy włożona w takie zadanie jest ogromna.
Gdyby ksieza prowadzacy na bierzaco korygowali i sprawdzali dzialalnosc takich ruchow, to nie bylo by az tyle roboty gdy juz dojdzie do odlotow od wiary.
Zawsze gdy sa zaleglosci, ciezko jest wyprowadzic zadanie na wlasciwa droge, zwlaszcza jak beztrosko idac wpadnie sie w bagno.
Trzeba patrzec pod nogi, nie tyko w chmury.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-25, 14:39

Jozek pisze: 2020-04-25, 11:35 Osobiscie, uwazam ze statut Odnowy nie jest tym ktory powinna miec, choc wiele zadan jest odpowiednich dla tego ruchu.
Zostal jej nadany tylko dlatego by cos robili, ale tak naprawde nie wiedza co maja robic, dlatego drepcza w miejscu.
Czy jesteś pewien, że istnieje coś takiego jak statut Odnowy? Nie wydaje mi się, bo Odnowa jako taka nie jest podmiotem w Kościele.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-25, 16:17

Marek_Piotrowski pisze: 2020-04-25, 14:39
Jozek pisze: 2020-04-25, 11:35 Osobiscie, uwazam ze statut Odnowy nie jest tym ktory powinna miec, choc wiele zadan jest odpowiednich dla tego ruchu.
Zostal jej nadany tylko dlatego by cos robili, ale tak naprawde nie wiedza co maja robic, dlatego drepcza w miejscu.
Czy jesteś pewien, że istnieje coś takiego jak statut Odnowy? Nie wydaje mi się, bo Odnowa jako taka nie jest podmiotem w Kościele.
Ostatnio pytalem o to i podane zostaly namiary na cos co mozna by nazwac statutem Odnowy.
Moze nie jest to w takiej formie jak statusy instytucji, ale wydaje sie ze Kosciol wydal jakies konkretne zalecenia w tym wzgledzie, ktore stanowia o statusie-miejscu Odnowy w Kosciele i jej zadaniach.
Popraw mnie jesli sie myle.
Ostatnio zmieniony 2020-04-25, 16:18 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-25, 16:27

A podzielisz się tym namiarem?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-25, 16:57

Marek_Piotrowski pisze: 2020-04-25, 16:27 A podzielisz się tym namiarem?
Nie pamietam tego namiaru.
jest w ktoryms z podobnych watkow i byl tam podany link do czegos co mozna by nazwac statutem nie tylko do Odnowy, ale jeszcze tez innej grupy przykoscielnej.
Bylo to chyba nie dalej niz miesiac temu.
Ktos tu z forum to podawal, wiec moze ta osoba poda to jeszcze raz, skoro wczesniej na moja prosbe zostalo to podane.

Dodano po 22 minutach 40 sekundach:
Znalazlem. jednak bylo to prawie 2 mies. temu. Jak ten czas szybko leci.
viewtopic.php?p=204007#p204007
Ostatnio zmieniony 2020-04-25, 16:58 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-25, 19:53

Dzięki.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Dezerter » 2020-04-26, 16:09

Marku wszystkie Diecezje miały przyjąć statut Odnowy, nie wiem czy wszyscy się wywiązali.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-26, 17:00

No, statut to trochę na wyrost. Skoro Odnowa nie jest podmiotem w sensie KPK, to jest to taki statut, jak możemy sobie przyjąć ja i Ty, jak się spotkamy. Albo taki, jaki mogliby napisać zjeżdżający się do Ożarowa.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: sądzony » 2020-04-26, 17:40

Marek_Piotrowski pisze: 2020-04-26, 17:00 No, statut to trochę na wyrost. Skoro Odnowa nie jest podmiotem w sensie KPK, to jest to taki statut, jak możemy sobie przyjąć ja i Ty, jak się spotkamy. Albo taki, jaki mogliby napisać zjeżdżający się do Ożarowa.
A gdzie się zjechali pisząc katechizm? do Otmuchowa?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Dezerter » 2020-04-26, 18:23

