Rola Judasza

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rola Judasza

Post autor: abigail » 2020-11-28, 13:58

david491 pisze: 2020-11-28, 10:44
abigail pisze: 2020-11-27, 15:34 a jeszcze np czy dopuszcza śmierć niewinnych ludzi np w powodziach i innych kataklizmach?


Tylko ci się tak wydaje. Odpowiedź jest pod poniższym linkiem.

viewtopic.php?p=209844#p209844
czyli dopuszcza. bo dla Niego jest ważne tylko życie wieczne
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Rola Judasza

Post autor: Dezerter » 2020-11-28, 14:13

afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 09:15
Dezerter pisze: 2020-11-27, 20:50 Błąd logiczny.
Wskaż jaki to błąd logiczny.
To, że ja wiem co ty wczoraj napisałeś to nie znaczy, że to determinuje, czy pozbawia cię wolnej woli w pisaniu tego czego chcesz.
Bez związku.
Bóg jest istotą pozaczasową i zna przeszłość teraźniejszość i przyszłość.
Co to znaczy pozaczasową? Że czas dla Boga nie biegnie, czy że biegnie u niego inny czas? A może jakaś inną opcja? Bo używacie tego jak słowa wytrych, a każda możliwość "pozaczasowości" rodzi problemy.
Wie więc co ja napisze juro = chyba nie chcesz powiedzieć, że to odbiera w jakiś sposób mi wolną wolę i zmusza do napisania czegokolwiek? Czyli ja oczywiście jutro napisze, bo taka będzie moja wola a Bóg ją po prostu pozna
Nie. To nie tak że znajomość przyszłości odbiera wolną wolę. Chodzi o to że żeby znajomość przyszłości była możliwa swiat musi być deterministyczny. Gdyby wolna wola istniała to Bóg nie znałby przyszłości dopóki ta przyszłość się nie wydarzy.
Jest strumień czasu, który płynie (taka rzeka) od przeszłości, przez teraźniejszość , po przyszłość
Bóg jest poza czasem stoi zboku poza strumieniem czasu i z jego punktu obserwacyjnego widać jednocześnie przeszłość teraźniejszość i przyszłość - cały strumień czasu,
np odcinek mojego życia - od urodzin, teraźniejszość i przyszłość aż do śmierci
Bóg oczywiście może, bo jest Wszechmogący, "wejść" w strumień czasu i zaingerować w moje życie np natchnieniem Ducha Świętego, ale ja mogę to natchnienie zignorować i odrzucić.
Bóg już wie, kiedy moje życie się zakończy ale to nie znaczy, że on ten scenariusz pisze, tylko ja.
Czy teraz jaśniej?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Rola Judasza

Post autor: david491 » 2020-11-28, 15:23

abigail pisze: 2020-11-28, 13:58 abigail pisze: ↑2020-11-27, 15:34
a jeszcze np czy dopuszcza śmierć niewinnych ludzi np w powodziach i innych kataklizmach?


Tylko ci się tak wydaje. Odpowiedź jest pod poniższym linkiem.

viewtopic.php?p=209844#p209844
czyli dopuszcza. bo dla Niego jest ważne tylko życie wieczne
Na pewno nie dopuszcza śmierci niewinnych ludzi, jak to wcześniej napisałaś. Już w Raju ostrzegał Adama, co się stanie jak spożyje owoc, z drzewa poznania dobra i zła. Bóg zaczyna dopiero działać wtedy gdy już nie ma żadnej nadziei dla człowieka. Życie wieczne jest najważniejsze nie tylko dla Boga, ale przede wszystkim dla człowieka który wierzy Bogu.

24 Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój10 i niech Mnie naśladuje. 25 Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. 26 Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? 27 Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi11, i wtedy odda każdemu według jego postępowania. 28 Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w królestwie swoim»12.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rola Judasza

Post autor: abigail » 2020-11-28, 15:53

wytlumacz mi wiec po prostu i dosłownie na takim przykladzie
wylewa rzeka kongo. topią sie dziesiatki pigmejow, w tym niemowląt i kobiet
umierają niewinni ludzie nie mający pojęcia o raju wężu i naszym forum

Dodano po 1 minucie 58 sekundach:
dla mnie to co piszesz to frazesy nie mające za wiele wspólnego z rzeczywistością
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Albertus » 2020-11-28, 16:11

abigail pisze: 2020-11-28, 15:53 wytlumacz mi wiec po prostu i dosłownie na takim przykladzie
wylewa rzeka kongo. topią sie dziesiatki pigmejow, w tym niemowląt i kobiet
umierają niewinni ludzie nie mający pojęcia o raju wężu i naszym forum
To prawa natury. Rzeka raz na jakiś czas wylewa bo spadły obfite deszcze. Jeśli ktoś wybuduje sobie dom na obszarach zalewowych to go straci a jeśli nie zdąży opuścić tego terenu przed zalaniem to może się utopić.

