"Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

"Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: takisobie » 2020-01-26, 13:52

1. "W każdym umyśle jest wygenerowany przez trójjedyną wszechwiedzę indywidualny , subiektywny wszechświat ,który jest skorelowany z wszechświatami innych ludzi. Z powodu tych korelacji wszystkim ludziom wydaje się, że znajdują się w jednym, wspólnym wszechświecie"
(źródło cytatu : "Monotrynitarna tajemnica Boga" , autor Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz)

2. (...) "to ,co wydaje się układem rzeczy i prawem natury , jest tylko wiedzą , przekazywaną przez trójjedyną wszechwiedzę podmiotom ludzkim."
(źródło cytatu : "Monotrynitarna tajemnica Boga" , autor Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz)



Czy ktoś mógłby te fragmenty wyjaśnić w sposób uproszczony ? Czy ma to związek z filozofią George Berkeley'a ?

Biserica Dumnezeu

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-26, 18:49

Nie potrafie.
Ja jestem raczej specjalista od kabelkow i maszyn magneto-dynamicznych.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: Praktyk » 2020-01-26, 20:36

takisobie pisze: 2020-01-26, 13:52 1. "W każdym umyśle jest wygenerowany przez trójjedyną wszechwiedzę indywidualny , subiektywny wszechświat ,który jest skorelowany z wszechświatami innych ludzi. Z powodu tych korelacji wszystkim ludziom wydaje się, że znajdują się w jednym, wspólnym wszechświecie"
(źródło cytatu : "Monotrynitarna tajemnica Boga" , autor Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz)

2. (...) "to ,co wydaje się układem rzeczy i prawem natury , jest tylko wiedzą , przekazywaną przez trójjedyną wszechwiedzę podmiotom ludzkim."
(źródło cytatu : "Monotrynitarna tajemnica Boga" , autor Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz)



Czy ktoś mógłby te fragmenty wyjaśnić w sposób uproszczony ? Czy ma to związek z filozofią George Berkeley'a ?

Tak Berkley mówi coś bardzo podobnego. Mówi, że nie możemy być pewni, czy nasza świadomość odbiera cechy rzeczywistych obiektów ( zrobionych z jakiejś obiektywnej substancji), czy też te cechy istnieją same w sobie i są np. kreacją naszego własnego umysłu będącego gdzieś zawieszonego w nicości.
Twierdzi, że ma miejsce to drugie. Ale jednocześnie, z faktu, że
1 ) nie możemy jakoś łatwo sobie naszym umysłem zmieniać obrazu dookoła nas
2 ) wydaje się rozsądnym przyjąć, że umysłów jest więcej niż tylko nasz własny
3 ) widząc, że każdy z tych umysłów ma stabilny odbiór cech przedmiotów dookoła nie będący jakoś szczególnie zależnym od tego kto obserwuje
należy przyjąć, że cechy te są zarządzane przez umysł ponad naszymi, na bieżąco nieustannie generujący te cechy - Boga.

Jacyna trochę inaczej to wszystko nazywa, ale idea jest ta sama.
U niego bardzo ważnym pojęciem wokół którego kręci się książka jest wszechwiedza.
No bo jeśli Bóg ma wszechwiedzę. To nic co istnieje nie może być poza tą wiedzą. Ergo. Wszyscy jesteśmy wiedzą Boga.
Z tym, że Bóg zdołał jakoś tak zrobić, że w przestrzeni swojej wiedzy stworzył byty ( nas ), które na jego podobieństwo również mają wiedzę i są w jakiś sposób odrębne świadomością. Ta możliwość obserwacji, posiadania wiedzy, bycia odrębnym "ja" musi być jakoś częścią "iskry bożej", o której jest w Piśmie. Jest to nasza iskra, nasza odrębność, ale jest ona też Boga, bo przecież nic nie jest poza wiedzą Boga.

No i wracając do sedna: pierwszy cytat.
Jacyna interpretuje tak, że to co widzimy, co odczuwamy jest na bieżąco generowane dla nas przez Boga. Nie istnieje jakoś obiektywnie poza naszą świadomością i świadomością Boga.
I robi tak dla każdego człowieka.
I jednocześnie synchronizuje to co tworzy dla każdego z ludzi tak, żeby się nie rozjechało. Jak rzucę do ciebie piłkę, żeby doleciała piłka a nie arbuz. :)

Drugi cytat to właśnie sprowadzenie wszystkiego co obserwujemy do wiedzy Boga.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Biserica Dumnezeu

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-26, 22:37

Dzieki za wytlumaczenie. Chyba jednak mnie to nie wciagnelo, bo mozna sie do kazdego punktu przyczepic, i do kazdego przyczepienia podczepic.

