Czego nie powinien czytać katolik?

Konwalia

Re: Czego nie powinien czytać katolik?

Post autor: Konwalia » 2019-11-24, 16:09

Marek_Piotrowski pisze: 2019-11-24, 14:38 Ja od jakiegoś czasu męczę "Zbrodnię i karę" - o którym wszyscy wypowiadają się z największym uznaniem. Doszedłem do połowy i ciągle czekam na coś, co usprawiedliwiałoby opinię o wielkości tego dzieła. I... nic.
Jest to na pewno moralnie dobra literatura (jeśli można to tak ująć). Jeśli skończysz tę powieść, zrozumiesz dlaczego. Stylistycznie powieść jest przegadana, a klimat ma, co tu dużo mówić, rosyjski. Jeśli nie podzielasz uznania dla „Zbrodni i kary”, nie sięgaj po „Mistrza i Małgorzatę”. :)

Jeśli już jesteśmy przy klasyce, to np. „Dziady” i sporo innych romantycznych dzieł nawiązuje do pogaństwa. Pamiętam też, jak niepokoiła mnie „Nie-Boska komedia” Krasińskiego swoim zdecydowanie zbyt mrocznym klimatem. Jeśli pogaństwo u Tokarczuk jest problemem, dlaczego nie jest nim u Mickiewicza?

Czy katolikowi może się podobać „Dżuma” Camusa? W końcu to egzystencjalizm.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Czego nie powinien czytać katolik?

Post autor: bei » 2019-12-17, 22:24

Myślicie że katolik moze spokojnie czytać książki Dana Browna? Pamiętam że jako fanka kryminałów miałam wielką ochotę na jego książki ale obiło mi się o uszy że Kościół nie pochwała np. Kodu Leonarda DaVinci i zrezygnowałam. Poza tym z tego co mi wiadomo Brown jest zadeklarowanym ateistą. Ja mam tak, że jak usłyszę z ambony że jakaś książka film jest zły to mam blokadę żeby po nią sięgnąć nawet jeśli jest hitem i tak nie oglądałam np. Harrego Pottera czy wspomnianego wcześniej Kodu Leonarda..., nawet do pokemonów mam uprzedzenie. A co z filmem/książka typu 50 twarzy Greya. Powiem szczerze, że ogladnelam z chłopakiem po tym jak na kursie ksiądz powiedział "pewnie wszyscy oglądali ja tez" i że jest tam ważna zasada pokazana odnośnie hasła stop jeśli chodzi o sex.

Biserica Dumnezeu

Re: Czego nie powinien czytać katolik?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-12-18, 00:19

Mozesz czytac wszystko. Jesli m tkwi w Tobie minimum madrosci, to smieci wyrzucisz do kosza, pomyje spluczesz w zlewie, a zloto ustawisz w swojej prywatnej kolekcji.
Ostatnio zmieniony 2019-12-18, 00:20 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czego nie powinien czytać katolik?

Post autor: Dezerter » 2019-12-21, 20:48

Marek_Piotrowski pisze: 2019-11-24, 14:38
Konwalia pisze: 2019-11-21, 11:48 ... Pytanie zasadnicze: skąd prosty czytelnik ma wiedzieć, co jest dobrą literaturą, a co nie, jeśli nie chce ryzykować? ...
Dobre pytanie.
Ja od jakiegoś czasu męczę "Zbrodnię i karę" - o którym wszyscy wypowiadają się z największym uznaniem. Doszedłem do połowy i ciągle czekam na coś, co usprawiedliwiałoby opinię o wielkości tego dzieła. I... nic.
Może za prosty technokrata jestem :)
Nie czytałem, więc nie wypowiem się, ale wziąłem do reki, bo wypadało by wreszcie przeczytać Mistrza i Małgorzatę Bułhakowa - byłem i nadal jestem zachwycony - dzieło!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czego nie powinien czytać katolik?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-22, 12:15

bei pisze: 2019-12-17, 22:24 Myślicie że katolik moze spokojnie czytać książki Dana Browna?
Ryzykowne; i tylko wtedy, gdy jesteś gotowa włożyć sporo pracy w wyjaśnienie wątpliwości, jakie w Tobie powstaną.
A jest to sprawna propaganda, choć skrajnie fałszywa, więc co może "zostać".
Ostatnio zmieniony 2019-12-22, 12:16 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Czego nie powinien czytać katolik?

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-22, 12:35

Oglądałam film na podstawie tej książki kilka lat temu - koleżanka mi poleciła, albo oglądałyśmy razem. Nie wiedziałam na czym on polega, o książkach nie słyszałam, nie czytałam. Pamiętam, że faktycznie kilka wątpliwości po tym filmie miałam. Ale jak widać, jak szybko się pojawiły tak szybko zniknęły, wgl nie pamiętam o co w większości chodziło w tym filmie i nawet szczerze pamiętać nie chcę. Wypieram te wątpliwości jak wracają, np. teraz jak mi się przypomniał ten film to zrozumiałam że to było faktycznie niezbyt przemyślane, aby go oglądać te kilka lat temu (miałam chyba 20/21 lat). Teraz bym go już nie obejrzała.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Biserica Dumnezeu

Re: Czego nie powinien czytać katolik?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-12-22, 14:45

Klasyka Dickensa albo Tolstoj albo Sienkiewicz ... ale to chyba zbyt prosta lektura.
Bulhakowa probowalem ... no i poleglem.

ODPOWIEDZ