To trochę podobnie jak ktoś włoży dwa gwoździe do gniazdka elektrycznego gołą ręka to porazi go prąd albo jak ktoś postanowi biwakować na na środku autostrady to prawdopodobnie zginie pod kołami samochodu.Moim zdaniem trudno mieć jakieś pretensje do budowniczego autostrady i trudno oczekiwać że Bóg będzie zmieniał zawsze prawa natury tak aby nikomu nie stała się krzywda.
Ostatnio zmieniony 2020-11-28, 16:12 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rola Judasza

Post autor: abigail » 2020-11-28, 16:22

nie oczekuje! stwierdzam jedynie ze niekiedy Bóg dopuszcza cierpienie czy śmierć niewinnych
i ja to rozumiem tak ze dla Niego życie nasze doczesne jest tyle warte co papierek na cukierku
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Rola Judasza

Post autor: david491 » 2020-11-28, 16:25

abigail pisze: 2020-11-28, 15:53 wytlumacz mi wiec po prostu i dosłownie na takim przykladzie
wylewa rzeka kongo. topią sie dziesiatki pigmejow, w tym niemowląt i kobiet
umierają niewinni ludzie nie mający pojęcia o raju wężu i naszym forum

Dodano po 1 minucie 58 sekundach:
dla mnie to co piszesz to frazesy nie mające za wiele wspólnego z rzeczywistością
Widzę ze już dostałaś rzeczową odpowiedź. Ja dorzucę do tej odpowiedzi swoje trzy grosze. Bóg nakazał czynić człowiekowi ziemię i wody poddanymi. Czy to wina Boga że rzeka kongo wylała?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Rola Judasza

Post autor: sądzony » 2020-11-28, 16:29

abigail pisze: 2020-11-28, 16:22 nie oczekuje! stwierdzam jedynie ze niekiedy Bóg dopuszcza cierpienie czy śmierć niewinnych
i ja to rozumiem tak ze dla Niego życie nasze doczesne jest tyle warte co papierek na cukierku
Zgadzam się. Dopuszcza, ale go (zła) nie czyni.
A z tym papierkiem to z pewnością jest mniej warte niźli to wieczne.
Ale chodzi o to, by i dla nas takie było.
jako papierek życia prawdziwego w niebie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Logan » 2020-11-28, 16:32

Albertus pisze: 2020-11-28, 16:11 To prawa natury. Rzeka raz na jakiś czas wylewa bo spadły obfite deszcze. Jeśli ktoś wybuduje sobie dom na obszarach zalewowych to go straci a jeśli nie zdąży opuścić tego terenu przed zalaniem to może się utopić.

To trochę podobnie jak ktoś włoży dwa gwoździe do gniazdka elektrycznego gołą ręka to porazi go prąd albo jak ktoś postanowi biwakować na na środku autostrady to prawdopodobnie zginie pod kołami samochodu.Moim zdaniem trudno mieć jakieś pretensje do budowniczego autostrady i trudno oczekiwać że Bóg będzie zmieniał zawsze prawa natury tak aby nikomu nie stała się krzywda.
Dokładnie tak. Życie ludzkie jest kruche, ale Bóg dał przecież rozum i rozsądek, a zresztą wszyscy jesteśmy poddani próbie miłości i wierności.

To nie Bóg jest sprawcą zła ale grzech. Przez zawiść diabła przyszła na ludzkość śmierć i zniszczenie. Przecież to nie tak, że Bóg zabija jeśli ludzie grzeszą.
Ale ostrzega, że jeśli nie będą dobrymi ludźmi, będą musieli radzić sobie sami.

Dostrzegam pewien paradoks. Z jednej strony ludzie oskarżają Boga za zło, którego On nie jest sprawcą. Zarzucają Mu tym, że jest trochę 'bezduszny' w stylu "jakby kochał to by do tego nie dopuścił".

Z drugiej strony krytykują te przykazania, które są sprzeczne z ich sposobem życia i oskarżają Go, że 'miesza się i steruje ludźmi' (zasadniczo to wtedy negują Jego istnienie).
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-28, 16:35

Logan pisze: 2020-11-28, 11:28
Bóg nie jest poddany upływowi czasu i Jemu nie podlega.
Powtarzając to nie tłumaczysz jak by to mogło działać.

Bóg zna przyszłość, ale inaczej niż ty mówisz. Bóg widzi załóżmy przyszłość forumowiczów, ale milionach wariantów decyzji zależnych od nas i innych ludzi. Po prostu wie jaki skutek następuje po decyzji.

