Prawo mojżeszowe

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
apostata

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: apostata » 2020-09-18, 19:45

Andej pisze: 2020-09-18, 18:57 Dobre pytanie. Może dlatego, że było to wiele tysięcy lat temu? Zastanawiam się też, dlaczego wymagania stawiane dziecku nie są stawiane dorosłym (i odwrotnie)? Przecież to są ci sami ludzie.
Sugerujesz że Bóg był wtedy jeszcze młody i się dopiero uczył?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: sądzony » 2020-09-18, 20:02

apostata pisze: 2020-09-18, 06:41 Pustka? To nie brzmi dobrze;)
Osobiście uważam, że to jedno z najpiękniejszych polskich słów.

"Jeżeli nic, co da się zobaczyć, ani nie może być Bogiem, ani nie może wyobrażać Go nam takim, jaki On jest, my zaś chcemy odnaleźć Boga, to musimy wykroczyć poza wszystko, co da się ujrzeć i wejść w ciemność. Ponieważ nic, co da się usłyszeć nie jest Bogiem, aby Go odnaleźć, musimy przedostać się do ciszy."

T. Merton
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Andej » 2020-09-18, 21:56

apostata pisze: 2020-09-18, 19:45 Sugerujesz że Bóg był wtedy jeszcze młody i się dopiero uczył?
Kpina czy ignorancja?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: apostata » 2020-09-18, 22:26

Andej pisze: 2020-09-18, 21:56
apostata pisze: 2020-09-18, 19:45 Sugerujesz że Bóg był wtedy jeszcze młody i się dopiero uczył?
Kpina czy ignorancja?
żarcik, ale sam się prosiłeś;)
Prześledź tę rozmowę:
apostata pisze: 2020-09-18, 17:37Przyjąłem. W tym wątku chciałem poruszyć jednak temat tego dlaczego Bóg w ST odbiega od współczesnej moralności. ODlaczego izraelici odbiegają rozumiem.
Andej pisze: 2020-09-18, 18:57 Dobre pytanie. Może dlatego, że było to wiele tysięcy lat temu? Zastanawiam się też, dlaczego wymagania stawiane dziecku nie są stawiane dorosłym (i odwrotnie)? Przecież to są ci sami ludzie.
apostata pisze: 2020-09-18, 19:45 Sugerujesz że Bóg był wtedy jeszcze młody i się dopiero uczył?
Ja pytam o Boga, a Ty mi odpowiadasz o wymaganiach do dziecka:) logiczny wniosek jest taki że Bóg się musiał nauczyć;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Andej » 2020-09-18, 22:31

Myślałem, że to zrozumiałe.
Prawo jest dostosowywane do poziomu rozwoju społecznego. Nie ma sensu porównywać prawa starożytnego, ze średniowieczny i obecnym. Ani przyszłym.
Tak jak dziecku inaczej się tłumaczy, tak społeczeństwom starożytnym inaczej przekazywało się prawo.

Czyż trudno zauważyć postęp w rozwoju ludzkości, który nastąpił w ciągu tych tysięcy lat?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: apostata » 2020-09-18, 23:37

Andej pisze: 2020-09-18, 22:31
Prawo jest dostosowywane do poziomu rozwoju społecznego. Nie ma sensu porównywać prawa starożytnego, ze średniowieczny i obecnym. Ani przyszłym.
Przeszłe pokolenia nie były mniej inteligentne czy mniej moralne. Nie miały jednak dostępu do naszej wiedzy. Nic nie wskazuje też żeby miały dostęp do jakiegoś zewnętrznego źródła wiedzy i to jest właśnie coś co próbuje wykazać.
Tak jak dziecku inaczej się tłumaczy, tak społeczeństwom starożytnym inaczej przekazywało się prawo.
Na jakiej podstawie twierdzisz że " przekazywało im się" prawo a nie że sami je wymyślili?
Czyż trudno zauważyć postęp w rozwoju ludzkości, który nastąpił w ciągu tych tysięcy lat?
Oczywiście ja jestem za postępem. Niestety są czasem silne grupy które da przeciwko postępowi.

https://bi.im-g.pl/im/69/11/19/z2628413 ... owalo-.jpg

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: kundelek » 2020-09-19, 00:12

Nikt w nauce Kosciola nie twierdzi, ze przeszle pokolenia byly mniej inteligentne. Co wiecej, wskazuje sie wyraznie, ze przeszle pokolenia byly zawsze tymsamym czlowiekiem ,stworzonymprzez Boga jako istota inteligentna. Dostep do wiedzy czy technologii jest to wypadkowa doswiadczen wielu pokolen i jest niezalezny od inteligencji.
Dostep do zewnetrznego zrodla wiedzy? Bardzo nieprecyzyjne okreslenie? O co chodzi?
Prawo zawsze jest opracowane na bazie przekazywanego chocby doswiadczenia kulturowego. Nie mozna ( zadna spolecznosc nie jest w stanie tego dokonac ) sobie prawa wymyslec.
Prawo eurepejskich narodow opiera sie na mysli rzymskiej, greckiej i chrzescijanskiej.
Bardzo nieprecyzyjne jest slowo "postep". O co konkretnie chodzi, jesli mowimy, ze cos jest "postepowe"?
Ostatnio zmieniony 2020-09-19, 00:14 przez kundelek, łącznie zmieniany 1 raz.

