Rola Judasza

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Andej » 2020-11-27, 19:33

afilatelista_michal pisze: 2020-11-26, 10:29 Właśnie o to pytam. Bo mi się to wydaje zupełnie nielogiczne. Po co w ogóle ktoś miałby płacić 30 srebrników za wydanie Jezusa, skoro jawnie chodził po Jerozolimie i tłumy go znały?
A to akurat jest wyraźnie wytłumaczone w Biblii. Podane przyczyny. I zasugerowane pożądane okoliczności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rola Judasza

Post autor: abigail » 2020-11-27, 19:35

ale gdybys zostawil corce mleko garnek zapałki i kasze manna liczac ze zrobi sobie sniadanie a ona by podpalila firanke, robilbys wszystko aby nie zginela
a Bóg pozostawia nas z konsekwencjami naszych wyborow
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Rola Judasza

Post autor: sądzony » 2020-11-27, 20:01

abigail pisze: 2020-11-27, 19:35 ale gdybys zostawil corce mleko garnek zapałki i kasze manna liczac ze zrobi sobie sniadanie a ona by podpalila firanke, robilbys wszystko aby nie zginela
a Bóg pozostawia nas z konsekwencjami naszych wyborow
To do mnie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rola Judasza

Post autor: abigail » 2020-11-27, 20:10

sądzony pisze: 2020-11-27, 19:15 Ja mam córkę. Gdy położę przed nią lalkę i samochodzik, a następnie pozwolę wybrać
tak, do powyzszego
Ostatnio zmieniony 2020-11-27, 20:11 przez abigail, łącznie zmieniany 1 raz.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Rola Judasza

Post autor: sądzony » 2020-11-27, 20:11

abigail pisze: 2020-11-27, 19:35 ale gdybys zostawil corce mleko garnek zapałki i kasze manna liczac ze zrobi sobie sniadanie a ona by podpalila firanke, robilbys wszystko aby nie zginela
a Bóg pozostawia nas z konsekwencjami naszych wyborow
Im bardziej Twoja wola jest Jego, tym mniej Cię pozostawia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-27, 20:18

Andej pisze: 2020-11-27, 19:08
afilatelista_michal pisze: 2020-11-26, 23:28 To nie jest możliwe żeby jednocześnie Bóg znał przyszłość a człowiek miał wolną wolę.
Wcale się nie wyklucza. To, ze Bóg wie, nie determinuje niczego. Determinowałoby tylko wtedy, gdyby przymuszał nas do podejmowania decyzji.
Gdyby Bóg tak chciał czynić, to odebrałby człowiekowi wolną wolę. Wszystkich przymusiłby do nieba. Nie byłoby wyboru.
Także, gdyby przekazał nam swoją wiedzę odnośnie naszych decyzji, wpływałby na to, co będzie.
Bóg szanuje to, ze Go odrzucasz. Wie, czy kiedyś zechcesz się z Nim pojednać, czy zdecydujesz, że nigdy nie chcesz mieć z Nim do czynienia. On wie. A Ty decydujesz za siebie. To trochę tak, jakby stał za szybą. I widział, że idziesz ku urwisku, które jest osłabione i pod ciężarem się oberwie. Wie, że spadniesz. Wie też, czy spadniesz pół metra bez żadnej szkody, czy z większej wysokości. Ale ani nie popycha, ani na nakazuje utrzymania kierunku, ani nie stawia przeszkód. Tylko cichutko szepcze, sprawdzaj grunt, zanim staniesz. Jednak mając słuchawki w uszach nie słyszysz tej rady.
Niestety, lepiej nie potrafię wytłumaczyć. Dla mnie to oczywiste i logiczne. Ale nie wymyśliłem lepszej przypowieści, aby to zobrazować. Zbyt ubogie mam słownictwo, aby podołać wytłumaczeniu czegoś, co nie jest zjawiskiem, którego wielokrotnie doświadczaliśmy.
Według Ewangelii Jezus powiedział Judaszowi że ten go zdradzi. Czy w ten sposób wpłynął na jego decyzję?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Rola Judasza

