Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: david491 » 2020-11-06, 17:35

afilatelista_michal pisze: 2020-11-05, 15:52 Podobno dekalog to wprost słowa Jahwe.
Tego samego który ten Dekalog wypełnił zaostrzając Go.


17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.


Więcej pod poniższym linkiem przeczytasz.

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=248

34 Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, 35 a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: 36 «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?»8 37 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem9. 38 To jest największe i pierwsze przykazanie. 39 Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego10. 40 Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».

afilatelista_michal

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-06, 19:40

david491 pisze: 2020-11-06, 17:35 Tego samego który ten Dekalog wypełnił zaostrzając Go.
Czy to oznacza że Bóg kiedyś karał za grzechy a teraz przestał karać?

Co to znaczy że zastąpił dekalog? Już nie trzeba się nim.przejmować o ile jest nie łamie się dwóch nowych przykazać o których mówi Jezus?

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1002
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 440 times
Been thanked: 174 times

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: Pompieri » 2020-11-06, 20:16

Bog niczego nie zastapil. Interpretacja wynikajaca z danych okreslonejepoki, zaszlosci historycznych czy ograniczen dziejowych powoduje ( gdyz jest to stan ciagly, aktualny ) reinterpretacje.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: Tek de Cart » 2020-11-06, 20:35

znowu widzę że wychodzi kwestia niezrozumienia czym jest 'boże karanie'...

co do drugiego - Dekalog nie obowiązuje już chrześcijan - bo obowiązuje nas nowe, znacznie bardziej wymagające Prawo Miłości. Ale czy wydaje Ci się że można złamać któreś z przykazań Dekalogu jednocześnie nie łamiąc Prawa Miłości?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: david491 » 2020-11-06, 22:12

afilatelista_michal pisze: 2020-11-06, 19:40 Czy to oznacza że Bóg kiedyś karał za grzechy a teraz przestał karać?

Nie, jak by tak było, czyściec i piekło by nie istniały, a one istnieją.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-06, 19:40 Co to znaczy że zastąpił dekalog? Już nie trzeba się nim.przejmować o ile jest nie łamie się dwóch nowych przykazać o których mówi Jezus?
Pierwsza sprawa nie przekręcaj słów które napisałem. Nie napisałem że przyszedł zastąpić, tylko napisałem że przyszedł wypełnić. Druga sprawa szanuj Naszych obyczajów. Już ci raz zwrócono uwagę, Dekalog piszemy z dużej litery. My to robimy z szacunku do danego nam Prawa Bożego. A teraz odpowiedź na Twoje pytanie. "Kto... miłuje bliźniego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne – streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego! Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa" (Rz 13, 8-10).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: Andej » 2020-11-06, 22:48

afilatelista_michal pisze: 2020-11-06, 19:40...
Zpogardy dla ortografii, czy z pogardy dla Dekalogu uparcie piszesz z malej litery?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

afilatelista_michal

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-06, 23:33

david491 pisze: 2020-11-06, 22:12 Nie, jak by tak było, czyściec i piekło by nie istniały, a one istnieją.
Nie rozumiem, co ma czyściec i piekło do tego? W Dekalogu napisane jest że Bóg karze i to trzeciego i czwartego pokolenia. To nie może raczej dotyczyć piekła i czyśćca?
Pierwsza sprawa nie przekręcaj słów które napisałem. Nie napisałem że przyszedł zastąpić, tylko napisałem że przyszedł wypełnić.
Nie odnoszę się do samej treści przykazań tylko do prostego stwierdzenia że Bóg karze do trzeciego i czwartego pokolenia, co jest tematem tego wątku. Jest to jasna deklaracja Jahwe. Pytam czy Jezus ją zmienił?

Dodano po 1 minucie 17 sekundach:
Andej pisze: 2020-11-06, 22:48 Zpogardy dla ortografii, czy z pogardy dla Dekalogu uparcie piszesz z malej litery?
Postaram się pilnować. Innych jakoś tak nie rozliczacie np. z używania alta tak jak mnie z shifta.

