Polemiki z ateistami

ODPOWIEDZ
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Albertus » 2021-03-30, 16:09

Hiba pisze: 2021-03-30, 14:14 Zgadzam się, to smutne ale niestety Boga trzeba udowadniać i argumentować, z marnym skutkiem z resztą. No chyba, że mieczem ale to zostawmy historii.
Przekonywanie do wiary chrześcijańskiej za pomocą miecza czyli przemocą to historia ale "przekonywanie" do ateizmu to niestety nie historia.

Cały 20 wiek upłynął pod znakiem wojującego, mordującego i prześladujące wierzących, zorganizowanego ateizmu. I nadal to wielu miejscach na świecie trwa.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: SynJana » 2021-04-15, 18:03

Możesz wskazać te morderstwa w imię ateizmu? Jakiś link do artykułu prasowego będzie OK.
Jeśli mógłbyś sprecyzować, co masz na myśli mówiąc o wojującym ateizmie i o tych prześladowaniach - łatwiej będzie odnieść się do konkretnych przykładów.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Albertus » 2021-04-15, 18:59

SynJana pisze: 2021-04-15, 18:03 Możesz wskazać te morderstwa w imię ateizmu? Jakiś link do artykułu prasowego będzie OK.
Jeśli mógłbyś sprecyzować, co masz na myśli mówiąc o wojującym ateizmie i o tych prześladowaniach - łatwiej będzie odnieść się do konkretnych przykładów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ateizm_pa%C5%84stwowy

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Andej » 2021-04-15, 21:26

Samemu Stalinowi przypisuje się 95 milionów ofiar. A Mao, Pol Pot, Kimowie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: SynJana » 2021-04-15, 22:08

Ciężko się nie zgodzić, te kraje mocno tępiły religie. Jednak za mało wiem o tych komunistycznych ideologiach, aby jakoś sensowniej się tu wypowiedzieć. Ciekawi mnie, czemu te kraje ustanowiły takie zasady.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Andej » 2021-04-15, 22:21

To jest jeden z powodów braku sensu polemik. Z reguły stawiane są zarzuty, które nie mają oparcia w rzeczywistości. Nie znaczy to, że nie były faktami, ale to, że wypacza się ich sens, a także skalę. Opierając się na opracowaniach propagandowych, zamiast na historycznych. Na stereotypach, zamiast faktach.
Ale przyznaję, że to jest bardzo ludzkie. Łatwiej sięgać po to, co podane na stół. Też tak robię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Albertus » 2021-04-15, 22:48

SynJana pisze: 2021-04-15, 22:08 czemu te kraje ustanowiły takie zasady.
Bo przejęli w nich władzę ludzie zatruci ideologią której jednym z fundamentów był ateizm

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: SynJana » 2021-04-16, 07:30

Mam wrażenie, że nie sam ateizm jest tu odpowiedzialny.
W końcu większość ludzi (którzy nie są lub byli członkami tych grup, które prześladują) potępia takie praktyki (prześladowania na tle religijnym) - w tym też ateiści.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Albertus » 2021-04-16, 17:13

SynJana pisze: 2021-04-16, 07:30 Mam wrażenie, że nie sam ateizm jest tu odpowiedzialny.
W końcu większość ludzi (którzy nie są lub byli członkami tych grup, które prześladują) potępia takie praktyki (prześladowania na tle religijnym) - w tym też ateiści.
A skąd taka wiedza że ateiści w większości są przeciwni prześladowaniom wierzących?

Jakby większość komunistwów w Sowietach albo w Chinach była przeciwna takim prześladowaniom to by ich nie było.

Jeśli to nie wina ateizmu to czego?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Andej » 2021-04-16, 19:57

SynJana pisze: 2021-04-16, 07:30 W końcu większość ludzi (którzy nie są lub byli członkami tych grup, które prześladują) potępia takie praktyki (prześladowania na tle religijnym) - w tym też ateiści.
Tak, na pewno nie wszyscy. Z pewnością nie wszyscy ateiści, w ostatnich miesiącach napadali na księży, nie wszyscy niszczyli kościoły, nie wszyscy napadali na osoby o innych poglądach. Dlatego nie należy potępiać wszystkich ateistów za masowe zbrodnie i nawoływanie do nich, choćby przez gloryfikację największych zbrodniarzy. Jak to się dzieje (chyba wczoraj) w Hiszpanii.

Ale wybielając ateistów można spokojnie potępiać wszystkich wierzących za błędy popełnione ileś wieków temu i wszystkich wierzących obarczać za to winą.

