Dzieła Benedykta XVI

ODPOWIEDZ
Kasia

Dzieła Benedykta XVI

Post autor: Kasia » 2019-05-01, 12:33

Słowo w tytule wątku chyba nie jest przesadą, bowiem książki Benedykta XVI to prawdziwe dzieła, a on sam jest wybitnym teologiem czasów współczesnych. Dobrze by było, gdyby ktoś mądrzejszy wypowiedział się tu na temat twórczości papieża, bo ja nie czuję się kompetentna z racji braku wiedzy i niezbyt rozległego zapoznania się z tematem.

Przeczytałam książkę Jezus z Nazaretu. Od Chrztu w Jordanie do Przemienienia. Podobno jest to najtrudniejsza książka Benedykta XVI, ale o tym dowiedziałam się dopiero po przeczytaniu. ;) Rzeczywiście, jej treść może nastręczać kłopotu zwłaszcza osobom niezaznajomionym z pojęciami teologicznymi (nie uważam jednak, aby było ich tam spore nagromadzenie). Liczba poruszanych w niej wątków sprawia, że książkę trzeba czytać raczej powoli i w skupieniu (ale piszę to z perspektywy osoby, która nie studiowała teologii). Poleciłabym lekturę Jezusa z Nazaretu szczególnie tym, którzy nie dowierzają w Bóstwo Pana Jezusa, a zarazem mają chęć zdobycia nowej wiedzy i są wystarczająco cierpliwi – to nie lekkie pióro abpa Sheena, styl jest dużo bardziej wyważony. Są jeszcze dwie części, Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo oraz Jezus z Nazaretu. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania, ale jeszcze się z nimi nie zapoznałam.

Benedykt XVI udzielił kilku wywiadów niemieckiemu dziennikarzowi, Peterowi Seewaldowi. Czytałam tylko Ostatnie rozmowy. Który z pozostałych polecilibyście przeczytać (w pierwszej kolejności)?

Czy Wprowadzenie w chrześcijaństwo jest trudne? Co jeszcze moglibyście polecić?

ODPOWIEDZ