Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Pompieri » 2020-10-23, 15:30

Tez jestem zdania, ze Mojzesz powinien uzywac radia, jesli nie bylo go stac na telewizor - do przekazywania Slowa Bozego.
Ateizmu tez nie powinno sie przekazywac za pomoca literatury. Dziela Marksa, Lenina , Stalina i innych Mao Dze Dongow w postaci ksiazek? To pomysl chybiony.

afilatelista_michal

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-23, 16:05

Andej pisze: 2020-10-23, 15:29
afilatelista_michal pisze: 2020-10-23, 15:24 Historycznie większość populacji populacji nie uwierzyła, obecnie większość nie wierzy. Nie ma też raczej tendencji wzrostowej.
Niestety, tak. Choć nie do końca. Bo w końcu, na łożu śmierci, wielu nagle dostrzega Boga. I wraca do Niego za 5 dwunasta.

Skala musi być duża, skoro nawet powstało przysłowie: Jak trwoga, to do Boga!
Raczej nie sądzę by muzułmanie, albo niewierzący Chińczycy na łóżku śmierci zwracali się do chrześcijańskiego Boga. Chrześcijaństwo traci udziały nie tyle ze względu na wzrost udziału niewierzących w świecie zachodu, co przez większy przyrost naturalny w krajach niechrześcijańskich.

Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Hiba » 2020-10-27, 21:00

Andej pisze: 2020-10-23, 15:07
Hiba pisze: 2020-10-23, 00:49 dowodzisz niejako, że nieistotna treść (tło) może wyrażać istotne wartości. Nie ma czegoś takiego!
Bzdura. Treść ma podstawowe znaczenie, a nie tło. Ale, skoro nawet tego nie pojmujesz, to jesteś skazany nie nierozumienie.
Prawdopodobnie już nie pamiętasz o czym mówimy więc przypominam, iż napisałeś że tekst Biblii nie ma najważniejszego znaczenia i jest tłem. Teraz twierdzisz, że treść ma podstawowe zatem zgadzasz się ze mną, iż treść ma właśnie kluczowe znaczenie. Więc się chłopie zdecyduj.

Z pewnym zażenowaniem przychodzi mi przywoływać Cię do kulturalnego zachowania. Mogę kontynuować ten dialog równie pretensjonalnie ale się powstrzymam z powodu człowieczej miłości do Boga i bliźniego.

Niech Cię Bóg ma w swojej opiece Andej.
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2020-10-27, 21:09

Hiba pisze: 2020-10-27, 21:00 Niech Cię Bóg ma w swojej opiece Andej.
W takim razie napiszę większymi literami:
Treść ma zasadnicze znaczenie, natomiast tło nie ma specjalnego znaczenia!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Hiba » 2020-10-27, 21:15

Andej pisze: 2020-10-23, 15:07 Ale, skoro nawet tego nie pojmujesz, to jesteś skazany nie nierozumienie.
Tak przeglądając Twoje wypowiedzi, zauważyłem że szalenie często zarzucasz interlokutorom niezrozumienie lub brak chęci zrozumienia. To bardzo przykre. Udzielaj się śmiało na forum ale lepiej już nic nie tłumacz i nie wyjaśniaj proszę bo do pracy mentora nie tylko potrzeba wykształcenia czy wiedzy ale też życzliwości.

Parafrazując nieco Twą wypowiedź przytoczę pewien cytat Herberta Kohla "Nie ma czegoś takiego jak kłopoty z czytaniem. Są natomiast kłopoty z nauczycielami i szkołami".

Wszystkiego dobrego Andeju.

