Ofiary z ludzi

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: sądzony » 2020-03-16, 19:49

BlackFox pisze: 2020-03-16, 19:41 Magnolia: Jest tego sporo, ale na początek wystarczy to:

Księga Kapłańska 25: 44-46

"44 Kiedy będziecie potrzebowali niewolników i niewolnic, to będziecie ich kupowali od narodów, które są naokoło was. 45 Także będziecie kupowali dzieci przychodniów osiadłych wśród was, przychodniów i potomków ich, urodzonych w waszym kraju. Ci będą waszą własnością. 46 Zostawicie ich w dziedzictwie waszym synom, aby ich posiadali na własność, na zawsze. Będziecie ich uważać za niewolników. Ale z braćmi Izraelitami nie będziecie się obchodzili srogo."

Księga Wyjścia 21:2-6

"2 Jeśli kupisz niewolnika - Hebrajczyka, będzie <ci> służył sześć lat, w siódmym roku zwolnisz go bez wykupu. 3 Jeśli przyszedł sam, odejdzie sam, a jeśli miał żonę, odejdzie z żoną. 4 Lecz jeśli jego pan dał mu żonę, która zrodziła mu synów i córki, żona jak i dzieci będą należeć do pana, a on odejdzie sam. 5 A jeśliby niewolnik oświadczył wyraźnie: "Miłuję mojego pana, moją żonę i moje dzieci i nie chcę odejść wolny", 6 wówczas zaprowadzi go pan przed Boga i zawiedzie do drzwi albo do bramy, i przekłuje mu pan jego ucho szydłem, i będzie niewolnikiem jego na zawsze."

Jak to wytłumaczysz? I dlaczego tak bardzo wątpisz w Słowo Boże? Jak mówił Andej w innym temacie odrzucenie Biblii to odrzucenie Boga - to jego słowa - a Ewangelia głosi, że odrzucenie choćby jednej kreski i jednej joty prowadzi do piekła... Dlaczego zatem "uciekasz" przed Bogiem?

Andej: Przeczytaj pierwszy cytat w moim poście. Księga Kapłańska 25: 44 - 46. Przypominam, że sam powiedziałeś, że odrzucenie słowa Bożego to odrzucenie Boga. Zatem i Ciebie zapytam. Dlaczego przed Nim "uciekasz"?

Sądzony: Wiem, wiem, wiem... Ale Biblia to księga która powinna nas uczyć jak żyć, a tutaj widać, że moralność jest zmienna, a nie ponadczasowa. Tak samo można by usprawiedliwić Mein Kampf Adolfa Hitlera.

Marek: Co do poświęcania pierwocin. Biblia opisuje też pierwociny z bydła i to nie w sposób inny niż pierworodne ludzkie dzieci. Czy zatem wół mógł zostać kapłanem? Co do bałwochwalców... Zatem:

1 - Czyli, że Boża dobroć polegała na zabijaniu, tak?
2 - Nie przeczysz zatem, że składano ofiary z ludzi? Nie powiedziano, że to musi być ktoś miły Żydom. Równie dobrze składano ofiary z innowierców, grzeszników itp. Ale czy to coś zmienia?

Co do niewolnictwa. W czasach Drugiej Wojny Światowej uznawano zabijanie ludzi za coś nic złego... Dlaczego zatem rozumiemy Żydów, a nazistów już nie?

Nieważne jak bardzo uda Ci się oddalić od Boga, On zawsze będzie bardzo blisko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

BlackFox

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: BlackFox » 2020-03-16, 19:58

Sądzony. Ja wiem, że jest blisko każdego z nas... Szczerze w to wierzę. Mówię do nich używając litery ich własnych opinii.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: Andej » 2020-03-16, 20:02

BlackFox pisze: 2020-03-16, 19:41... Jak mówił Andej w innym temacie odrzucenie Biblii to odrzucenie Boga - to jego słowa - a Ewangelia głosi, że odrzucenie choćby jednej kreski i jednej joty prowadzi do piekła... Dlaczego zatem "uciekasz" przed Bogiem?

Andej: Przeczytaj pierwszy cytat w moim poście. Księga Kapłańska 25: 44 - 46. Przypominam, że sam powiedziałeś, że odrzucenie słowa Bożego to odrzucenie Boga. Zatem i Ciebie zapytam. Dlaczego przed Nim "uciekasz"? ...
Jak mówił Andej?
Ano, że odrzucenie Objawienie zawartego w Biblii, jest odrzuceniem Boga. Jest odrzuceniem tego, co o Nim wiemy.

