Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
sam2

Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: sam2 » 2019-01-21, 23:33

Jak w tytule watku, czym jest Apokalipsa wsrod Pism?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: Dezerter » 2019-01-21, 23:50

Ostatnią Księgą Biblii, napisaną przez Jana, ale na 100% nie wiadomo przez , którego - jedno jest pewne dobrym chrześcijaninem był. Należy do modnego w owych czasach nurtu apokaliptycznego. Jest jedna z najpóźniej napisanych ksiąg, najmniej znanych u starożytnych pisarzy, najbardziej budząca kontrowersje jeszcze w IV wieku. Ja długo jej nie czytałem, bo nie rozumiałem i nie opierałem swojej wiary na niej, teraz coś tam rozumiem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: sam2 » 2019-01-22, 00:10

Ja wlasnie przeczytalem, w sumie choc jedno Pismo w calosci i po prostu widze w tym kolejny Testament, co mozna by w skrocie zapisac jako pierwszy ST, po nim NT, a apokalipsa to PT czyli Przyszly Testament. Opis przyszlosci ktora rozpoczela sie Po smierci Jezusa.
Zastanawia mnie w ktorym miejscu teraz jestesmy.

robbo1

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: robbo1 » 2019-01-24, 14:07

sam2 pisze: 2019-01-22, 00:10 Ja wlasnie przeczytalem, w sumie choc jedno Pismo w calosci i po prostu widze w tym kolejny Testament, co mozna by w skrocie zapisac jako pierwszy ST, po nim NT, a apokalipsa to PT czyli Przyszly Testament. Opis przyszlosci ktora rozpoczela sie Po smierci Jezusa.
Zastanawia mnie w ktorym miejscu teraz jestesmy.
To prawda,że w Apok.1:1 czytamy:"aby ukazać sługom swoim to,co ma się stać wkrótce".
Niemniej w wer.9 czytamy:
"Napisz wiec co widziałeś
i co jest,
i co się stanie potem".Bw
Tamte czasy,jak i przyszłość zostały objęte objawieniem.
Niemniej w wer.1 czytamy,że wszystko to ukazano "przez niego za pomoc za znaków".B.T.wyd.III
A według tł.bp.K.Romaniuka ,co oddaje wierniej:"za pomocą specjalnych znaków".
Wydaje mi się,że przy analizie tej księgi ,dobrze,żebyś o tym pamiętał.
A jeżeli idzie o spełnione proroctwa,to pewne jest jak napisał W.S.LaSor:
"Niezłomną regułą interpretacji proroctw jest to,że proroctwo staje się zupełnie jasne dopiero,gdy się spełni".
To zresztą jest zgodne z wypowiedzią z Jana 14:29
Ostatnio zmieniony 2019-01-24, 14:10 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-24, 14:32

W tej sprawie polecam konferencję Jacka Święckiego

robbo1

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: robbo1 » 2019-01-24, 16:28

Scott Han :"Uczta Baranka - Niebo na ziemi".str.216 wyd.Edycja Świętego Pawła rok.2013

Może jednak można inaczej,czego dowodzą inne kat.komentarze.
Np.Yves Saout "Apokalipsa.Nie napisałem jej po to,żeby was przestraszyć".
A.Emnilia Ehrlich "Apokalipsa księga pocieszenia".
Beata Urbanek "Apokalipsa .Szczęśliwy kto ją odczytuje"
Ostatnio zmieniony 2019-01-24, 16:42 przez robbo1, łącznie zmieniany 3 razy.

