XI Sesja Apologetyczna - Komu Pan Jezus złożył okup za nasze zbawienie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: XI Sesja Apologetyczna - Komu Pan Jezus złożył okup za nasze zbawienie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-22, 09:33

Clou jest w tym, że włączenie się w tę Ofiarę, współuczestnictwo w Niej jest jedyną możliwością ratunku (zbawienia).
Jezus powiedział to bardzo dobitnie w Mowie Eucharystycznej (Ew. Jana 6 rozdział):
"To jest chleb, który z nieba zstępuje: Kto go je, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki."

"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."

"Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki."

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: XI Sesja Apologetyczna - Komu Pan Jezus złożył okup za nasze zbawienie

Post autor: Jozek » 2020-04-22, 11:08

Marek_Piotrowski pisze: 2020-04-22, 09:33 Clou jest w tym, że włączenie się w tę Ofiarę, współuczestnictwo w Niej jest jedyną możliwością ratunku (zbawienia).
Jezus powiedział to bardzo dobitnie w Mowie Eucharystycznej (Ew. Jana 6 rozdział):
"To jest chleb, który z nieba zstępuje: Kto go je, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki."

"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."

"Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki."
Czyzbys wiedzial, ale czekasz az ktos napisze tak jak ty rozumiesz?
Moze napisz jak wywnioskowales ze to clou jest wlasnie w tych cytatach, to latwiej bedzie wejsc w twoj ciag myslowy.

A tak w ogole, to mysle ze Ofiara Jezusa jest wypelnieniem sprawiedliwosci , ale w takim sensie ze okup ten zostal zlozony wlasnie sprawiedliwosci, by nie wynikalo z niej potepienie czlowieka. To tak jakby wprowadzenie do sprawiedliwosci takiego elementu ktory jej samej nie zmienia, ale zmienia wynik tej sprawiedliwosci wobec czlowieka.
Przyjecie tego elementu sprawiedliwosci sprawia ze podlega sie wtedy tej sprawiedliwosci w sposob taki ktory uwzglednia ten wlasnie nowy element.
Podlegajac sprawiedliwosci bez tego nowego elementu podlega sie sprawiedliwosci w ktorej czlowiek jest-bedzie-bylby potepiny.

Kiedys pamietam na forum padl argument o przyjeciu kary za kogos, ale nie jest on adekwatny jesli ktos chcialby za kogos odbyc kare.
Moze byc tez inna sytuacja i chyba dobrze tu by pasowala, ze ktos niewinnie skazany, ofiarowuje swoja niezasluzona kare za kogos winnego.
Kary wykonanej na niewinnym, nie da sie zrekompensowac niczym, dlatego tez nawet taka rekompensata w uniewinnieniu winnych nie jest w stanie zrekompensowac niewinnie skazanego.
Ostatnio zmieniony 2020-04-22, 11:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: XI Sesja Apologetyczna - Komu Pan Jezus złożył okup za nasze zbawienie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-22, 13:09

Myślę, że te cytaty mówią same za siebie i niewiele wniesie do tego mój komentarz. To jest jądro zbawienia.

Awatar użytkownika
michalo
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020
Has thanked: 8 times
Been thanked: 11 times

Re: XI Sesja Apologetyczna - Komu Pan Jezus złożył okup za nasze zbawienie

Post autor: michalo » 2020-04-22, 14:52

Dziękuję Marku. Magnolio to co napisałaś, że: "ofiarowuję" to nic innego jak "przyjmij ze względu na" naprowadziło mnie na taką myśl, że właśnie w tych słowach „przyjmij ze względu na” kryje się po prostu PROŚBA, a może mówiąc dokładniej: „Ojcze przyjmij, bo ja Cię o to proszę, bo ja tego ---> CHCĘ”. Właśnie to chcenie sprawia, że podłączam się do Ofiary Pana Jezusa, i jest to „wtórne” co do samej Ofiary, Paschy. W koronce wyrażam po prostu przed Panem Bogiem, że chcę się do Paschy Pana Jezusa podłączyć, że chcę skorzystać z tej Ofiary, że CHCĘ być zbawiony. Mówi się, że potępiony będzie ten, kto NIE będzie chciał Miłosierdzia a ukocha sobie bardziej zło i temu złu powie ostateczne „TAK”.

