Rola Judasza

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-28, 18:07

Dezerter pisze: 2020-11-28, 14:13 Jest strumień czasu, który płynie (taka rzeka) od przeszłości, przez teraźniejszość , po przyszłość
Bóg jest poza czasem stoi zboku poza strumieniem czasu i z jego punktu obserwacyjnego widać jednocześnie przeszłość teraźniejszość i przyszłość - cały strumień czasu,
np odcinek mojego życia - od urodzin, teraźniejszość i przyszłość aż do śmierci
Bóg oczywiście może, bo jest Wszechmogący, "wejść" w strumień czasu i zaingerować w moje życie np natchnieniem Ducha Świętego, ale ja mogę to natchnienie zignorować i odrzucić.
Bóg już wie, kiedy moje życie się zakończy ale to nie znaczy, że on ten scenariusz pisze, tylko ja.
Czy teraz jaśniej?
To co opisałeś to czysty determinizm.
Mimo że Ty dokonujesz wyborów to już wie jakich dokonasz. Wiedział też jakich wyborów dokona Szatan, Adam i Judasz. Czyni go to odpowiedzialnym za wszystko co się wydarzyło. I jest zaprzeczeniem wolnej woli.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Andej » 2020-11-28, 18:13

afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 18:07 Mimo że Ty dokonujesz wyborów to już wie jakich dokonasz.
Jeśli jest taki człowiek, to nie jest człowiekiem, ale znacznie wyższym bytem.

Żaden człowiek nie zna wyborów jakie dokona. Wie jedynie, jakich wyborów chce (planuje) dokonywać. Ale przyszłość nie jest zdeterminowana.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-28, 18:15

Logan pisze: 2020-11-28, 16:42 Ciężko na to odpowiedzieć, sam nie wiem jak zna 'ostateczną' przyszłość skoro ona zależy pośrednio ode mnie.
Bo to jest właśnie sprzeczność na którą wskazuję.

Teoretycznie jest możliwy hipotetyczny bóg który jest wszechmogący i wszechwiedzący ale nie jest ponadczasowy. Wtedy byłoby miejsce na wolną wolę. Taki bóg znałby przeszłość i teraźniejszość oraz wszystkie możliwe wersje przyszłości. Ostateczny plan zrealizowałby tak czy inaczej bo jest wszechmogący, ale nie mógłby wygłaszać przepowiedni typu:
"Zaprawdę, powiadam ci: Jeszcze tej nocy, zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz".
To jest zaprzeczenie wolnej woli.

(Osobiście w wolną wolę nie wierzę z innych względów)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Andej » 2020-11-28, 18:25

afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 18:15 Teoretycznie jest możliwy hipotetyczny bóg który jest wszechmogący i wszechwiedzący ale nie jest ponadczasowy.
Oksymoron. Świadomy? Czy wynikający z niemożności wyjścia z przyjętej tezy? A gdyby tak spróbować rozumowania nie wprost?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Rola Judasza

Post autor: Dezerter » 2020-11-28, 18:32

afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 18:07
Dezerter pisze: 2020-11-28, 14:13 Jest strumień czasu, który płynie (taka rzeka) od przeszłości, przez teraźniejszość , po przyszłość
Bóg jest poza czasem stoi zboku poza strumieniem czasu i z jego punktu obserwacyjnego widać jednocześnie przeszłość teraźniejszość i przyszłość - cały strumień czasu,
np odcinek mojego życia - od urodzin, teraźniejszość i przyszłość aż do śmierci
Bóg oczywiście może, bo jest Wszechmogący, "wejść" w strumień czasu i zaingerować w moje życie np natchnieniem Ducha Świętego, ale ja mogę to natchnienie zignorować i odrzucić.
Bóg już wie, kiedy moje życie się zakończy ale to nie znaczy, że on ten scenariusz pisze, tylko ja.
Czy teraz jaśniej?
To co opisałeś to czysty determinizm.
Mimo że Ty dokonujesz wyborów to już wie jakich dokonasz. Wiedział też jakich wyborów dokona Szatan, Adam i Judasz. Czyni go to odpowiedzialnym za wszystko co się wydarzyło. I jest zaprzeczeniem wolnej woli.
Nie ogarniasz :!:
Bóg poznał moją decyzję podjętą zgodnie z moją wolną wolą w chwili gdy ją dokonałem, albo dokonałem inną , bo i tak mi się zachciało
czy teraz dotarło?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-28, 20:36

Andej pisze: 2020-11-28, 18:25 Oksymoron. Świadomy? Czy wynikający z niemożności wyjścia z przyjętej tezy? A gdyby tak spróbować rozumowania nie wprost?
Gdzie ten oksymoron? Że bog ponadczasowy? Większość bogów różnych religii nie jest ponadczasowych.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Rola Judasza

Post autor: david491 » 2020-11-28, 20:36

abigail pisze: 2020-11-28, 16:49 jest Panem wszystkiego mógł jej zakazać
Mógł ale nie zrobił tego. Z jakiego powodu nie wiem. Ale wiem dlaczego nie zakazał Piłatowi mordu na Galilejczykach i dlaczego nie zakazał zwalenia się wierzy Siloam na osiemnastu ludzi.

1 W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. 2 Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? 3 Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. 4 Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? 5 Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie»
abigail pisze: 2020-11-28, 16:49 i przyklad albertusa nie jest akuratny bo biwakowanie na autostradzie nie jest rozsądne a osiedlanie sie przy rzekach - tak
Zależy jakie to rzeki są. Jeżeli są to rzeki niebezpieczne to osiedlanie się przy nich można porównać do człowieka głupiego, który zbudował dom na piasku.

