Książki religijne, które warto przeczytać

ODPOWIEDZ
Biserica Dumnezeu

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-16, 08:39

Uwazaj, zeby sie nie przerodzilo to w pogon za cudownosciami i niezwyklosciami.
przeslonic moze Boga i skonczyc sie jaks pokraczna dewocja.
Moze mama ma troche racji?

Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-16, 08:57

Nie jest to książka stricte religijna, bo to wywiad z papieżem.
"Nie lękajcie się - Rozmowy z Janem Pawłem II" - Andre Frossarda.
Książka, która mną tak wstrząsnęła, że przywróciła mnie do wiary.
A może nie tyle książka, co to, co powiedział tam późniejszy święty papież.

Konwalia

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Konwalia » 2020-07-16, 10:28

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-07-16, 08:39 Uwazaj, zeby sie nie przerodzilo to w pogon za cudownosciami i niezwyklosciami.
przeslonic moze Boga i skonczyc sie jaks pokraczna dewocja.
Moze mama ma troche racji?
Warto czytać takie książki, ale ostrożnie. I warto wiedzieć, po co się czyta. Takie cudowności umacniają wiarę. Ja przeczytałam gdzieś, że ks. Dolindo był taki dobry, tyle lat posłuszny Kościołowi mimo zakazów, więc kupiłam książki o nim i mam w domu 3. Ale kiedy sobie człowiek uświadomi, że jego najwyraźniejszą cechą była pokora, to o cudach myśli się ostrożniej.
O Marcie Robin chętnie bym przeczytała. Tyle lat spędziła, leżąc, i miała ogromną wiarę. Pan Bóg obdarza łaskami za wiarę i pokorę. Nie zawsze, ale to warunek. Choć niektórzy otrzymali łaski i była to dla nich próba. Nie wszyscy „zdali”.
Tylu ludzi się zachwyca św. Szarbelem, a kto chciałby choć po części żyć tak, jak on? Choćby w najmniejszym stopniu?

Mam tutaj żal do wydawnictwa Esprit, bo mimo fajnych książek o ks. Dolindo czy książek abpa Sheena ma też w ofercie protestanckie książki (co z tego, że z imprimatur) i książkę o podejrzanych objawieniach w Trevignano. Wiedzą, że ludzie to kupią, że rośnie sprzedaż.

Co ja mogę polecić?
Kilka miesięcy temu skończyłam drugą część Jezusa z Nazaretu Benedykta XVI i polecam bardzo. Ale trzeba czytać powoli, bo lekka literatura to nie jest.
Ostatnio zmieniony 2020-07-16, 10:29 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-16, 10:31

No wlasnie. Sam zachwyt to jeszcze nie wiara.
Wiara jest zrodzona, gdy juz prowadza nas na rozstrzelanie, a my wyznajemy Tego, w Ktorego wierzymy.
Dlatego oby czytanie ksiazek nie przerodzilo sie - w pogon za cudownosciami. To stoi straaaaaaaasznie daaaaaaleko od wiary.

Konwalia

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Konwalia » 2020-07-16, 10:39

Dlatego warto sięgać po różnorodną literaturę, także religijną. Jeśli ktoś czyta tylko o cudach i objawieniach, to może to już świadczyć o jakimś złym podejściu do wiary. Cuda – tak, objawienia – uznane przez Kościół, tak, ale poza tym: choćby raz na przysłowiowy ruski rok dokumenty Kościoła/Katechizm i jakieś książki o duchowości chrześcijańskiej typu Dzienniczek. Ja tę książkę czytam już od roku, robię sobie przerwy, bo za trudna, ale nie poddaję się.

Biserica Dumnezeu

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-16, 10:46

Trzezwy wypowiedz Konwalio.

TOMVAD 45

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-16, 11:45

Jasne że nie ma nic w tym złego. Gorzej by było gdybyś robiła coś naprawdę złego. Ubogacasz swoje życie duchowe. Dokładnie o tę książkę chodzi. Jest wspaniała.Jest tam też pokaźna lista stygmatyków,choć niektórzy to bardziej ci przeżywający tylko Mękę Pańską. Jest tam jeden błąd w tej liście gdyż wstawili tą samą osobę dwa razy. Także niepotrzebnie spolszczyli imię Bongiovaniego wpisując Jerzy. Lepiej było zapisać w języku ojczystym a więc Giorgio. Ale ogólne jest naprawdę wspaniała i warto ją kupić.

