Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kamil Beniuk
Początkujący
Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 11 wrz 2018
Lokalizacja: Skierdy
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 30 times
Kontakt:

Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Kamil Beniuk » 2020-01-24, 00:21

Znowu ktoś mnie zapytał czy znam Biblię. Kiedy odpowiedziałem twierdząco odpisał: no chyba słabo ci idzie skoro wierzysz w czyściec. Gdzie to niby w Biblii jest?
Przynagliło mnie to do przygotowania artykułu na temat Czyśćca w Biblii.
Odpisałem konkretnie: bardzo proszę. Proszę o teologiczne wyjaśnienie konkretnych argumentów i przesłanek istnienia czyśćca w Biblii. Jeśli tego nie zrobisz oznacza, że zmieniłeś nauczanie biblijne i grzeszysz przeciwko Duchowi Św. Konsekwencje znasz.

http://apologetyka.org/podstawy-biblijn ... o-czysccu/
Ja tylko pytam? http://www.youtube.com/@jatylkopytam
mgr teologii UKSW, katecheta. Pasjonat apologetyki, gitarzysta, webmaster, autor tekstów i muzyki pieśni religijnej.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Andej » 2020-01-24, 09:10

Ciekawe, ale potrzebuję trochę czasu na przeczytanie. Dzięki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Praktyk » 2020-01-24, 16:11

@Eden zerknij no tu braciszku.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-24, 17:46

Jako suplement: http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf Z tym ze dobrze najpierw jako wprowadzenie przejrzeć http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf
A z "nie moich" warto zerknąć do o.Salija https://gloria.tv/post/3gQuhAcdgKGSCv3zfodTwirgL

Mr Nice
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2020
Has thanked: 1 time

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Mr Nice » 2020-01-27, 19:06

Myślę, że warto w tym temacie przeczytać fragment z książki Katarzyny Emmerich. Strona 847.
Temat - Kilka szczegółów o zstąpieniu Jezusa do otchłani.

Książka jest dostępna w pdf - po wpisaniu w Google.
Tytuł - Żywot Jezusa Chrystusa.

Magnolia

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Magnolia » 2020-01-28, 11:23

Mikołaj Kapusta z właściwym dla siebie urokiem (na który można przymknąć oko jeśli ten styl bycia drażni) znalazł takie wypowiedzi o czyśćcu ;)



Obrazek

Wypowiedź papieża Innocentego na wiele lat przed reformacją!

Obrazek

1300 lat temu!

Obrazek

św. Cyprian z 258 r.

Obrazek

Po resztę ciekawych cytatów zapraszam do filmu :) Film jest bardzo dobry, powiedziałabym tak kolokwialnie, że az wymiata... odpowiedź dlaczego tak wymiata? Bo czytał książkę Marka Piotrowskiego: Dlaczego ufam Kościołowi!!!

Awatar użytkownika
Rethel
Początkujący
Początkujący
Posty: 59
Rejestracja: 3 lut 2020
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Rethel » 2020-02-03, 20:36

Magnolia pisze: 2020-01-28, 11:23Mikołaj Kapusta z właściwym dla siebie urokiem (na który można przymknąć oko jeśli ten styl bycia drażni) znalazł takie wypowiedzi o czyśćcu ;)
To podeślij to znajomym świadkom Jehowy i baptystom, bo oni mają ten sam problem to katolicy.
Szkoda tylko, że w Biblii nic na ten temat nie ma, a są wersety wprost czyściec wykluczające,
zarówno ów w zaświatach jak i ten milenijny.

Na pewno właśnie tak chciałeś napisać, prawda? Kolejne tego typu określenia poskutkują banem na 24 h - w celu przeczytania regulaminu, Magnolia
Ostatnio zmieniony 2020-02-03, 20:39 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-02-03, 21:12

Rethel pisze: 2020-02-03, 20:36 Szkoda tylko, że w Biblii nic na ten temat nie ma
Posłuchałeś tego, co mówił Mikołaj? Dlaczego więc mówisz, że nie ma?
są wersety wprost czyściec wykluczające,
Serio? Chętnie poznam.

