Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Magnolia

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Magnolia » 2020-03-03, 15:37

Raptem szukałam kilka minut po internecie. Ale nie moge zgodzić się z Twoim wnioskiem, że "same sobie kościołki", bo te wspólnoty mają służyć Kościołowi. I ja to u nich widzę. Nawet nasza mała wspólnota parafialna organizuje ewangelizację na ulicach, albo po prostu zagaduje na tematy religijne chodząc po domach, mają na to pozwolenie proboszcza i w ten sposób wychodzą do ludzi z Ewangelią.
Sama ich w domu przyjmowałam, choćby po to by sie wspólnie pomodlić, ale tez jestem otwarta na Słowo Boże w kazdej chwili. Nigdy nie wiadomo kiedy Bóg chce do mnie przemówić przez drugiego człowieka.
Poza tym organizują ewangelizację poza parafią, np w więzieniu.
No nie mów że są sami dla siebie, skoro służą, nie tylko modlitwą i uwielbieniem Boga (co jest podstawowym objawem kultu ) ale także służbą konkretną.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Jozek » 2020-03-03, 15:55

Nie twierdze ze to co robia jest zle.
Nie ma w tym jednak tej jednosci z Kosciolem o jakiej piszesz.
To tez wlasnie sklonilo mnie do okreslenia "same sobie kosciolki w duzym kosciele", bo ta jednosc niby jest ale tak naprawde jej nie ma bo kazdy robi co chce. Zwlaszcza ze w wielu parafiach nie uswiadczysz kaplana na spotkaniach.
Nie ma pasterza to owce brykaja, bo nie wiedza co z soba zrobic.
Proboszczowie tez raczej nie wiedza co z tymi ludzmi zrobic i godza sie na wiekszosc pomyslow swieckich, co nie znaczy ze to jednosc z Kosciolem. Raczej w jednosci ze soba za przyzwoleniem proboszcza, ktory sam nie wie co z nimi zrobic.
Po prostu daje im zajecie by glupoty im do glowy nie przychodzily zanim znajdzie sie dla nich konkretne zajecie w Kosciele.
Takie jest moje zdanie i pewnie narobie sobie tym wrogow, zwlaszcza wsrod tych ktorzy maja w Odnowie jakas utrwalona pozycje i posluch.

Co najgorsze, to jak pisal Dezerter, trwa ten stan juz od 50-ciu lat.
Nie sadzicie ze pol wieku to wystarczajacy czas by Odnowa stala sie rzeczywista Odnowa Kosciola jako calosci?
Ostatnio zmieniony 2020-03-03, 16:03 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Magnolia » 2020-03-03, 16:15

Widzisz Odnowę w krzywym zwierciadle... to tak tytułem wstępu Józku.

Pierwsza rzecz: jeśli jakieś dzieło trwa 50 lat to pochodzi od Boga, można spokojnie już tak powiedzieć, bo próba czasu została pozytywnie zaliczona. Gdyby to nie pochodziło od Boga szybko by się rozleciało.
Druga rzecz: Jeśli trwa i mają swój charyzmat: ewangelizację, modlitwę, posługę charyzmatami, mają formację i po niej jeżdżą z rekolekcjami lub posługą - to można ich konkretne odróżnić od innych wspólnot.
Trzecia rzecz: mają konkretną formację całoroczną oraz formację rekolekcyjną i formację liderów.

Nie jestem w Odnowie, bywam na ich spotkaniach uwielbieniowych i widzę jaką niosą odnowę w serca ludzi i w wiarę Kościoła. Ile wiernych się nawraca, bo czują powiew Ducha św od tych ludzi.
Mamy inny wątek (poszukaj) , w którym są omawiane zagrożenia, bo jak każda wspólnota może zboczyć i zabłądzić, ale nie można powiedzieć że Odnowa nie jest wspólnota służąca całemu Kościołowi, bo to bzdura jest.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Andej » 2020-03-03, 16:25