Claudiax

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Claudiax » 2020-07-16, 20:32

No właśnie, ubogacam zycie duchowe. :ymapplause:
ok to sobie zamówię. A ze swojej strony mogę polecić książkę "Do Kapłanów Umiłowanych synów Matki Bożej". Ma ona jakies 900 stron kosztuje okolo 58 zł


"Lektura dla kapłanów i świeckich, pragnących oddać życie Matce Bożej i pozwolić się Jej prowadzić. Objawienia udzielane ks. Gobbi, założycielowi Kapłańskiego Ruchu Maryjnego, zakończyły się 31 grudnia 1997 roku. Ks. Gobbi zmarł 29.06.2011 po przebytym zawale serca. Papież Benedykt XVI na wieść o jego śmierci, jaką przekazał mu kard. Ivan Dias, powiedział: "Poszedł prosto do Nieba!" Jego pogrzeb odbył się we wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi, któremu poświęcił Swe kapłańskie życie."

zrodlo: https://www.braterska.com/pl/products/k ... zbEALw_wcB

Konwalia-
Dzienniczek też mam :)
Ostatnio zmieniony 2020-07-16, 20:34 przez Claudiax, łącznie zmieniany 1 raz.

Konwalia

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Konwalia » 2020-07-16, 21:13

Objawienia ks. Gobbiego są zatwierdzone przez Kościół?

Claudiax

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Claudiax » 2020-07-16, 21:20

Na innym forum przeczytałam że nie zostaly uznane niestety:( a tu na innej znalazłam to:
"Książka posiada Imprimatur oraz Nihil Obstat, publikacja została opracowana zgodnie z doktryną Kościoła oraz zatwierdzona do druku."
Ostatnio zmieniony 2020-07-16, 21:24 przez Claudiax, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-07-16, 23:03

Claudiax pisze: 2020-07-16, 21:20 Na innym forum przeczytałam że nie zostaly uznane niestety:( a tu na innej znalazłam to:
"Książka posiada Imprimatur oraz Nihil Obstat, publikacja została opracowana zgodnie z doktryną Kościoła oraz zatwierdzona do druku."
Jedno drugiemu nie przeszkadza.
Imprimatur mówi tylko, czy treść nie jest sprzeczna z nauką Kościoła - a nie czy jest prawdziwa (mogą być twierdzenia niesprzeczne - bo np. nauka Koscioła nic na ten temat nie mówi - ale nie prawdziwe).
Przy czym to jest stwierdzenie stosunkowo niskiej rangi - oznacza tylko, ze cenzor koscielny nie znalazł niczego sprzecznego.
Zresztą imprimatur niestety bardzo straciło swoją wagę - bywa, ze jest przyznawane dla bardzo wątpliwych tekstów.

TOMVAD 45

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-17, 15:25

Czyli np jeśli stygmaty i przekazy u Katarzyny Szymon nie zostały zatwierdzone przez Kościół to nie oznacza to że jak ktoś napisze o niej książkę która będzie zawierała prawdę zgodną z nauką Kościoła to ma być ona nieuznana i nie otrzymać Imprimatur. Książka może zawierać to co jest zgodne z nauką Kościoła i to nie przeszkadza by to imprimatur otrzymać. Prawa w Kościele są nadawane w oparciu o naukę Kościoła i prawdę opartą na konkretnych badaniach,dowodach. Różne zjawiska, heroiczność cnót świętych także musi być oparta na badaniach i zgodności z nauką Kościoła.

Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-17, 15:40

Sprawa nieuznania objawień u Katarzyny Szymon ma źródło w katowickiej Kurii, która wyrażała się o tej sprawie jeszcze bardziej niejasno, niż Kardynał Dziwisz o Słudze Bożej Rozalii Celakównie. Kardynał ostatecznie proces beatyfikacyjny zamknął a Rozalia jest Sługą Bożą o uznanym heroizmie cnót. Jednak właśnie z powodu zachowania się Kardynała Dziwisza, w Watykanie sprawa została włożona na samo dno wniosków o beatyfikację.

W obu sprawach nie miały znaczenia same objawienia i ich prawdziwość tylko inne sprawy miedzy Kurią a rodziną wspomnianych osób z objawieniami.

Konwalia

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Konwalia » 2020-07-17, 15:52

Bo objawienia to nie jest najważniejsza rzecz w życiu świętego.
Kiedy s. Faustyna przekazywała ks. Sopoćce orędzie o miłosierdziu, on nie tyle koncentrował się na jej objawieniach, ile szukał tekstów o miłosierdziu w Piśmie Świętym, bo objawienia prywatne mają potwierdzać naukę Kościoła, a nie coś do niej dodawać.
I tak samo najważniejsze jest życie świętego, a nie jego objawienia.

Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-17, 15:56

To oczywiste.
Natomiast ja myślę, że Boże młyny wolno mielą, jednak mielą w najlepszym z punktu widzenia Boga, czasie.
I wszystko co ma się zdarzyć, zdarzy się.

ODPOWIEDZ