Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
apostata

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: apostata » 2020-03-25, 11:08

Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-25, 09:28 Nie wiem jak było z inteligencją (prawdopodobnie była porównywalna) natomiast właśnie cechą charakterystyczną bożego wybrania jest że wybiera to, co słabe. Żydzi nie zostali wybrani dlatego że byli jacyś super - przeciwnie, Bóg wybrał najbardziej "dziki" lud na tamtym terenie.

Masz na to potwierdzenie w piśmie? Bo ja wyczytałem że to dlatego że Bóg wybrał Abrahama żeby był nieskazitelny. Skoro izraelici nie byli lepsi od otaczających ludów to jakie było uzasadnienie mordowania ich?
Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-25, 09:28 Podałeś szereg przykładów. Pisałem to już tu kiedyś; ocenianie tamtego prawa i ludzi przez pryzmat kultury w jakiej żyjesz i która od 2000 lat kształtowana jest przez chrześcijaństwo to błąd poznawczy (historycy nazywają go "anachronizmem").

Nie mam pretensji do Izraelitów że byli jacy byli. Ale wszechwiedzący Bóg powinien być ponad to. I powinien wiedzieć że my czytając to tysiące lat później będziemy widzieć że jego słowo jest niemoralne.
Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-25, 09:28 Niektóre z Twoich przykładów bazują właśnie na anachroniźmie. Inne na nie do końca zrozumieniu istoty tych przepisów (np. to, czy kobieta krzyczała jest kryterium czy to był gwałt, czy cudzołóstwo) jeszcze inne na Twoim a nie ówczesnym poczuciu tego co jest ważne, a co nie (szabat).

A jeśli kobieta nie krzyczy bo boi się o swoje życie? Wyobrażasz sobie że dzisiaj tak rozlosujemy sprawy? Czy uważasz że kara śmierci za cudzołóstwo i łamanie szabatu jest sprawiedliwa nawet uznając że to jest grzech?
Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-25, 09:28 Co do zwierząt ofiarnych to bardzo dobre pytanie - w dużym uproszczeniu omówiłem je na tym filmiku (minuta 43:11 do 47:47)


Oczywiście, trudno powiedzieć, czy przekona Cię to bez całego kontekstu wiary - to jest wszak jeden mały element.
Akurat dla tamtych ludzi zabijanie zwierząt nie było czymś nadzwyczajnym i nie sądzę żeby śmierć skłaniała ich do refleksji o grzechu. Poza tym nie wszystkie ofiary były za grzechy. Nie mieli takiej wiedzy jak my o ich uczuciach więc się nie przyjmowali ich cierpieniem. Biblia nie daje nam innego wytłumaczenia dla ofiar niż to że Jahwe lubił zapach palonego tłuszczu. Na jakieś więc podstawie wyzywasz swoje teorie?

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-25, 10:54 Bóg nie napisał Biblii. Skąd ten pomysł?
OK. Wiem że katolicy nie twierdzą że Bóg napisał biblię własnoręcznie. Mam więc pytania:
1. Jaki udział miał Jahwe w pisaniu starego i nowego testamentu. Kto ustanowił prawa mojzeszowe?
2. Dlaczego Bóg nie zostawił nam własnych słów żebyśmy jasno wiedzieli czego od nas wymaga?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Jozek » 2020-03-25, 11:14

A jak ty bys postapil gdybys mial poprawic moralnosc ludzi?
Np. takiego seryjnego moordercy, czy chocby pedofila o ktorym piszesz?
Wiekszaosc takich ludzi nie odczuwajac na sobie skutkow tego co robia, nie zmienia sie na lepsze, ba, nawet nie zauwaza ze robia cokolwiek zlego.

Poza tym,, jak wynika z tego co pisze Marek, te szczegoly byly stopniowo lagodzone, w miare jak czlowiek zaczynal rozumiec i gdybys raczyl jego wpisy czytac dokladnie to bys to wiedzial.

Palony tluszcz, byl raczej chronieniem ludzi przed otyloscia, i zwiazanymi z nia chorobami.
A calopalne ofiary tak na ateistyczny sposob mozesz sobiie zrozumiec by nie byc sknera i potrafic cos poswiecic komus, dla kogos, ot tak bezinteresownie. Brac pod uwage ze jest jeszcze ktos inny oprocz ciebie na swiecie i ten ktos inny tez moze tobie pomoc, gdy zrozumie i zrobi tak jak ty.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

apostata

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: apostata » 2020-03-25, 13:11

Jozek pisze: 2020-03-25, 11:14 A jak ty bys postapil gdybys mial poprawic moralnosc ludzi?
Np. takiego seryjnego moordercy, czy chocby pedofila o ktorym piszesz?