"same sobie kosciolki w duzym kosciele"
Mój kościół jest malutki i w nim malutka Odnowa. Ale jest ona częścią Kościoła. Animatorzy mają spotkania szczebel wyżej. Włączeni są też w działanie wspólnot w innych kościołach (dużych i małych).
Nie wiem dokładnie na czym polega hierarchia. Na pewno na zadawaniu tematów (parę razy zauważyłem), na organizowaniu REO (zawsze w tym samym czasie w wielu kościołach (zasięgu nie znam, diecezja, dekanat?). Na zakończenie spotkanie wszystkich uczestników w lokalnej katedrze. Wynika z tego jasno, że jest to jedna organizacja w ramach jednego Kościoła zrzeszającego wspólnoty w wielu kościołach.
Jeśli chodzi o formę, to zaznaczam, że jeno z autopsji, to zależy ona wyłącznie od księdza oddelegowanego do niej. Niektórzy księża posiadają zauważalną charyzmę, inni ukrywają ją tak, aby nikt nie spostrzegł. Czasem żywioł, czasem stagnacja. W zależności od tego, co się księdzu podoba. Przebieg spotkań jest diametralnie różny. Poza uczestnictwem we mszy świętej, co jest elementem stałym. Animatorzy otrzymują wskazówki i się dostosowują. Dla szaraczków, jest "niespodzianka", czyli jeden z kilku scenariuszy. Niema zawsze dość niemrawy.
Mam nadzieję, że moje, dość zniechęcające doświadczenia, są jednostkowe i nikogo nie zniechęcą. Aby spojrzeć na Odnowę, należy się w nią włączyć. Na kilka miesięcy. Sadzę, że minimum na rok. Dopiero potem, można sobie wyrobić zdanie. Ale tylko na temat tej jednej wspólnoty, do której się należy. Moje spostrzeżenia są na drugim biegunie tego, co opisuje Dez. I cieszę się bardzo, że jego wspólnota żyje i rozwija się. Dobrze jest mieć taką wspólnotę we własnej parafii.

Ale wcale nie uważam, aby brak konkretnych reguł (nie zauważyłem żadnych reguł) był czymś złym. W NEO są i to dość sztywne. Ja się w nich nie mieściłem. Uwierały mnie. Ale tam coś się działo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Jozek » 2020-03-03, 16:31

Juz sam fakt ze nie ma konkretnego okreslenia czym jest Odnowa swiadczy o tym ze sama w sobie nie jest jednoscia, a co za tym idzie nie jest przynajmniej w pelni w jednosci z Kosciolem.
Jest jakby przyszyta do Kosciola.
Czesto sie nad tym zastanawialem i wlasnie na forum mozna by chocby sprobowac zastanowic sie wspolnie jaki wlasciwie Bog mialby cel w tak dlugim utrzymywaniu niektorych wiernych przy Kosciele? Czy jest to w jakims konkretnym celu, czy czescia planu ktorego celem jest cos innego?
To tak w kontekscie tej niepewnosci czym tak naprawde jest-ma byc- powinna byc Odnowa.
Tu akura liderzy i kaplani prowadzacy mieli by troche do myslenia i pisania bo oni najlepiej widza co sie rzeczywiscie dzieje.
Wiadomo ze nikt nie chce i nie powinien odrzucac Odnowy, ale chyba cos tu jednak jest "grubszego" do roboty by cala Odnowa miala "rece i nogi na swoim miejscu".

Magnolia

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Magnolia » 2020-03-03, 16:46

Ja wymiękam, Józek po prostu się zaciąłeś i powtarzasz jak mantra...

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Jozek » 2020-03-03, 16:55

Nie pisze tego by sie powtarzac tylko naklonic innych by nieco sie zastanowili o co tak naprawde chodzi w tej Odnowie?
Mysle ze jest w niej inny glebszy sens-cel.
Nie rozumiem, nie wiem tylko jaki?
Ci ktorzy sa w Odnowie dlugo powinni miec juz jakies chocby wyobrazenie o co chodzi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Andej » 2020-03-03, 17:02

Jedność z Kościołem jest oczywista. Wspólnoty odnowy są zdecydowanie wewnątrz Kościoła. I wewnątrz parafii. Nie słyszałem od katolickiej Odnowie, która działałaby poza Kościołem.
Niezależnie od formy i miejsca Odnowa zawsze prowadzi do pogłębienia życia religijnego. Zawsze jest wspólnotą wewnątrzkościelną. A tworzenie wspólnot, zacieśnianie więzi wśród parafian, jest zawsze zgodne z celami i zadaniami Kościoła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-03-03, 18:14

Józku - proszę
Jan Paweł II o Odnowie
https://gloria.tv/post/sEaVfvPRRwDt6WShRivtX9RTU

