„Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos”

ODPOWIEDZ
Kasia

„Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos”

Post autor: Kasia » 2019-05-02, 10:49

Tytuł książki trochę zniechęca do przeczytania, a szkoda – jest to jedna z nielicznych tego typu publikacji na polskim rynku wydawniczym. Znajdziemy w niej wywiady z kilkunastoma siostrami zakonnymi, każda z nich opowiada coś ciekawego o odkrywaniu powołania i jego realizowaniu. Dla mnie najbardziej interesujące były rozmowy z siostrami misjonarkami i posługującymi chorym, jest też jedna rozmowa z siostrą klaryską oraz z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, czyli można przeczytać coś o zgromadzeniach kontemplacyjnych. Czyta się lekko i przyjemnie.

Minusem książki są niektóre pytania autorki np. o kwestię kapłaństwa kobiet, a także fakt, że kilka wywiadów autorka przeprowadziła z Siostrami Sacré Coeur, a przecież mogłaby być większa różnorodność zgromadzeń. Ponadto wizja pustego piekła w pierwszym rozdziale może przestraszyć, na szczęście potem jest już lepiej. Ogółem – książkę polecam.
Ostatnio zmieniony 2019-05-02, 10:50 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: „Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos”

Post autor: Magnolia » 2019-05-02, 10:54

Zaintrygowała mnie wizja pustego piekła. Co w niej jest? Dlaczego jest puste?

Kasia

Re: „Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos”

Post autor: Kasia » 2019-05-02, 11:17

Jedna z sióstr stwierdziła w wywiadzie, że po śmierci, spotkawszy miłość Bożą, nie będziemy potrafili jej odrzucić. I że dzisiaj może nas to dziwić, że św. Edyta Stein może spotkać się w niebie z Adolfem Hitlerem. Na pytanie dziennikarki, p. Eweliny Tondys, czy w takim razie siostra ma na myśli coś w rodzaju pustego piekła, zakonnica nie zaprzeczyła. Książkę przeczytałam kilka miesięcy temu, więc mogłam coś pomieszać, ale raczej nie.

Św. Faustyna pisała, że niektórzy świadomie mogą wybrać piekło. Słuchając na YouTube rekolekcji ks. Dominika Chmielewskiego spotkałam się ze stwierdzeniem, że może się tak stać, jeśli ktoś, przeżywszy swoje życie w zakłamaniu, zderzy się z prawdą o sobie samym i nie będzie potrafił jej przyjąć – wtedy ogarnie go nienawiść i wybierze piekło.

Proszę jednak, żebyśmy w tym temacie rozmawiali o książce. O teorii pustego piekła może powstać nowy wątek (o ile już nie istnieje na forum).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: „Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos”

Post autor: Dezerter » 2019-05-02, 11:33

Ciekawa propozycja i godna polecenia, bo ja jestem za tym, by głos kobiet Kościoła i w Kościele,(na forum też) był bardziej słyszalny.
Ostatnio zmieniony 2019-05-02, 11:34 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