Awatar użytkownika
Rethel
Początkujący
Początkujący
Posty: 59
Rejestracja: 3 lut 2020
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Rethel » 2020-02-03, 21:29

Marek_Piotrowski pisze: 2020-02-03, 21:12
Rethel pisze: 2020-02-03, 20:36 Szkoda tylko, że w Biblii nic na ten temat nie ma
Posłuchałeś tego, co mówił Mikołaj?
Nie dałem rady do samego końca, ale sedno uchwyciłem. Przy takich dowodach
to można uzasadnić każdą tezę - i ludzie to robią. Łatwiej jest to dostrzec u konkurencji,
zwłaszcza świeżej daty, niż u siebie, będąc przygniecionym wiekami przytakiwania głowami i pisakami.
Dlaczego więc mówisz, że nie ma?
Bo nie ma. Podaj najlepszy argument jaki wg ciebie przytoczył.
są wersety wprost czyściec wykluczające,
Serio? Chętnie poznam.
Np: Hbr 9:27 - "I jak jest zastrzeżone dla ludzi raz jeden umrzeć, a potem sąd."

Koheleta ostatni wers: "Bo prawdziwy Bóg podda wszelki uczynek osądzeniu w związku z każdą ukrytą rzeczą, czy to dobrą, czy złą".
Koh 12,14 Bóg bowiem każdą sprawę wezwie na sąd,
wszystko, choć ukryte: czy dobre było, czy złe.
(Biblia Tysiąclecia)

Mt 12:36, 37 - "Mówię wam, że z każdej nieużytecznej wypowiedzi, którą ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w Dniu Sądu; bo na podstawie twoich słów zostaniesz uznany za prawego i na podstawie twoich słów zostaniesz potępiony."
Mt 12, 36-37 A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony».(Biblia Tysiąclecia)

No i wreszcie opis Sądu Ostatecznego:

"I ujrzałem wielki, biały tron i zasiadającego na nim. Sprzed niego uciekły ziemia i niebo i już nie znaleziono dla nich miejsca. I ujrzałem umarłych, wielkich i małych, stojących przed tronem, i otwarto zwoje. Otwarto też inny zwój; jest to zwój życia. I umarli byli sądzeni z tego, co napisano w zwojach, według swych uczynków. I wydało morze umarłych, którzy się w nim znajdowali, i śmierć, i Hades wydały umarłych, którzy się w nich znajdowali, i byli sądzeni każdy z osobna — według swych uczynków. A śmierć i Hades wrzucono do jeziora ognia. To oznacza drugą śmierć: jezioro ognia. A kogokolwiek nie znaleziono zapisanego w księdze życia, tego wrzucono do jeziora ognia."


To tkwi w ludzkiej naturze kombinować, co będzie z takimi, którzy a to nie wiedzieli, a to się zapomnieli itp. wielu by chciało, aby taka awaryjna wersja istniała, nawet jeśli nie ze względu na nich samych, to ze względu na innych, choćby bliskich. I na tej zasadzie powstała właśnie katolicka koncepcja czyśćca w zaświatach, tak samo jak świadkistyczna koncepcja czyśćca w Millennium (i jego skrajna badacystyczna wersja). Jednakże w Biblii nic na ten temat nie ma. A jak nie ma, to nie ma co twierdzić, że jest.

Proszę szanuj czas administracji i sam zaznaczaj sile i Słowo Boże zaznaczaj na niebiesko. I podawaj przekład Biblii.
To jest proste, postaraj sie proszę.
Wierzę że potrafisz! Magnolia
Ostatnio zmieniony 2020-02-03, 21:49 przez Anonymous, łącznie zmieniany 4 razy.

