Odniesienia Nowego Testamentu do Starego Testamentu

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Odniesienia Nowego Testamentu do Starego Testamentu

Post autor: Magnolia » 2020-06-18, 13:26

Moisés Silva, profesor Nowego Testamentu z Pennsylwanii (USA), w opracowaniu na temat miejsca Starego Testamentu w nauczaniu św. Pawła stwierdza: „Chociaż wielu Żydów I wieku po Chr. postrzegało Ewangelię jako antytezę ich wiary, to Paweł traktował swe przepowiadanie jako wypełnienie obietnic Bożych danych Izraelowi. Nicią przewodnią Jego Listów są dlatego odniesienia do Starego Testamentu użyte dla wyjaśnienia i obrony Ewangelii”.

Do jakich tekstów Starego Testamentu odwołuje się św. Paweł?
Jakie najogólniejsze wnioski z tego wypływają?


W poniższej pracy pt Odniesienia do Starego Testamentu w Listach św. Pawła, autorstwa KS. GRZEGORZA RAFIŃSKIEGO z Gdańskiego Seminarium Duchownego możemy zobaczyć jak spójny jest ST i NT tylko na przykładzie Listów św Pawła, bo znajdziemy tam wykaz cytatów ze ST w Listach Pawła z wyszczególnieniem poszczególnych ksiąg ST

Ciekawych zachęcam do lektury:
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... /17-38.pdf

***

Kolejną praca jaka znalazłam jest:
http://uwm.edu.pl/tmor/archiwum/h_opr/opr_5_txt.htm
Dialog Nowego Testamentu ze Starym Testamentem
w świetle opisu spotkania przy studni (por. J 4, 1 – 42) autorstwa Aleksandra Nalewaj
Ostatnio zmieniony 2020-06-18, 14:19 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Odniesienia Nowego Testamentu do Starego Testamentu

Post autor: Magnolia » 2020-06-18, 21:18

Takich odniesień jest bardzo wiele, przygotowuję tabelkę na conajmniej 200 punktów, trochę to potrwa, proszę o cierpliwość.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn.
Ostatnio zmieniony 2020-06-18, 21:23 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Odniesienia Nowego Testamentu do Starego Testamentu

Post autor: sądzony » 2020-06-18, 21:43

Magnolia pisze: 2020-06-18, 13:26 (...)
Ciekawych zachęcam do lektury:
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... /17-38.pdf
(...)
Wiem, że to wyrwane z kontekstu ale mi podobały się stwierdzenia:

„(…) Kolejne cytaty potwierdzają to, że przyjęcie Ewangelii zakłada przejście przez chrześcijan rzymskich pewnego procesu egzystencjalnego obejmującego trzy etapy: uznanie grzechu (zob. Rz 1,18-3,20) i oparcie się na wierze (zob. Rz 3,21- 4,25), która daje przystęp do doświadczenia łaski (zob. Rz 5-8). (…)”

„(…) Paweł zrelatywizował znaczenie prawa synajskiego, dowodząc, że „człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa”. (…)”

„(…) Konieczna jest wielość podejść i metod interpretacji Biblii, z przyznaniem priorytetu metodzie historyczno-krytycznej, na co zwraca uwagę dokument wydany przez Papieską Komisję Biblijną w 1993 roku. (…)”

Był znawcą ST więc nic dziwnego:
"(...) że Paweł, interpretując rzeczywistość, „myślał Biblią”."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20


Magnolia

Re: Odniesienia Nowego Testamentu do Starego Testamentu

Post autor: Magnolia » 2020-06-19, 09:09

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn...
Ostatnio zmieniony 2020-06-19, 09:15 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.


Magnolia

Re: Odniesienia Nowego Testamentu do Starego Testamentu

Post autor: Magnolia » 2020-06-19, 12:48

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeśli komuś potrzebne takie zestawienie to przygotowałam z pomocą Dominika plik do pobrania, mile widziane korzystanie i pobieranie.
pliki/Odniesienia_ST-NT.pdf

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”