Twórczość św. Jana Pawła II

ODPOWIEDZ
Kasia

Twórczość św. Jana Pawła II

Post autor: Kasia » 2019-05-01, 12:49

W tym temacie podyskutujmy o książkach św. Jana Pawła II. Chyba nie będę daleka od prawdy, stwierdzając, że wielu Polaków czuje sentyment do tego świętego papieża, naszego rodaka, ale niewielu interesuje się jego nauczaniem. Sama dotychczas przeczytałam krótki zbiór fragmentów różnych kazań, wydanych w serii Księgi myśli i wiary, a taka forma, przynajmniej na początek, nie ułatwia zagłębienia się w nauczanie konkretnej osoby. Spotkałam się także z opinią, że papież Jan Paweł II pisał filozoficznie, co, muszę przyznać, trochę mnie odstrasza (zwłaszcza po niedokończonych Wyznaniach św. Augustyna).

Czytaliście książki Jana Pawła II? Które są Waszymi ulubionymi? Które polecacie, szczególnie na początek?

Kasia

Re: Twórczość św. Jana Pawła II

Post autor: Kasia » 2019-07-09, 10:03

Miłośnikom poezji polecam zapoznać się ze zbiorem „Miłość mi wszystko wyjaśniła. Wiersze i poematy”. Tym, którzy poezję lubią średnio i którzy nie zawsze ją rozumieją (jak ja) również. Szczególnie warto przeczytać „Pieśń o Bogu ukrytym”. Czytać powoli, bo to poemat o tym, że Pan Bóg jest Miłością i że ta Miłość jest piękna. Nawet jeśli czasem oślepia swoim światłem i człowiek myśli, że trwa w ciemnościach.
Ostatnio zmieniony 2019-07-09, 10:04 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Twórczość św. Jana Pawła II

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-07-09, 16:58

Probowalem ( i wciaz powracam do dziel sw.Jana Pawla II ) przeczytac jego tworczosc. Ale jak na razie ponioslem porazke.
Zdania sa nieraz tak trudne, zawile lub skonstruowane w pietrowe dywagacje, ze nie potrafie przebrnac.
Dlatego korzystam z opracowan.
Poza tym po przebrnieciu przez tekst gdy jest w tak zlozony sposob napisany czesto nie pamietam poczatkowego zalozenia ...
I gubie istote rzeczy. No coz ... starosc nie radosc.

Kasia

Re: Twórczość św. Jana Pawła II

Post autor: Kasia » 2019-08-01, 12:01

Myślałam, że to tylko moje odczucie. Rzeczywiście, w zbiorach fragmentów kazań Jana Pawła II już można zauważyć takie zawiłe zdania, więc podejrzewam, że książki będą pod tym względem trudniejsze. Aczkolwiek jakiś czas temu przeczytałam Dar i Tajemnica i mogę polecić – krótka, biograficzna książka o powołaniu do kapłaństwa. Na końcu trochę refleksji o kapłaństwie.

ODPOWIEDZ