Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Konwalia

Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Konwalia » 2020-06-06, 18:03

Czytam Pismo Święte codziennie, ale zauważyłam, że częściej traktuję je jako spisanie faktów z przeszłości połączonych z symboliką. Nie umiem ich odnieść do mojego życia.

Ktoś mi też kiedyś poradził, żebym, mając jakiś problem, otworzyła Biblię na przypadkowej stronie i przeczytała jedno zdanie; to zdanie będzie się prawdopodobnie odnosiło do mojej sytuacji. Zwykle jednak albo nie mogłam dostrzec tego odniesienia, albo trafiałam na fragmenty o tym, jak Pan Bóg jest zawiedziony swoim ludem.

W obu przypadkach przed czytaniem Biblii odmawiałam bardzo krótką modlitwę do Ducha Świętego. Dlaczego więc nie umiem tak, jak inni czytający Biblię, dostrzegać w niej odniesienia do mojego życia, dlaczego nie widzę, jak Pan Bóg przemawia do mnie przez Słowo?
Ostatnio zmieniony 2020-06-06, 18:04 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: sądzony » 2020-06-06, 18:24

Ja również czytam Ewangelię codziennie rano. Jest to jedna z czynności które wykonuje po otwarciu oczu.
Jest dla mnie porannym nawracaniem się szczególnie w gorsze dni. Ostatnio staram się dodatkowo czytać Dzieje Apostolskie (idzie różnie).
ST próbowałem kilka razy, ale idzie słabo.

Ja po prostu czytam. Czasem mnie porusza. Czasem to Słowo pracuje. Czasem jest wielkie nic.
Czasem wraca w pracy. Czasem pojawia się w rozmowie. Często o nim zapominam.
Czy je "rozumiem" - nie sądzę, ale im bardziej nie rozumiem lub mnie nudzi tym czuję, że jest ważniejsze.

Czy odnosi się do mojego życia - zdarza się, choć b. rzadko wyraźnie.
Jako to mnie nie zraża. Czytam tak już ze 3 lata.

Co w sobie dostrzegam.
Wydaje mi się, że w luźnych rozmowach w pracy, takich na ogólne tematy życiowe
często "mówię Jezusem". Może nie do końca Jego słowami, a jego sposobem myślenia. (nie wiem czy to nie poleciało pychą)

Dodatkowo odnoszę wrażenie, że wiele rzeczy już było i że tak naprawdę jest tylko jedna książka.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-06, 20:41

No coz - ja czytalem dziela Lenina. ale nie przyjalem przeslania.
Samo czytanie to jeszcze nie znaczy, ze sluchamy Boga.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Dezerter » 2020-06-07, 00:25

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-06-06, 20:41 No coz - ja czytalem dziela Lenina. ale nie przyjalem przeslania.
Samo czytanie to jeszcze nie znaczy, ze sluchamy Boga.
Dlatego ważne jest
- prośba do Ducha Św, przed lekturą
- 1 czytanie tak po prostu jakiegoś fragmentu, rozdziału
- 2 czytanie powtórne z myślą, co autor chciał mi przekazać, jaka jest treść tego fragmentu, czytamy przypisy, inne tłumaczenia, odnośniki, aż zrozumiemy sens
- 3 czytanie z myślą co mnie porusza, co do mnie osobiście trafia, przemawia, czyli co Słowo mówi do mnie dziś
- 4 medytacja nad tym
- 5 modlitwa, czyli moja odpowiedź na Słowo, jakieś postanowienia, owoce
Ja tak to robię jeśli rzeczywiście studiuję Biblię
częściej jednak po prostu czytam, ale uważnie i często po parę razy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-07, 18:07

Bardzo sluszne uwagi.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Niezapominajka » 2020-06-07, 21:30

Dezerter, dziękuje za wskazówki. Myśle, ze każdy kto chciałby się zabrać za czytanie Biblii warto aby je zobaczył. Zdałam sobie sprawę ze mimo chęci i faktycznie czytania Biblii nie robiłam tego poprawnie.

Ale... wiele razy zdarzyło mi się, iż Bóg do mnie przez nią przemówił. Wczoraj albo przedwczoraj znów wpadając w dołek wspomnień wyrzutów wątpliwości i skrupułów prosiłam o pomoc. Nagle wpadł mi do głowy psalm 25. Stwierdziłam „no ciekawe, przecież to czysty przypadek ze akurat o takim pomyślałam” Ale dobrze, otwieram i czytam a tam te słowa:
„Ku Tobie Panie wznoszę mija dusze, mój Boże, Tobie ufam: niech nie doznam zawodu.”

- hm, czytam dalej...


„Prowadź mnie według Twej prawdy i pouczaj, bo Ty jestes Bog, mój Zbawca i w Tobie mam zawsze nadzieje. Wspomnij na miłosierdzie Twe Panie, na łaski Twoje, co trwają od wieków, Nie wspominaj grzechów mej młodości <ani moich przewiń> ale o mnie pamiętaj w Twojej łaskawości ze względu na dobroc Twą, Panie!