„Każdy, kto słucha moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który zbudował dom na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. A upadek jego był wielki.”

abigail pisze: 2020-11-28, 16:49 i mozesz david uprzejmie nie przypisywać sobie monopolu na racje bo to wkurzajace?
Ja żadnego monopolu na racje sobie nie przypisuje, to są tylko twoje jakieś zwidzenia.

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-28, 20:38

Dezerter pisze: 2020-11-28, 18:32 Nie ogarniasz :!:
Bóg poznał moją decyzję podjętą zgodnie z moją wolną wolą w chwili gdy ją dokonałem, albo dokonałem inną , bo i tak mi się zachciało
czy teraz dotarło?
Czyli nie zna przyszłości. Więc Jezus nie wiedziałby czy Judasz ostatecznie zdradzi.

Albo znanie przyszłości albo wolna wola.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Rola Judasza

Post autor: david491 » 2020-11-28, 21:22

afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 20:38 Czyli nie zna przyszłości. Więc Jezus nie wiedziałby czy Judasz ostatecznie zdradzi.
Stwórca od wieków wiedział, że Judasz zdradzi Jezusa. Wiedział o tym również Chrystus.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 20:38 Albo znanie przyszłości albo wolna wola.


Wszechwiedza to cecha Bożego poznania. Bóg zna swoją nieskończoną Boską naturę i wszystkie stworzenia, które istniały, istnieją, zaistnieją lub mogłyby istnieć. Poznanie Boże obejmuje również wszystkie działania stworzeń obdarzonych wolnością.

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-28, 22:01

W takim razie wiedział też że Szatan zdradzi i że Ewa zje owoc.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Rola Judasza

Post autor: Dezerter » 2020-11-28, 22:57

afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 20:38
Dezerter pisze: 2020-11-28, 18:32 Nie ogarniasz :!:
Bóg poznał moją decyzję podjętą zgodnie z moją wolną wolą w chwili gdy ją dokonałem, albo dokonałem inną , bo i tak mi się zachciało
czy teraz dotarło?
Czyli nie zna przyszłości. Więc Jezus nie wiedziałby czy Judasz ostatecznie zdradzi.

Albo znanie przyszłości albo wolna wola.
czyli nadal nie rozumiesz :-\
.... próbowałem....

Dodano po 17 minutach 56 sekundach:
To może
Czas i Wieczność, Konieczność i Wolność, Michał Heller


Dodano po 6 minutach 9 sekundach:
I bardzo prosto tutaj
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-29, 00:30

To jest z kolei koncepcja bezczasowości. Z tym że w tej koncepcji big nie może nic zrobić. Nic nie jest przed ani po. Nie ma ciągów przyczynowo skutkowych. Pozaczasowy boże być bóg deistyczny ale nie Big chrześcijański. Jeśli w którymś momencie swojego istnienia Bóg zstąpił na ziemię jako Jezus to nie może być bezczasowy. Nie może wysłuchiwać modlitw. Nie może nic.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Andej » 2020-11-29, 09:50

afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 20:36 Gdzie ten oksymoron? Że bog ponadczasowy? Większość bogów różnych religii nie jest ponadczasowych.
Jeśli ktoś jest wszechmocny, to znaczy że jest ponadczasowy. Ktoś podlegający czasowi nie może być wszechmocny. Chyba, że wszechmoc jest ograniczona tylko do jakiegoś zakresu. Czyli nie będzie wszechmocą.
Ten, któremu wierzę, Bóg Wszechmocny, jest ponadczasowy. A różni bogowie cóż mają do rzeczy? Możesz sobie odlać złotego cielca niewiary. Będzie on podlegał czasowi. Choć znacznie wolniej niż organizm żywy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Rola Judasza

Post autor: david491 » 2020-11-29, 11:20

afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 22:01 W takim razie wiedział też że Szatan zdradzi i że Ewa zje owoc.
Miałeś jakieś wątpliwości ze Bóg nie wiedział ? Dobrze wiedział. Dobrze tez wiedział ze Ewa wyciągnie rękę żeby zerwać owoc z drzewa życia, i dlatego postawił Cherubów, żeby strzegli dostępu człowieka, do drzewa życia. Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki (Rdz 3,22).

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-29, 12:11

Andej pisze: 2020-11-29, 09:50 Jeśli ktoś jest wszechmocny, to znaczy że jest ponadczasowy. Ktoś podlegający czasowi nie może być wszechmocny. Chyba, że wszechmoc jest ograniczona tylko do jakiegoś zakresu. Czyli nie będzie wszechmocą.
Ten, któremu wierzę, Bóg Wszechmocny, jest ponadczasowy. A różni bogowie cóż mają do rzeczy? Możesz sobie odlać złotego cielca niewiary. Będzie on podlegał czasowi. Choć znacznie wolniej niż organizm żywy.
Równie dobrze może być wszechmogący w danej chwili. Nie widzę z tym problemu.

Dodano po 6 minutach 48 sekundach:
david491 pisze: 2020-11-29, 11:20 Miałeś jakieś wątpliwości ze Bóg nie wiedział ? Dobrze wiedział. Dobrze tez wiedział ze Ewa wyciągnie rękę żeby zerwać owoc z drzewa życia,
Jeśli wiedział to czyni go odpowiedzialnym za wszystko. Przecież mógł stworzyć Ewę z takimi cechami, żeby nie zerwała tego owocu.

i
dlatego postawił Cherubów, żeby strzegli dostępu człowieka, do drzewa życia. Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki (Rdz 3,22).
Dziwny cytat wybrałeś, bo to ma miejsce już po zerwaniu owocu.
Poza tym ten cytat pokazuje że autor Biblii uważał Eden za fizyczne miejsce na ziemi. Poza tym jako powód wygnania ludzi pokazuje niechęć Boga żeby ludzie jednocześnie znali dobro i zło oraz żyli wiecznie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”