Czemu warto czytać książki?

Biserica Dumnezeu

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-02, 09:40

Wychowalem sie na literaturze klasycznej - tej mlodziezowej i tej powaznej.
Raczej slaba trawie terazniejsza beletrystyke.
A poza tym brak czasu i sil na czytanie obecnie -mam kilka zaczetych i nieskonczonych pozycji. Oczy bola , wole isc na spacer.
Do tego literatura fachowa zapycha wszystkie wolne komorki ...

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Niezapominajka » 2019-11-02, 10:07

@ToTylkoJa właśnie o coś takiego mi chodzi. generalnie interesuje mnie fabuła, musi być dobrze rozbudowana i żeby napięcie oraz historia bohaterów zachęcała do dalszego czytania. nie wiem jak można czytać coś pokroju 50 twarzy greya czy aktualne popularne teraz after :!: :-ss Wystarczył mi opis i już więcej na książke nie spojrzałam. A wiele znajomych było tak zachwyconych, że mają przesłanie, głębszą fabułę.. ŻE CO? ^#(^

Bardzo lubię czytać historie miłosne, romanse ale nie wspomniane wyżej książki zawierające na co drugiej stronie opisy scen łóżkowych czy tym podobne. Opisy uczuć, tęsknoty, miłości, rozterek, przeżywanych problemów. Lubię wczuć się w bohatera i przeżywać wszystko razem z nim. Kryminalne książki również bardzo lubię, opisy sekcji, śledztwa itp. Można wiele dowiedzieć się od strony medycznej i policyjnej oraz o "psychice" samego mordercy. Przeczytałam kilka thrillerów psychologicznych i z jednej strony historie faktycznie w naszym życiu się zdarzają (toksyczne związki, obsesje na punkcie drugiej osoby) ale to raczej nie dla mnie. Ja to jestem bojaźliwa i każde stuknięcie w domu lub dziwne zachowanie obcej osoby nabawia mnie strachem x_x :))
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Outsider

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Outsider » 2020-02-16, 23:00

Sparagrazuję nazwę pewnego programu telewizyjnego i powiem,,Warto czytać".Tylko pierwszym problemem w naszym kraju jest to,że są ludzie,którzy w ciągu roku nic nie przeczytają.Niestety.Czytanie daję człowiekowi wiedzę.Człowiek ma bogaty zasób słownictwa.A to co człowiek czyta od niego zależy ,co go interesuje, co uważa,że warto przeczytać.I jak tu napisał Marek_Piotrowski,że są książki ,których nie warto czytać zgodzę się,ale warto rzucić okiem co to jest,aby mieć wiedzę na dany temat..

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: sądzony » 2020-02-21, 23:17

Nie znam pisarza, który wydał 50 książek.
Jeżeli czytasz 7-11 książek rocznie to na tle Plaków jesteś naprawdę mocny, jesteś w 4%. Moja siostra rocznie czyta 50-60 pozycji. Jeżeli przeczytałeś 1-2 książek jesteś wśród 17% polaków. To straszne.
Co z tego, że umiemy czytać gdy nie czytamy.
Co z tego, że umiemy pisać gdy nie piszemy.
Co z tego, że istniejemy, jeżeli nas nie ma.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-22, 04:24

Ja znam.
Margit Sandemo, Terry Pratchett.
Tak naprawdę nie ma nic specjalnego w książkach
I ja książki naprawdę lubię, w mojej biblioteczce na pewno z 70 pozycji już uzbierałam (a kolekcja tylko rośnie!). Ale nie rozumiem tej presji na czytanie. Tak, czytanie ma szereg zalet. Ale to jest takie samo źródło informacji, jak każde inne
I rzeczywiście czasem widzę w rozmowie różnice między osobami, które od książek stronią (gdzie użycie słowa trudniejszego, niż "ketchup" to już popisywanie się słownictwem) i też które książki lubią.
Ale z jakiegoś powodu wywyższa się czytanie książek ponad wszystko inne. Jak nie czytasz, to jesteś nikim i jakoś nie mogę pojąć, dlaczego.

Biserica Dumnezeu

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-22, 07:05

Chyba Krasicki napisal ich grubo ponad 70.

Czytanie ksiazek wzbogaca.
A poniewaz malo teraz ludzie czytaja, dlatego kladziony jesttaki nacisk, aby zachecac do czytania.
Bez czytania tez sie da zyc.

