Obraz Boga

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Obraz Boga

Post autor: sądzony » 2020-05-02, 23:24

david491 pisze: 2020-05-02, 23:09
Magnolia pisze: 2020-04-27, 07:52 Dlaczego Bóg Starego testamentu wydaje się Surowy, a Bóg NT jest miłosierny i kochający?


A na czym ta surowość Boga Starego Testamentu ma polegać? Bo jak się przeczyta, najbardziej znane opisy katastrof na jakie natrafiamy w Starym Testamencie: podbój Kanaanu, Potop, a także zniszczenie Sodomy i Gomory, to wszędzie jest pokazane miłosierdzie Boga. Nawet gdy Bóg wydalił z raju człowieka, to zrobił to z miłości do człowieka.
To symbolika.
Bóg starotestamentowy to Ojciec. Tata, który uczy cię zasad "gry". "Nie dotykaj patelni bo się poparzysz". Ty i tak dotykasz.
Jezus to przyjaciel. Najbardziej kobieca postać kumpla. Przyjaciel, którego nie jesteś w stanie obrazić,
skrzywdzić, bo już za ciebie umarł.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Magnolia

Re: Obraz Boga

Post autor: Magnolia » 2020-05-03, 10:28

@david491 Dawidzie cenię sobie Twoją znajomość Pisma św.
Czy możesz nam pokazać na przykładzie wymienionych katastrof gdzie widzisz miłosierdzie Boga?

Dodano po 5 minutach 7 sekundach:
Efezjan pisze: 2020-05-03, 09:50 A co do Twojego pytania: Też mam problem ze ST i z obrazem Boga tam, ale tłumaczę to w ten sposób, że to Izraelici wykreowali sobie takiego Boga, że Bóg taki nie jest /bo jest Miłością, jak wiemy/. Taki wojowniczy Bóg był im potrzebny, bo przecież musieli podbić Kanaan, aby się tam osiedlić - stąd te wszystkie rzezie.

Może ktoś mądrzejszy wypowie się na temat obrazu Boga w Starym Testamencie?
Mamy na to nawet osobny wątek ;-)
Ostatnio zmieniony 2020-05-03, 10:25 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Obraz Boga

Post autor: david491 » 2020-05-03, 10:55

sądzony pisze: 2020-05-02, 23:24 To symbolika.
Bóg starotestamentowy to Ojciec. Tata, który uczy cię zasad "gry". "Nie dotykaj patelni bo się poparzysz". Ty i tak dotykasz.
Jezus to przyjaciel. Najbardziej kobieca postać kumpla. Przyjaciel, którego nie jesteś w stanie obrazić,
skrzywdzić, bo już za ciebie umarł.
Bóg w Starym Testamencie, to jest ten sam Bóg który występuje w Nowym Testamencie. A różnica między Starym Testamentem a Nowym Testamentem, polega głównie na tym, że Stary Testament, który został napisany przed narodzeniem się Jezusa, jest zapowiedzią Jezusa Mesjasza, o którym czytamy w Nowym Testamencie. Stąd, bez znajomości Starego Testamentu treść Nowego Testamentu będzie dla nas niezrozumiała, gdyż tam są jego początki.

25 Na to On rzekł do nich: «O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! 26 Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?» 27 I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Obraz Boga

Post autor: sądzony » 2020-05-03, 11:38

david491 pisze: 2020-05-03, 10:55 Bóg w Starym Testamencie, to jest ten sam Bóg który występuje w Nowym Testamencie. A różnica między Starym Testamentem a Nowym Testamentem, polega głównie na tym, że Stary Testament, który został napisany przed narodzeniem się Jezusa, jest zapowiedzią Jezusa Mesjasza, o którym czytamy w Nowym Testamencie. Stąd, bez znajomości Starego Testamentu treść Nowego Testamentu będzie dla nas niezrozumiała, gdyż tam są jego początki.
I tak i nie.
Dla mnie nie jest to do końca kwestia zrozumienia.
A wielu znawców Pisma Świętego proponuje zaczynać czytać je "od tyłu". Od Ewangelii.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Obraz Boga

Post autor: david491 » 2020-05-03, 12:05

Magnolia pisze: 2020-05-03, 10:28 @david491 Dawidzie cenię sobie Twoją znajomość Pisma św.
Czy możesz nam pokazać na przykładzie wymienionych katastrof gdzie widzisz miłosierdzie Boga?