Dodano po 6 minutach 55 sekundach:
Tek de Cart pisze: 2020-11-06, 20:35 znowu widzę że wychodzi kwestia niezrozumienia czym jest 'boże karanie'...
No to wytłumacz.
co do drugiego - Dekalog nie obowiązuje już chrześcijan - bo obowiązuje nas nowe, znacznie bardziej wymagające Prawo Miłości. Ale czy wydaje Ci się że można złamać któreś z przykazań Dekalogu jednocześnie nie łamiąc Prawa Miłości?
Nie porządaj rzeczy bliźniego swego i nie cudzołóż (w szerokim rozumieniu Kościoła Katolickiego) jak najbardziej. Czcij ojca i matkę swoją w w zależności od okoliczności. Nie zabijaj w rozumieniu Kościoła Katolickiego też w zależności od okoliczności (eutanazja).

Ale to już off topic.
Ostatnio zmieniony 2020-11-07, 18:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: Andej » 2020-11-07, 10:21

afilatelista_michal pisze: 2020-11-06, 23:33 Postaram się pilnować. Innych jakoś tak nie rozliczacie np. z używania alta tak jak mnie z shifta.
Masz całkowitą rację, że jednakowe wymagania powinny dotyczyć każdego. Także (a właściwie: zwłaszcza) tych, którzy demonstracyjnie nie używają wielkich liter. Ale być może wynika to z jakiegoś upośledzenia i wtedy trzeba z tym żyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: david491 » 2020-11-07, 11:24

afilatelista_michal pisze: 2020-11-06, 23:33 Nie rozumiem, co ma czyściec i piekło do tego? W Dekalogu napisane jest że Bóg karze i to trzeciego i czwartego pokolenia. To nie może raczej dotyczyć piekła i czyśćca?

Pan Jezus to prawo wypełnił zaostrzając go. Przecież dałem ci wcześniej link gdzie jest odpowiedź na twoje pytanie.

21 Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!7; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. 22 A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka8, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego.

afilatelista_michal pisze: 2020-11-06, 23:33 Nie odnoszę się do samej treści przykazań tylko do prostego stwierdzenia że Bóg karze do trzeciego i czwartego pokolenia, co jest tematem tego wątku. Jest to jasna deklaracja Jahwe. Pytam czy Jezus ją zmienił?
Już wcześniej dostałeś odpowiedź ogólną na to pytanie ( nie ja jej udzieliłem ) Ja tylko ją rozwinę. Przymierze Mojżeszowe zostało nadane narodowi Izraelskiemu, nie chrześcijanom. Niektóre prawa nadane zostały Izraelitom, by nauczyli się posłuszeństwa wobec Boga i postępowania zgodnie z Jego upodobaniem [np. Dziesięć Przykazań]. Inne miały pokazać, jak uwielbiać Boga [składanie ofiar], jeszcze inne miały pomóc im nie upodabniać się do innych narodów [nakazy dotyczące jedzenia, ubrania, zawierania związków małżeńskich itp].

Kiedy Jezus umarł, położył kres prawom Starego Przymierza (Rzymian 10:4 / Galacjan 3:23-26 / Efezjan 2:15). W miejsce starotestamentowego zakonu został nadany Zakon Chrystusowy (Galacjan 6:2) - Zakon Ducha (Rzumian 8:1-17), który polega na; - „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy ” (Ewangelia Mateusza 22:37-40).

Gdy będziesz robił te dwie rzeczy, spełnisz wszystko, czego chce od ciebie Bóg;

Jeśli będziesz Go kochał nie będziesz uwielbiał innych bogów, a więc nie poddasz się wpływowi tego świata [materializmowi, karierze, czy jakiemukolwiek kultowi]. Będziesz również szczerze i z radością wypełniał przykazania, które Bóg wpisał w twój umysł i serce (Hebrajczyków 8:10 / Hebrajczyków 10:16). „Albowiem miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są uciążliwe” (1 List Jana 5:3). Jeśli będziesz kochał bliźnich, nie będziesz mordercą, nie będziesz kłamał, fałszywie i nieuczciwie postępował, cudzołożył czy przywłaszczał sobie czyjejś własności; Rzymian 13:8-10 (8) Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił. (9) Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. (10) Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość.
Galacjan 5:14
(14) Albowiem cały zakon streszcza się w tym jednym słowie, mianowicie w tym: Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego.