Biserica Dumnezeu

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-03, 21:49

Wlasnie wykombinowales: kilka cytatow ( zamiast calego kontekstu ). I jedziemy - na oslep, aby przeciwko katolikom.
W taki sposob udowodnimy, ze ziemia jest kwadratoscianem ( bo czytamy w Pismie, ze ma "wegly" czyli kanty ).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-02-03, 22:04

Rethel pisze: 2020-02-03, 21:29 Podaj najlepszy argument jaki wg ciebie przytoczył.
Przejdziemy do tego. Na razie zajmę się Twoimi ;)

Np: Hbr 9:27 - "I jak jest zastrzeżone dla ludzi raz jeden umrzeć, a potem sąd."
Nie na temat.
Koheleta ostatni wers: "Bo prawdziwy Bóg podda wszelki uczynek osądzeniu w związku z każdą ukrytą rzeczą, czy to dobrą, czy złą".

Nie na temat

Koh 12,14 Bóg bowiem każdą sprawę wezwie na sąd,
wszystko, choć ukryte: czy dobre było, czy złe.
(Biblia Tysiąclecia)
Nie na temat
Mt 12:36, 37 - "Mówię wam, że z każdej nieużytecznej wypowiedzi, którą ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w Dniu Sądu; bo na podstawie twoich słów zostaniesz uznany za prawego i na podstawie twoich słów zostaniesz potępiony."
Nie na temat
Mt 12, 36-37 A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony».(Biblia Tysiąclecia)
Nie na temat
No i wreszcie opis Sądu Ostatecznego:

"I ujrzałem wielki, biały tron i zasiadającego na nim. Sprzed niego uciekły ziemia i niebo i już nie znaleziono dla nich miejsca. I ujrzałem umarłych, wielkich i małych, stojących przed tronem, i otwarto zwoje. Otwarto też inny zwój; jest to zwój życia. I umarli byli sądzeni z tego, co napisano w zwojach, według swych uczynków. I wydało morze umarłych, którzy się w nim znajdowali, i śmierć, i Hades wydały umarłych, którzy się w nich znajdowali, i byli sądzeni każdy z osobna — według swych uczynków. A śmierć i Hades wrzucono do jeziora ognia. To oznacza drugą śmierć: jezioro ognia. A kogokolwiek nie znaleziono zapisanego w księdze życia, tego wrzucono do jeziora ognia."
Nie ma temat.
To tkwi w ludzkiej naturze kombinować, co będzie z takimi, którzy a to nie wiedzieli, a to się zapomnieli itp. wielu by chciało, aby taka awaryjna wersja istniała, nawet jeśli nie ze względu na nich samych, to ze względu na innych, choćby bliskich. I na tej zasadzie powstała właśnie katolicka koncepcja czyśćca w zaświatach, tak samo jak świadkistyczna koncepcja czyśćca w Millennium (i jego skrajna badacystyczna wersja). Jednakże w Biblii nic na ten temat nie ma. A jak nie ma, to nie ma co twierdzić, że jest.
Jak zacząłem czytać te Twoje wersety, to już to podejrzewałem; po tym ostatnim wiem na pewno; nie znasz nauki o Czyśćcu. Nie jest ona bowiem niczym z powyższych rzeczy. Dyskutujesz z tym co sobie na temat nauki o Czyśćcu wyobrażasz (albo co Ci powiedziano), a nie o tym, co faktycznie Kosciól o nim naucza.
"Awaryjna wersja" - dobre sobie...
Ostatnio zmieniony 2020-02-03, 22:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

[email protected]
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 2 sie 2023

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: [email protected] » 2023-08-02, 10:16

2 Kor 5,10:Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre. GDYBY NIE BYLO CZYŚĆCA jak Pan Jezus oddał by nam zapłatę za złe uczynki po śmierci?.W tym fragmencie pisze wyraźnie o tej odpłacie.Jest to możliwe tylko gdyby istniał czyściec.Bo przecież w raju nie możliwe jest żebyśmy otrzymali zapłatę za złe uczynki

