Pisma św. Teresy z Lisieux

ODPOWIEDZ
Kasia

Pisma św. Teresy z Lisieux

Post autor: Kasia » 2019-05-01, 13:33

Ktoś kiedyś polecił mi Rękopisy autobiograficzne (w pierwszej kolejności) oraz Listy. Rękopisy... są podobno pełnym, nieocenzurowanym tekstem biografii św. Tereski, w przeciwieństwie do poprawionych przez Matkę Agnieszkę, a popularnych w Polsce Dziejów duszy.

Nie miałam jeszcze okazji czytać tekstów św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ale jako że noszę szkaplerz karmelitański, czuję potrzebę choćby minimalnego zapoznania się z tą duchowością. Czy są na forum miłośnicy książek świętej karmelitanki? Dlaczego warto po nie sięgnąć? Czy jest to głęboka mistyka w rodzaju Dzienniczka św. Faustyny, czy coś bardziej przystępnego?

Magnolia

Re: Pisma św. Teresy z Lisieux

Post autor: Magnolia » 2019-05-01, 17:25

Mam audiobook Dzieje duszy, przyjemnie się tego słucha. Nawet moje dzieci się przysłuchiwały :)

Kasia

Re: Pisma św. Teresy z Lisieux

Post autor: Kasia » 2019-06-21, 17:16

Czy św. Tereska pisała podobnie jak św. Faustyna? Chciałabym poznać duchowość karmelitańską, ale jeżeli będzie to takie, jak u Faustyny, to chyba zrezygnuję.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Pisma św. Teresy z Lisieux

Post autor: Efezjan » 2019-06-21, 20:28

Kasia pisze: 2019-06-21, 17:16 Czy św. Tereska pisała podobnie jak św. Faustyna? Chciałabym poznać duchowość karmelitańską, ale jeżeli będzie to takie, jak u Faustyny, to chyba zrezygnuję.
Polecam. Od małej Teresy z 'Dziejów duszy' dowiedziałem się, czym jest modlitwa. Nie chcę tego zdradzać.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Pisma św. Teresy z Lisieux

Post autor: Lizzie » 2021-06-03, 19:42

Pisze tak że trudno się oderwać czy pisała podobonie jak św Faustyna myślę że obie autorki pisały z prostotą więc łatwo zrozumieć o czym piszą . Obie piszą o Miłosierdziu Bożym . U Małej Teresy mamy akt Ofiarowania Miłości Miłośiernej u św Faustyny mamy o Koronce do Bożego Miłośierdzia i Święcie Miłosierdzia .
Ostatnio zmieniony 2021-06-03, 19:43 przez Lizzie, łącznie zmieniany 1 raz.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Pisma św. Teresy z Lisieux

Post autor: Susanna » 2021-06-09, 22:03

Efezjan pisze: 2019-06-21, 20:28
Kasia pisze: 2019-06-21, 17:16 Czy św. Tereska pisała podobnie jak św. Faustyna? Chciałabym poznać duchowość karmelitańską, ale jeżeli będzie to takie, jak u Faustyny, to chyba zrezygnuję.
Polecam. Od małej Teresy z 'Dziejów duszy' dowiedziałem się, czym jest modlitwa. Nie chcę tego zdradzać.
Też posiadam "Dzieje duszy" zabieram się w takim razie do dalszego czytania :)
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Pisma św. Teresy z Lisieux

Post autor: Lizzie » 2021-06-10, 16:45

Ja też mam Dzieje duszy . Powinnam je przeczytać od początku do końca niestety czytałam z przerwami . Mała Teresa ma w sobie coś co przyciąga

Dodano po 56 minutach 36 sekundach:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-06-10, 16:45 przez Lizzie, łącznie zmieniany 4 razy.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

ODPOWIEDZ