Dobry rachunek sumienia

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Arket
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 28 cze 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Dobry rachunek sumienia

Post autor: Arket » 2020-06-28, 04:19

Szukam ksiązki do dobrego przygotowania się do spowiedzi. Nie czegoś z pytaniami, ale czegoś co da mi do myslenia i pozwoli odkryć jakie grzechy tkwią we mnie i sprawiają że wciąż nie czuję się dobrze po spowiedzi....jakbym nie był świadomy tych największych w których trwam od lat. Mam broszurkę z 1980r. W książeczce otrzymanej na pierwszej komuni wymienione są grzechy dziecka, kierowanie się 10 przykazaniami jako kanonu też nie pozwala mi ruszyć wyobraznią. A może napiszecie mi z czego w korzystacie. Mam problem ze spowiedzią, powiem jasno chodzę do niej 2 razy w roku. A po miesiącu bycia w łasce zastanawiam się czy wciąż jeszcze jestem godzien przyjąć sakrament. Czuje że może lepiej nie. Po jakich grzechach należy ponowić spowiedz? Co sprawia że wiara nie daje mi szczęścia? To mój pierwszy wpis. Proszę o wyrozumiałość.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Dobry rachunek sumienia

Post autor: marcin07 » 2020-06-28, 20:08

Arket pisze: 2020-06-28, 04:19 Szukam ksiązki do dobrego przygotowania się do spowiedzi. Nie czegoś z pytaniami, ale czegoś co da mi do myslenia i pozwoli odkryć jakie grzechy tkwią we mnie i sprawiają że wciąż nie czuję się dobrze po spowiedzi....jakbym nie był świadomy tych największych w których trwam od lat. Mam broszurkę z 1980r. W książeczce otrzymanej na pierwszej komuni wymienione są grzechy dziecka, kierowanie się 10 przykazaniami jako kanonu też nie pozwala mi ruszyć wyobraznią. A może napiszecie mi z czego w korzystacie. Mam problem ze spowiedzią, powiem jasno chodzę do niej 2 razy w roku. A po miesiącu bycia w łasce zastanawiam się czy wciąż jeszcze jestem godzien przyjąć sakrament. Czuje że może lepiej nie. Po jakich grzechach należy ponowić spowiedz? Co sprawia że wiara nie daje mi szczęścia? To mój pierwszy wpis. Proszę o wyrozumiałość.
Może ten artykuł Ci pomoże ,

https://www.zycie-duchowe.pl/art-5282.j ... wiedzi.htm

https://www.zycie-duchowe.pl/

https://www.zycie-duchowe.pl/s-45278.le ... uz-tuz.htm
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Magnolia

Re: Dobry rachunek sumienia

Post autor: Magnolia » 2020-06-28, 20:13

Witaj Arket, zapraszam do tego wątku, zebrałam tu kilka różnych rachunków sumienia i dobry portal o spowiedzi, znajdziesz tam linki.

viewtopic.php?f=75&t=9126

dobraspowiedz.pl
Ostatnio zmieniony 2020-06-28, 20:14 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dobry rachunek sumienia

Post autor: Praktyk » 2020-06-28, 21:50

@Arket mi pomaga zastanowienie się nad tym, których prawd o sobie się boję, których wstydzę, co powoduje, że unikam kontaktu z kimś z rodziny, znajomym. Jeśli cały świat wiedział by o tobie wszystko, znał każdą myśl, to co tam wymaga wybaczenia? Z kim masz coś do załatwienia, żeby móc spojrzeć bez strachu w oczy?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dobry rachunek sumienia

Post autor: Dezerter » 2020-06-29, 22:57

Arket - miło cię tu gościć
To ja myślałem, że rzadko chodzę do spowiedzi, ale ty bijesz mnie na głowę
Zalecał bym takie minimum:
raz na kwartał, choć raz na dwa miesiące byłoby raczej rozsądniejsze + po każdym grzechu ciężkim
a on jest wówczas, gdy materia/przedmiot grzechu jest ważny w sensie poważny a czyn świadomy i dobrowolny.
Właśnie czy jest gdzieś spis grzechów ciężkich?
Ja nie korzystam z żadnych książeczek - moje sumienie mi wystarcza
Uwaga na koniekturę książeczki wpędzają korzystających w skrupulantyzm!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Arket
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 28 cze 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Dobry rachunek sumienia

Post autor: Arket » 2020-07-05, 08:41

Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi. Są bardzo pomocne, przyznam że oddalam się od Boga. I w większości postów będę szukał pomocy i zadawał różne pytania. Będąc dzieckiem wszystko było proste, Modliłem się, ufałem i czułem że Bóg jest ze mną. Teraz mało się modle, wątpię i wiem że Bóg jest gdzieś obok mnie, przygląda się, jakby czekał na mój ruch, nie robiąc nic. Nie czuje jego obecności. Kiedyś z kościoła wychodziłem pełny radości i nadziei. Dziś tylko zadowolony że wykonałem swój religijny obowiązek. Przykre to.

Magnolia

Re: Dobry rachunek sumienia

Post autor: Magnolia » 2020-07-05, 08:52

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. pomożemy pogłębić swoją wiarę, jeśli tylko tego pragniesz.

ODPOWIEDZ