Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Konwalia

Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Konwalia » 2020-03-06, 11:43

Tak, jak w tytule wątku. Przeczytałam cały Nowy Testament i od kilku miesięcy czytam Stary. Czuję zniechęcenie. Księga Rodzaju, jak to Księga Rodzaju, trzeba odczytywać symbolicznie, Księga Wyjścia ciekawa, chociaż już zaczęły pojawiać się przepisy Prawa. Teraz czytam Księgę Kapłańską i mam powoli dosyć. Ofiary wspólnotowe, ofiary za grzech najwyższego kapłana, ofiary pokarmowe... A jestem dopiero na 5. rozdziale.

Czy naprawdę muszę to wszystko czytać? Bo z jednej strony mi szkoda, a z drugiej czuję, że się męczę... Chciałabym poznać dokładniej historie Jonasza, Samuela, Dawida, Tobiasza i innych postaci, których nie znam, dowiedzieć się wreszcie, kim był Melchizedek i dlaczego to tak ważna postać, a zamiast tego czytam o tym, że trzeba było zabić owcę, kozę czy inne zwierzę naprzeciw ołtarza całopalenia.

Czy jeśli nie przebrnę przez to, co teraz czytam, to nie zrozumiem dalszych części Biblii?
Ostatnio zmieniony 2020-03-06, 11:44 przez Konwalia, łącznie zmieniany 2 razy.

Biserica Dumnezeu

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-06, 12:25

Nie musisz cztac calego kodeksu cywilnego w Rzeczypospolitej Polski, aby poznac inne ciekawe aspekty naszegokraju.
bez zmruzenia okiem mozesz pominac wszystkie starotestamentowe przepisy. Zajmij sie historia ludzi prowadzonych przez Boga, dziejami ludu i ciesz sie poznawaniem Slowa Bozego.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-06, 13:17

KS kapłańska i potem KS powtórzonego Prawa są najtrudniejsze w tym kontekście... Także jak czytasz bardziej dla wiedzy to tam jest sporo do pominięcia ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2020-03-06, 17:57

Warto czytać to, co potrafi się zrozumieć. Jeśli kr=toś nie potrafi odczytywać historii zbawienie=a z kart ST, to powinien zadowolić się opracowaniami. I po ST sięgać wtedy, gdy odwołania są.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Konwalia

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Konwalia » 2020-03-07, 09:54

Ale ja nie mam większych problemów z wątkami fabularnymi, tylko przepisy męczą mnie, bo mam wrażenie, że czytając je, nie wiem, co do mnie mówi Pan Bóg. To takie suche teksty, w dodatku dla chrześcijan często nieaktualne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2020-03-07, 10:06

Kiedyś, w młodości, czytałem ST, jak kryminał. To był błąd. Błędem jest czytanie ST w sposób taki, który nie odkrywa przed nami historii zbawienia, ani nie prowadzi do nieba.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Magnolia » 2020-03-09, 18:30

Trafiłam na bardzo fajnie napisane tło historyczne wielu wydarzeń i bohaterów ST.
http://mateusz.pl/duchowosc/pb/index.htm

Sama wiele się z tego dowiedziałam i skorzystałam. Polecam.

apostata

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: apostata » 2020-03-24, 23:32

Miałem tak samo jak autor wątku. Przepisy prawa mojżeszowego w rozumieniu dzisiejszych ludzi są niemoralne. Dlaczego znalazły się w Biblii?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-25, 00:02

apostata pisze: 2020-03-24, 23:32 Miałem tak samo jak autor wątku. Przepisy prawa mojżeszowego w rozumieniu dzisiejszych ludzi są niemoralne. Dlaczego znalazły się w Biblii?
Bo były tym, co mogli wnieść Żydzi (praktycznie dziki lud Nomadów).
DLa przykładu - "oko za oko ząb za ząb" było olbrzymim postępem wobec tego, co praktykowano; za ząb zabijano.

apostata

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: apostata » 2020-03-25, 09:06

Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-25, 00:02 Bo były tym, co mogli wnieść Żydzi (praktycznie dziki lud Nomadów).
DLa przykładu - "oko za oko ząb za ząb" było olbrzymim postępem wobec tego, co praktykowano; za ząb zabijano.
1. Ludzie w starożytności nie byli mniej inteligentni od nas. Żydzi mieli być narodem wybranym więc chyba nie byli jakoś upośledzeni. Bóg w niektórych sferach ustala bardzo precyzyjne zdrady, np mnóstwo uwagi poświęca temu jak należy go czcić. W innych sprawach natomiast milczy albo wręcz stosuje zasady które dzisiaj uznalibyśmy za łamanie praw człowieka. Po kulturach plemiennych w Afryce Ameryce Południowej czy Polinezji widać że nie w każdej zabijają się bez powodu. Wiele tych plemion prawdopodobnie na lepsze zasady moralne niż starożytni Żydzi, wliczając tych którzy przestrzegają prawa mojżeszowego.
2. Nawet uznając że tamte zasady były tymczasowe to problemem jest że nigdzie o tym nie wspomniano. Następne pokolenia stosowały się do prawa mojżeszowego co chamowało postęp. Nawet dzisiaj katolicy powołują się wybiórczo na przepisy które im pasują. Co więcej Biblia sama twierdzi że prawa te są niezmienne:
Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i nic z tego nie odejmiecie, zachowując nakazy Pana, Boga waszego, które na was nakładam
Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim.
3. Po co Bóg kazał:
a) zabijać zwierzęta na swoją część
b) brać sobie niewolników
c) ukamienować zgwałconą kobietę za to że nie krzyczała.
d) robić sobie frędzle na rogach płaszcza
4. Akurat kara śmierci w Biblii jest bardzo ale to bardzo powszechna. Za "grzechy" które dla większości z nas są błache np praca w sabat.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Jozek » 2020-03-25, 09:17