Dodano po 3 minutach 37 sekundach:
Andej pisze: 2020-10-27, 21:09
Hiba pisze: 2020-10-27, 21:00 Niech Cię Bóg ma w swojej opiece Andej.
W takim razie napiszę większymi literami:
Treść ma zasadnicze znaczenie, natomiast tło nie ma specjalnego znaczenia!
Zrozumiałem, dziękuję!
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Pompieri » 2020-10-27, 21:16

Niepelne jest takie stwierdzenie: nalezy je uzupelnic o te kwestie: najczesciej klopoty tycza odbiorcow, ich nastawienie niweczy wszystkie wysilki nauczycieli i szkol.
Ostatnio zmieniony 2020-10-27, 21:17 przez Pompieri, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2020-10-27, 21:19

Hiba pisze: 2020-10-27, 21:15 Tak przeglądając Twoje wypowiedzi, zauważyłem że szalenie często zarzucasz interlokutorom niezrozumienie lub brak chęci zrozumienia. To bardzo przykre.
Tak, przyznaję, sprawia mi to przykrość. Ale niektórym zdarza się to nagminnie niedoczytywać. Mi także. Niestety.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-26, 15:43

A ja polecam bardzo książkę Anny Świderkówny "Rozmowy o Biblii". Nie nazbyt opasła, wyjaśnia wiele kontekstów, zwłaszcza samego tworzenia się Pisma Świętego i znaczeń, których dziś przeciętny czytelnik bez przygotowania nie odgadnie, a to wszystko bardzo prosto! Autorka to jeden z największych, bardzo cenionych biblistów.

Dużą część dyskusji osobiście uważam za przykrą, więc się nie włączam. Ale myślę, że z pomocą bożą uda się wzajemnie zrozumieć.
Ostatnio zmieniony 2021-03-26, 16:06 przez Ewa K. Skorupska, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2021-03-26, 18:27

Ewa K. Skorupska pisze: 2021-03-26, 15:43 A ja polecam bardzo książkę Anny Świderkówny "Rozmowy o Biblii". Nie nazbyt opasła, wyjaśnia wiele kontekstów, zwłaszcza samego tworzenia się Pisma Świętego i znaczeń, których dziś przeciętny czytelnik bez przygotowania nie odgadnie, a to wszystko bardzo prosto! Autorka to jeden z największych, bardzo cenionych biblistów.
A ja ostrożnie bym zachęcał. Rozmowy o Biblii są pasjonujące, ale bardzo trudne. Trzeba mieć dużą wiedzę, aby nadążać za autorką. Poza tym jest to wielotomowe dzieło (nie wiem, czy mam wszystkie, ale mam ich 4). Bardzo cenne i ważne. Zwłaszcza w świetle drogi autorki od ateizmu do wiary. Natomiast genialne wprost były pogadanki Świderkówny na tematy biblijne. Proste, nawet dziecinnie proste, ale pobudzające do myślenia. Rozwijające wyobraźnię. W sposób lekki przekazujące wiedzę i wiarę.

Zachęcam do Świderkówny. Dla mnie Rozmowy o Biblii są dziełem naukowym. Naszpikowanym faktami, wyjaśnieniami, tłem. Z pewnością po jej lekturze inaczej czyta się Pismo.

Dla mnie, ostatnio, fascynująca lekturą były "kazania (nie)zwykłe" Bozowskiego. Ale, być może dlatego, że mam do niego wielką atencję. Był człowiekiem, który odcisnął silne piętno na moim życiu. I na życiu większości, którzy mieli szczęście znaleźć się na jego orbicie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-26, 21:16

Andej pisze: 2021-03-26, 18:27
Ewa K. Skorupska pisze: 2021-03-26, 15:43 A ja polecam bardzo książkę Anny Świderkówny "Rozmowy o Biblii". Nie nazbyt opasła, wyjaśnia wiele kontekstów, zwłaszcza samego tworzenia się Pisma Świętego i znaczeń, których dziś przeciętny czytelnik bez przygotowania nie odgadnie, a to wszystko bardzo prosto! Autorka to jeden z największych, bardzo cenionych biblistów.
A ja ostrożnie bym zachęcał. Rozmowy o Biblii są pasjonujące, ale bardzo trudne. Trzeba mieć dużą wiedzę, aby nadążać za autorką. Poza tym jest to wielotomowe dzieło (nie wiem, czy mam wszystkie, ale mam ich 4). Bardzo cenne i ważne. Zwłaszcza w świetle drogi autorki od ateizmu do wiary. Natomiast genialne wprost były pogadanki Świderkówny na tematy biblijne. Proste, nawet dziecinnie proste, ale pobudzające do myślenia. Rozwijające wyobraźnię. W sposób lekki przekazujące wiedzę i wiarę.

