Czy Bóg mieszka w świątyni ?

ziolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 16 wrz 2019
Lokalizacja: Mława
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 18 times

Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: ziolo » 2019-10-01, 16:42

Czytając Pismo Św. pojawiło mi się pytanie, czy Bóg mieszka w świątyni ? Kiedyś w rozmowie z protestantami usłyszałem cytat z Dz 17,24.
Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką

Otwieram dyskusję, co sami o tym myślicie ?
Ostatnio zmieniony 2019-10-01, 16:54 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-01, 16:52

Oczywiście że nie mieszka. Skąd ten pomysł?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Andej » 2019-10-01, 17:17

Uczono mnie, że Bóg jest wszędzie. Jeśli tak, to jest w świątyni.
Wierzę, że Jezus w trakcie przeistoczenia rzeczywiście jest pod postacią Chleba. Jeśli tak, to jest w świątyni.

V Tajemnica Radosna - Jezus pozostaje w Domu Ojca, tj. tam, gdzie obecność Ojca jest najsilniejsza. Jeśli tak, to wskazuje świątynię na szczególne miejsce przebywania Boga.

I jeszcze samo pojęcie świątyni przywodzi i na myśl: Czy wy wiecie, że jesteśmy świątynią: https://www.youtube.com/watch?v=Y-imu1VbIOE
Świątynia to nie tylko budynek. Świątynia to przestrzeń, która jest przeznaczona dla Boga. Celowo napisałem przestrzeń, gdyż nie musi tpo być wyłącznie przestrzeń fizyczna ograniczoną trzema wymiarami.

Ufam, że Bóg mieszka wszędzie tam, dokąd Go zaprosimy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-01, 17:28

To wszystko prawda. Ale raczej trudno to nazwać "mieszkaniem". Chyba że w znacznej przenośni.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Praktyk » 2019-10-01, 18:35

To świątynia mieszka w Bogu :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-01, 21:01

Raczej Bóg jest świątynią.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Praktyk » 2019-10-01, 21:44

Marek_Piotrowski pisze: 2019-10-01, 21:01 Raczej Bóg jest świątynią.
Co to dla Ciebie znaczy ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ziolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 16 wrz 2019
Lokalizacja: Mława
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 18 times

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: ziolo » 2019-10-01, 22:08

Św. Paweł też przypomina,że człowiek ochrzczony jest świątynią Boga 1 Kor 3,16

Dodano po 6 minutach 11 sekundach:
Czytając dalej to w 1 Krl 8,27, tekst który przytaczają świadkowie Jehowy, widzimy powątpiewanie Króla Salomona.
Czy jednak naprawdę zamieszka Bóg na ziemi? Przecież niebo i niebiosa najwyższe nie mogą Cię objąć, a tym mniej ta świątynia, którą zbudowałem.

Dodano po 3 minutach 28 sekundach:
Stawiam tezę, że prawdziwy Bóg mieszka w świątyni i mogę to udowodnić. :)
Ostatnio zmieniony 2019-10-01, 22:17 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: wstawiłam cytat, Magnolia

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-01, 23:08

W świątyni - ale jakiej?

ziolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 16 wrz 2019
Lokalizacja: Mława
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 18 times

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: ziolo » 2019-10-02, 00:24

Marek_Piotrowski pisze: 2019-10-01, 23:08 W świątyni - ale jakiej?
Dobre pytanie, jakiej świątyni. Mam na myśli świątynię w Starym Testamencie i współczesną świątynię katolicką.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Andej » 2019-10-02, 09:16

Podoba mi się myśl, że Bóg jest tak wielki, że żadna świątynia Go nie ogarnie.
Dla matematyków znających definicje przestrzeni, zbiorów możliwość "pomieszczenie" czegoś ogromnego w czymś malutkim, jest oczywista.
Dla wierzącego, też. Choć inaczej.
Albowiem chyba nikt nie wyobraża sobie, że w świątyni (zbudowanej i serc naszych) mieszka cząstka Boga. Właściwie, to nie potrafię zwerbalizować. Bo jest jednocześnie cały Bóg jak też Jego maleńka drobina.

Wydaje mi się, że doskonałym podejście Żydów do Świętego Świętych. Pomimo braku Arki. To miejsce, które przeznaczyliśmy dla Niego. W budowli, jaką jest kościół, a przydrożnej kapliczce, we własnym sercu. Przestrzeń, którą Mu ofiarowaliśmy. Niezależnie, czy przestrzeń to li tylko fizyczna. To także przestrzeń w naszym umyśle.
Boga nigdy nie ogarnę, ani cegłami, ani sercem, ani umysłem, ale przeznaczając tam miejsce dla Niego oczekuję, że On je wypełni. I czyni to. Całym Sobą.
A ja, choć wiem, to nie potrafię tego właściwie docenić. Jak mrówka wdrapująca się na górkę sypkiego piasku. Co kawałek wejdę, to kawałek się zsunę. Ale wypadkowa jest pozytywna. Jak mniemam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-02, 09:57

ziolo pisze: 2019-10-02, 00:24
Marek_Piotrowski pisze: 2019-10-01, 23:08 W świątyni - ale jakiej?
Dobre pytanie, jakiej świątyni. Mam na myśli świątynię w Starym Testamencie i współczesną świątynię katolicką.
Jest przede wszystkim Świątynia Niebieska, której Świątynia Jerozolimska była tylko odbiciem.
Mam też wątpliwości czy nasze kościoły są "świątyniami" w tym sensie (podobnie jak nasi kapłani nie są w dosłownym tego słowa znaczeniu kapłanami).

ziolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 16 wrz 2019
Lokalizacja: Mława
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 18 times

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: ziolo » 2019-10-02, 14:37

Marek_Piotrowski pisze: 2019-10-02, 09:57
ziolo pisze: 2019-10-02, 00:24
Marek_Piotrowski pisze: 2019-10-01, 23:08 W świątyni - ale jakiej?
Dobre pytanie, jakiej świątyni. Mam na myśli świątynię w Starym Testamencie i współczesną świątynię katolicką.
Jest przede wszystkim Świątynia Niebieska, której Świątynia Jerozolimska była tylko odbiciem.
Mam też wątpliwości czy nasze kościoły są "świątyniami" w tym sensie (podobnie jak nasi kapłani nie są w dosłownym tego słowa znaczeniu kapłanami).
Podjąłeś także ciekawy wątek Marku.Mamy jedno kapłaństwo i jednego kapłana- to Jezus Chrystus:Hbr 7,22-25. Prezbiter katolicki ma udział w Jego kapłaństwie i pełni służbę kapłańską, czego przykładem jest św.Paweł, który mówi "oddaję cześć Chrystusowi Jezusowi wśród pogan,przez pełnienie służby kapłańskiej" Rz 15,16 Biblia Paulistów. Do tego inni ,nie przez nałożenie rąk (święcenia prezbiteratu) ale przez sam chrzest mają udział w powszechnym kapłaństwie 1 P 2,5....Co do naszej świątyni to Pismo wyjaśnia np. Wj 25,8; Ps 26,8; Lb 35,34; Ez 37,26-27 - Bóg ma mieszkanie swoje w świątyni. Ten przybytek wybrał sam Bóg ! To jest tak niepojęte,że sam król Salomon pyta o to ze zdumieniem 1 Krl 8,27. Sam potem cytuje JHWH, który powiedział " tam będzie Moje Imię" wers 29. Wcześniej mówił w 8,10-13. O tym,że świątynia jest mieszkaniem samego Boga mówił Jezus w Mt 23,21.

Dodano po 37 minutach :
@Marek_Piotrowski Czy więc jest sprzeczność z Dz 17,24 ?? Pozornie,dla tego kto pomija kontekst bliższy i dalszy.Odkryłem,że przecież Paweł nie mówi o świątyni Starego Przymierza, ale o pogańskich świątyniach, tam nie ma Boga, są martwe bożki wers 29.Kontekst dalszy -wyjaśnia też to tekst Ha 2,19-20.Te pogańskie świątynie były zbudowane "ręką ludzką" ( Dz 17,24), co to znaczy ? Przede wszystkim to,że ludzie sami je budowali zaś prawdziwa świątynia jest z polecenia samego Boga i jest Jego mieszkaniem,jesteś "w świątyni, którą założyły Twoje ręce" BT Wj 15,17; Stąd też Jezus przypomniał,że powinien być w domu Ojca Łk 2,49. Co do współczesnych świątyń katolickich, to warto przeczytać np. Wj 29,44-46 by zrozumieć, dlaczego w katolickich świątyniach znajduje się Tabernakulum( z łac. Tabernaculum znaczy namiot) a św.Jan zapisał J 1,14 " A Słowo stało się Ciałem i rozbiło namiot wśród nas",jak czytamy w tekście oryginalnym.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-02, 15:25

Czym innym jest "mieszkanie" "Imienia" Boga czy "Chwały Boga" (Szekiny) a czym innym mieszkanie Boga.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg mieszka w świątyni ?

Post autor: Dezerter » 2019-10-02, 16:39

To, że w Świątyni w Jerozolimie był obecny Bóg na stałe, a więc w naszym rozumieniu mieszkał to pewne i poza wszelką dyskusją - mam nadzieją, że się wszyscy zgadzamy.
Że tak już nie jest od zburzenia Świątyni w 77 roku i że nie "przeniósł się" do innej to też wiemy z NT, historii starożytnego Chrześcijaństwa, Pism Ojców apostolskich, Patrystyki, od ojców Kościoła. Przez kilkaset lat kościoły to były tylko i aż domy spotkań, domy modlitwy, domy gdzie odprawiano Eucharystię i ją w całości spożywano.
Po 1000 lat coś się zmieniło, bo pojawił się kult eucharystyczny na dużą skalę , tabernakulum i stałe przechowywanie w nim Najświętszego Sakramentu, a więc stała obecność w kościołach.
Czy to wystarczy, by porównywać je do Świątyni Jerozolimskiej :-?
Teoretycznie i praktycznie tabernakulum bywa puste i wówczas na pewno nie.
Natomiast w miejscu Najświętszym Świętych obecność Bożą była zawsze
Tak ja to widzę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