apostata

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: apostata » 2020-09-20, 11:19

A co z przepisami które nie mają znikomy sens i znaczenie jeśli chodzi o moralność? Np kwestia diety. Dlaczego Jahwe zależało żeby izraelici nie jedli określonych pokarmów?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Tek de Cart » 2020-09-20, 13:09

na szybko pomysły mogą być 2:
1) wychowawczy - odróżnienie Izraela od innych ludów, celem zbudowania oddzielnej tożsamości
2) zdrowotny - są tacy którzy twierdzą, że na tamte czasu ta dieta pozwalała uniknąć części chorób popularnych w okolicy, chociażby poprzez uniknięcie części pasożytów odzwierzęcych itd.
nie badałem tematu głębiej, ale twierdzenie że 'mają znikomy sens' najprawdopodobniej też jest poparte znikomymi badaniami... ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Andej » 2020-09-20, 13:55

Sądzę, że obydwa powody są rzeczywiste. Konieczne było stworzenie tożsamości narodowej i religijnej. Miało to zapobiegać "rozwodnieniu" Narodu Wybranego wśród otaczających ludów. Naród Wybrany miał być zaczynem. Efektem ubocznym była hermetyczność.
Względy zdrowotne były natomiast istotne dla budowania silnej społeczności. Społeczeństwa wyróżniającego się siłą. Także siłą zdrowia.
Jakby nie było, obecnie ludy tamtego rejonu, niezależnie od religii, zachowują te zasady. Diety halal i koszer są spójne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: apostata » 2020-09-20, 19:34

Tek de Cart pisze: 2020-09-20, 13:09 na szybko pomysły mogą być 2:
1) wychowawczy - odróżnienie Izraela od innych ludów, celem zbudowania oddzielnej tożsamości
Czyli budowanie mentalności plemiennej to coś dobrego?
2) zdrowotny - są tacy którzy twierdzą, że na tamte czasu ta dieta pozwalała uniknąć części chorób popularnych w okolicy, chociażby poprzez uniknięcie części pasożytów odzwierzęcych itd.
Dorabianie idei. Nie ma na to podstaw.
nie badałem tematu głębiej, ale twierdzenie że 'mają znikomy sens' najprawdopodobniej też jest poparte znikomymi badaniami... ;)
Powiedziałbym że raczej w drugą stronę.

Dodano po 1 minucie 40 sekundach:
Andej pisze: 2020-09-20, 13:55 Sądzę, że obydwa powody są rzeczywiste. Konieczne było stworzenie tożsamości narodowej i religijnej. Miało to zapobiegać "rozwodnieniu" Narodu Wybranego wśród otaczających ludów. Naród Wybrany miał być zaczynem. Efektem ubocznym była hermetyczność.
Względy zdrowotne były natomiast istotne dla budowania silnej społeczności. Społeczeństwa wyróżniającego się siłą. Także siłą zdrowia.
Jakby nie było, obecnie ludy tamtego rejonu, niezależnie od religii, zachowują te zasady. Diety halal i koszer są spójne.
Co to w ogóle jest za pomysł z narodem wybranym? Dlaczego Bóg nie traktuje ludzi sprawiedliwie?

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: kundelek » 2020-09-20, 20:05

No wlasnie. Dlaczego wszyscy nie sa Polakami?

Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: VanHezz » 2021-04-18, 13:11

Słuchajcie, a jak odnieślibyście się do fragmentu, gdzie Jezus mówi, że nie przyszedł znieść prawa, tylko je wypełnić, a jednak polemizuje później w kazaniu na górze z fragmentem ST: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę niech jej da list rozwodowy. Bo mówi: Każdy kto oddala swoją żonę (...) naraża ją na cudzołóstwo (...). Więc jednak znosi w pewien sposób prawo, bo mówi, żeby nie oddalać swojej żony, a w ST było na to przyzwolenie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: sądzony » 2021-04-18, 13:44

VanHezz pisze: 2021-04-18, 13:11 Słuchajcie, a jak odnieślibyście się do fragmentu, gdzie Jezus mówi, że nie przyszedł znieść prawa, tylko je wypełnić, a jednak polemizuje później w kazaniu na górze z fragmentem ST: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę niech jej da list rozwodowy. Bo mówi: Każdy kto oddala swoją żonę (...) naraża ją na cudzołóstwo (...). Więc jednak znosi w pewien sposób prawo, bo mówi, żeby nie oddalać swojej żony, a w ST było na to przyzwolenie.
Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Mt 5,17

Dla mnie osobiście „wypełnienie” prawa w słowach Jezusa nie ma znaczenia li tylko w sensie, że On je potwierdza.
To coś większego, ważniejszego, głębszego, znaczniejszego.

«Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Mt 22, 36-39

Wydaje mi się, że w „wypełnieniu” chodzi o to, że poprzez siebie Chrystus nadaje „suchemu” prawu głębi wyrażonej w Miłości.
Prawo mojżeszowe jest swego rodzaju misą wypełnioną przez Krew/Miłość Chrystusową.
Tak to widzę.
Ostatnio zmieniony 2021-04-18, 13:47 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-18, 13:46

Sporo na ten temat napisałem na stronach 2-9 tu http://analizy.biz/marek1962/przykazania.pdf -- chyba nie ma sensu żeby tu kopiował?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”