Prawo mojżeszowe

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
apostata

Prawo mojżeszowe

Post autor: apostata » 2020-09-16, 22:57

W Starym Testamencie jest wiele praw, określających co Żydzi mogą a czego nie mogą oraz przewidziane są kary. Czy uważacie że te prawa pochodzą od Boga czy Żydzi wymyślili je sami?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Andej » 2020-09-16, 23:07

Jeśli w dyskusjach man=my do czegoś dojść, to skoncentrujmy się na czymś. Takie wyszukiwanie domniemanych haków wprowadza chaos. Żaden temat nie zostaje zgłębiony. Obieram to jako ucieczkę od poważnego traktowania tematu. Na zasadzie, że jak w jakimś wątku nie znajdujesz argumentów, to zasypujesz kolejnymi. Bardzo mi sie to nie podoba. Bo świadczy o tym, że nie szukasz, nie chcesz się dowiedzieć, ani zrozumieć, tylko dokopać. Po co?
To tak, jakbyś w szkole powiedział, że algebrę pomijasz i od razu skaczesz to rachunku różniczkowego. To nie ma sensu.
Poza tym, skoncentruj się na NT. Bo tam jest sedno tego. Przynajmniej tego, w co wierzę. W NT jest to, co kieruje moim życiem. I życiem chrześcijan. Nauka Chrystusa i Jego przykłąd są fundamentem. Wprawdzie zbudowanym na ST. Ale to NT jest głównym przekazem dla współczesnych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: apostata » 2020-09-17, 06:49

1. W każdym zaczętym wątku odpadam na wszystkie lub prawie wszystkie posty wieć nie rozumiem skąd zarzut że uciekam. Uważam że wszędzie podałem argumenty za swoim stanowiskiem. Wy podaliście swoje. Ja nie mam ambicji żeby Was przekonać więc jeśli nie mam więcej pytań to przechodzę dalej.
2. czy szukam haków? Poruszam tematy które moim zdaniem są nielogiczne w wierze chrześcijańskiej i powodują że nie jestem w stanie uwierzyć. Żeby była taka szansa musiałbym zmienić zdanie w tej kwestii.
To ciekawe swoją drogą że jeszcze nic w tym wątku nie napisałem a już wiesz że tym wątkiem mogę "dokopać". Czyżby z prawem mojżeszowym było coś nie tak?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Andej » 2020-09-17, 07:49

Chcesz omawiać wszystkie 613 przykazań? Tu? Czy w 613 wątkach?

Nie. Namawiam do studiowania NT, gdyż to on kształtuje wierzących. Nie rozumiem ST w bardzo wielu przypadkach. Studiowanie zwyczajów i mentalności ludzi, którzy żyli w okresie powstawania wiele mi wyjaśniło. Ale wiele zostaje tajemnica. A jestem leniem. I to coraz większym wraz z wiekiem. Uważam, że zajmowanie się starotestamentowym semickim prawem jest totalną stratą czasu, gdyż nie prowadzi do żadnych konstruktywnych konkluzji. Osobom, które nie znają dobrze semickiej mentalności sprzed tysięcy lat tylko miesza w głowach.

I jest jeszcze coś. Zarówno St jak i NT to dzieje historii zbawienia. Treść został podporządkowana temu celowi. Dlatego, tylko i wyłącznie, należy ją odczytywać pod tym kątem.

Moje zdanie na temat prawa mojżeszowego nie ma żadnego znaczenia. Zbyt mało czytałem na ten temat i zbyt dawno. To temat na rozmowę z biblistą starotestamentowym, archeologiem starożytności, badaczem judaizmu. Żydem ewentualnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: kundelek » 2020-09-17, 08:23

Chcesz pogadac z zydami na zydowskie tematyß Czy chcesz za pomoca zydowskich tematow udowadniac cos przeciwko Kosciolowiß Czy chcesz udowodnic, ze prawo mojzeszowe to ateizm?

apostata

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: apostata » 2020-09-17, 09:29

Nowy Testament bez Starego mnie ma sensu. Jezus powiedział że nie zmieni joty z prawa i wielokrotnie odwoływał się do Starego Testamentu.
Przypominam że Jezus był Żydem więc rozmowa o Jezusie to też żydowskie tematy.

Edit: @Andej już poprawione. Przepraszam
Ostatnio zmieniony 2020-09-17, 10:08 przez apostata, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Andej » 2020-09-17, 09:32

Bez odpowiedzi. Powód: pisanie NT i ST z małej litery.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Tek de Cart » 2020-09-17, 11:26

Prawo było dane Izraelitom przez Boga jako 'wychowawca' aż do przyjścia Jezusa. Jezus niczego nie zmienił - on po prostu wypełnił Prawo. Stąd też nas już nie obowiązuje.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

apostata

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: apostata » 2020-09-17, 13:27

Tek de Cart pisze: 2020-09-17, 11:26 Prawo było dane Izraelitom przez Boga jako 'wychowawca' aż do przyjścia Jezusa. Jezus niczego nie zmienił - on po prostu wypełnił Prawo. Stąd też nas już nie obowiązuje.
OK. Czyli rozumiem że prawa dotyczące Żydów były od Boga i jest to ten sam Bóg którego dzisiaj wyznajecie?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Tek de Cart » 2020-09-17, 13:52

Tak ten sam.
Tak, Prawo było dane przez Boga, inna sprawa że Izraelici dodali własnych pomysłów sporo, w ramach tzw. płotu / ogrodzenia.
Np. jest Przykazanie "Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga swego nadaremno" - aby nie było szansy na jego złamanie Izraelici całkowicie przestali wymawiać Imię Boga, do tego stopnia, że zapomniano jak ono brzmi...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

apostata

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: apostata » 2020-09-17, 13:55

@Tek de Cart Czy uważasz że te wszystkie prawa były sensowne?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Tek de Cart » 2020-09-17, 15:36

Na tamten czas na pewno były lepsze niż to co było wcześniej, jak już wcześniej napisałem - to był tylko 'wychowawca' - taki tymczasowy sposób na przekształcenie półdzikich plemion w naród mogący przyjąć Mesjasza.
Na dziś absolutna większość tych praw nie ma sensu, przynajmniej w kontekście chrześcijańskim, bo żydzi znacznej części ciągle się trzymają (ale też nie wszystkich).
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Andej » 2020-09-17, 15:45

Tek de Cart pisze: 2020-09-17, 15:36 Na tamten czas na pewno były lepsze niż to co było wcześniej, jak już wcześniej napisałem - to był tylko 'wychowawca' - taki tymczasowy sposób na przekształcenie półdzikich plemion w naród mogący przyjąć Mesjasza.
Na dziś absolutna większość tych praw nie ma sensu, przynajmniej w kontekście chrześcijańskim, bo żydzi znacznej części ciągle się trzymają (ale też nie wszystkich).
Które z praw mojżeszowych, tj. Dekalogu, uważasz za bezsensowne?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Tek de Cart » 2020-09-17, 15:52

Prawo mojżeszowe to nie tylko Dekalog, akurat Dekalog to ta cześć która zachowuje sens praktycznie do końca świata.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Prawo mojżeszowe

Post autor: Albertus » 2020-09-17, 15:57

Prawo mojżeszowe powstało pod natchnieniem Boga ale było dostosowane do stanu mentalnego Izraelitów. Mówił o tym jasno Jezus Chrystus.

Poza tym to chrześcijanie rozróżniają miedzy literą Prawa i jego Duchem. Ale to już raczej dyskusja miedzy wierzącymi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”