Zabijanie zwierzat byloo codziennoscia i koniecznooscia by zyc, na ziemi a ofiarne zwierzeta byly zjadane przez ludzi.
Nie wiem co widzisz zlego we frendzlach na rogach plaszcza?
Kiedys nie obszywano grubszych plocien a frendzle to po prostu sposob na zapobieganie rozlazeniu sie watkow plotna z osnowy.
Tu akurat zle bylo wydluzanie frendzli, co pokazywalo ze plaszcz jest nowszy niz faktycznie jest , by szpanowac i ppokazywac sie bogatszym.
Frendzle po prostu scieraly sie w trakcie uzytkowania takiego plaszcza, a wydluzanie bylo zwykla hipokryzja i bezsensem, bo nawet jak frendzle sie zdarly, to pozostawal zabezpieczajacy wezelek, ktory to wlasnie utrzymywal watki w osnowie, a same dluzsze ich konce byly konieczne wlasnie do zrobienia wezelkow.
Ostatnio zmieniony 2020-03-25, 09:21 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2020-03-25, 09:19

Zadane pytania świadczą o tym, że jednak wierzysz. Dość infantylnie, ale wierzysz. Przeczysz, więc, sam sobie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-25, 09:28

Nie wiem jak było z inteligencją (prawdopodobnie była porównywalna) natomiast właśnie cechą charakterystyczną bożego wybrania jest że wybiera to, co słabe. Żydzi nie zostali wybrani dlatego że byli jacyś super - przeciwnie, Bóg wybrał najbardziej "dziki" lud na tamtym terenie.

Podałeś szereg przykładów. Pisałem to już tu kiedyś; ocenianie tamtego prawa i ludzi przez pryzmat kultury w jakiej żyjesz i która od 2000 lat kształtowana jest przez chrześcijaństwo to błąd poznawczy (historycy nazywają go "anachronizmem").
Niektóre z Twoich przykładów bazują właśnie na anachroniźmie. Inne na nie do końca zrozumieniu istoty tych przepisów (np. to, czy kobieta krzyczała jest kryterium czy to był gwałt, czy cudzołóstwo) jeszcze inne na Twoim a nie ówczesnym poczuciu tego co jest ważne, a co nie (szabat).
Co do zwierząt ofiarnych to bardzo dobre pytanie - w dużym uproszczeniu omówiłem je na tym filmiku (minuta 43:11 do 47:47)


Oczywiście, trudno powiedzieć, czy przekona Cię to bez całego kontekstu wiary - to jest wszak jeden mały element.

apostata

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: apostata » 2020-03-25, 10:34

Jozek pisze: 2020-03-25, 09:17 Zabijanie zwierzat byloo codziennoscia i koniecznooscia by zyc, na ziemi a ofiarne zwierzeta byly zjadane przez ludzi.
Nie wszystkie. Ofiary całopalne nie były. Ale dlaczego w ogóle Bóg lubi zapach palonego tłuszczu? Dlaczego zależy mu na chlapaniu krwią?
Jozek pisze: 2020-03-25, 09:17 Nie wiem co widzisz zlego we frendzlach na rogach plaszcza?
Nie widzę nic złego we frendzelkach podobnie jak nie widzę nic złego w ubraniach z mieszanych tkanin ani w pracy w szabat ani w homoseksualizmie ani w seksie przedmałżeńskim. Widzę natomiast coś złego w pedofilii
mordowaniu mieszkańców podbitych miast czy braniu niewolników. Twierdzę że Bóg w starym testamencie skupił się nie ma tym co potrzeba.

Dodano po 1 minucie 49 sekundach:
Andej pisze: 2020-03-25, 09:19 Zadane pytania świadczą o tym, że jednak wierzysz. Dość infantylnie, ale wierzysz. Przeczysz, więc, sam sobie.
Dlaczego tak sądzisz? Ja tylko hipotetyzuję. Zakładając że Bóg napisał biblię należy uznać że jest niemoralny.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-25, 10:54

Bóg nie napisał Biblii. Skąd ten pomysł?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”