Panenteizm

ODPOWIEDZ
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Panenteizm

Post autor: Quinque » 2021-03-06, 17:01

Co sądzicie o takim poglądzie ze Bóg jest transcendentny do świata a zarazem immamentny? Pogląd ten jest przyjmowany przez ludzi którzy chcą łączyć naukę z wiarą. Mówią oni ze Bóg działa zgodnie(jeżeli w ogóle działa) z prawami przyrody. A nie łamie/przekracza ich. W Polsce taki poglądy przyjmowali Michał Heller, Józef Życiński czy Kaziu Kłósak a na świecie choćby Alfred Whitehead. Koncepcja ta posiada przynajmniej dwa zasadnicze problemy. Po pierwsze, skoro Bóg przenika sobą cały świat to gdzie tu miejsce dla Szatana(osobowego zła)? Czy diabłów których istnienie przyjmuje KK. Po drugie, Boże działanie w świecie w tej koncepcji nie jest w żaden sposób rozpoznawalne. Skoro Bóg działa za pomocą praw przyrody to to że trawa rośnie to tez Bóg. Nikt raczej nie nawróci się na katolicyzm gdy uslyszy taka argumentację. Odwrotnie do powyższego klasyfikuje się skrajnie obiektywna definicja Bożego działania i cudu przyjmowana przez scholastyków i KK(przynajmniej do XX wieku)

Hisyorycznie panenteizmu rzekomo miał nauczać Jan Szkot Erugiena czy Mikołaj z Kuzy
Ostatnio zmieniony 2021-03-06, 17:02 przez Quinque, łącznie zmieniany 3 razy.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Panenteizm

Post autor: Albertus » 2021-03-06, 17:44

Quinque pisze: 2021-03-06, 17:01 Mówią oni ze Bóg działa zgodnie(jeżeli w ogóle działa) z prawami przyrody. A nie łamie/przekracza ich.
Bóg ustanowił prawa przyrody i one działają z Jego woli i zazwyczaj wszystko dzieje się zgodnie z tymi prawami.

Trudno mi sobie jednak wyobrazić chrześcijanina który uważa że Bóg nigdy nie przekracza praw przyrody.

Bo czyż zmartwychwstanie umarłych nie jest przekroczeniem prawa przyrody? Albo taka chociażby przemiana wody w wino?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Panenteizm

Post autor: Andej » 2021-03-06, 17:47

Quinque pisze: 2021-03-06, 17:01 Bóg działa zgodnie (jeżeli w ogóle działa) …
Jeśli nie dział, to Go nie ma. Jesli wierzysz w Boga, jeśli wierzysz Bogu, to wierzysz, że działa. Że JEST. Zawsze. Od początku do końca czasu. A także zanim czas został stworzony, jak też JEST, gdy czas przestanie płynąć. Bo JEST wieczny.
Quinque pisze: 2021-03-06, 17:01 Bóg działa zgodnie … z prawami przyrody.
Odwrotnie. Prawa przyrody działają zgodnie z Bogiem. Bóg jest ich twórcą. On je ustanowił. I w przypadkach wyjątkowych może je łamać. Ale jest konsekwentny i unika tego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Panenteizm

Post autor: Dezerter » 2021-03-07, 08:52

Mi kiedyś podobał się i był bliski panenteizm jako obraz Boga w świecie, do póki nie spotkałem i nie zostałem charyzmatykiem - to całkiem przeciwny biegun - w tej duchowości nic nie dzieje się przypadkiem, Bóg dział na każdym kroku i odpowiada na nasze prośby, działania, a Duch Święty prowadzi prawie że na ręcznym sterowaniu.
teraz migruję do centrum, czyli
oczywiście, że Bóg nie po to stworzył prawa przyrody i wolną wolę by je łamać
ale są rzadkie bardzo przypadki, gdy Bóg je łamie/przekracza - wolno mu, bo to jego prawa - a my mówimy o cudzie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Panenteizm

Post autor: Logan » 2021-03-08, 16:32

Zgadzam się z przedmówcami, mogę jeszcze jedynie dodać, że Bóg nieustannie i w aktualnym czasie podtrzymuje świat mocą. Może brzmieć to dziwnie, ale Bóg świat widzialny nieustannie stwarza poprzez "emanację energii" wypływającej z wszechmocy Bożej.

Gdy skryjesz swe oblicze, wpadają w niepokój;
gdy im oddech odbierasz, marnieją
i powracają do swojego prochu.
Stwarzasz je, gdy ślesz swego Ducha
i odnawiasz oblicze ziemi.
Ps 104, 29-30

Bóg może wpływać na świat przyrody tylko w sobie znany sposób.
Na ziemię patrzy, a ona drży;
dotyka gór, a one dymią
Ps 104 , 32

On gromadzi wody morskie jak w worze:
oceany umieszcza w zbiornikach
Ps 33, 7
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

ODPOWIEDZ