Mamy więc kochać Boga i naszych bliźnich, a wtedy wszystko inne będzie na właściwym miejscu.

afilatelista_michal

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-07, 14:39

Ciągle piszesz obok tematu. Zacytowałem Dekalog nie w związku z treścią prawa mojżeszowego tylko z deklaracją Jahwe :
Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą,
Czy to znaczy że Bóg karze ogniem piekielnym synów tych którzy nienawidzą Jahwe? Czy może karze ich na ziemi, za życia?

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1002
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 440 times
Been thanked: 174 times

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: Pompieri » 2020-11-07, 15:48

Jest to parabola slowna ... swego rodzaju figura znamienna dla danych ludow i czasow. nie traktuje sie tego literalnie.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: david491 » 2020-11-07, 16:31

afilatelista_michal pisze: 2020-11-07, 14:39 Ciągle piszesz obok tematu. Zacytowałem Dekalog nie w związku z treścią prawa mojżeszowego tylko z deklaracją Jahwe :
Nie wiem jak jeszcze wyraźniej można pisać . To co zacytowałeś to dotyczy przymierza, Jahwe z Mojżeszem., które nas już nie obowiązuje napisałem dlaczego, i uzasadniłem wersetami biblijnymi. A w Biblii Jahwe ze swoim ludem były zawierane jeszcze inne Przymierza, tak przed Mojżeszem jak i po Mojżeszu. W Edenie – Przymierze Edenowe. Z Noe – Przymierze Noe-owe .Z Abrahamem – Przymierze Abrahamowe. Z Izraelem – Przymierze Mojżeszowe .Palestyńskie – Przymierze Palestyn-owe [było kontynuacją Przymierza Mojżeszowego], (5 Mojżeszowa 30:1-20). Z Dawidem – Przymierze Dawidowe (2 Samuela 7:8-22 / Psalm 89).Z Chrystusem – Przymierze Chrystusowe. [okres łaski]. Zapowiedź (Jeremiasza 31:31-34). Ustanowienie (Mateusza 26:27-28 / Hebrajczyków 8:6-13).

I wcześniej była zapowiedź samego Boga.

(7) Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukanoby miejsca na drugie. (8) Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe. (9) Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdym ujął ich za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan. (10) Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem. (11) I nikt nie będzie uczył swego ziomka ani też swego brata, mówiąc: Poznaj Pana, bo wszyscy mnie znać będą od najmniejszego aż do największego z nich. (12) Gdyż łaskawy będę na nieprawości ich, a grzechów ich nie wspomnę więcej. (13) Gdy mówi: Nowe, to uznał pierwsze za przedawnione; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zaniku.

afilatelista_michal pisze: 2020-11-07, 14:39 Czy to znaczy że Bóg karze ogniem piekielnym synów tych którzy nienawidzą Jahwe? Czy może karze ich na ziemi, za życia?
Bóg nikogo nie karze ogniem piekielnym, ponieważ Bóg szanuje wybór każdego człowieka. Do piekła idą ci, co świadomie i dobrowolnie, odrzucili Boga.

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1002
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 440 times
Been thanked: 174 times

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: Pompieri » 2020-11-07, 17:35

Ja tez to samo juz napialem , ale powtorze zadavidem: DO PIEKLA IDA CI; CO SWIADOMIE I DOBROWOLNIE (DOBROWOLNIE) ODRZUCILI BOGA!

afilatelista_michal

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-07, 19:10

Tak, tak. Już to przerabiałem. I mówiłem Wam że ja się do żadnego piekła dobrowolnie nie wybieram.
Na ten temat proponuję dyskusję tutaj:
viewtopic.php?f=42&t=10810&start=165

David, czy Jahwe karał Izraelitów za grzechy do trzeciego i czwartego pokolenia, a teraz przestał karać?
Ostatnio zmieniony 2020-11-07, 19:13 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 1 raz.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Czy nieszczęścia i cierpienia to kara za grzechy i różnice między wizerunkiem Boga ze Starego Testamentu i Nowego

Post autor: david491 » 2020-11-07, 20:12

afilatelista_michal pisze: 2020-11-07, 19:10 David, czy Jahwe karał Izraelitów za grzechy do trzeciego i czwartego pokolenia
NIE. Nigdzie Biblia tego nie potwierdza wręcz zaprzecza. Dzieci nie są karane za grzechy popełnione przez ich rodziców; ani tez rodzice nie są karani za grzechy swoich dzieci. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za własne grzechy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”