Przeemek
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 586
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 27 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Przeemek » 2023-09-14, 11:21

[email protected] pisze: 2023-08-02, 10:16 2 Kor 5,10:Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre. GDYBY NIE BYLO CZYŚĆCA jak Pan Jezus oddał by nam zapłatę za złe uczynki po śmierci?.W tym fragmencie pisze wyraźnie o tej odpłacie.Jest to możliwe tylko gdyby istniał czyściec.Bo przecież w raju nie możliwe jest żebyśmy otrzymali zapłatę za złe uczynki
Chciałbym zwrócić uwagę, że werset mówi o: "stanąć przed trybunałem", że stajemy jakby przed sądem, który: "otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre" - wymierza nam teraz zapłatę(i karę) za złe i dobre uczynki. Gdyby nie było czyścca to właśnie w takim przypadku taki werset ma zastosowanie, bo nadal mamy na koncie złe i dobre uczynki. Gdyby był czyściec, ten werset nie ma w góle zastosowania, bo w czyśccu - ja wynika nawet z nazwy - już się oczyszczamy z tych "złych" uczynków, więc teoretycznie nawet sąd nie jest potrzebny. A nawet jakby stanąć przed sądemm to będzie tylko formalność, bo nie ma nawet za co tam stawać - bo zapłata będzie tylko za dobre uczynki, dlatego, że ze "złych" jestem już oczyszczony w czyśccu.
Ostatnio zmieniony 2023-09-14, 11:23 przez Przeemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Albertus » 2023-09-14, 16:04

Przeemek pisze: 2023-09-14, 11:21
[email protected] pisze: 2023-08-02, 10:16 2 Kor 5,10:Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre. GDYBY NIE BYLO CZYŚĆCA jak Pan Jezus oddał by nam zapłatę za złe uczynki po śmierci?.W tym fragmencie pisze wyraźnie o tej odpłacie.Jest to możliwe tylko gdyby istniał czyściec.Bo przecież w raju nie możliwe jest żebyśmy otrzymali zapłatę za złe uczynki
Chciałbym zwrócić uwagę, że werset mówi o: "stanąć przed trybunałem", że stajemy jakby przed sądem, który: "otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre" - wymierza nam teraz zapłatę(i karę) za złe i dobre uczynki. Gdyby nie było czyścca to właśnie w takim przypadku taki werset ma zastosowanie, bo nadal mamy na koncie złe i dobre uczynki. Gdyby był czyściec, ten werset nie ma w góle zastosowania, bo w czyśccu - ja wynika nawet z nazwy - już się oczyszczamy z tych "złych" uczynków, więc teoretycznie nawet sąd nie jest potrzebny. A nawet jakby stanąć przed sądemm to będzie tylko formalność, bo nie ma nawet za co tam stawać - bo zapłata będzie tylko za dobre uczynki, dlatego, że ze "złych" jestem już oczyszczony w czyśccu.
Czyściec jest po prostu elementem sądu szczegółowego po śmierci wierzącego.

Ty zdaje się uważasz że czyściec według nauki katolickiej jest przed sądem szczegółowy? Tak nie jest.

a 2Kor5:10 dowodzi że protestanckie nauki o tym że zbawionego żadne kary za grzechy nie dotyczą są fałszywe.
Ostatnio zmieniony 2023-09-14, 16:05 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-14, 16:43

Albertus pisze: 2023-09-14, 16:04 a 2Kor5:10 dowodzi że protestanckie nauki o tym że zbawionego żadne kary za grzechy nie dotyczą są fałszywe.
A ten werset nie mówi o nagrodzie albo karze i potępieniu?
2Ko 5:10 Albowiem my wszyscy musimy stanąć przed sądem Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłatę za uczynki swoje, dokonane w ciele, dobre czy złe. ​​​
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