sam2

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: sam2 » 2019-01-24, 17:03

Dzieki, Marek przesluchalem jedynie do polowy bo znow jestem akurat dzis pierwszy dzien we Francji i na telefonie strasznie wolno zaladowuje sie to z dlugimi przerwami.
Wiem ze Jacek mieszka we Francji a ja bede tu do 8lutego.
Mysle ze po prostu moglbym mu wiele z tego o czym mowi wyjasnic ze szczgolami i sadze ze bedzie rozumial o czym ja bede mowil..
Po prostu Apokalipsa ma co najmniej 3 wymiary a to o czym Jacek mowi to jeden z nich.
Jesli moglbys sie z nim skontaktowac i powiedziec mu o tym to jesli jest obecnie we Francji to moge sie z nim spotkac i chocby z grubsza powiedziec co wiem, a jesli bedzie chcial to poswiece wiecej czasu na szczegoly, bo nie jestem zobligowany jakims pilnymi robotami.
Jestem goscinnie zakwaterowany na jednej z miejscowych plebanii gdzie sa wolne pokoje gdyby chcial zostac dluzej niz dzien.
Jesli mialby czas sie spotkac to podam na PW namiary ale tak ogolnie to jestem w Bretanii w okolicy miasta Brest ok. 26km.

Dodano po 7 minutach 43 sekundach:
robbo1 pisze: 2019-01-24, 16:28 Scott Han :"Uczta Baranka - Niebo na ziemi".str.216 wyd.Edycja Świętego Pawła rok.2013

Może jednak można inaczej,czego dowodzą inne kat.komentarze.
Np.Yves Saout "Apokalipsa.Nie napisałem jej po to,żeby was przestraszyć".
A.Emnilia Ehrlich "Apokalipsa księga pocieszenia".
Beata Urbanek "Apokalipsa .Szczęśliwy kto ją odczytuje"
Apokalipsa to jakby esencja wszystkiego.
Te bestie itp. to ma konkretne odnosniki i mozna ja czytac na 3 sposoby z osobna albo wszestkie sposoby na raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-24, 17:09

sam2 pisze: 2019-01-24, 17:03 Dzieki, Marek przesluchalem jedynie do polowy bo znow jestem akurat dzis pierwszy dzien we Francji i na telefonie strasznie wolno zaladowuje sie to z dlugimi przerwami.
Wiem ze Jacek mieszka we Francji a ja bede tu do 8lutego.
Mysle ze po prostu moglbym mu wiele z tego o czym mowi wyjasnic ze szczgolami i sadze ze bedzie rozumial o czym ja bede mowil..
Po prostu Apokalipsa ma co najmniej 3 wymiary a to o czym Jacek mowi to jeden z nich.
Jesli moglbys sie z nim skontaktowac i powiedziec mu o tym to jesli jest obecnie we Francji to moge sie z nim spotkac i chocby z grubsza powiedziec co wiem, a jesli bedzie chcial to poswiece wiecej czasu na szczegoly, bo nie jestem zobligowany jakims pilnymi robotami.
Jestem goscinnie zakwaterowany na jednej z miejscowych plebanii gdzie sa wolne pokoje gdyby chcial zostac dluzej niz dzien.
Jesli mialby czas sie spotkac to podam na PW namiary ale tak ogolnie to jestem w Bretanii w okolicy miasta Brest ok. 26km.
Po pierwsze, Jacek nie mieszka we Francji.
Po drugie, musiałby udzielic zgody na to, bym go naraził na opowiadanie o Twoich objawieniach które czuję przez skórę w tym poście.

sam2

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: sam2 » 2019-01-24, 18:17

To zle czujesz, bo nikomu nie mam zamiaru opowiadac co mi sie zdarzylo tylko wyjasnic co nalezy.
Oczywiscie jesli ktos bedzie z gory zakladal co innego to niestety ale nie moj problem tylko tej osoby i chocbym na uszach stawal to taka osoba nic nie zrozumie z tego prostego powody ze nie chce.
Poza tym nic nie pisalem o tym bys dawal mi jakiekolwiek jego namiary tylko mu o tym powiedzial jesli masz z nim kontakt.
Jak sam widzisz to ciagle masz we wszystkim co pisze jakies swoje domysly i nimi sie sugerujesz a nie tym co pisze.
Jako apologeta psujesz sobie opiinie takim podejsciem do pisanych slow, spolecznie i prywatnie to po prostu glupota, a jezykiem prawniczym dyskryminacja.
Ostatnio zmieniony 2019-01-24, 18:23 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-24, 19:38

Nie ściemniaj. SKąd masz niby te informacje, jakie chcesz przekazać Jackowi, hę? ;)

sam2

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: sam2 » 2019-01-24, 19:58

A z kad inni je biora np. autor ksiazki o ktorej mowil Jacek?