Odrzucenie słowa Bożego jest świadectwem, że Mu się nie ufa. Nie wierzy. Ale co ma do tego niewolnictwo? Co wiesz o niewolnictwie tamtych czasów? Czy masz dowody na to, że niewolnikowi działa się krzywda? Zapewne masz skojarzenia z sytuacją niewolników w Ameryce. I dlatego się oburzasz. Ale to się ma nijak do siebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

BlackFox

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: BlackFox » 2020-03-16, 20:36

Andej: Biblia wyraźnie opisuje, że Żyd mógł stłuc niewolnika tak, że jak skona po dwóch dniach to nic mu się nie stanie. Poza tym niewolnictwo to zło, czy sam chciałbyś być niewolnikiem?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: sądzony » 2020-03-16, 20:45

BlackFox pisze: 2020-03-16, 20:36 Andej: Biblia wyraźnie opisuje, że Żyd mógł stłuc niewolnika tak, że jak skona po dwóch dniach to nic mu się nie stanie. Poza tym niewolnictwo to zło, czy sam chciałbyś być niewolnikiem?
Myślę, że w dużej mierze dziś wszyscy jesteśmy niewolnikami.
Choć w ogóle tego nie wiemy.
(choćby jak widać na forum [i mam tu na myśli w równej mierze siebie] własnego ego).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-16, 20:49

2 - Nie przeczysz zatem, że składano ofiary z ludzi? Nie powiedziano, że to musi być ktoś miły Żydom. Równie dobrze składano ofiary z innowierców, grzeszników itp. Ale czy to coś zmienia?
Przeczę. A raczej przeczę, jakoby robiono to z nakazu Boga (bo oczywiście różne rzeczy zapewne się działy, inaczej Bóg nei dawałby podobnych zakazów.
ALe po co ja to piszę? Przecież wyraźnie napisałem i udowodniłem. Tak sie chcesz bawić?
BlackFox pisze: 2020-03-16, 20:36 Andej: Biblia wyraźnie opisuje, że Żyd mógł stłuc niewolnika tak, że jak skona po dwóch dniach to nic mu się nie stanie. Poza tym niewolnictwo to zło, czy sam chciałbyś być niewolnikiem?
Abstrahujesz całkowicie od tego, jakie wówczas były stosunki społeczne. Prawo Mojżeszowe, jak mówi NT niedoskonałe (Hbr 8:7), było olbrzymim krokiem naprzód w stosunku do bezprawia, jakie panowało wśród nomadów.
Takie rozumowanie historycy nazywają błędem anachronizmu.
Ostatnio zmieniony 2020-03-16, 20:51 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

BlackFox

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: BlackFox » 2020-03-16, 20:52

Sądzony: Nie rozumiem i chyba nie chcę rozumieć.

Marek: Tak samo można powiedzieć o holokauście. Skoro prawo miłości było okrutne ponieważ nomadowie byli źli to równie dobrze można usprawiedliwić mordowanie ludzi niepełnosprawnych przez Hitlera który tłumaczył to tym, że chciał stworzyć doskonałe społeczeństwo pozbawione zagrożenia jakim były wadliwe geny. To w końcu też były inne czasy jak sam przytaczasz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-16, 20:56

BlackFox pisze: 2020-03-16, 20:52 Sądzony: Nie rozumiem i chyba nie chcę rozumieć.
Tak, to widac.
Marek: Tak samo można powiedzieć o holokauście.
Można, tyle że będzie to gadanie bez sensu.
Jeden z największych umysłów starożytności, Arystoteles o niewolnictwie W spojrzeniu na kwestię niewolnictwa wielki filozof okazał się nieodrodnym synem swoich czasów: uważał je za całkowicie zgodne z naturą. Twierdził, że niektórzy ludzie zostali przez samą naturę przeznaczeni do życia w niewoli, ponieważ ich dusze pozbawione są racjonalnego pierwiastka, który winien rządzić poczynaniami istot ludzkich. W owym czasie rzadko zdarzało się, by ktoś miał inny pogląd na temat niewolnictwa, chociaż wiemy o działającym w IV wieku p.n.e. mówcy Alkidamasie, który utrzymywał, że "bóg ustanowił wszystkich ludzi wolnymi; natura nikogo nie stworzyła niewolnikiem" (w scholiach do Arystotelesowej Retoryki, 1373 b).
A tymczasem Pismo Święte:
"(10)dla rozpustników, dla mężczyzn współżyjących z sobą, dla handlarzy niewolnikami, kłamców, krzywoprzysięzców i [dla popełniających] cokolwiek innego, co jest sprzeczne ze zdrową nauką,"/1Tm 1,10/

BlackFox

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: BlackFox » 2020-03-16, 21:05

Marek: Jeśli Arystoteles, wielki filozof mówił takie rzeczy to ja nie wiem czy możemy nazwać filozofię nauką mądrości.