Kiedyś, w latach aktywności RAF (Rote Armee Fraktion) spytałem politruka czym się różni terrorysta od partyzanta. Odpowiedź była ideologiczna. Jeśli ideologia postępowa (czytaj komunistyczna), to partyzant. Jeśli antyradziecka, to terrorysta. Ten sam typ myślenia jest i teraz powielany. Swoich wybielamy, obcych oskarżamy. Nie patrząc na niewspółmierność czynów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: SynJana » 2021-04-17, 14:55

@Albertus
Ekstrapolacja - większość ateistów, których znam jest przeciwna takim rzeczom, więc założyłem, że wygląda tak ogół. Niestety nie znam globalnych danych.
Przywołanie sowietów i chińczyków nie pomaga - strach, apatia, posłuszeństwo, niechęć do podejmowania decyzji, niechęć do wychylania się, potrafi strawić, że tłum będzie słuchał jednostki.

Jeśli to nie wina ateizmu, to czego? Nie wiem.

@Andej
Należy potępić tych, którzy są winni - nie ważne, czy są teistami, czy ateistami. Nie myślę, że należy wybielać którąkolwiek stronę. Możemy spojrzeć na obie i pomyśleć, jak powinniśmy się zachowywać, aby w przyszłości uniknąć błędów obu stron.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Albertus » 2021-04-17, 15:34

SynJana pisze: 2021-04-17, 14:55 Przywołanie sowietów i chińczyków nie pomaga - strach, apatia, posłuszeństwo, niechęć do podejmowania decyzji, niechęć do wychylania się, potrafi strawić, że tłum będzie słuchał jednostki.
Jak by nie patrzeć to jakaś nieokreślona grupa rządzących tymi państwami ateistów mordowała i prześladowała wierzących z pozycji ateistycznych bardzo konkretnie uzasadnianych ideologicznie i wcale się z tym nie kryli.To nie były jednostki mające władzę absolutną bo prześladowanie wierzących odbywało się jeszcze przed okresem stalinizmu gdy władza nie była jeszcze skupiona w jednym ręku a poza tym to prześladowanie religii było wpisane w ideologię marksistowską.

Prześladowali wierzących właśnie dlatego że byli ateistami.

Nie twierdzę że wszyscy ateiści są zwolennikami prześladowania wierzących.

Ilu takich jest nie wiadomo. Może teraz jest ich mniej niż było kiedyś? Musiało ich jednak kiedyś być całkiem sporo bo takie masowe mordy i prześladowania wierzących nie byłyby możliwe bez poparcia jakiejś dużej liczby ludzi. Ale nie o to chodzi ilu ich jest albo było.

Pytałeś przecież o przykłady prześladowania wierzących przez ateistów i takie przykłady podałem i jak widać było ich i jest nadal całkiem sporo.

Tak więc, jak napisałem wcześniej, zmuszanie do wiary chrześcijańskiej przemocą to już bardzo odległa historia a zmuszanie do ateizmu i mordowanie i prześladowania wierzących w imię ateistycznych ideologii to przeszłość bardzo bliska albo nawet rzecz aktualna. Żyją nawet jeszcze ludzi aktywnie zaangażowani w takie mordy i prześladowania.
Ostatnio zmieniony 2021-04-17, 15:48 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: SynJana » 2021-04-17, 15:51

@Albertus
Ciężko mi przyjąć, że mordowali, dlatego bo byli ateistami. Z tego wynika, że ateiści mają skłonności do czegoś takiego. Możesz podać jakieś źródło, które o tym mówi, że mordowali, bo byli ateistami? Zastanawia mnie, co jest takiego w niewierzeniu w jakiegokolwiek boga, co sprawia, że możesz zabijać w imię niewiary.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Albertus » 2021-04-17, 16:10

SynJana pisze: 2021-04-17, 15:51 @Albertus
Ciężko mi przyjąć, że mordowali, dlatego bo byli ateistami. Z tego wynika, że ateiści mają skłonności do czegoś takiego. Możesz podać jakieś źródło, które o tym mówi, że mordowali, bo byli ateistami? Zastanawia mnie, co jest takiego w niewierzeniu w jakiegokolwiek boga, co sprawia, że możesz zabijać w imię niewiary.
Ideologia marksistowska uznawała wszelką religię jako "opium dla ludu" które stanowi przeszkodę w urzeczywistnieniu komunistycznego raju na ziemi.

Jednak również w czasach rewolucji francuskiej mordowano wierzących

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: SynJana » 2021-04-17, 16:27

@Albertus
Czyli mamy tu cały pakiet przekonań, gdzie ateizm jest tylko jedną cegiełką. Nie wiem na ile uczciwym jest mówienie o tym, że te morderstwa były w imię ateizmu, a nie w ramach tej szerszej ideologii.

ODPOWIEDZ