Magnolia, nie przesadzaj z tą znajomością, Pisma św. Tak naprawdę to dzięki, temu forum dużo się dowiedziałem. A co do miłosierdzia Boga w Starym Testamencie to spróbuje. Pozwól ze zacznę od wydalenia człowieka z raju. Bóg stworzył świat a w nim człowieka: mężczyznę i kobietę, ci jednak za namową diabła okazali nieposłuszeństwo Bogu, zerwali owoc z drzewa poznania dobra i zła które rosło pośrodku rajskiego ogrodu i zostali surowo ukarani: wypędzeni z raju. Bóg nim wypędził ich z raju, powiedział tak : Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki (Rdz 3,22).

Idea wydaje się być jasna: gdyby człowiek zjadł owoc także z drugiego drzewa, z drzewa życia, nigdy by nie umarł. Nieśmiertelność pokazana jest zatem już na pierwszych kartach Biblii jako coś, co można osiągnąć, jako dosłownie coś na wyciągnięcie ręki. Nie zostało to jednak osiągnięte, bo Bóg tego zakazał, wręcz uniemożliwił, wypędzając pierwszych rodziców z raju i stawiając cherubów z mieczami, aby strzegli drogi do drzewa życia. Z pozoru może wydawać się, że była to kara. Ale to nie była kara, Bóg zrobił to z miłości dla człowieka. pozwolić bowiem człowiekowi na nieśmiertelność po grzechu, to skazać go na wieczne cierpienie, i nigdy niekończącą się starość. Mówiąc prościej: lepiej, żeby człowiek umarł, niżby miałby się męczyć całą wieczność! Człowiek gdy popełnił pierwszy grzech nieodwracalnie wszedł na drogę cierpienia i męki. I dlatego przyszedł Chrystus na ziemię, i stał się jednym z nas żeby nas z tego bagna ,( w któreś my się sami wpakowi) wyciągnąć.

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" J 3, 16

Uratował pogrążonych w grzechu ludzi, oddając za nich życie na krzyżu! I to wszystko z miłości! Cokolwiek bym nie napisał, nie wyjaśni to w najmniejszym stopniu czynu Jezusa: Bóg mnie kocha, taką grzeszną nędzę... I co mogę powiedzieć? Odpowiedzią może być tylko miłość.

CDN.
Ostatnio zmieniony 2020-05-03, 12:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Obraz Boga

Post autor: david491 » 2020-05-03, 13:23

CD
Podbój Kanaanu, Potop, Zniszczenie Sodomy i Gomory.

Podbój Kanaanu. Na początek trzeba przeczytać, (Rdz 15:12-16) co Pan Bóg przepowiada Abrahamowi. Potem (Kap 18:1-30) i (Ps 106:34-40) jak przestrzegali izraelici przykazania Pana Boga.

Zniszczenie Sodomy i Gomory. Za co i dlaczego została zniszczona to chyba każdy wie, nawet dziesięciu sprawiedliwych się nie znalazło. (Rdz 18:20-33)

Świat zalany przez Potop. (Rdz 6:9-14)

Powyższe trzy opowieści pokazują, że Najwyższy zaczyna działać dopiero wtedy, gdy naprawdę nie ma już żadnej nadziei dla człowieka. Śmierć w potopie czy tym, co miało spotkać Sodomę i Gomorę to straszna rzecz. Jest to jednak tak naprawdę mało istotne jeżeli człowiek jest wieczną duszą. To co jest ważne, to to, czy dusze tych tak niewyobrażalnie zepsutych ludzi zostały potępione? Teoretycznie mogłoby się wydawać, że tak. Pan Jezus jednak w słowach o Sądzie Ostatecznym, temu zaprzecza.