Ale - jesli uzmyslowicie mi sens tego typu dywagacji/ jakies przelozenie ku czemu dazymy - rozpatrujac te "wymysly2 - to kto wie, moze bedzie cos w tym i dla mnie.

Pozdrawiam-

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: Praktyk » 2020-01-27, 16:54

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-26, 22:37 Dzieki za wytlumaczenie. Chyba jednak mnie to nie wciagnelo, bo mozna sie do kazdego punktu przyczepic, i do kazdego przyczepienia podczepic.

Ale - jesli uzmyslowicie mi sens tego typu dywagacji/ jakies przelozenie ku czemu dazymy - rozpatrujac te "wymysly2 - to kto wie, moze bedzie cos w tym i dla mnie.

Pozdrawiam-
No przecież Boga trzeba poznawać i przez objawienie i przez rozum, tako nie raz tu padło. Jeśli istnieje spójna koncepcja filozoficzna, w którą wpisuje się Bóg i jeszcze do tego ma zaczepienie w eksperymentach naukowych to dlaczego by się tu nie zainteresować :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Biserica Dumnezeu

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-27, 18:14

Ba, mam tyle niedokonczonych, niedoczytanych pismidel, ze ...
no ale moze przelozcie to z bardzo belkotliwego na mniej belkotliwie naukowo-polski, a pozniej moze uda sie znizyc pod strzechy ludu prostego.

pozdrawiam serdecznie

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: takisobie » 2020-01-27, 18:24

Praktyk pisze: 2020-01-26, 20:36 3 ) widząc, że każdy z tych umysłów ma stabilny odbiór cech przedmiotów dookoła nie będący jakoś szczególnie zależnym od tego kto obserwuje
należy przyjąć, że cechy te są zarządzane przez umysł ponad naszymi, na bieżąco nieustannie generujący te cechy - Boga.

Jacyna interpretuje tak, że to co widzimy, co odczuwamy jest na bieżąco generowane dla nas przez Boga. Nie istnieje jakoś obiektywnie poza naszą świadomością i świadomością Boga.
I robi tak dla każdego człowieka.
I jednocześnie synchronizuje to co tworzy dla każdego z ludzi tak, żeby się nie rozjechało. Jak rzucę do ciebie piłkę, żeby doleciała piłka a nie arbuz. :)


Czyli obiekty materialne są częścią zawartości informacji generowanych nieustannie i na bieżąco przez Boga ,a gdyby tak nie było to świat materialny by dla nas nie istniał ?

Biserica Dumnezeu

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-28, 09:41

Dotykam stolu. A to tylko projekcja?
Czuje bol. A to tylko cos wmawiam sobie?
Pisze na forum. A to tylko zludzenie?
Nie ma mnie? A moze jestem?

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: takisobie » 2020-01-28, 13:20

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-28, 09:41 Dotykam stolu. A to tylko projekcja?
Zakładając że nie istnieje substancjalność świata materialnego to chyba tak , ale to jak dla mnie zbyt trudny temat do rozważań

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: Praktyk » 2020-01-28, 13:51

takisobie pisze: 2020-01-27, 18:24
Czyli obiekty materialne są częścią zawartości informacji generowanych nieustannie i na bieżąco przez Boga ,a gdyby tak nie było to świat materialny by dla nas nie istniał ?
Tak właśnie. W tej interpretacji to co istnieje to albo świadomość Boga, albo zawartość tej świadomości Boga - informacja. I ta informacja jest utkana tak, że stała się naszym światem. Ale ona nie istnieje samoistnie, istnieje z woli Boga, więc jeśli wola Boga minie to i ta informacja przestanie do nas płynąć i będzie koniec świata.

Dodano po 6 minutach 36 sekundach:
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-28, 09:41 Dotykam stolu. A to tylko projekcja?
Czuje bol. A to tylko cos wmawiam sobie?
Pisze na forum. A to tylko zludzenie?
Nie ma mnie? A moze jestem?
Bis, "Na początku było słowo" i "słowo stało się ciałem". Więc gdy będziesz drążył strukturę materii wgłąb i wgłąb to co oczekujesz tam znaleźć ?
Ja bym oczekiwał słowa - tej zawartości świadomości Boga. Informacji. Nie znajdziemy czegoś o czym można powiedzieć obiektywnie "JEST" i jednocześnie nie jest Bogiem bo to Bóg jest istnieniem.