Pan jest dobry i prawy:
dlatego wskazuje drogę grzesznikom;”

dopiero dziś odczytałam kolejne wersety:

„Wejrzyj na mnie i zmiłuj się nade mną,
bo jestem samotny i nieszczęśliwy.
oddal ucisk mojego serca, wyrwij mnie z moich udręczeń!
Spójrz na udrękę moją i na boleść
i odpuść mi wszystkie grzechy!”

=((
Ostatnio zmieniony 2020-06-07, 21:34 przez Niezapominajka, łącznie zmieniany 1 raz.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Magnolia

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Magnolia » 2020-06-07, 22:20

Niezapominajko, Bóg sam Ci wskazał jak się masz modlić :-) Zna Twoje serce, przenika CIę i wspiera w drodze do wolności od skrupułów.

Konwalio spójrz na psalmy jak na stan serca, być może Twojego serca. Modlić się psalmami, to modlitwa Kościoła - liturgia wszystkich konsekrowanych, modlitwa serca przeniknionego przez Boga.
Zawsze w psalmach znajduję pociechę.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Dezerter » 2020-06-07, 22:29

Niezapominajko
Ważne jest słuchanie co Słowo Boże mówi do nas, ale z tego jeszcze nie będzie relacji, aby się zrodziła to po wysłuchaniu powinna nastąpić twoja reakcja na skierowane do ciebie Słowo, ale zanim ona nastąpi Słowo musi być przyjęte, najpierw do umysłu, serca i ducha i tam rezonować, pracować, przemieniać i przebustwiać twojego ducha na obraz i podobieństwo Ducha. Dopiero tak oświecony duch twój poprzez serce i umysł powinien sformułować odpowiedź Najwyższemu.
Tak zrodzona komunikacja jest narodzinami relacji stworzenie-Stwórca
...
oczywiście to tylko jeden ze schematów, które w moim przypadku zafunkcjonowały
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Niezapominajka » 2020-06-07, 23:17

narazie te słowa z psalmu we mnie pracują. w moim sercu i umyśle. pragnę aby mnie przemieniły aby zrozumiała pewne kwestie wiec będę je wałkować dopóki naprawdę nie otworze się na nie.

dziękuje.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Magnolia

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Magnolia » 2020-06-08, 21:13

Raczej czytanie na wyrywki Słowa Bożego nie jest najlepszą metodą, raczej ociera sie o magiczne wierzenie, że otworze przypadkiem jakąś stronę i własnie tam Bóg do mnie przemówi.

Może tak sie zdarzyć, ale też wiele razy się nie uda, a wtedy pomyślimy z rozgoryczeniem, ze może niewarte czytać Biblii.

Ja doceniam czytania z dnia, Głównie dlatego ze widać w nich bardzo często jak ST jest przepowiednia a NT wypełnieniem, albo jeszcze psalm uzupełnieniem.
Pomaga mi jak przeczytam jakiś komentarz, gdy chce zrozumieć.
Ale najcześciej po prostu Słowo Boże jest początkiem modlitwy, albo dosłownie słowami Pisma św albo odnoszę to Słowo do siebie, do tego jaka jestem (przeglądam się w Słowie jak w zwierciadle), do swojego życia, do swojej sytuacji w danym momencie.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Niezapominajka » 2020-06-08, 22:00

Magnolio, jest dokładnie tak jak mówisz. Również wiele razy tak miałam ze otwierając i czytając, dostrzegałam słowa które nijak miały się do mnie i rzeczywistości.

Również czytam czytania z dnia. I bardzo mi to pomaga poznawać Słowo. Komentarze również są pomocne, nakierowująca na odpowiedni tok myślenia, podpowiadają jak rozumieć Słowo, jak je odnosić do siebie i życia. A jeśli chcesz jeszcze mocniej je zrozumieć polecam „Modlitwa w drodze”.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Magnolia

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Magnolia » 2020-06-09, 06:28

@Konwalia

Jak modlić się słowem Bożym? Jak Słowo dotyka Ciebie?
Może na przykładzie:

Iz 40, 28-31
28 Czy nie wiesz tego? Czyś nie słyszał?
Pan - to Bóg wieczny,
Stwórca krańców ziemi.
On się nie męczy ani nie nuży,
Jego mądrość jest niezgłębiona.
29 On dodaje mocy zmęczonemu
i pomnaża siły omdlałego.
30 Chłopcy się męczą i nużą,
chwieją się słabnąc młodzieńcy,
31 lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły,
otrzymują skrzydła jak orły:
biegną bez zmęczenia,
bez znużenia idą.