Post autor: sądzony » 2020-11-27, 20:22

afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 20:18 Według Ewangelii Jezus powiedział Judaszowi że ten go zdradzi. Czy w ten sposób wpłynął na jego decyzję?
Wszystko zależy od tego czy Judasz był pro czy kontrsugestywny.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Czarny » 2020-11-27, 20:33

abigail pisze: 2020-11-27, 19:35 ale gdybys zostawil corce mleko garnek zapałki i kasze manna liczac ze zrobi sobie sniadanie a ona by podpalila firanke, robilbys wszystko aby nie zginela
a Bóg pozostawia nas z konsekwencjami naszych wyborow
To jest trudne do zrozumienia, dla mnie.
Judasz jakby został do swojej roli wybrany, bo ktoś musiał.
Zdradził Jezusa, wydał na sąd, śmierć, ale tak miało się przecież stać.
Natomiast kwestia samobójczej śmierci Judasza pozostaje jeszcze.
Która była konsekwencją tego co zrobił wcześniej, tak może się wydawać.
Pytanie jest zasadnicze, czy(bo nie wiem) został potępiony.
Jezus powiedział o Judaszu następujące słowa: Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził (Mt 26, 24). Ale to nie znaczy, że Judasz jest w piekle, potępiony.
Ostatnio zmieniony 2020-11-27, 20:36 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Rola Judasza

Post autor: sądzony » 2020-11-27, 20:37

Czarny pisze: 2020-11-27, 20:33
abigail pisze: 2020-11-27, 19:35 ale gdybys zostawil corce mleko garnek zapałki i kasze manna liczac ze zrobi sobie sniadanie a ona by podpalila firanke, robilbys wszystko aby nie zginela
a Bóg pozostawia nas z konsekwencjami naszych wyborow
To jest trudne do zrozumienia, dla mnie.
Judasz jakby został do swojej roli wybrany, bo ktoś musiał.
Zdradził Jezusa, wydał na sąd, śmierć, ale tak miało się przecież stać.
Natomiast kwestia samobójczej śmierci Judasza pozostaje jeszcze.
Która była konsekwencją tego co zrobił wcześniej, tak może się wydawać.
Pytanie jest zasadnicze, czy(bo nie wiem) został potępiony.
Dziwne z naszego ludzkiego, logicznego, zdroworozsądkowego punktu widzenia.
Z punktu widzenia Boga, jest banalne.

W świetle Boga, by dostrzec cokolwiek, wypada nie tylko zamknąć oczy lecz pewnie
i się odwrócić.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Czarny » 2020-11-27, 20:45

Odwracanie się z zamkniętymi oczami grozi upadkiem.
Czy cos bym był wtedy w stanie zobaczyć?
Ja pewnie niewiele, co nie znaczy że każdy.
Ostatnio zmieniony 2020-11-27, 20:48 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Rola Judasza

Post autor: Dezerter » 2020-11-27, 20:50

afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 06:26
Jozek pisze: 2020-11-27, 00:36 A w jaki to niby sposob to ze Bog wie co bedzie, to niebedzie wolnej woli?
To sie chyba jedynie w twojej glowie wyklucza.
Jeśli Bóg wie co się stanie, np że Judasz zdradzi to znaczy że Judasz nie może się w ostatniej chwili rozmyślić. Gdyby mógł to Bóg by jeszcze o tym nie wiedział.
Błąd logiczny. To, że ja wiem co ty wczoraj napisałeś to nie znaczy, że to determinuje, czy pozbawia cię wolnej woli w pisaniu tego czego chcesz. Bóg jest istotą pozaczasową i zna przeszłość teraźniejszość i przyszłość. Wie więc co ja napisze juro = chyba nie chcesz powiedzieć, że to odbiera w jakiś sposób mi wolną wolę i zmusza do napisania czegokolwiek? Czyli ja oczywiście jutro napisze, bo taka będzie moja wola a Bóg ją po prostu pozna
Ostatnio zmieniony 2020-11-27, 21:01 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Rola Judasza

Post autor: sądzony » 2020-11-27, 20:54

Czarny pisze: 2020-11-27, 20:45 Odwracanie się z zamkniętymi oczami grozi upadkiem.
Czy cos bym był wtedy w stanie zobaczyć?
Ja pewnie niewiele, co nie znaczy że każdy.
Oczywiście to metafora, ale
gdy nie spróbujesz
się nie dowiesz.