Bóg sam o sobie powiedział. Jestem który jestem. Nie ma obiektywnego istnienia. Wszystko pochodzi ze świadomości Boga, jest jego subiektywnością. Nie znajdziemy w głębinach materii małych lśniących kuleczek istniejących niezależnie od tego czy pod spodem podtrzymuje je przy istnieniu Bóg czy nie. Znajdziemy Słowo Boga - informację zawartą w jego świadomości.
I moim zdaniem ( i nie tylko moim ) do tego właśnie dochodzi teraz fizyka.
Ostatnio zmieniony 2020-01-28, 13:56 przez Praktyk, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Biserica Dumnezeu

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-28, 15:03

Cos nie laczy w tym .
Bog stworzyl projekcje i jest to tylko projekcja?
Byl On tylko projekcja?

Przepraszam praktyku - ale zaprosiles mnie do stolu z sofizmatami i to podanymi bez argumentow. Chyba , ze argumenty to tez jedynie projekcja.

Wylada to na niemoc Boga. On nie moze wyskoczyc poza wlasna projekcje.
Powiem wiecej - chyby siegnelismy dna.

Pozdrawiam.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: takisobie » 2020-01-28, 17:12

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-28, 15:03 Wylada to na niemoc Boga. On nie moze wyskoczyc poza wlasna projekcje.
Powiem wiecej - chyby siegnelismy dna.

Pozdrawiam.

Nie ma mowy o tym że Bóg jest objęty jakąś projekcją , a z interpretacji Praktyka można by wyciągnąć wniosek zupełnie odwrotny i znany - Bóg jest wszechmogący.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: Praktyk » 2020-01-28, 19:29

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-28, 15:03 Cos nie laczy w tym .
Bog stworzyl projekcje i jest to tylko projekcja?
Byl On tylko projekcja?

Przepraszam praktyku - ale zaprosiles mnie do stolu z sofizmatami i to podanymi bez argumentow. Chyba , ze argumenty to tez jedynie projekcja.

Wylada to na niemoc Boga. On nie moze wyskoczyc poza wlasna projekcje.
Powiem wiecej - chyby siegnelismy dna.

Pozdrawiam.
Bis. „Projekcja” to tylko słowo. Bóg ojciec jest duchem a mówi o sobie „Jestem”. Z Jacyny wynikałoby, że jesteśmy z tej samej tkanki co Bóg, tylko przez niego odpowiednio uformowanej. Jeśli Bóg nie jest projekcją to i świat stworzony z jego „myśli” też nie. ( zważmy że myśl to też tylko słowo). Ale i „być” to tylko słowo.


Dodam jeszcze jeden argument dla którego warto zainteresować się rozważaniami Jacyny-Onyszkiewicza. Zainteresował się nimi sam Jan Paweł II do tego stopnia, że miał prywatne wykłady razem z nim ( i inne spotkania).
Ostatnio zmieniony 2020-01-28, 20:21 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Biserica Dumnezeu

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-28, 20:25

Piekna gra slow. Co z tego wynikac ma?
Chyba nie zalapalem, a w tworzenie zgrabnych wyrazen nie chce sie bawic.
Na jakiej podstawie mozna stwierdzic, ze Bog nie jest objety projekcja?
prosza o jakies naswietlenie ...
Temat krazy wlasnie kolo "slowa" ktore ma byc i tym, i owym ... i w sumie - niczym.
Pojawia sie wowczas "projekcja", ktora okazuje sie, ze jest "projekcja" ale nie jest "projekcja" ...
Wszystko ma byc wyobrazeniem?
To czy wyobrazenie cos sobie wyobraza ?

No panowie ... ogarnijcie to jakos.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: "Monotrynitarna tajemnica Boga" - polemika

Post autor: takisobie » 2020-01-28, 21:57

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-28, 20:25 Piekna gra slow. Co z tego wynikac ma?
Chyba nie zalapalem, a w tworzenie zgrabnych wyrazen nie chce sie bawic.
Na jakiej podstawie mozna stwierdzic, ze Bog nie jest objety projekcja?
prosza o jakies naswietlenie ...
Również nie mam zamiaru bawić się w grę słów a tym bardziej w wyjaśnianie ich znaczenia.
Liczyłem że ktoś jest w tematyce bardziej rozeznany i będzie w stanie co nieco przekazać ale najwidoczniej jest to zbyt trudna tematyka a może i jakaś część której nie da się do końca zrozumieć zatem odcinam się od wszelkiego rodzaju gry słów i szukania dziury w całej desce :)

Zablokowany