Literatura faktu – biografie, reportaże, wywiady...

ODPOWIEDZ
Konwalia

Literatura faktu – biografie, reportaże, wywiady...

Post autor: Konwalia » 2019-11-11, 18:05

Czy są na forum miłośnicy literatury faktu?

Chętnie sięgam po książki opisujące prawdziwych ludzi i prawdziwe wydarzenia. Dzięki nim dowiaduję się wielu wartościowych rzeczy, poza tym taka literatura, jeśli trafi się na dobrze napisane książki, jest bardzo ciekawa.

Co mogę polecić?

Na pewno reportaże Ryszarda Kapuścińskiego, np. Heban – o tym, jak wyglądały początki niepodległości w krajach Afryki. Bogate w treść jest Imperium – o państwach tworzących dawny Związek Radziecki. Polecam także reportaż pt. Szachinszach o rewolucji islamskiej w Iranie.

Białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz w swoich reportażach obraca się wokół tematyki Związku Radzieckiego. Duże wrażenie wywarła na mnie książka Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, która opowiada o tym, jak katastrofa w Czarnobylu wpłynęła na życie wielu ludzi. Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka to z kolei historie tych, którzy mniej lub bardziej pogodzili się z upadkiem Związku Radzieckiego. Atutem reportaży Aleksijewicz jest to, że oddaje ona głos osobom, z którymi rozmawia, nie kreując ich stylu, pisząc tak, jak mówili.

Moja lista książek do przeczytania z tego gatunku jest dłuższa niż lista przeczytanych. Czy ktoś tutaj czyta takie książki i może coś polecić?

Dominik

Re: Literatura faktu – biografie, reportaże, wywiady...

Post autor: Dominik » 2019-11-11, 18:14

Zastanawiam się nad kupnem książek Witolda Gadowskiego. Dobrze się ogląda jego filmy na YouTube, może i książki będą również dobre.
Gadowski jest dziennikarzem śledczym

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Literatura faktu – biografie, reportaże, wywiady...

Post autor: takisobie » 2019-11-24, 22:48

Dominik pisze: 2019-11-11, 18:14 Zastanawiam się nad kupnem książek Witolda Gadowskiego. Dobrze się ogląda jego filmy na YouTube, może i książki będą również dobre.
Gadowski jest dziennikarzem śledczym

Z tego co widzę szału nie ma jeśli chodzi o oceny książek tego dziennikarza ,tak że raczej bym się nie skusił póki co na którąś z pozycji ale jeśli chodzi o dziennikarzy śledczych to książki W.Sumlińskiego są godne uwagi.

ODPOWIEDZ