Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-26, 22:59

Dezerter pisze: 2020-04-26, 18:23
Marek_Piotrowski pisze: 2020-04-26, 17:00 No, statut to trochę na wyrost. Skoro Odnowa nie jest podmiotem w sensie KPK, to jest to taki statut, jak możemy sobie przyjąć ja i Ty, jak się spotkamy. Albo taki, jaki mogliby napisać zjeżdżający się do Ożarowa.
Nie zgodzę się kompletnie bo mówisz o
Statut Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym
Archidiecezji Gnieźnieńskiej
- a więc oficjalnej i zatwierdzonej strukturze, która ma opiekuna diecezjalnego powołanego przez Prymasa, zatwierdzony i podpisany przez Arcybiskupa - trudno sobie obrazić bardziej formalny dokument.
Poza tym Odnowa w Duchu Świętym w Polsce posiada struktury zatwierdzone przez Konferencje Episkopatu Polski.
Chętnie posłucham (poczytam). Przy czym przypominam, że wchodzące w grę struktury są trzy: instytuty życia zakonnego, stowarzyszenia publiczne i stowarzyszenia prywatne. Stowarzyszenie prywatne możemy sobie założyć jak sie spotkamy przy herbacie.

Dobrze, że tworzone sa takie dokumenty (serio). Ale nie przeceniajmy ich znaczenia.
Józek pisze:Dodam, ze jak Marek zwrocil mi uwage na roznice miedzy katechizacja, a reewangelizacja, to dla mnie oczywistym jest ze pierw powinna byc rekatechizacja, a po niej reewangelizacja, ale dopiero jak rekatechizacja bedzie skuteczna. Jesli nie bedzie podstaw-fundamentow, nie bedzie mozliwosci budowania gmachu.
Chyba jednak nie. Najpierw reewangelizacja, potem katechizacja. Inaczej katechizacja będzie "martwa".

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-27, 01:40

Masz na mysli reewangelizacje czlonkow Odnowy?
Bo ja pisalem o ich katechizacji w pierwszej kolejnosci, bo ich raczej reewangelizowac nie trzeba, oczywiscie jesli sa naprawde osobami nawroconymi.
Jesli ruch Odnowy mial by byc odnowa Kosciola, to wlasnie ona powinna miec solidne fundamenty, by fasada ktora buduja nie rozleciala sie.
Ostatnio zmieniony 2020-04-27, 01:50 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: sądzony » 2020-04-27, 12:17

Jozek pisze: 2020-04-27, 01:40 Masz na mysli reewangelizacje czlonkow Odnowy?
Bo ja pisalem o ich katechizacji w pierwszej kolejnosci, bo ich raczej reewangelizowac nie trzeba, oczywiscie jesli sa naprawde osobami nawroconymi.
Jesli ruch Odnowy mial by byc odnowa Kosciola, to wlasnie ona powinna miec solidne fundamenty, by fasada ktora buduja nie rozleciala sie.
A co to "osoba naprawdę nawrócona"?
Kto o tym decyduje?
Marek, proboszcz, biskup, papież?

Myślę, że wszyscy jesteśmy "nawracającymi się".

' "epistrefo" - zawrócić naokoło, do; nawrócić, odwrócić kogoś wokół; od epina, jako podkreślenie, oraz strefo - odwrócić lub odmienić.'

Wynika z tego, że nawrócenie to nie kwestia odwrócenia (zmiany kierunku) lecz dojścia do "początku" po okręgu.
Tak to widzę (może błądzę).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-27, 12:45

sądzony pisze: 2020-04-27, 12:17
Jozek pisze: 2020-04-27, 01:40 Masz na mysli reewangelizacje czlonkow Odnowy?
Bo ja pisalem o ich katechizacji w pierwszej kolejnosci, bo ich raczej reewangelizowac nie trzeba, oczywiscie jesli sa naprawde osobami nawroconymi.
Jesli ruch Odnowy mial by byc odnowa Kosciola, to wlasnie ona powinna miec solidne fundamenty, by fasada ktora buduja nie rozleciala sie.
A co to "osoba naprawdę nawrócona"?
Kto o tym decyduje?
Marek, proboszcz, biskup, papież?

Myślę, że wszyscy jesteśmy "nawracającymi się".

' "epistrefo" - zawrócić naokoło, do; nawrócić, odwrócić kogoś wokół; od epina, jako podkreślenie, oraz strefo - odwrócić lub odmienić.'

Wynika z tego, że nawrócenie to nie kwestia odwrócenia (zmiany kierunku) lecz dojścia do "początku" po okręgu.
Tak to widzę (może błądzę).
Osoba ktora sie naprawde nawrocila, to taka ktora sie naprawde nawrocila, a nie pozornie, czy tylko taka udaje.
O tym to raczej decyduje sama osoba, ktora sie nawrocila.
Nawrocenie to chyba raczej wejscie na wlasciwa droge, a nie krecenie sie wkolko, ktore przypomina stara symbolike weza zjadajacego wlasny ogon.
Nie bardzo rozumiem co masz na mysli ze jestesmy nawracajacymi sie, bo krecenie sie wkolko raczej nie jest nawracaniem sie tylko kreceniem sie wkolko, jak wyzej.
Nawroceniem raczej nazwal bym wyjscie z tego blednego kolka i krecenia sie wkolko.
Ostatnio zmieniony 2020-04-27, 12:47 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-27, 12:54