20 Wtedy począł czynić wyrzuty miastom, w których najwięcej Jego cudów się dokonało, że się nie nawróciły. 21 «Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno w worze i w popiele by się nawróciły. 22 Toteż powiadam wam: Tyrowi i Sydonowi lżej będzie w dzień sądu niż wam. 23 A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz. Bo gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie dokonały, zostałaby aż do dnia dzisiejszego. 24 Toteż powiadam wam: Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie.

Mieszkańcy Sodomy w oczach człowieka byliby uważani z pewnością za „gorszych” od mieszkańców np. wspomnianego Kafarnaum. Jednak w oczach Boga tak nie jest. Sodoma została zgładzona, gdyż nie było dla niej już żadnej nadziei. Wszyscy byli zepsuci. Można by powiedzieć, że każde dziecko urodzone w takim środowisku bardzo szybko również zeszłoby na złą drogę. Bóg nie miał niejako wyjścia. Dlaczego wiec Jezus mówił, że mieszkańcom Sodomy będzie lżej? Myślę, że min. dlatego, iż w pewnym sensie zepsucie sodomitów (przynajmniej tych później żyjących) nie do końca było ich winą. W dużym stopniu wpływ na to jacy jesteśmy mają przecież geny, a także wychowanie i środowisko w jakim żyjemy. Sodomici dorastając w tak zdegenerowanym otoczeniu byli skazani na stawanie się złymi. To prawda, ludzie ci byli przestępcami. Prawdą jest jednak także to, że byli również ofiarami. Nie Boga, lecz środowiska, które sami sobie wytworzyli i w którym egzystowali.

Dodano po 7 minutach 48 sekundach:
sądzony pisze: 2020-05-03, 11:38 A wielu znawców Pisma Świętego proponuje zaczynać czytać je "od tyłu". Od Ewangelii.
A moje zdanie jest takie że, czytając Pismo Święte musimy pamiętać, że jest ono historią mającą początek, rozwinięcie i koniec, dlatego właśnie każdy fragment należy czytać przez pryzmat całości. Biblia jest bowiem opisem planu ratunkowego Boga dla człowieka. A plan ten polegał na tym, że sam Bóg miał przyjść na Ziemię i zapłacić cenę, której sami byśmy nie zdołali zapłacić.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Obraz Boga

Post autor: sądzony » 2020-05-03, 13:31

david491 pisze: 2020-05-03, 13:23 A moje zdanie jest takie że, czytając Pismo Święte musimy pamiętać, że jest ono historią mającą początek, rozwinięcie i koniec, dlatego właśnie każdy fragment należy czytać przez pryzmat całości. Biblia jest bowiem opisem planu ratunkowego Boga dla człowieka. A plan ten polegał na tym, że sam Bóg miał przyjść na Ziemię i zapłacić cenę, której sami byśmy nie zdołali zapłacić.
Dla Boga czas nie jest linearny. Jezus nie zaistniał w łonie Maryi, a był od zawsze.
Z tego co wiem Biblię "wypada" czytać przez "odniesienia" (nie wiem jak to się fachowo nazywa).
Plan jest dość znany, a Bóg już przyszedł i "zapłacił".
Reszta jest kwestią Wiary.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Obraz Boga

Post autor: david491 » 2020-05-03, 14:39

sądzony pisze: 2020-05-03, 13:31 Dla Boga czas nie jest linearny. Jezus nie zaistniał w łonie Maryi, a był od zawsze.
Z tego co wiem Biblię "wypada" czytać przez "odniesienia" (nie wiem jak to się fachowo nazywa).
Plan jest dość znany, a Bóg już przyszedł i "zapłacił".
Reszta jest kwestią Wiary.
W Kościele, w pierwszym czytaniu, podczas Mszy św, był i jest czytany Stary Testament. I tak jest do dzisiaj. Słowa Jacka Salija: Odrzucając lub pomniejszając Stary Testament, odrzucamy lub pomniejszamy Chrystusa.

Całą treść przeczytaj sobie po tym linkiem.

