Dobra Nowina

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Magnolia

Dobra Nowina

Post autor: Magnolia » 2020-05-20, 09:39

Kochani, mamy na forum o nicku @random1414 , który nie wie co to jest Dobra Nowina...

Bardzo Was proszę pomóżmy mu odnaleźć Dobrą Nowinę. :ymhug:


Dobra Nowina (radosna wieść)
To słowa, którym w Biblii hebrajskiej odpowiada rzeczownik besora. Czasownik basser w Biblii greckiej jest tłumaczony jako euangelizein, stąd pochodzi polskie ewangelizować. W wielu miejscach Starego Testamentu wymienione terminy nie mają znaczenia religijnego. Zazwyczaj oznaczały wiadomości o śmierci wroga, o zwycięstwie w bitwie czy o bliskim nadejściu pokoju. Najczęściej chodziło o wieści, które były dobre dla Izraelitów.

W Biblii znajdujemy jednak wyjątki: śmierć pierwszego króla izraelskiego Saula w bitwie na wzgórzu Gilboa była radosną nowiną dla Filistynów (1 Sm 31,9); człowiek oznajmiający wielką klęskę Izraelitów i stratę Arki Przymierza jest nazwany zwiastunem dobrej nowiny (1 Sm 4,17). W każdym wypadku chodziło o ważne zapowiedzi radykalnych zmian w życiu prywatnym i narodowym. Czasownik basser przybiera religijne znaczenie w drugiej i trzeciej części Księgi Izajasza (rozdziały 40-55 i 56-66). „Zwiastun(ka) dobrej nowiny” nie tylko zapowiada koniec niewoli babilońskiej, ale również głosi rychłe nadejście Boga i Jego panowania. Na początku działalności publicznej Jezus odnosi do siebie proroctwo o zwiastunie Dobrej Nowiny, ukazując, że głównym celem Jego misji jest jej głoszenie (Łk 4,18). Działalność ta ma przynieść wielką zmianę w życiu ludzi.

(za: Gość Niedzielny Nr 50/2002)
Ostatnio zmieniony 2020-05-20, 09:44 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dobra Nowina

Post autor: Jozek » 2020-05-20, 11:59

Dobrze bylo by wyjasnic co bylo zle, to wtedy Dobra Nowina bedzie wyrazniejsza.
Mysle ze glownie bylo to ze czlowiek tak uwiklal sie w grzech ze postawil sie w sytuacji bez wyjscia.
Wedlug ST i Prawa, po prostu nikt nie byl by w stanie zlozyc wystarczajaco ofiar by odkupic-naprawic swoje grzechy.
Po prostu bylo by to fizycznie niemozliwe. Mozna by powiedziec ze nikt nie posiadal takiej ilosci np. owiec, ktore byly skladane jako ofiary za grzechy.
Czlowiek po prostu przekroczyl swoje mozliwosci.
Ostatnio zmieniony 2020-05-20, 12:01 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Magnolia

Re: Dobra Nowina

Post autor: Magnolia » 2020-05-20, 16:21

@suum.esse a co wiesz o Dobrej Nowinie?

Magnolia

Re: Dobra Nowina

Post autor: Magnolia » 2020-05-21, 14:58

I co było dalej @Jozek ?

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Dobra Nowina

Post autor: marcin07 » 2020-05-21, 20:05

Jeśli ktoś znajdzie czas i przeczyta NT , zrozumie przesłanie Jezusa oraz zadanie jakie Jezus obarczył apostołów to nigdy nie zapyta co to dobra nowina w wierze .To apostołowie nieśli przesłanie dobrej nowiny, ze mamy szanse po śmierci otrzymać życie wieczne .
A tak po ludzku , dobra nowina to radość i dobre samopoczucie,dobra nowina w wierze to laska jaka nas spotka po śmierci , spotkanie z Bogiem .
Aby otrzymać dobra nowinę to należny się wiele na trudzić , w zyciu na ziemi dostaniemy pochwały , premie , a po tamtej stronie będziemy mieli życie wieczne , radość oglądania Boga .
Ostatnio zmieniony 2020-05-21, 20:07 przez marcin07, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Magnolia