Ps: osobiscie czytalem mnostwo beletrystyki, dzieki temu moglem dostatecznie dobrze opanowac polski jezyk.
teraz ze wzgledow zdrowotnych trudnosc sprawia mi przeczytanie jednej pozycji.

Takie czasy mosci panie.

Konwalia

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Konwalia » 2020-02-22, 09:03

Ja bym nie mogła żyć bez czytania. Prędzej zrezygnowałabym z innych rzeczy, zresztą wolę czas z książką niż spotkanie z ludźmi, bo ludzie nie dają mi intelektualnej radości.

A co do tego, dlaczego czytanie jest lepsze od innych rzeczy – bo wymaga skupienia, a o to coraz trudniej. Żaden najmądrzejszy film na YouTube nie rozwinie człowieka tak, jak książka.

Biserica Dumnezeu

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-22, 13:44

No coz - wchlonalem jakies piec tysiecy roznych tomow, z tego jakies tysiac to beletrystyka.
Nawet najwysmienitsze torty kiedys sie znudza.
A oczy to od razu bunt na pokladzie - zadnego czytania.
Ostatnio zmieniony 2020-02-22, 13:44 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Konwalia

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Konwalia » 2020-02-22, 14:17

Może pora na audiobooki? Poza tym zawsze można korzystać z czytnika albo lupy. Ja też mam problemy z oczami, ale bez czytania nie mogłabym żyć. Książki ratują ten świat przed głupotą totalną.
Ostatnio zmieniony 2020-02-22, 14:17 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-22, 15:19

Audiobuki nie wchodza do glowy. No i pozatym nie wciagaja mnie juz ksiazki.
Uzywam okularow.
To nie w tym problem - chyba ogolne zuzycie organizmu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: sądzony » 2020-03-06, 22:22

Czytanie to życie.
Czytasz biblię....
Ja nie potrafię żyć bez książek, filmów i muzyki.
Łaknę tego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

TOMVAD 45

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-06-29, 17:08

Jeśli chodzi o czytanie jakichś dzieł, dłuższych tekstów to stanowczo wolę czytać książki, gdyż czytanie czegoś długiego w kompie totalnie męczy oczy.
Książki wiele uczą jeśli czyta się coś naprawdę wartościowego. Ja lubię czytać książki przygodowe oraz religijne, naukowe-encyklopedie itp. Nie znoszę czytania czegoś takiego jak horrory,sensacyjne, thrillery czy tym bardziej romanse. Teraz zbieram materiały książkowe na temat stygmatyków. Próbuję kupować to co zawiera istotne informacje na temat stygmatyków.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: sądzony » 2020-06-29, 21:26

ToTylkoJa pisze: 2020-02-22, 04:24 Ja znam.
Margit Sandemo, Terry Pratchett.
Tak naprawdę nie ma nic specjalnego w książkach
I ja książki naprawdę lubię, w mojej biblioteczce na pewno z 70 pozycji już uzbierałam (a kolekcja tylko rośnie!). Ale nie rozumiem tej presji na czytanie. Tak, czytanie ma szereg zalet. Ale to jest takie samo źródło informacji, jak każde inne
I rzeczywiście czasem widzę w rozmowie różnice między osobami, które od książek stronią (gdzie użycie słowa trudniejszego, niż "ketchup" to już popisywanie się słownictwem) i też które książki lubią.
Ale z jakiegoś powodu wywyższa się czytanie książek ponad wszystko inne. Jak nie czytasz, to jesteś nikim i jakoś nie mogę pojąć, dlaczego.
A jakie to inne źródło informacji dorównujące książce znasz?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-29, 22:00

Informacji na temat czego?
Jeśli porównam serial "tajemnice wszechświata"
I książkę SOLL, to mimo mojej wielkiej sympatii do SOLL i samej Margit, w kwestii wszechświata serial ma tutaj górowanie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: sądzony » 2020-06-29, 22:41

a co jest w życiu najważniejsze:
Bóg, teologia, filozofia, psychologia, psychiatria, psychoterapia, seksuologia, rozwój człowieka, etymologia, socjologia, religioznawstwo, antropologia, fizyka, astrofizyka .... znasz ciekawy serial?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