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/na ... ak_st.html

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Obraz Boga

Post autor: sądzony » 2020-05-03, 15:53

david491 pisze: 2020-05-03, 14:39
sądzony pisze: 2020-05-03, 13:31 Dla Boga czas nie jest linearny. Jezus nie zaistniał w łonie Maryi, a był od zawsze.
Z tego co wiem Biblię "wypada" czytać przez "odniesienia" (nie wiem jak to się fachowo nazywa).
Plan jest dość znany, a Bóg już przyszedł i "zapłacił".
Reszta jest kwestią Wiary.
W Kościele, w pierwszym czytaniu, podczas Mszy św, był i jest czytany Stary Testament. I tak jest do dzisiaj. Słowa Jacka Salija: Odrzucając lub pomniejszając Stary Testament, odrzucamy lub pomniejszamy Chrystusa.

Całą treść przeczytaj sobie po tym linkiem.

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/na ... ak_st.html
Nie odrzucam ST.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Obraz Boga

Post autor: david491 » 2020-05-03, 16:08

sądzony pisze: 2020-05-03, 15:53 Nie odrzucam ST.
I bardzo dobrze.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Obraz Boga

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-05-03, 23:06

To, że dla Boga czas nie jest linearny wcale nie oznacza, że relacja biblijna nie może być linearna.
Acz zależy od księgi (np. Apokalipsa linearna nie jest).
Generalnie jednak zgadzam sie z Tobą, że
david491 pisze:czytając Pismo Święte musimy pamiętać, że jest ono historią mającą początek, rozwinięcie i koniec, dlatego właśnie każdy fragment należy czytać przez pryzmat całości

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Obraz Boga

Post autor: Jozek » 2020-05-03, 23:18

To co piszesz jest chyba dosc istotne, bo w pewnym sensie, mozna by rozpartzyc niektore aspekty wiary w naszym czasie linearnym i do wlasciwego zrozumienia podstawic je pod nielinearny czas Boga.
Pewnie byelo by to dosc skomplikowane, ae dalo by jakies bardziej realistyczne wyniki w rozumieniu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Obraz Boga

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-05-03, 23:31

Jozek pisze: 2020-05-03, 23:18 To co piszesz jest chyba dosc istotne, bo w pewnym sensie, mozna by rozpartzyc niektore aspekty wiary w naszym czasie linearnym i do wlasciwego zrozumienia podstawic je pod nielinearny czas Boga.
Pewnie byelo by to dosc skomplikowane, ae dalo by jakies bardziej realistyczne wyniki w rozumieniu.
Rzekłbym, że jest niezbędne - na przykład by zrozumieć, dlaczego skutki Ofiary Jezusa istnieją także wcześniej, niż sama Ofiara (przecież ludzie z ST są też zbawieni). Albo czemu Maryja mogła zostać niepokalaną grzechem na podstawie Ofiary Jezusa.
Być może w tym tkwi też odpowiedź na niesprzeczność wiedzy o ewolucji i o grzechu pierworodnym.
Problem w tym, że trudno mi (i chyba wszystkim) myśleć w tych kategoriach.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Obraz Boga

Post autor: Jozek » 2020-05-03, 23:37

Pewnie jak kazdemu, trudno wiele rzeczy pojac, ale od tego wlasnie jest wiara.
Wiem ze ta wlasciwa wiara, moze stac sie realiami, jak isalem wczesniej. widzisz osobe chora i twoja milosc. podparta wiara moze ta osobe uzdrowic, potrzebna jest wlasnie ta wiara jak ziarnko gorczcy.
Bog jest Miloscia, a wiara urzeczywistniamy tu na ziemi ta Milosc, ktora dziala cuda.
Moglbym powiedziec, ze ta nasza Wiara jak ziarnko gorczycy i Miloscia Blizniego sprowadzamy Boga na ziemie by dzialal cuda.

Zawiscia, zloscia i brakiem przebaczenia, sprowadzamy zlego by dokonywal wiecej zla.
Ostatnio zmieniony 2020-05-03, 23:41 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Magnolia

Re: Obraz Boga

Post autor: Magnolia » 2020-06-19, 12:57

Wyjaśnienia biblijne jak to jest z tym surowym obrazem Boga w ST. Tłumaczy o. dr Jakub Waszkowiak, wykładowca w Międzynarodowym Seminarium Franciszkańskim w Jerozolimie.


ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”