Dodano po 14 minutach 54 sekundach:
Marek, zastanow sie moze nad tym co sklonilo cie do wstawienia tego linku do Jacka wypowiedzi, bo wlasnie nie tylko o tym co mowi Jacek myslalem ale o calej reszcie tych 3 wymiarach zakladajac ten watek.
Sadze ze kluczen jest pytanie "w ktorym miejscu jestesmy".
Twoja odpowiedz-podanie linku sklonilo mnie do napisania tego co napisalem odnosnie kontaktu z Jackiem.
Po prostu skoro on o tym mowil to znaczy ze to rozumie, a skoro rozumie to jest osoba ktora zrozumie cala reszte z tym zwiazana, bo bedzie widzial wyraznie wszelkie szczegoly i ich powiaxania znaczeniowe z tym o czym mowil.
I nie mysl sobie ze to bedzie jakas kontynuacja tematow o ktorych wczesniej pisalem i ktore tak skrupulatnie zagluszales.
To jest kompletnie inny temat, choc tak naprawde to cala Biblia musi byc szczegolowo objasniona, a to jest dopiero poczatek konca od ktorego to sie zacznie i na nim wszystko skonczy.
Ostatnio zmieniony 2019-01-24, 20:38 przez sam2, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-25, 01:18

Jacek jest na forum. Zechce, to się odezwie.

robbo1

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: robbo1 » 2019-01-25, 10:01

Tak to i tu zamiast dyskusji o tym czym jest Apokalipsa,i jak ją odczytywać,dostrzegam zarzuty jednego wzgledem drugiego.
Szkoda,widzę jednak,że to tutaj normalne,chociaż nie powinno.
Zamiast rozmowy zarzuty,ty to,ty tamto.
A potem wypominanie,że człowiek przyciśnięty stara się odpychać,żeby go nie uduszono.
Niestety akcja urodzi reakcję.
I tak zamiast rozmowy o tym,czy jest ostatnia księga,dostaliśmy do posłuchania ,czym jest,i to ma wystarczyć?
Według mnie ,nie.
Ale ja to tutaj akurat,mam niewiele do powiedzenia.
Tyle.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-25, 13:42

Jakoś nie widzę, by Twój post wnosił cokolwiek do wiedzy o Apokalipsie.
Wpychasz się pomiędzy wódkę i zakąskę, bo wzniecając podział masz nadzieję pozyskać jednego z adwersarzy (albo chociaż zneutralizować drugiego).
My z Samem mamy tu pewien spór, co jednak nie znaczy, ze damy sie nabrać na te jehowickie sztuczki.

Masz coś do powiedzenia na temat Apokalipsy - pisz. Nie masz - nie wpychaj się tylko po to, by rozdmucha spór, który nie jest Twój.

sam2

Re: Czym tak naprawde jest Apokalipsa?

Post autor: sam2 » 2019-01-26, 10:10

Moze sprobuje innaczej.
Co znacza slowa "bestia ktora byla ale jej nie ma a ma przyjsc".
Tu jest podobne wyjasnienie uzycia znaczen jak slow ze Jan jest Eliaszam ktory ma przyjsc.
No i oczywiscie caly rozdzial 18 bo pewnie najbardziej wszystkich zastanawia.
Ostatnio zmieniony 2019-01-26, 10:14 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”