List do Rzymian 13;1-7

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

List do Rzymian 13;1-7

Post autor: random1414 » 2020-07-01, 09:09

Interpretacja fragmentu Listu do Rzymian 13 ;1-7

Mam pytania o tego tekstu
1.Czy każde złamanie prawa państwowego jest grzechem(np brak maseczki bez 2m itp) ?

Gdyż mam nadzieję nie jestem zakłamany to w sumie przeciwstawianie się władzy to w pewnym sensie nie jest chyba posłuszeństwo całkowite itp ,przeciwstawiane chyba może być rozumiane jako przemoc wobec władzy czy jej nieuznawanie nieplacenie podatków wogole itp ,choć też może to być rozumiane jako nieposłuszeństwo wobec kwestii noszenia maseczek czy jeżdżenia po chodniku na rowerze


Posłuszeństwo wobec władzy
1Każdy człowiek niech się podporządkuje władzom, którym podlega. Nie ma bowiem władzy, która nie byłaby od Boga; lecz każda, która istnieje, została ustanowiona przez Boga. 2Dlatego ten, kto sprzeciwia się władzy, występuje przeciw porządkowi Boga, a ci, którzy występują przeciw porządkowi, sami na siebie ściągają karę. 3Sprawujący władzę nie wywołują lęku u tych, co dobrze czynią, ale u tych, którzy czynią źle. Chcesz więc nie bać się władzy? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę. 4Jest przecież na służbie u Boga, aby cię zachęcić do dobrego. Jeśli natomiast źle postępujesz, lękaj się, bo nie na darmo nosi miecz. Jest przecież na służbie u Boga, sprowadzając gniew na tego, kto dopuszcza się zła.5Dlatego trzeba się jej podporządkować nie tylko ze względu na karę, ale i ze względu na sumienie. 6Także dlatego płacicie podatki. Ci, którzy się tym zajmują, pełnią służbę Bożą. 7Każdemu oddajcie, co się mu należy: komu podatek – temu podatek, komu cło – cło; przed kim należy odczuwać lęk – lęk, wobec kogo szacunek – temu szacunek.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: List do Rzymian 13;1-7

Post autor: ToTylkoJa » 2020-07-01, 09:11

Każde, które nie leży w sprzeczności z prawem bożym.

TOMVAD 45

Re: List do Rzymian 13;1-7

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-01, 12:05

ToTylkoJa bardzo dobrze to ujęłaś i krótko. Obawiam się tylko że jeśli ktoś pyta to może nie zrozumieć w tak krótkiej odpowiedzi o co chodzi.
Piszę to gdyż mogą być takie sytuacje gdy np władza w jakiś sposób dyskryminuje, krzywdzi wierzących a dba o tych którzy postępują źle, podle, łamią prawo. Czy wtedy też władzy mamy być posłuszni? Takie kwestie trzeba wyjaśniać. Ten fragment jest trudny do zrozumienia,dlatego trzeba znaleźć właściwe - czyli jasne do zrozumienia tłumaczenie/interpretację tego fragmentu.

http://idziemy.pl/kosciol/chrzescijanie-wobec-wladzy/

Może tutaj będzie jaśniej ta sprawa władzy omówiona.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: List do Rzymian 13;1-7

Post autor: sądzony » 2020-07-01, 15:17

random1414 pisze: 2020-07-01, 09:09 1.Czy każde złamanie prawa państwowego jest grzechem(np brak maseczki bez 2m itp) ?
Gdyby tak było Jezus byłby grzesznikiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