Przyszłość nie jest deterministyczna bo na nią wpływa nasza wolna wola. Możemy zmienić coś.

Przykład, alkoholik pije. Bóg wie skoro będzie pił to wyleją go z pracy, zostawi go żona. I tak będzie... ale jeśli się opamięta to się nie wydarzy.
Ok ale w tym wypadku nie zna przyszłości. Zna miliony wariantów ale nie wie który będzie prawdziwy. W tym wypadku faktycznie zostaje miejsce na wolną wolę. Ale wracając do tematu: w tym wypadku Jezus nie wiedziałby czy Judasz go zdradzi.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Logan » 2020-11-28, 16:42

afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 16:35 Powtarzając to nie tłumaczysz jak by to mogło działać.
W sumie tak do końca sam nie rozumiem. Wydaje mi się po prostu że, jest eony eonów lat.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-28, 16:35
Ok ale w tym wypadku nie zna przyszłości. Zna miliony wariantów ale nie wie który będzie prawdziwy. W tym wypadku faktycznie zostaje miejsce na wolną wolę. Ale wracając do tematu: w tym wypadku Jezus nie wiedziałby czy Judasz go zdradzi.
Ciężko na to odpowiedzieć, sam nie wiem jak zna 'ostateczną' przyszłość skoro ona zależy pośrednio ode mnie.
Ostatnio zmieniony 2020-11-28, 16:43 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Rola Judasza

Post autor: david491 » 2020-11-28, 16:45

abigail pisze: 2020-11-28, 16:22 nie oczekuje! stwierdzam jedynie ze niekiedy Bóg dopuszcza cierpienie czy śmierć niewinnych
i ja to rozumiem tak ze dla Niego życie nasze doczesne jest tyle warte co papierek na cukierku
To źle to rozumiesz. Gdy by tak było jak piszesz, to Bóg nie przyszedłby na ziemie po to żeby się poniżać, cierpieć. Bóg zna ból i cierpienie, jakiego doświadczamy w tym świecie. Jezus porzucił spokój i bezpieczeństwo swojego domu i wkroczył w nieprzyjazne środowisko, w jakim żyjemy. Bywał zmęczony, wiedział, co to głód i pragnienie. Oskarżano go niesłusznie, a rodzina i przyjaciele odsunęli się od Niego.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rola Judasza

Post autor: abigail » 2020-11-28, 16:49

david491 pisze: 2020-11-28, 16:25
abigail pisze: 2020-11-28, 15:53 wytlumacz mi wiec po prostu i dosłownie na takim przykladzie
wylewa rzeka kongo. topią sie dziesiatki pigmejow, w tym niemowląt i kobiet
umierają niewinni ludzie nie mający pojęcia o raju wężu i naszym forum

Dodano po 1 minucie 58 sekundach:
dla mnie to co piszesz to frazesy nie mające za wiele wspólnego z rzeczywistością
Widzę ze już dostałaś rzeczową odpowiedź. Ja dorzucę do tej odpowiedzi swoje trzy grosze. Bóg nakazał czynić człowiekowi ziemię i wody poddanymi. Czy to wina Boga że rzeka kongo wylała?
jest Panem wszystkiego ;) mógł jej zakazać
i przyklad albertusa nie jest akuratny bo biwakowanie na autostradzie nie jest rozsądne a osiedlanie sie przy rzekach - tak
i mozesz david uprzejmie nie przypisywać sobie monopolu na racje bo to wkurzajace?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Albertus » 2020-11-28, 17:04

abigail pisze: 2020-11-28, 16:49
jest Panem wszystkiego ;) mógł jej zakazać
i przyklad albertusa nie jest akuratny bo biwakowanie na autostradzie nie jest rozsądne a osiedlanie sie przy rzekach - tak
Bóg mógł powstrzymać wylew rzeki ale tego nie robi bo może jest on potrzebny z innych względów. Podobnie jak nie zatrzymuje się ruchu na autostradzie dlatego że ktoś postanowi sobie biwakować na jej środku i nie wyłącza się prądu bo ktoś postanowił wkładać palce do gniazdka.

A osiedlanie się nad rzeką może być rozsądne wtedy gdy bierze się pod uwagę możliwość jej wylania i wszystkie konsekwencje z tego wynikające.

Są korzyści z życia nad rzeką ale wiąże się to z ryzykiem. I tak jest zawsze w życiu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Andej » 2020-11-28, 17:11

afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 20:18 Według Ewangelii Jezus powiedział Judaszowi że ten go zdradzi. Czy w ten sposób wpłynął na jego decyzję?
Jak? Skoro tamten decyzję już podjął?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”