Modlitwa: Boże wieczny, Stwórco człowieka i ziemi, który sie nie nużysz i nie męczysz słuchaniem mojej modlitwy. Dziękuję Ci za to.
Daj mi moc, bo ze zmęczenia już mdleję,
Naucz mnie zaufania Tobie, bym odzyskała siły, bym jak orzeł na skrzydłach leciała przez życie dla i do Ciebie. Daj mi siłę, bym biegła bez zmęczenia przez życie, bym bez znużenia pomagała innym. Pomnażaj me siły Panie. Amen.

Magnolia

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Magnolia » 2020-06-18, 13:50

RODZAJE CZYTANIA
15 minut codziennego czytania Pisma, które zabezpiecza kręgosłup naszego wzrostu w słuchaniu słowa Bożego, powinno mieć określony wzór i charakter. Powinno być czytaniem krytycznym i trwałym, uczulone zarówno na szczegół jak i kontekst, które stopniowo wciągają nas coraz głębiej w tajemnicę Bożego Objawienia w Piśmie. Są różne rodzaje czytania Pisma, każde z nich ma swoje własne cechy i tempo. Czasami jest lepiej czytać raczej szybko całą ewangelię, albo dłuższy jej fragment, żeby uzyskać ogólne o niej pojęcie. Korzystne jest np. czytanie niektórych krótszych listów św. Pawła, tak jak gdybyśmy czytali jakikolwiek list, który otrzymujemy: czytając go od początku do końca i potem jeszcze raz wolniej. Ten sposób raczej szybkiego czytania jest także wskazany dla wielu części Starego Testamentu, szczególnie ksiąg historycznych. Ten sposób czytania dłuższych części daje ogólne pojęcie; ważniejsze fragmenty mogą być zaznaczone dla późniejszego uważnego czytania i refleksji.

Odmienną metodą może być intensywna medytacja nad pojedynczym wersetem albo kilkoma wersetami z Pisma. Celem tego sposobu jest nie przeczytanie nowego materiału lecz najpełniejsze zrozumienie pojedynczej myśli i refleksja nad jej zastosowaniem we własnym życiu. Jest wiele wersetów w Piśmie, których znaczenia nie wyczerpiemy w ciągu całego życia. Pomiędzy czytaniem długich fragmentów lub całych ksiąg, a intensywną refleksją nad kilkoma wyrazami znajduje się ten rodzaj czytania, który powinien stanowić podstawę naszego codziennego czytania Pisma św. Czytanie to nie charakteryzuje się pragnieniem poznania pewnej ilości materiału ani próbą pełnego zrozumienia każdego pojedynczego wersetu. Jest to uważne czytanie z przerwami na refleksję nad znaczeniem tego, co się czyta. Jest to czytanie wolne, spokojne, z pełną koncentracją uwagi na szczegółach i odcieniach. Jest to czytanie z rozważaniem, pozwalającym zatrzymywać się nad każdym wersetem, który zwróci naszą uwagę. Ten rodzaj czytania poleca się stosować w naszym codziennym obcowaniu ze Słowem Bożym.

Każda metoda czytania jest użyteczna na swój sposób. Uważne codzienne czytanie jest podstawą naszego słuchania Słowa Bożego. Szybsze czytanie całych ksiąg powinno stanowić część naszych studiów nad Pismem, a spokojna refleksja nad kilkoma słowami lub wersetami winna być częścią naszej codziennej modlitwy.


Źródło:http://mateusz.pl/ksiazki/gmcps/gmcps01.htm
A po więcej @Konwalia zapraszam tu:http://mateusz.pl/ksiazki/gmcps/index.htm
Ostatnio zmieniony 2020-06-18, 13:53 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Betka » 2020-09-11, 22:46

Dawno temu, w Egipcie, żył mądry pustelnik. Miał wielu uczniów, jeden z nich przyszedł kiedyś do swojego mistrza i skarżył się: "Chcę czytać Biblię, i czytam ją, ale nic z tego nie rozumiem, nic nie zapamiętuję, nic nie wynoszę. Przestanę medytować, jestem zniechęcony, odchodzę."

Mistrz nie odpowiedział od razu. Kazał uczniowi wziąć stary wiklinowy koszyk, pójść z nim do Nilu i przynieść w nim trochę wody. Uczeń zdziwił się mocno, ale wypełnił polecenie. Poszedł nad Nil, zanurzył w nim koszyk i przyniósł go do mistrza. Oczywiście koszyk był mokry, ale pusty.

Mistrz jednak kazał powtórzyć czynność drugi raz i trzeci, i czwarty, i piąty.

Dopiero po piątym razie powiedział: "Wysyłałem cię po wodę, czerpałeś dziurawym koszykiem wody Nilu i nic nie przynosiłeś - to prawda. Popatrz jednak na koszyk. Był brudny! Teraz jest czysty i lśniący. Sprawiła to ta woda, którą czerpałeś. Nie zatrzymałeś jej, ale ona dała koszykowi oczyszczenie."
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”