Zachęcam do Świderkówny. Dla mnie Rozmowy o Biblii są dziełem naukowym. Naszpikowanym faktami, wyjaśnieniami, tłem. Z pewnością po jej lekturze inaczej czyta się Pismo.

Dla mnie, ostatnio, fascynująca lekturą były "kazania (nie)zwykłe" Bozowskiego. Ale, być może dlatego, że mam do niego wielką atencję. Był człowiekiem, który odcisnął silne piętno na moim życiu. I na życiu większości, którzy mieli szczęście znaleźć się na jego orbicie.
Mam chyba jakieś inne "Rozmowy o Biblii". Jest to jeden tom, bardzo przystępnie napisany, prosty, a wiele rozjaśniający i emanujący pasją autorki. Może jest to jakiś popularyzatorski skrót?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2021-03-26, 22:06

Zapewne. Szukałem jej popularnych opracowań. Ale mam, to co mam. Albo jestem mniej rozgarnięty. Bo dla mnie, to trudne. W wielu tematach jestem zielony.

Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-27, 16:50

Andej pisze: 2021-03-26, 22:06 Zapewne. Szukałem jej popularnych opracowań. Ale mam, to co mam. Albo jestem mniej rozgarnięty. Bo dla mnie, to trudne. W wielu tematach jestem zielony.

Obrazek
Tak, zgadza się - dzieło, o którym mówisz to coś innego, zapewne znacznie bardziej szczegółowego, którego nigdy nie czytałam. Nie mogę teraz zrobić zdjęcia, ale moja książka to podstawowy przekrój przez całe Pismo Święte w jednym, około 250- cio stronicowym tomie. Widziałam to jeszcze do niedawna w księgarniach. I z całą pewnością nie jesteś mniej rozgarnięty! Dla mnie pewnie też nie byłaby taka szczegółowa lektura najłatwiejsza. Warto jednak gdzieś poszukać tej książki, o której ja mówię, bo jest wartościowym przekazem prezentującym Biblię poprzez przekaz podstawowej wiedzy naukowej o najważniejszych kontekstach, dla nas odkrywczych ciekawostkach, faktach historycznych i metodach interpretacji tak i badawczych, jak po prostu teologicznych. I to bardzo zrozumiale.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2021-03-27, 18:19

Dzięki za dobre słowo. Ale umysł, z wiekiem, nieco mniej elastyczny. Widzę wielkie różnice. A czasu coraz mniej znajduję na lekturę. Powstrzymuję się jak mogę od kupowanie książek. Bo stos do czytania duży.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-27, 19:27

Andej pisze: 2021-03-27, 18:19 Dzięki za dobre słowo. Ale umysł, z wiekiem, nieco mniej elastyczny. Widzę wielkie różnice. A czasu coraz mniej znajduję na lekturę. Powstrzymuję się jak mogę od kupowanie książek. Bo stos do czytania duży.
Wreszcie najważniejsze jest sama modlitwa Słowem Bożym. Przecież Duch Święty działa i nie omieszka nas nauczyć czego potrzeba. 😃
Ostatnio zmieniony 2021-03-27, 19:27 przez Ewa K. Skorupska, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytam Biblię chronologicznie i wysiadam

Post autor: Andej » 2021-03-27, 19:36

Ewa K. Skorupska pisze: 2021-03-27, 19:27 Przecież Duch Święty działa i nie omieszka nas nauczyć czego potrzeba.
Tak. Ale gdy ciało mdłe? A umysł tępawy?
Uczy, uczy. Dziesiątki lat. A im więcej nauczy, tym większy obszar do nauki dostrzegamy. A to, co wydawało się być blisko, jest wciąż daleko.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”