Dobre i mądre powieści

Kasia

Dobre i mądre powieści

Post autor: Kasia » 2019-06-19, 15:32

Zainspirowana krótką rozmową o książkach F. Rivers w innym temacie zakładam wątek o powieściach. :) Kiedyś czytałam ich sporo, ale większość, niestety, nie była ani ambitna, ani dobra literacko, ani tym bardziej mądra. Chciałabym wrócić do tego gatunku – mimo że reportaże i książki religijne nadal bardzo lubię i nic się pod tym względem nie zmieniło – ale nie wiem, po jakie powieści sięgnąć. Często, zwłaszcza w literaturze współczesnej, można napotkać wątki seksualne i nieprzyzwoite opisy, a tego właśnie chcę uniknąć. Innym problemem może być umieszczanie w książkach wątków dotyczących magii czy okultyzmu, a to może stanowić zagrożenie duchowe. Szukam zatem czegoś mądrego, a zarazem dobrego pod względem literackim, z wyrazistymi postaciami i ciekawą fabułą. Myślę, że taki temat może przydać się wielu osobom. :)

Biserica Dumnezeu

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-06-19, 19:28

No, ale w Biblii tez sa watki seksualne.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Viridiana » 2019-06-19, 22:37

Czytałaś może "Cud chłopak" R. J. Palacio? Głośno było o tej książce po ekranizacji.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Kasia

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Kasia » 2019-06-21, 16:41

Nie słyszałam o niej ani tym bardziej jej nie czytałam. Czy to nie jest książka dla dzieci?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Viridiana » 2019-06-22, 11:22

Moim zdaniem przeczytać ją może każdy. ;)
Poza tym swego czasu byłam fanką "Papierowych miast" Johna Greena. Też fajna.
Ostatnio zmieniony 2019-06-22, 11:24 przez Viridiana, łącznie zmieniany 1 raz.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Kasia

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Kasia » 2019-06-22, 18:02

To chyba dla nastolatków, a ja szukam czegoś innego.

2 lata temu przeczytałam powieść Harper Lee, Zabić drozda. Chyba można ją zaliczyć do klasyki literatury amerykańskiej. Historia opowiadana z perspektywy dziecka, porusza poważny, zwłaszcza w tamtych czasach, problem rasizmu. Jakiś czas temu wydano ciąg dalszy, ale nie czytałam i nie wiem, czy warto.

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Betka » 2019-06-28, 05:53

Cześć,polecam książki Paula Evansa ,są to książki które nie nudzą,budują pozytywnie i nie mają tego co nie jest godne polecenia np.dla córki która zaczyna szukać :)
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Kasia

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Kasia » 2019-06-28, 08:32

Taka refleksja: dlaczego powieści z chrześcijańskim przesłaniem to często tematyka obyczajowa, coś o miłości, innymi słowy – typowa literatura kobieca? Nie uważam, że wszystkie powieści dla kobiet są złe, ale często są nudne i oparte na powtarzających się motywach. Chętnie przeczytałabym coś nieszablonowego.

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Betka » 2019-09-16, 13:53

Czytałam jeszcze ,,Ogród Leoty" Rivers Francine dawno ale pamiętam ją dobrze i Jana Dobraczynskiego ,,Cień ojca" bardzo dobra książka.
Polecam
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Magnolia

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Magnolia » 2019-09-16, 14:09

Betka pisze: 2019-09-16, 13:53 Czytałam jeszcze ,,Ogród Leoty" Rivers Francine dawno ale pamiętam ją dobrze i Jana Dobraczynskiego ,,Cień ojca" bardzo dobra książka.
Polecam
Ogród Leoty F.Rivers tez dobrze pamietam. Głównie jest o relacjach między matką, córką i babcią i wnuczką. Oraz ma takie wazne przesłanie, żeby nie odwlekać w nieskończoność pojednania i przebaczenia, bo może czasu zabraknąć, czyli śmierć może uczynić to już niemożliwym.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Efezjan » 2019-09-17, 00:09

Kasiu, czytałaś może 'Weisera Dawidka' Huellego? Jeśli nie, polecam.
Zwracam uwagę także na 'Traktat o łuskaniu fasoli' Myśliwskiego.
Ostatnio zmieniony 2020-09-08, 15:13 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Konwalia

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Konwalia » 2020-07-11, 11:28

@Efezjan
Czytam właśnie tę powieść Myśliwskiego. Jestem mniej więcej na 15 stronie i mam pytanie: czy akcja się trochę rozkręci? Lubię takie klimaty, ale niech wreszcie coś zacznie się dziać...

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Efezjan » 2020-07-11, 11:37

Konwalia pisze: 2020-07-11, 11:28 @Efezjan
Czytam właśnie tę powieść Myśliwskiego. Jestem mniej więcej na 15 stronie i mam pytanie: czy akcja się trochę rozkręci? Lubię takie klimaty, ale niech wreszcie coś zacznie się dziać...
Tak, to powieść specyficzna. Polecam tę podróż.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Konwalia

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Konwalia » 2020-07-11, 11:48

Spróbuję, ale gdy zobaczę choć jedną scenę erotyczną, zamknę książkę i oddam niedoczytaną do biblioteki. To jest plaga. Powieści dla starszych czytelników to zawsze koty w worku. Dawno nie czytałam żadnych powieści, ostatni raz chyba w 2018 roku. Ostatnio ciągle mam do czynienia z literaturą faktu i chciałam trochę odpocząć, a do tego najlepsza jest beletrystyka.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dobre i mądre powieści

Post autor: Efezjan » 2020-07-11, 11:53

Konwalia pisze: 2020-07-11, 11:48 Spróbuję, ale gdy zobaczę choć jedną scenę erotyczną, zamknę książkę i oddam niedoczytaną do biblioteki. To jest plaga. Powieści dla starszych czytelników to zawsze koty w worku. Dawno nie czytałam żadnych powieści, ostatni raz chyba w 2018 roku. Ostatnio ciągle mam do czynienia z literaturą faktu i chciałam trochę odpocząć, a do tego najlepsza jest beletrystyka.
Ja już tę powieść bardzo dawnom czytał. Ale nic takiego tam chyba nie ma. W "Weiserze Dawidku" na pewno nie ma.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