Książki świeckie

ODPOWIEDZ
bambam

Książki świeckie

Post autor: bambam » 2019-10-18, 21:12

Książki ubogacają o wiele bardziej niż filmy, gry komputerowe czy internety.
Codzień marnuję 2 x 40 min. w komunikacji miejskiej, więc postanowiłem, że będę czytać papierowe książki. Będę je kupować, bo lubię zapach nowiutkich i kolekcjonować tak by w nowym mieszkaniu wypełnić nimi całą ścianę.
Co polecicie?

Jakie świeckie książki czytają katolicy?

Teoretycznie mógłbym to pytanie zadać na każdym forum, ale chodzi mi o polecenia katolików, gdyż katolicy nie polecą książek szkodliwych duchowo lub ostrzegą gdy zachodzi ryzyko szkodliwości.

Ja przeczytałem właśnie Obrazek
Wśród biznesmanów i rekinów biznesu więcej jest psychopatów niż w więzieniach.
Autor, psycholog, prezentuje psychopatię z nieco innej strony. Podważa on niektóre cechy przypisywane psychopatą jak np. brak empatii. Pokazuje, że psychopatyczne cechy, używane z rozsądkiem, mogą przynieść sporo korzyści w dzisiejszym świecie.
Trzeba mieć poprawkę na to, że autor ma raczej ateistyczne podejście i poruszając temat Biblii czy św. Pawła pisze raczej głupoty. Starał się zasugerować, że św. Paweł był psychopatą.
Psychopatyczność stoi w opozycji do słabości jak depresyjność czy lękliwości, dlatego jeśli masz problem z tego typu słabą osobowością może Ci się przydać szczypta kontrolowanej psychopatii.
Ostatnio zmieniony 2019-10-18, 21:13 przez bambam, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Książki świeckie

Post autor: Dominik » 2019-10-18, 21:30

Ja lubię łamigłówki logiczne, zwłaszcza tego autora, są po prostu jedyne w swoim rodzaju.

Obrazek

bambam

Re: Książki świeckie

Post autor: bambam » 2019-10-18, 21:34

Opisuje zagadki światowe, czytając główkujesz jak je rozwiązać, a potem cyk: autor podaje rozwiązanie i jesteś w szoku jakie to sprytne rozwiązanie?
Ostatnio zmieniony 2019-10-18, 21:35 przez bambam, łącznie zmieniany 2 razy.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Książki świeckie

Post autor: ToTylkoJa » 2019-10-18, 21:59

bambam pisze: 2019-10-18, 21:12 Książki ubogacają o wiele bardziej niż filmy, gry komputerowe czy internety.
Nie zgadzam się z tym.
Są książki rozwijające, poruszające ważne tematy i warte przeczytania.
Są filmy poruszające ważne tematy i warte obejrzenia.
Są gry, które w fabule przekazują jakieś wartości.
Ale są i gnioty, zależy na co trafisz.

Np. "do zobaczenia w zaświatach" jest filmem bardziej rozwijającym, niż książka "Magnus Chase i bogowie Asgardu".

Zbytnie uogólnienie,

bambam

Re: Książki świeckie

Post autor: bambam » 2019-10-18, 22:11

Właśnie w tej książce co zareklamowałem było o tym, że jak czytasz to uruchamiają się odpowiednie obszary mózgu tak jakbyś to naprawdę przeżywała. Książki dotykają wyobraźni. W filmach masz na tacy: dźwięk i obraz.
Ja tam widzę różnicę. Przeczytałem tę książkę i od razu mam bogatsze słownictwo. I myśli bogatsze :)

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Książki świeckie

Post autor: Viridiana » 2019-10-20, 21:26

Generalnie lubię różne książki, natomiast oczywiście da się je wpisać w pewne typy. Lubię czytać klasyki literatury, lubię książki, z których można się czegoś dowiedzieć, powieści gotyckie, fantastykę, dzieła wzbudzające refleksję... Myślę, że ogólnikowo rzecz ujmując można to w ten sposób opisać.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Magnolia

Re: Książki świeckie

Post autor: Magnolia » 2019-10-20, 21:43

Co to są powieści gotyckie?

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Książki świeckie

Post autor: Efezjan » 2019-10-21, 23:54

Ja polecam książki Huellego, Weiser Dawidek, Castorp i opowieści chłodnego morza.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Magnolia

Re: Książki świeckie

Post autor: Magnolia » 2019-11-02, 10:30

Przypomniałam sobie jaka ostatnio czytałam dobrą powieść i przypomniałam sobie o Kenie Follecie (Ken Follet)

https://lubimyczytac.pl/szukaj/ksiazki? ... n%20follet

Czytałam FIlary Ziemi, Niebezpieczna fortuna, i bardzo mi się podobały, bo niezwykle dobrze oddana jest dana epoka i wszystkie jej barwne okoliczności.

Polecam też oczywiście Jane Austen (wszystko) oraz Julian Fellowes "Belgravia" - bo lubię powieści historyczne i angielskie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Książki świeckie

Post autor: Viridiana » 2019-11-04, 16:57

Magnolia pisze: 2019-10-20, 21:43 Co to są powieści gotyckie?
Powieść gotycka ukształtowała się pod koniec oświecenia i była swego rodzaju opozycyjna w stosunku do niego. Miała wpływ na kształtowanie się romantyzmu.
Ogólnie jest to gatunek, który zakłada swego rodzaju tajemniczość, nawet grozę. Jednak nie jest to to samo, co horror. Wyróżnia się trzy typy powieści gotyckiej: historyczny, sentymentalny oraz typ, w którym jest mocny nacisk na mroczność i grozę.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Książki świeckie

Post autor: Niezapominajka » 2019-11-06, 13:07

Czy ktoś ma coś jeszcze do polecenia? Ksiązki ciekawe, od których nie będzie można się oderwać ;)
Co do już podanych propozycji - zapoznam się w czasie :)
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Książki świeckie

Post autor: Viridiana » 2019-11-12, 14:23

joasia95 pisze: 2019-11-06, 13:07 Czy ktoś ma coś jeszcze do polecenia? Ksiązki ciekawe, od których nie będzie można się oderwać ;)
Co do już podanych propozycji - zapoznam się w czasie :)
Z jakiegoś konkretnego gatunku czy wszystko jedno, byleby dobre? ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Książki świeckie

Post autor: Niezapominajka » 2019-11-12, 16:04

Viridiana pisze: 2019-11-12, 14:23
joasia95 pisze: 2019-11-06, 13:07 Czy ktoś ma coś jeszcze do polecenia? Ksiązki ciekawe, od których nie będzie można się oderwać ;)
Co do już podanych propozycji - zapoznam się w czasie :)
Z jakiegoś konkretnego gatunku czy wszystko jedno, byleby dobre? ;)
Wszystko jedno byle dobre! Jakieś mega romantyczne również, tylko wiadomo, bez „szczegółów” 😌😃
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Książki świeckie

Post autor: bei » 2019-12-01, 19:28

Ja lubię kryminały. Drugi typ jak mnie wciąga to książki smutne np. o trudnym dziecinstwie.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Książki świeckie

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-01, 22:42

Bei polecam pozycje Tess Geritssen :) ja aktualnie jestem w trakcie czytania jej całej serii. Są to kryminały medyczne - seria opiera się na różnych sytuacjach, zbrodniach którymi zajmują się pewna Pani detektyw oraz patolog sądowy. Moim zdaniem bardzo ciekawe przypadki i ogólnie historie.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

ODPOWIEDZ