Nie zachęcam do skoków, ale nie można wzlecieć
nie ryzykując upadku.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-28, 09:15

Dezerter pisze: 2020-11-27, 20:50 Błąd logiczny.
Wskaż jaki to błąd logiczny.
To, że ja wiem co ty wczoraj napisałeś to nie znaczy, że to determinuje, czy pozbawia cię wolnej woli w pisaniu tego czego chcesz.
Bez związku.
Bóg jest istotą pozaczasową i zna przeszłość teraźniejszość i przyszłość.
Co to znaczy pozaczasową? Że czas dla Boga nie biegnie, czy że biegnie u niego inny czas? A może jakaś inną opcja? Bo używacie tego jak słowa wytrych, a każda możliwość "pozaczasowości" rodzi problemy.
Wie więc co ja napisze juro = chyba nie chcesz powiedzieć, że to odbiera w jakiś sposób mi wolną wolę i zmusza do napisania czegokolwiek? Czyli ja oczywiście jutro napisze, bo taka będzie moja wola a Bóg ją po prostu pozna
Nie. To nie tak że znajomość przyszłości odbiera wolną wolę. Chodzi o to że żeby znajomość przyszłości była możliwa swiat musi być deterministyczny. Gdyby wolna wola istniała to Bóg nie znałby przyszłości dopóki ta przyszłość się nie wydarzy.
Ostatnio zmieniony 2020-11-28, 09:16 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 1 raz.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Rola Judasza

Post autor: david491 » 2020-11-28, 10:44

Judasz był jednym z dwunastu Apostołów, powołanych przez Pana Jezusa, który pełnił specjalną funkcję. Zgodnie z przekazem Ewangelii powierzono mu pieczę nad wspólnymi finansami. Musiał mieć jakieś w tym kierunku wykształcenie, ponieważ Mateusz który był celnikiem, to nie jemu, tylko Judaszowi, powierzono trzymanie trzosu. Jak piszą Ewangelie , Judasz dopuszczał się sprzeniewierzeń, dlatego oburzył się, widząc czyn Marii z Betanii, która namaściła Jezusowi nogi drogocennym olejkiem nardowym i otarła je włosami: „«Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano” (J 12, 5-6). Po przybyciu Jezusa do Jerozolimy „udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać” (Mt 26, 14-16). Gdy wiadomość o skazaniu Jezusa dotarła do Judasza wywarła na nim wstrząsające wrażenie. Srebrniki, które otrzymał za zdradę, stały się dla niego wyrzutem nie do zniesienia. Wrócił do świątyni, aby je oddać, jednak arcykapłani odmówili ich przyjęcia. Judasz „rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się” (Mt 27,)

Moim zdaniem bardzo precyzyjnie rolę Judasza opisał św, Jan Chryzostom, który zwraca uwagę na pewien istotny szczegół: „Zauważ natomiast, kiedy pojawiają się u niego wyrzuty. Gdy grzech został spełniony i doprowadzony do końca. Taki właśnie jest diabeł. Tym, którzy nie czuwają, nie pozwala, by widzieli zło, aby nie zmienił się ten, kto wpadł w jego sidła. Gdy zbrodnia została dokonana w całości, wtedy poczuł żal, a i wówczas bez skutku. Wszystko można by uznać: że się potępił, że rzucił srebrniki, że nie uszanował żydowskiego ludu. Lecz jest dziełem złośliwego szatana, nie do przebaczenia, to z kolei, że się powiesił. Oderwał go od żalu, by nie miał z tego żadnej korzyści; zgładził go najhaniebniejszą i jawną dla wszystkich śmiercią, kusząc go, by sam odebrał sobie życie”.

Dodano po 29 minutach 43 sekundach:
abigail pisze: 2020-11-27, 15:34 a jeszcze np czy dopuszcza śmierć niewinnych ludzi np w powodziach i innych kataklizmach?


Tylko ci się tak wydaje. Odpowiedź jest pod poniższym linkiem.

viewtopic.php?p=209844#p209844

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Logan » 2020-11-28, 11:28

afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 09:15 to znaczy pozaczasową? Że czas dla Boga nie biegnie, czy że biegnie u niego inny czas? A może jakaś inną opcja? Bo używacie tego jak słowa wytrych, a każda możliwość "pozaczasowości" rodzi problemy.
Bóg nie jest poddany upływowi czasu i Jemu nie podlega.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 09:15 Nie. To nie tak że znajomość przyszłości odbiera wolną wolę. Chodzi o to że żeby znajomość przyszłości była możliwa swiat musi być deterministyczny. Gdyby wolna wola istniała to Bóg nie znałby przyszłości dopóki ta przyszłość się nie wydarzy.
Bóg zna przyszłość, ale inaczej niż ty mówisz. Bóg widzi załóżmy przyszłość forumowiczów, ale milionach wariantów decyzji zależnych od nas i innych ludzi. Po prostu wie jaki skutek następuje po decyzji.

Przyszłość nie jest deterministyczna bo na nią wpływa nasza wolna wola. Możemy zmienić coś.

Przykład, alkoholik pije. Bóg wie skoro będzie pił to wyleją go z pracy, zostawi go żona. I tak będzie... ale jeśli się opamięta to się nie wydarzy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”