Wiekszaosc takich ludzi nie odczuwajac na sobie skutkow tego co robia, nie zmienia sie na lepsze, ba, nawet nie zauwaza ze robia cokolwiek zlego.
Gdybym był wszechmocnym bytem?
Po pierwsze nie tworzyłbym morderców ani pedofilów. Po drugie gdyby istnieli to cudownie uniemożliwiałbym takie czyny dając pozostałym świadectwo swojego istnienia.
A gdybym był królem bandy nomadów? Seryjnych morderców był zabijał, pedofili i gwałcicieli kastrował. Ale nie zabijałbym zgwałconych kobiet ani zbierających patyki w szabat. Niedbałbym o to czy noszą ubrania z mieszanych tkanin itp. nie kazałbym też sobie składać ofiar ani się obrzezac.
Jozek pisze: 2020-03-25, 11:14 Poza tym,, jak wynika z tego co pisze Marek, te szczegoly byly stopniowo lagodzone, w miare jak czlowiek zaczynal rozumiec i gdybys raczyl jego wpisy czytac dokladnie to bys to wiedzial.
dlaczego Jahwe nie dał doskonałego kodeksu od razu żeby ludzie wiedzieli do czego mają dążyć i żeby był aktualny nawet dzisiaj?
Jozek pisze: 2020-03-25, 11:14 Palony tluszcz, byl raczej chronieniem ludzi przed otyloscia, i zwiazanymi z nia chorobami.
A calopalne ofiary tak na ateistyczny sposob mozesz sobiie zrozumiec by nie byc sknera i potrafic cos poswiecic komus, dla kogos, ot tak bezinteresownie. Brac pod uwage ze jest jeszcze ktos inny oprocz ciebie na swiecie i ten ktos inny tez moze tobie pomoc, gdy zrozumie i zrobi tak jak ty.
Serio? Mieli wtedy problem z otyłością?
A czy nie lepiej byłoby oddać to mięso potrzebującym zamiast je palić?
Ostatnio zmieniony 2020-03-25, 13:11 przez apostata, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: sądzony » 2020-03-25, 14:42

apostata pisze: 2020-03-25, 13:11 dlaczego Jahwe nie dał doskonałego kodeksu od razu żeby ludzie wiedzieli do czego mają dążyć i żeby był aktualny nawet dzisiaj?
Bo nawet teraz gdy go już mamy, nadal nie kumamy o co chodzi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

apostata

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: apostata » 2020-03-25, 15:00

Może gdyby zasady były jasne to byłoby mniej problemów? Tymczasem Biblia ciągle jest usprawiedliwieniem dla zła i dyskryminacji na świecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-25, 15:04

Po pierwsze nie tworzyłbym morderców ani pedofilów. Po drugie gdyby istnieli to cudownie uniemożliwiałbym takie czyny dając pozostałym świadectwo swojego istnienia.
No cóż, czyli koncepcja Boga a la "Wielki Brat" z 1980 Orwella.
Nie ta religia.
Bóg jest "fanatykiem" wolności.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2020-03-25, 15:05

Kwintesencją Biblii jest następujacy fragment: Mt 22,37-40 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».

Uważam, że trzeba mieć wiele złej woli, aby powyższe uznać za usprawiedliwienie dla zła i dyskryminacji na świecie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: sądzony » 2020-03-25, 16:18

apostata pisze: 2020-03-25, 15:00 Może gdyby zasady były jasne to byłoby mniej problemów? Tymczasem Biblia ciągle jest usprawiedliwieniem dla zła i dyskryminacji na świecie.
Zasady są jasne, a jedynie my wciąż wybieramy ciemność.

Jest takie afrykańskie przysłowie:
"zmierzając ku słońcu cień pozostawiasz za sobą".