Bóg kocha wszystkich równo, nie ma dla Niego lepszych i gorszych pośród nas - mówię to ja! Ten który sam który nie akceptuje Biblii. Poza tym Ty chyba nie wiesz co to znaczy żyć w niewoli, być ciągle bitym, traktowanym jak przyrząd do pracy, nie mieć własnych praw i marzyć tylko o dniu w którym ucieknie się z domu niewoli. Za Mojżesza Żydzi jakoś dali dyla ze swojego domu niewoli... Dlaczego?

Poza tym dzielisz ludzi na kategorie typu ten ma być wolny, a ten nie... Ale czy zdawałeś sobie sprawę co czują ludzie z tej drugiej kategorii?

Osobiście nie obchodzi mnie to co mówią filozofowie z dawnych i odważę się nazwać prymitywnych i bezrozumnych epok ciemności umysłowej. Taki np. Kartezjusz powiedział "myślę więc jestem" i zadam tutaj pytanie: Czy on przestał myśleć skoro już go nie ma? :P

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: sądzony » 2020-03-16, 21:16

BlackFox pisze: 2020-03-16, 21:05 Taki np. Kartezjusz powiedział "myślę więc jestem" i zadam tutaj pytanie: Czy on przestał myśleć skoro już go nie ma? :P
Tero żeś polecioł chopie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-16, 21:24

Po prostu tkwisz w błędzie anachroniczności odnośnie zachwań w różnych epokach w ogóle, a nadto nie za bardzo chyba rozumiesz jak powstawał ST (zdaje się że masz wrażenie, że Bóg go dyktował).

Mam takie pytanie; twierdzisz, że czytałeś ST, a wszystkie pytania jakie stawiasz są zerżnięte z popularnych portali antychrześcijańskich. Jak to jest ?

BlackFox

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: BlackFox » 2020-03-16, 21:47

Marek: Sami Chrześcijanie mówią, że Biblia a więc i ST to słowo Boże więc uważam, że Wy Chrześcijanie uważacie je za podyktowane.

Co do ST, czytałem go sam. I pytania które tu zadaję nie pochodzą z żadnych antychrześcijańskich portali. Nie odrzuciłem Biblii bo ktoś powiedział coś tam. Sam zauważyłem, że jest tutaj coś nie tak.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: sądzony » 2020-03-16, 21:51

BlackFox pisze: 2020-03-16, 21:47 Marek: Sami Chrześcijanie mówią, że Biblia a więc i ST to słowo Boże więc uważam, że Wy Chrześcijanie uważacie je za podyktowane.

Co do ST, czytałem go sam. I pytania które tu zadaję nie pochodzą z żadnych antychrześcijańskich portali. Nie odrzuciłem Biblii bo ktoś powiedział coś tam. Sam zauważyłem, że jest tutaj coś nie tak.
Są chrześcijanie i chrześcijanie... wszyscy jednacy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-16, 22:09

BlackFox pisze: 2020-03-16, 21:47 Marek: Sami Chrześcijanie mówią, że Biblia a więc i ST to słowo Boże więc uważam, że Wy Chrześcijanie uważacie je za podyktowane.
No właśnie. Zamiast się dowiedzieć, to "uważasz".
Co do ST, czytałem go sam. I pytania które tu zadaję nie pochodzą z żadnych antychrześcijańskich portali. Nie odrzuciłem Biblii bo ktoś powiedział coś tam. Sam zauważyłem, że jest tutaj coś nie tak.
Jaaasne, przypadek.

BlackFox

Re: Ofiary z ludzi

Post autor: BlackFox » 2020-03-16, 22:21

Marek: To Ty myślisz, że czytałem nie wiem Satanista.com.pl i kupiłem bezkrytycznie wszystko co tam napisano?

Nie kolego! Czytałem Biblię sam, samodzielnie... I już od Księgi Rodzaju zaczęło mi coś nie pasować. Nawet jeśli ktoś inny miał te same zastrzeżenia co ja to wynikają one z Biblii.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”