Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

ODPOWIEDZ
Konwalia

Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Konwalia » 2020-06-25, 17:21

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce książka amerykańskiego dziennikarza, Tada Szulca, „Jan Paweł II”. Na początku czytało się ją nieźle, ale im dalej, tym gorzej. Autor chyba ma problem z konserwatyzmem i raczej krytykuje za to papieża (książka została napisana w latach 90.), nieciekawe fragmenty są też o kard. Wyszyńskim. Wydawca na początku tłumaczył, że książka może być dla polskich czytelników kontrowersyjna, bo jest napisana z amerykańskiej perspektywy, ale nie wiem, czy tylko o to chodzi. Coś mnie w tej książce niepokoi i choć zostało mi jeszcze ponad 200 stron do przeczytania, chyba jej nie skończę. Czy ktoś zna tę książkę i mógłby napisać, czy warto ją czytać?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Tek de Cart » 2020-06-25, 17:42

no to daruj sobie jeśli wzbudza w Tobie taki niepokój, nie wiem jak ten dziennikarz - ale statystyki w USA sa dosyć jednoznaczne, 90% dziennikarzy popiera LGBT, aborcję na żądanie i inne takie postulaty - z którymi JPII zdecydowanie się nie zgadzał. Więc co się dziwić, że krytykuje go za konserwatyzm...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Konwalia

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Konwalia » 2020-06-25, 17:54

Ta książka powstała w latach 90., kiedy o LGBT nikt jeszcze nie słyszał. Autor krytykuje papieża za kategoryczny zakaz antykoncepcji, za podejście do celibatu, kobiet w Kościele (wyświęcanie na kapłanów, równość z mężczyznami), o aborcji jest mowa, ale chyba mniej dosadnie. Myślę, że autor chce wyrazić przez to ogólnie krytykę Kościoła w sprawach moralności, że ma inne zdanie niż nauka Kościoła. Czytając tę książkę, czuję się manipulowana, bo nie mogę zweryfikować pewnych rzeczy i nie wiem, gdzie kończy się fakt, a gdzie zaczyna opinia autora. Zapowiadała się ciekawa biografia, szkoda.

Biserica Dumnezeu

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-25, 18:09

Napisac mozna wszystko. Nie wszystko jest pozyteczne, a bardzo mala jest wlasciwe.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: sądzony » 2020-06-25, 20:38

czytając jedynie to co nam odpowiada, zapominamy czy i o co w ogóle pytaliśmy
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Konwalia

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Konwalia » 2020-06-25, 21:54

@sądzony
Wolę czytać coś, co mi odpowiada i coś z tego rozumieć, niż spędzić godziny nad książką, której nie rozumiem. W tym przypadku chodzi jednak o to, że na niektóre książki szkoda czasu, tym bardziej że jest mnóstwo innych, dużo bardziej wartościowych. Może znajdę kiedyś ciekawszą książkę o św. Janie Pawle II bez ciągłego wracania do tego, jaki to ten papież był „kontrowersyjny”, bo głosił naukę katolicką.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: sądzony » 2020-06-25, 22:06

Rozumiem. Też mi się zdarza czytać.
Czasem jednak warto odwrócić wzrok, by się upewnić, że patrzymy w dobrą stronę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Konwalia

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Konwalia » 2020-06-25, 22:23

Przeczytałam 298 stron z ponad 500. Wystarczająco dużo, żeby móc ocenić, czy warto. I przyznam, że ta książka namieszała mi w głowie jeśli chodzi o kard. Wyszyńskiego. Myślałam, że on i św. Jan Paweł II (jeszcze jako Karol Wojtyła) wspierali się, a z tej książki wynika, że kard. Wyszyński miał duży dystans do przyszłego papieża (książka wyraża te zagadnienia bardziej dosadnie). Nie lubię sytuacji, w których nie wiem, czy mam do czynienia z prawdą, czy z fałszem, a ta książka zrobiła mały zamęt w moim umyśle.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Tek de Cart » 2020-06-25, 23:50

no to weź sobie teraz biografię Papieża napisaną przez Weigela ("Świadek Nadziei") i porównaj wizje :) obaj autorzy to amerykanie, ale Weigel to zdecydowanie ortodoksyjny katolik:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/67623/swiadek-nadziei
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Jozek » 2020-06-26, 01:41

Konwalia pisze: 2020-06-25, 22:23 Przeczytałam 298 stron z ponad 500. Wystarczająco dużo, żeby móc ocenić, czy warto. I przyznam, że ta książka namieszała mi w głowie jeśli chodzi o kard. Wyszyńskiego. Myślałam, że on i św. Jan Paweł II (jeszcze jako Karol Wojtyła) wspierali się, a z tej książki wynika, że kard. Wyszyński miał duży dystans do przyszłego papieża (książka wyraża te zagadnienia bardziej dosadnie). Nie lubię sytuacji, w których nie wiem, czy mam do czynienia z prawdą, czy z fałszem, a ta książka zrobiła mały zamęt w moim umyśle.
Czy zastanawialas sie dlaczego mamy ksiazki dla roznych grup ludzi i wieku?
Odpowiedz jest prosta, sa napisane z mysla o takich a nie innych ludzi.
Czytasz zachlannie wlasnie to co chcesz czytac, czyli to nie sama ksiazka jest taka jak myslisz, tylko jej tresc trafia w twoja tozsamosc twoje mysli i poglady , a przez to tresc tobie odpowiada.
Warto raczej zastanowic sie jak powinna wygladac taka tozsamosc i mysli, by naprawde obiektywnie czytac jakas ksiazke, czy jakikolwiek tekst.
wiekszosc ksiazek pisana jest wlasnie po to by w niezdecydowanych umyslach wywolac burze i zarobic na sprzedarzy ksiazki.
Ostatnio zmieniony 2020-06-26, 01:44 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Konwalia

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Konwalia » 2020-06-26, 08:06

@Jozek
To zależy od podejścia czytelnika. Lubię, kiedy autor otwiera mi oczy, ale kiedy otwiera ja na prawdę, wtedy nawet, gdy przedstawi różne punkty widzenia, prawda obroni się sama. W tej książce tego mi zabrakło, przynajmniej na tych 298 stronach.

Biserica Dumnezeu

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-27, 16:29

Ba ... ale i tak pozostaje w dalszym ciagu do rozpatrzenia, jaki autor jakiej osobie w jaki sposob i na co otwiera oczy?
Czy dziela lenina, czy wyznania sw.Augustyna? Czy "Mein Kampf" czy "Dzienniczek" sw.Faustyny?

Konwalia

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Konwalia » 2020-06-27, 16:38

Mam naprawdę czytać wszystko? Przy czterech stronach, jakie czytam na godzinę? Prawda obroni się sama. Dobrze widziałam to, czytając „Czasy secondhand” Swietłany Aleksijewicz. Autorka oddała głos ludziom, którzy cieszyli się z upadku komunizmu, ludziom, którzy za komunizmem tęsknili, a nawet tym, którzy stali u władzy komunistycznej w ZSRR. Zrobiła to tak, że w tej książce komunizm sam się skompromitował. Na tym polega rzetelność autora, który może ukazywać wiele punktów widzenia, ale jeśli nie odchodzi od prawdy, nie przedstawi rzeczywistości w sposób zmanipulowany. W książce Tada Szulca zabrakło mi otwarcia na prawdę.

Biserica Dumnezeu

Re: Tad Szulc, „Jan Paweł II” – czy to dobra książka?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-27, 17:14

Masz racje.

ODPOWIEDZ