Statut o który pytasz
Statut Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym
Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Rozdział 1
Wstęp
§1
Statut Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Gnieźnieńskiej, zwany dalej Statutem,
określa zasady powoływania i funkcjonowania grup identyfikujących się z Katolicką Odnową w
Duchu Świętym na terenie Diecezji Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Rozdział 2
Miejsce Grupy w strukturze Odnowy w Duchu Świętym
§2
Charakter i cele Odnowy w Duchu Świętym są omówione w Preambule do Statutów
Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (załącznik). ICCRS jest
organizacją powołaną w 1978 r. w celu zapewnia łączności pomiędzy krajowymi strukturami
Odnowy w Duchu Świętym na szczeblu międzynarodowym i współpracy ze Stolicą Apostolską.
§3
Na terenie Polski Grupy Odnowy w Duchu Świętym w Polsce reprezentuje Krajowy Zespół
Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym, zwany dalej KZK. Podlega on Konferencji
Episkopatu Polski, a nad jego działalnością czuwa Krajowy Duszpasterz Odnowy.
§4
W diecezji KZK reprezentują Koordynatorzy Diecezjalni: duchowny – kapłan mianowany przez
Biskupa Ordynariusza oraz świecki - wybrany przez liderów wspólnot archidiecezji
gnieźnieńskiej. Zadania Koordynatorów określa Statut KZK.
Koordynatorzy współpracują razem w służbie wspólnot Odnowy w Duchu Świętym.
Rozdział 3
Grupy modlitewne w Archidiecezji Gnieźnieńskiej
§5
Są dwa sposoby funkcjonowania Odnowy w Duchu Świętym: grupa modlitewno-ewangelizacyjna oraz wspólnota.
§6
Podstawową formą działania w Odnowie w Duchu Świętym jest grupa modlitewno-ewangelizacyjna, będąca grupą osób gromadzących się wokół Jezusa Chrystusa. Duchowość grupy charakteryzuje otwartość na działanie Ducha Świętego, które wyraża się w życiu osobistym i wspólnotowym przez modlitwę i posługę charyzmatyczną. Zaangażowanie w to dzieło przejawia się przez prowadzenie Seminariów Życia w Duchu Świętym (lub innych cyklów
o wypracowanej formie), które prowadzą uczestników do osobistej relacji z Jezusem Chrystusem, chrztu w Duchu Świętym, otworzenia się na nowe życie w Duchu
§7
Członkowie grupy modlitewno-ewangelizacyjnej, którzy podjęli zobowiązanie do przestrzegania
określonych zasad życia wspólnotowego tworzą Wspólnotę.
§8
Opracowane i przyjęte przez Wspólnotę zasady życia są autoryzowane przez Księdza Opiekuna
Wspólnoty i zatwierdzane przez Księdza Koordynatora Diecezjalnego.
Wspólnota, której członkowie zobowiązali się do przestrzegania określonych zasad życia, jest wspólnotą
przymierza. Określa ona swoją własną strukturę i sposób wyboru lidera. Dopuszcza się też sytuacje, w których wspólnota nie będąca wspólnotą przymierza przyjmuje własną strukturę i sposób funkcjonowania za wiedzą koordynacji.
(...)
Rozdział 6
Cel, forma i zasady działania Grupy
§13
Rada opracowuje i uzgadnia ją z Koordynatorami Diecezjalnymi zasady działania Grupy, jej cel
(misję), strukturę grupy, formy działania, sposób powoływania i odwoływania Animatorów,
zasady działania grup dzielenia, program formacji duchowej dla Grupy, zobowiązania chcących
przystąpić do Grupy.
§14
Podstawową formą działania Grupy Modlitewnej w Ruchu Odnowy w Duchu Świętym są:
cotygodniowe spotkania modlitewne, grupy dzielenia oraz prowadzenie seminarium odnowy
życia chrześcijańskiego (REO –Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy) i modlitwy wstawiennicze;
pomocniczą i wskazaną: nabożeństwa uzdrowienia, różne dzieła ewangelizacyjne, charytatywne
itp.
(...)
Rozdział 12
Zobowiązania Grupy
§33
Grupa jest zobowiązana do brania aktywnego udziału w życiu Kościoła, przede wszystkim w
parafii, a następnie w diecezji.