My jednak nie chcemy patrzeć prawdzie w oczy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

apostata

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: apostata » 2020-03-25, 17:05

Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-25, 15:04 No cóż, czyli koncepcja Boga a la "Wielki Brat" z 1980 Orwella.
Nie ta religia.
Bóg jest "fanatykiem" wolności.
A czy Wasz Bóg nie jest wielkim bratem? Przecież obserwuję wszystko co robimy, mówimy a nawet myślimy. Ja bym odpuścił posłuchiwanie myśli a blokował czyny. Ale to nie jest ważne co ja bym zrobił. Nie jestem wszechwiedzący więc nie wiem. Wiem że to co robił Jahwe w starym testamencie nie działało. Mi to bardziej wygląda na wymysły prymitywnych nomadów...

Dodano po 6 minutach 49 sekundach:
Andej pisze: 2020-03-25, 15:05 Kwintesencją Biblii jest następujacy fragment: Mt 22,37-40 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».

Uważam, że trzeba mieć wiele złej woli, aby powyższe uznać za usprawiedliwienie dla zła i dyskryminacji na świecie.
Po pierwsze:
1. Dlaczego Jahwe nie powiedział tego Mojżeszowi tylko dopiero zrobił to Jezus. Zastrzeżenia mam do starego testamentu i tego dotyczy ten wątek.
2. Pierwsza część tego przykazania odnosi się do Boga. Dlaczego mu zależy? Co jeśli nie będę go kochał a będę kochał bliźniego? Nie znam Boga nie sądzę żeby istniał więc nie mam nawet jak go kochać.
3. Jezus nie anulował starsi testamentu. Usprawiedliwienie dla zła i nietolerancji mam na myśli niewolnictwo, dyskryminację kobiet w historii czy dzisiaj dyskryminacja homoseksualistów. Dyskryminujący powołują się na Biblię.

Dodano po 2 minutach 10 sekundach:
sądzony pisze: 2020-03-25, 16:18
apostata pisze: 2020-03-25, 15:00 Może gdyby zasady były jasne to byłoby mniej problemów? Tymczasem Biblia ciągle jest usprawiedliwieniem dla zła i dyskryminacji na świecie.
Zasady są jasne, a jedynie my wciąż wybieramy ciemność.

Jest takie afrykańskie przysłowie:
"zmierzając ku słońcu cień pozostawiasz za sobą".

My jednak nie chcemy patrzeć prawdzie w oczy.
Zasady nie są jasne. Gdzie dwóch chrześcijan tam trzy opinie. Skąd się wzięło tyle denominacji?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2020-03-25, 17:12

apostata pisze: 2020-03-25, 17:05 ...
Ad. 1. Musisz się pomodlić i prosić o oświecenie. Nie wiem, dlaczego Bóg miał taki plan, a nie inny.

Ad. 2. Po to, aby scalić społeczność i wyodrębnić spośród innych nomadów. To początek tworzenia narodu.

Ad. 3. Jezus nie zmienił, tylko wyjaśnił. Podał właściwą wykładnię. Mt 5,18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.

Idąc ku słońcu trzeba patrzyć pod nogi, a nie na słońce (odnośnie Afrykanów).

Tyle denominacji bierze się z tego, że wielu ludzi uważa się za mądrzejszych od Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: apostata » 2020-03-25, 17:54

Andej pisze: 2020-03-25, 17:12
apostata pisze: 2020-03-25, 17:05 ...
Ad. 1. Musisz się pomodlić i prosić o oświecenie. Nie wiem, dlaczego Bóg miał taki plan, a nie inny.

Ad. 2. Po to, aby scalić społeczność i wyodrębnić spośród innych nomadów. To początek tworzenia narodu.

Ad. 3. Jezus nie zmienił, tylko wyjaśnił. Podał właściwą wykładnię. Mt 5,18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.

Idąc ku słońcu trzeba patrzyć pod nogi, a nie na słońce (odnośnie Afrykanów).

Tyle denominacji bierze się z tego, że wielu ludzi uważa się za mądrzejszych od Boga.
Ad 1. Próbowałem. Nie działa. I mówię tu zupełnie poważnie. Znasz może kogoś komu Bóg odpowiedział i ten która by się tron podzielił z resztą?
Ad 2. Dlaczego więc Jahwe chciał podzielić ludzi na naród wybrany i resztę? Nie byłoby sprawiedliwiej gdyby ukazał się każdemu? Precyzyjnie określił czego wymaga? Skąd np. Moabici mieli widzieć co jest grzechem dla Jahwe a co nie?
Ad 3. To co w końcu z tym kamienowaniem cudzołożnic? Stary testament kazał tak robić. Jezus to zmienił czy nie? Jeśli zmienił słowami " niech bezgrzeszny pierwszy rzuci kamień" to co z mordercami ich też nie można karać? A może i jednych i drugich należy wsadzić do więzienia?
Jezus nie wyjaśnił i między innymi stąd tyle denominacji.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: sądzony » 2020-03-25, 19:24

apostata pisze: 2020-03-25, 17:05 Zasady nie są jasne. Gdzie dwóch chrześcijan tam trzy opinie. Skąd się wzięło tyle denominacji?
Dla mnie są proste i wyraźne.
Problem tkwi we mnie, a nie w Bogu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

apostata

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: apostata » 2020-03-25, 21:00