Nawrócenie to chyba przede wszystkim decyzja. To następuje po stosunkowo krótkim przekazie.
A potem trzeba całe życie nad tym pracować (także przez katechizację).
Ostatnio zmieniony 2020-04-27, 12:55 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: sądzony » 2020-04-27, 12:58

Jozek pisze: 2020-04-27, 12:45 Osoba ktora sie naprawde nawrocila, to taka ktora sie naprawde nawrocila, a nie pozornie, czy tylko taka udaje.
O tym to raczej decyduje sama osoba, ktora sie nawrocila.
Nawrocenie to chyba raczej wejscie na wlasciwa droge, a nie krecenie sie wkolko, ktore przypomina stara symbolike weza zjadajacego wlasny ogon.
Nie bardzo rozumiem co masz na mysli ze jestesmy nawracajacymi sie, bo krecenie sie wkolko raczej nie jest nawracaniem sie tylko kreceniem sie wkolko, jak wyzej.
Nawroceniem raczej nazwal bym wyjscie z tego blednego kolka i krecenia sie wkolko.
Skoro sama osoba "nawrócona" o tym decyduje to nikt nie powinien nikomu odbierać wiary, że za takiego się ma.
A z drugiej strony z punktu widzenia Mahometanina, ja błądzę.
Nie chodzi mi o węża czy kręcenie się w kółko, a fakt powrotu do "początku" i spojrzenie z pełniejszej perspektywy.
Coś jak wschodnie oświecenie, czy ruch w kółko z perspektywy dwuwymiarowej,
który w trójwymiarowej jest wznoszeniem się po torze sprężyny.

Człowiek nawrócony, jest skończony, dokonany, dojrzały, gotowy, pełny (a taki być nie może).
Człowiek nawracający się, wciąż się uczy, doświadcza, poznaje, zbliża (choć i potyka, cierpi i gubi się).

Dodano po 2 minutach 22 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-04-27, 12:54 Nawrócenie to chyba przede wszystkim decyzja. To następuje po stosunkowo krótkim przekazie.
A potem trzeba całe życie nad tym pracować (także przez katechizację).
Można tak powiedzieć.
Choć ksiądz, który odwiedził mnie w tym roku po kolędzie, był w zastępstwie (mieszka i pracuje w domu starców, tam ma swoją kaplicę),
stwierdził, że on nawraca się codziennie rano gdy wstaje, a bywa, że nawet częściej.

To mnie w nim urzekło.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-27, 13:05

Sadzony, to co piszesz o bladzeniu i potykaniu sie to tego doswiadczaja takze niewierzacy i ateisci, wiec nie jest to wylacznosca w nawroceniu sie, czy jego oznaka.
Ostatnio zmieniony 2020-04-27, 13:07 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: sądzony » 2020-04-27, 13:23

Jozek pisze: 2020-04-27, 13:05 Sadzony, to co piszesz o bladzeniu i potykaniu sie to tego doswiadczaja takze niewierzacy i ateisci, wiec nie jest to wylacznosca w nawroceniu sie, czy jego oznaka.
A czy niewierzący, ateiści, poganie i sataniści nie doświadczają Boga?
Bóg nie jest wyłącznością dla nawróconych katolików.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-27, 16:05

sądzony pisze: 2020-04-27, 13:23
Jozek pisze: 2020-04-27, 13:05 Sadzony, to co piszesz o bladzeniu i potykaniu sie to tego doswiadczaja takze niewierzacy i ateisci, wiec nie jest to wylacznosca w nawroceniu sie, czy jego oznaka.
A czy niewierzący, ateiści, poganie i sataniści nie doświadczają Boga?
Bóg nie jest wyłącznością dla nawróconych katolików.
Jakos dziwnie przekrecasz sobie to co pisze.
Czyzbys uwazal ze satanisci zwracaja sie do Boga?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: sądzony » 2020-04-27, 16:09

Jozek pisze: 2020-04-27, 16:05 Jakos dziwnie przekrecasz sobie to co pisze.
Wybacz. Może jakaś złośliwość.
Jozek pisze: 2020-04-27, 16:05 Czyzbys uwazal ze satanisci zwracaja sie do Boga?
Nie, ale Bóg do nie na pewno.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: Jozek » 2020-04-27, 16:12

sądzony pisze: 2020-04-27, 16:09
Jozek pisze: 2020-04-27, 16:05 Jakos dziwnie przekrecasz sobie to co pisze.
Wybacz. Może jakaś złośliwość.
Jozek pisze: 2020-04-27, 16:05 Czyzbys uwazal ze satanisci zwracaja sie do Boga?
Nie, ale Bóg do nie na pewno.
Tylko ze my tu piszemy o nas i naszym-czlowieka zwracaniu sie do Boga.
Widzisz roznice? Bo chyba cos za duzo mieszasz roznych kwestii i wychodza ci dziwolagi z tych rozwazan.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pozytywy Ruchu charyzmatycznego

Post autor: sądzony » 2020-04-27, 16:15

Jozek pisze: 2020-04-27, 16:12
sądzony pisze: 2020-04-27, 16:09
Jozek pisze: 2020-04-27, 16:05 Jakos dziwnie przekrecasz sobie to co pisze.
Wybacz. Może jakaś złośliwość.
Jozek pisze: 2020-04-27, 16:05 Czyzbys uwazal ze satanisci zwracaja sie do Boga?
Nie, ale Bóg do nie na pewno.
Tylko ze my tu piszemy o nas i naszym-czlowieka zwracaniu sie do Boga.
Widzisz roznice? Bo chyba cos za duzo mieszasz roznych kwestii i wychodza ci dziwolagi z tych rozwazan.
Może i masz rację.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