Marek_Piotrowski pisze: 2020-04-26, 17:00 No, statut to trochę na wyrost. Skoro Odnowa nie jest podmiotem w sensie KPK, to jest to taki statut, jak możemy sobie przyjąć ja i Ty, jak się spotkamy. Albo taki, jaki mogliby napisać zjeżdżający się do Ożarowa.
Nie zgodzę się kompletnie bo mówisz o
Statut Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym
Archidiecezji Gnieźnieńskiej
- a więc oficjalnej i zatwierdzonej strukturze, która ma opiekuna diecezjalnego powołanego przez Prymasa, zatwierdzony i podpisany przez Arcybiskupa - trudno sobie obrazić bardziej formalny dokument.
Poza tym Odnowa w Duchu Świętym w Polsce posiada struktury zatwierdzone przez Konferencje Episkopatu Polski.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-26, 18:57

Dezerter ale to ciagle jest tak jak piisalem w watku w ktorym o to pytalem i podalem link Markowi.
Mialem podobne jak Marek podejscie, a to jest jedynie w pewnym sensie statut, bo tak naprade nikkt nie wie po co ci co przychodza do Odnowy w ogole przychodza.
Ten statut jest napisany glownie po to by cokolwiek robili w obrebie Kosciola i nie odlatywali od niego.
Po prostu Kosciol nie powolywal takich grup, tylko pierw powstaly te grupy i Kosciol jedynie je usankcjonowal takim statutem, choc nie wiadomo do tej pory dlaczego i po co takie grupy powstaly.
Zwroc uwage na chocby powstawanie zakonow itp. gdzie byla pierw potrzeba, opisany powod i przyczyny intencji zalozenia np. zakonu, ktora zaakceptowal Kosciol i potwierdzal status.
Tu mamy sytuacje gdzie powstalo cos nie tylko co trudno okreslic jakims mianem, ale takze nie bylo zadnej propozycji statusu, czy iintencji powstania takich grup.
Wszystko sie odbylo w odwrotnej kolejnsci i mozna by powiedziec ze na lapu capu, dostosowano do tego statut, choc jak pisalem, nie wiadomo po co i dlaczego takie grupy zaczely sie pojawiac przy Kosciele.
Juz wtedy gdy pytalem o ten status, wlasnie tak to widzialem, bo ciagle nie wiadomo po co oni sa, po co zaczeli sie zbierac i co maja tak naprawde robic.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: sądzony » 2020-04-26, 19:40

A ja mam takie pytania:
kiedy powstał pierwszy "statut" chrześcijaństwa?
i po co zbierali się chrześcijanie nim go spisano?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-26, 20:18

sądzony pisze: 2020-04-26, 19:40 A ja mam takie pytania:
kiedy powstał pierwszy "statut" chrześcijaństwa?
i po co zbierali się chrześcijanie nim go spisano?
Jesli nawiazujesz do ruchu odnowy, to zwroc uwage ze maja Kosciol i kosciol i cala parafie, wiec chyba nie ma potrzeby rozdzielania parafii na rozne grupy.
Jesli powstaly takie grupy to z tego co piszesz wynikalo by ze utworzyly sobie jakis Kosciol, albo jak kiedys pisalem, male Kosciolki w duzym Kosciele.
A jesli chodzilo by o Odnowe Kosciola, to chyba powinny byc jakies konkrety, jak to mialo by byc robione. Niestety nikt tego tez nie wie, a kazdy sobie rzepke skrobie.

Dodam, ze jak Marek zwrocil mi uwage na roznice miedzy katechizacja, a reewangelizacja, to dla mnie oczywistym jest ze pierw powinna byc rekatechizacja, a po niej reewangelizacja, ale dopiero jak rekatechizacja bedzie skuteczna. Jesli nie bedzie podstaw-fundamentow, nie bedzie mozliwosci budowania gmachu.
To co sie dzieje to remont murow, podczas gdy fundamenty sa w rozsypce.
Ostatnio zmieniony 2020-04-26, 20:29 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