Moim zdaniem problem tkwi w Biblii jest niejasno napisana i wewnętrznie sprzeczna:
1: czy opis z księgi rodzaju jest dosłowny czy metaforyczny?
2. Czy Dziań Święty to sobota czy niedziela?
3. Czy zbawianie nożna uzyskać przez wiarę, łaskę czy uczynki?
4. Czy uznajesz nieomylność papieża?
Z odpowiedź na te pytania możesz zrobić 16 denominacji.

Magnolia

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Magnolia » 2020-03-25, 21:09

sądzony pisze: 2020-03-25, 19:24 Problem tkwi we mnie, a nie w Bogu.
v.
apostata pisze: 2020-03-25, 21:00 Moim zdaniem problem tkwi w Biblii jest niejasno napisana i wewnętrznie sprzeczna.
Widzicie różnicę?
Bo jest zasadnicza w myśleniu i postrzeganiu świata...

Jeden powie że jak czegoś nie rozumie, to pewnie w nim jest problem i będzie drążył aż zrozumie...

Drugi powie że skoro nie rozumie to znaczy się coś z książka jest nie tak...bo przecież z nim jest wszystko ok.

Jedna postawa jest pokorna, druga pyszna. Dlatego jeden znajdzie a drugi będzie się buntował i zwalał winę na innych od Boga poczynając... ;)
Ostatnio zmieniony 2020-03-25, 21:14 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: sądzony » 2020-03-25, 21:20

Magnolia pisze: 2020-03-25, 21:09
sądzony pisze: 2020-03-25, 19:24 Problem tkwi we mnie, a nie w Bogu.
v.
apostata pisze: 2020-03-25, 21:00 Moim zdaniem problem tkwi w Biblii jest niejasno napisana i wewnętrznie sprzeczna.
Widzicie różnicę?
Bo jest zasadnicza w myśleniu i postrzeganiu świata...

Jeden powie że jak czegoś nie rozumie, to pewnie w nim jest problem i będzie darzył aż zrozumie...

Drugi powie że skoro nie rozumie to znaczy się coś z książka jest nie tak...bo przecież z nim jest wszystko ok.

Jedna postawa jest pokorna, druga pyszna. Dlatego jeden znajdzie a drugi będzie się buntował i zwalał winę na innych od Boga poczynając... ;)
schlebiasz mi
myślę, że nie zasłużyłem
pozdrawiam

Dodano po 7 minutach 4 sekundach:
apostata pisze: 2020-03-25, 21:00 Moim zdaniem problem tkwi w Biblii jest niejasno napisana i wewnętrznie sprzeczna:
1: czy opis z księgi rodzaju jest dosłowny czy metaforyczny?
2. Czy Dziań Święty to sobota czy niedziela?
3. Czy zbawianie nożna uzyskać przez wiarę, łaskę czy uczynki?
4. Czy uznajesz nieomylność papieża?
Z odpowiedź na te pytania możesz zrobić 16 denominacji.
Wewnętrzna sprzeczność jest pięknem prostoty.
Czy Miłość nie jest sprzeczna wewnętrznie, czy życie takie nie jest?
Czy ciąża nie zabija matki?
Czy nie płaczesz ze szczęścia?
Czy cisza nie bywa najwymowniejsza?
Czy cofanie się nie okazuje się postępem?
Czy umieranie nie jest życiem?
Czy serce nie bije po to tylko, byś słuchał?

1. Jest tak dosłowny jak i metaforyczny.
2. Ja mam wolne i w sobotę i w niedzielę.
3. Nie ma znaczenia przez co. Uzyskać możesz dochód w roku ubiegłym.
4. Uznaję jego nieomylność, ale mam swoje zdanie. Gdy każe mi obciąć palec obetnę, co nie zmienia tego co myślę o kaleczeniu się.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”