Re: Dobra Nowina

Post autor: Magnolia » 2020-05-21, 20:18

marcin07 pisze: 2020-05-21, 20:05 Jeśli ktoś znajdzie czas i przeczyta NT , zrozumie przesłanie Jezusa oraz zadanie jakie Jezus obarczył apostołów to nigdy nie zapyta co to dobra nowina w wierze.To apostołowie nieśli przesłanie dobrej nowiny, ze mamy szanse po śmierci otrzymać życie wieczne.
A tak po ludzku , dobra nowina to radość i dobre samopoczucie,dobra nowina w wierze to laska jaka nas spotka po śmierci , spotkanie z Bogiem .
Aby otrzymać dobra nowinę to należny się wiele na trudzić , w zyciu na ziemi dostaniemy pochwały , premie , a po tamtej stronie będziemy mieli życie wieczne , radość oglądania Boga .
Marcinie, niestety w takiej postaci i tak ujęta - to nie prawda.

Szukajmy dalej Dobrej Nowiny w Biblii.
Ostatnio zmieniony 2020-05-21, 20:20 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dobra Nowina

Post autor: sądzony » 2020-05-21, 21:12

Dla mnie osobiście ewangelia brzmi:
"all you need is love"
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Dobra Nowina

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-21, 22:59

Milosc ...
pedofile mowia o milosci
homo mowia o milosci
hitlerowcy tez w parteigenose mowili o milosci
...
Poplywamy sobie jeszcze?

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Dobra Nowina

Post autor: marcin07 » 2020-05-22, 08:48

Magnolia pisze: 2020-05-21, 20:18
marcin07 pisze: 2020-05-21, 20:05 Jeśli ktoś znajdzie czas i przeczyta NT , zrozumie przesłanie Jezusa oraz zadanie jakie Jezus obarczył apostołów to nigdy nie zapyta co to dobra nowina w wierze.To apostołowie nieśli przesłanie dobrej nowiny, ze mamy szanse po śmierci otrzymać życie wieczne.
A tak po ludzku , dobra nowina to radość i dobre samopoczucie,dobra nowina w wierze to laska jaka nas spotka po śmierci , spotkanie z Bogiem .
Aby otrzymać dobra nowinę to należny się wiele na trudzić , w zyciu na ziemi dostaniemy pochwały , premie , a po tamtej stronie będziemy mieli życie wieczne , radość oglądania Boga .
Marcinie, niestety w takiej postaci i tak ujęta - to nie prawda.

Szukajmy dalej Dobrej Nowiny w Biblii.


Zdumiewająca ocena Magnoli , to co ja napisze to nie prawda , co jest nie prawda w moim wpisie ???
Czyż nie pisze o NT , czyż nie pisze ze apostołowie roznosili po świecie dobra nowinę ???
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Magnolia

Re: Dobra Nowina

Post autor: Magnolia » 2020-05-22, 09:02

Cieszę się że pytasz. Czekałam na to pytanie.
Nieprawdą jest że Pan Jezus dał nam szansę na zbawienie.

Prawdą jest że Pan Jezus zapewnił nam zbawienie. Darmo. Zbawił nas od śmierci spowodowanej grzechem. Wziął na siebie wszystkie winy i złożył z siebie ofiarę. Bo słusznie zauważył Józek, że człowiek nie był w stanie złożyć ofiarę odpowiednią do przewinień. zadośćuczynienie za swoje grzechy przekraczało możliwości człowieka.

Tak wiec nie tyle mamy szanse co pewność życia wiecznego.

Nieprawda jest tez że możemy sobie zasłużyć na niebo sumą swoich uczynków. Albo tez sumą grzechów zasłużyć na piekło.

Chodzi bardziej by świadomie wybrać Boga i nawiązać z Nim relację której celem jest pragnienie życia z Nim w komunii w niebie.