§34
Grupa powinna włączać się do organizowania i/lub w inny sposób wspierać dzieła inicjowane
przez Koordynatorów Diecezjalnych, takie jak rekolekcje, spotkania formacyjne i działania
ewangelizacyjne.
§35
Grupa powinna szukać form współpracy z innymi grupami modlitewnymi i wspólnotami – zapraszać inne grupy do realizacji swoich dzieł oraz włączać się w dzieła inicjowane przez innych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Jozek » 2020-03-03, 21:08

Dezerter, trafiles w dziesiatke. 👍
O cos takiego mi chodzilo, by byly wypunktowane konkretne kierunki dzialania.
Tu akurat wpada mi w oko §35 i mysle ze jest jednym z wazniejszych. Szkoda ze nie jest oznaczony jedna z liczb pierwszych.
W kazdym badz razie mam teraz dosc wyrazny obraz jak Odnowe widzi Kosciol.
W tych wszystkich dzialaniach Odnowy brakowalo mi wlasnie tego punktu, a nie chcialem robic zamieszania nie wiedzac szczegolow.

Choc nadal nie widze oficjalnych dokumentow Watykanu, to jednak twoja odpowiedz mnie zadowala.
Moglbys podac calosc? Wszystkie paragrafy punkty i podpunkty?
Mysle tez ze na forum warto by bylo takie i inne szczegoly i paragrafy omawiac by wiecej osob rozumialo cel i sens Odnowy. Pewnie nie tylko ja jeden nie rozumialem.
Pewnie tez takie wymiany informacji mogly by pomoc prowadzacym grupy.

Dodano po 34 minutach 31 sekundach:
Magnolia pisze: 2020-03-03, 13:07 Generalnie jest to wspólnota ewangelizacyjna. Czyli spotykają się by formować się by potem ewangelizować, czyli nieść odnowę.

Ze względu na to że nie jest to jednorodna wspólnota, to każda diecezja może określić samodzielnie jej statut.
Np w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej sa takie cele:

Podstawowe cele Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym
(Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej)

1. Zachęcanie do dojrzałego i nieustannego nawracania się ku Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu i Zbawicielowi.

2. Zachęcanie do zdecydowanego osobistego przyjęcia osoby Ducha Świętego, Jego obecności i mocy. Te dwie łaski duchowe często przychodzą łącznie w doświadczeniu zwanym w różnych częściach świata „chrztem w Duchu Świętym” lub „wylaniem Ducha Świętego” lub „odnowieniem w Duchu Świętym”. Rozumiane są najczęściej jako osobiste przyjęcie łaski osobowego spotkania z Jezusem Chrystusem jako Panem chrześcijańskiej inicjacji i umocnienie w chrześcijańskiej służbie dla Kościoła i świata.

3. Podejmowanie posługiwania darami duchowymi (charyzmatami) nie tylko w Odnowie Charyzmatycznej, lecz szerzej w Kościele. Te dary zwyczajne i nadzwyczajne ujawniają się obficie wśród świeckich, zakonników i kleru. Ich poprawne zrozumienie i używanie zharmonizowane z innymi elementami życia Kościoła jest źródłem mocy dla chrześcijan w ich drodze ku świętości i w pełnieniu misji.

4. Popieranie i podejmowanie dzieła ewangelizacji w mocy Ducha Świętego, również ewangelizacji i reewangelizacji chrześcijan jedynie z imienia, ewangelizacji kultury i struktur społecznych. Odnowa szczególnie angażuje się w misję Kościoła głosząc Ewangelię słowem i czynem, ukazując Jezusa Chrystusa przez osobiste świadectwo oraz te uczynki wiary i sprawiedliwości, do których jest powołany każdy chrześcijanin.

5. Pielęgnowanie stałego wzrostu w świętości przez integrację charyzmatów z pełnią życia Kościoła. Odnowa zachęca do udziału w bogatym życiu sakramentalnym i liturgicznym, do czerpania z tradycji katolickiej modlitwy i duchowości, do stałej formacji w nauce katolickiej pod kierunkiem Kościoła i do uczestnictwa w wypełnianiu programu duszpasterskiego Kościoła.

http://koszalin.odnowa.org/?page_id=868

Wspólnota Mocni w Duchu, tak siebie określa:
http://wspolnota.mocniwduchu.pl/mocni-w ... -jestesmy/

Może tu jeszcze coś znajdziesz:
http://warszawa.odnowa.org/category/odnowa/
Przepraszam, Maglnolia, podalas to w pierwszym linku, ktory jakims cudem umknal mi gdy sprawdzalem podane przez ciebie linki. :ymhug:

przez to troche sie wydluzyly wpisy, ale chyba nikomu to nie zaszkodzilo ze troche wiecej jest podane i napisane. ;)
Ostatnio zmieniony 2020-03-03, 20:35 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