Jeśli Prawdziwie CHCĘ być zbawiony i Prawdziwie CHCĘ się podłączyć do Ofiary Pana Jezusa i proszę o to Boga i w tym jest moja wolna wola chcenia tego dobra, i PODOBA MI SIĘ TO co Pan Jezus, Bóg dla nas zrobił – (to PODOBANIE I CHCENIE jest we właściwym rozumienie słów: Ofiara, Odkupienie, Okup, Sprawiedliwość, Gniew, Sąd, Usprawiedliwienie, i pozostałych słów dotyczących Zbawienia) – to będę wypełniał obietnicę z Jana 6, korzystał z niej i ją realizował zgodnie z tym co podał na Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus i rzeczywiście będę do Ofiary Pana Jezusa podłączony. W koronce zatem wygląda na to, że wyrażam i potwierdzam przed Panem Bogiem to, że mam wolną wolę chcenia dobrego i chcę uczestniczyć w Ofierze Pana Jezusa, i że podoba mi się Ona, podoba mi się Prawda, Dobro. Jest to modlitwa, w której wyrażam moją Miłość do Boga i proszę Go o ratunek dla świata, aby inni też mieli udział w Ofierze Pana Jezusa, aby CHCIELI z niej skorzystać i skorzystali, i aby im też się spodobała ta Ofiara i aby zachwycili się Bogiem. W tej modlitwie z wiarą powołuję się na Miłość Boga, bo jestem jej świadkiem, świadkiem Zbawienia danego od Boga. Z pewnością tak jak piszesz Magnolio, ta modlitwa jest miła Bogu i oddaje tajemnice Boże. I pewnie ta tajemnica jest ukryta w temacie sesji, we właściwym rozumieniu słowa Okup i we właściwym rozumieniu tego co Pan Jezus uczynił i dlaczego. Ale może ma to zostać tajemnicą. Prawda o tym wyzwoli, ale poznanie prawdy ma się odbyć bez wybiegania zbytnio na przód, trwając w nauce Pana Jezusa, bo inaczej nie ma się Ojca ani Syna. Mam nadzieję, że ja już nie wybiegam zbytnio na przód. Ciekawe jest też to co na wykładzie na sesji powiedział biskup Siemieniewski: „takie rzeczywistości jak zbawienie, usprawiedliwienie, odkupienie, najpierw muszą BYĆ, a potem je można definiować, najpierw muszą się wydarzyć, a potem można je opisywać, ponieważ nie są to idee pochodzące z umysłu ludzkiego, ale dary, faktyczne strumienie i poruszenia mocy, dotknięcia przez Pana Boga”. Ważniejsze może zatem od definiowania tego, jest doświadczyć tego, być tego świadkiem. Może jak Pan Bóg zechce i będzie to pomocne dla kogoś, to taki świadek/świadkowie to wytłumaczą, tak jak Bóg pozwoli i będzie tego chciał. Może jest to potrzebne dla kogoś, aby zrozumiawszy, również otworzył się na to Zbawienie Boże i je przyjął. Może mi jest to potrzebne, szczególnie że mam zaburzony obraz Pana Boga – pewnie składa się na to przyjęcie niewłaściwego rozumienia słów o których mówiliśmy.

Marku pewnie kiedyś wrócimy do tego tematu hipotez dotyczących czasu Ostatniej Wieczerzy. Zaskoczyło mnie to co napisałeś i trochę uspokoiło, że jest ten problem ogólnie dostrzegany, i nie tylko ja nie rozumiem, i że nawet papież Benedykt XVI nie podjął się podania wykładni na ten temat.

Pozdrawiam.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: XI Sesja Apologetyczna - Komu Pan Jezus złożył okup za nasze zbawienie

Post autor: Albertus » 2021-09-17, 20:37

Tak odnośnie tematu to może komuś będzie przydatne przypomnienie słów wielkanocnego starożytnego hymnu "Exultet" jaki Kościół śpiewa raz w roku:

https://opoka.org.pl/biblioteka/M/ME/ex ... l-lat.html

cytat:

Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, abyśmy z całego serca i z całej duszy śpiewem wysławiali niewidzialnego Boga, Ojca Wszechmogącego, oraz Jednorodzonego Syna Jego, Jezusa Chrystusa, naszego Pana, który Ojcu Przedwiecznemu spłacił za nas dług Adama i krwią serdeczną zmazał dłużny zapis starodawnej winy.

ODPOWIEDZ