A dobre uczynki wynikają z podjęcia tej relacji miłości i zawierzenia Bogu , są naszą odpowiedzią na dar zbawienia.

To jest Dobra Nowina że zbawienie jest darmo bo J 3, 16 Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne

Dodano po 2 minutach 16 sekundach:
Jeśli kogoś drażni osobowość Mikołaja to niech nie patrzy ale posłuchać warto bo przystępnie tłumaczy czym jest Dobra Nowina.
Ostatnio zmieniony 2020-05-22, 09:05 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Dobra Nowina

Post autor: Magnolia » 2020-05-22, 10:02

Zresztą sami posłuchajcie Słowa Bożego :


Magnolia

Re: Dobra Nowina

Post autor: Magnolia » 2020-05-22, 14:13

Na tym ostatecznie polega «Ewangelia», radosna nowina dla każdego człowieka: Bóg pierwszy nas umiłował (por. 1 J 4, 10. 19); Jezus do końca nas umiłował (por. J 13, 1). Dzięki darowi Ducha miłość Boża zostaje dana wierzącym, przez co oni również stają się zdolni do takiej miłości; przynagla ona serce każdego ucznia Chrystusa i całego Kościoła (por. 2 Kor 5, 14). Właśnie dlatego, że została dana przez Boga, miłość staje się przykazaniem dla człowieka (por. J 13, 34).

Życie w miłości staje się zatem radosną nowiną dla każdego człowieka, ukazuje bowiem miłość Boga, która nikogo nie opuszcza. Ostatecznie oznacza to dawać zagubionemu człowiekowi rzeczywiste powody, by nie tracił nadziei.


Żródło: Jan Paweł II, Ecclesia in Europa, 84

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dobra Nowina

Post autor: sądzony » 2020-05-22, 19:35

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-05-21, 22:59 Milosc ...
pedofile mowia o milosci
homo mowia o milosci
hitlerowcy tez w parteigenose mowili o milosci
...
Poplywamy sobie jeszcze?
Zapomniałeś o Jezusie, który Nią jest.
Ostatnio zmieniony 2020-05-22, 19:38 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Dobra Nowina

Post autor: marcin07 » 2020-05-22, 19:50

Magnolia pisze: 2020-05-22, 14:13 Na tym ostatecznie polega «Ewangelia», radosna nowina dla każdego człowieka: Bóg pierwszy nas umiłował (por. 1 J 4, 10. 19); Jezus do końca nas umiłował (por. J 13, 1). Dzięki darowi Ducha miłość Boża zostaje dana wierzącym, przez co oni również stają się zdolni do takiej miłości; przynagla ona serce każdego ucznia Chrystusa i całego Kościoła (por. 2 Kor 5, 14). Właśnie dlatego, że została dana przez Boga, miłość staje się przykazaniem dla człowieka (por. J 13, 34).

Życie w miłości staje się zatem radosną nowiną dla każdego człowieka, ukazuje bowiem miłość Boga, która nikogo nie opuszcza. Ostatecznie oznacza to dawać zagubionemu człowiekowi rzeczywiste powody, by nie tracił nadziei.


Żródło: Jan Paweł II, Ecclesia in Europa, 84
Mnie uczono ze Dobra Nowina jest słowo Boże głoszone przez proroków a następnie przez Jezusa i apostołów, a miłość jest jednym z efektów dobrej nowiny .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Magnolia

Re: Dobra Nowina

Post autor: Magnolia » 2020-05-22, 19:53

marcin07 pisze: 2020-05-22, 19:50

Mnie uczono ze Dobra Nowina jest słowo Boże głoszone przez proroków a następnie przez Jezusa i apostołów, a miłość jest jednym z efektów dobrej nowiny .
No popatrz Marcin ile korzystasz z naszego forum, co rusz Ci coś prostujemy ;)
Może tak CIę uczono, może tak zapamiętałeś z katechezy... ale powiedz jak teraz to dla Ciebie brzmi?
Przyjmujesz Dobrą Nowinę?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”