Rola Judasza

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
afilatelista_michal

Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-26, 09:27

Nurtuje mnie taka kwestia:
Często słyszałem taka tezę, że Judasz musiał zdradzić żeby wypełniło się to co się miało wypełnić.
Czy zgadzacie się z tym?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Jozek » 2020-11-26, 09:38

Wcale nie musial.
Nie zauwazasz ze zamach, planowal kto inny, a Judasz jedynie im to ulatwil.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Dominik

Re: Rola Judasza

Post autor: Dominik » 2020-11-26, 10:08

Może zatem należy spytać czy mogło się wypełnić bez niczyjej zdrady?

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-26, 10:29

Właśnie o to pytam. Bo mi się to wydaje zupełnie nielogiczne. Po co w ogóle ktoś miałby płacić 30 srebrników za wydanie Jezusa, skoro jawnie chodził po Jerozolimie i tłumy go znały?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Jozek » 2020-11-26, 13:17

Zolnierze raczej Go nie znali, wiec potrzebne im bylo wskazanie wlasciwej osoby ktora mieli aresztowac, a kaplani knujacy ten spisek nie chcieli osobiscie tego zrobic. To taki rodzaj cwaniactwa by odsunac od siebie oskarzenie i ze to nie oni.
Do dnia dzisiejszego mozna zauwazyc takie cwaniactwo u wielu Zydow. Tak manipuluja by ktos inny za nich zrobil to co zaplanowali.
Z tego tez wynika ta zaplata 30 srebrnikow.
Ostatnio zmieniony 2020-11-26, 13:19 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-26, 13:43

Czy po słowach Jezusa, kiedy wyjawił zdrajcę, była jeszcze możliwość by Judasz nie zdradził?

Dominik

Re: Rola Judasza

Post autor: Dominik » 2020-11-26, 13:44

Żydzi czasem są tacy, że kombinują jak tutaj przechytrzyć Boga, ich prawo. Np. w szabat nie mogą podróżować, np. słyszałem historie że kupowali statek na niby na ten dzień od kapitana, albo że nie mogą podróżować, oddalając się od domu to dzień wcześniej przy drodze ukrywali skrawki swojego ubrania, by ominąć zapiski w prawie. Windy zatrzymują się na każdym pietrze, bo wciśnięcie przycisku to praca.

Pewnie taj jak Jozek napisał, kapłani chcieli być czyści, że to nie oni.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rola Judasza

Post autor: abigail » 2020-11-26, 15:23

afilatelista_michal pisze: 2020-11-26, 13:43 Czy po słowach Jezusa, kiedy wyjawił zdrajcę, była jeszcze możliwość by Judasz nie zdradził?
piszesz jakby judasz wypełniał zaplanowana dla niego przez Boga role ;) przyznaje że nieraz czytając biblie odnosilam takie wrażenie
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Jozek » 2020-11-26, 16:35

afilatelista_michal pisze: 2020-11-26, 13:43 Czy po słowach Jezusa, kiedy wyjawił zdrajcę, była jeszcze możliwość by Judasz nie zdradził?
Ciagle byla, nawet po tym jak przyjal zaplate.
To jest typowy przyklad jaki jest rzeczywiscie dany czlowiek. Jest to pokaz wolnej woli, zniewolonej pozadaniem kasy i co dla danej osoby jest wazniejsze.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rola Judasza

Post autor: abigail » 2020-11-26, 16:40

«Wyszliście z mieczami i kijami jak na zbójcę, żeby Mnie pojmać. Codziennie zasiadałem w świątyni i nauczałem, a nie pochwyciliście Mnie. Lecz stało się to wszystko, żeby się wypełniły Pisma proroków»
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

afilatelista_michal

Re: Rola Judasza

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-26, 19:18

abigail pisze: 2020-11-26, 15:23 piszesz jakby judasz wypełniał zaplanowana dla niego przez Boga role ;) przyznaje że nieraz czytając biblie odnosilam takie wrażenie
Spotkałem się z taką interpretacją. Jest "Ewangelia Judasza" z II w która sugeruje że to wszystko było zgodne z planem.

Dodano po 10 minutach 45 sekundach:
Jozek pisze: 2020-11-26, 16:35 Ciagle byla, nawet po tym jak przyjal zaplate.
To jest typowy przyklad jaki jest rzeczywiscie dany czlowiek. Jest to pokaz wolnej woli, zniewolonej pozadaniem kasy i co dla danej osoby jest wazniejsze.
Ale wtedy przepowiednia Jezusa by się nie sprawdziła.

Dodano po 7 minutach 30 sekundach:
abigail pisze: 2020-11-26, 16:40 «Wyszliście z mieczami i kijami jak na zbójcę, żeby Mnie pojmać. Codziennie zasiadałem w świątyni i nauczałem, a nie pochwyciliście Mnie. Lecz stało się to wszystko, żeby się wypełniły Pisma proroków»
W ogóle dużo wydarzeń w Nowym Testamencie wydarzyło się po to by wypełniło to co było napisane.

Albo i się nie wydarzyło, ale zostało opisane tak żeby wyglądało że się wydarzyło.
Ostatnio zmieniony 2020-11-26, 20:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Pompieri » 2020-11-26, 19:34

oczywiscie, ze nic sie nie wydarzylo. Napoleon tez sie nie narodzil i nie bylo wojny swiatowej. To tylko tak pozniej zostalo opisane, zeby wygladalo, ze sie wydarzylo.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Rola Judasza

Post autor: sądzony » 2020-11-26, 19:37

afilatelista_michal pisze: 2020-11-26, 19:18 W ogóle dużo wydarzeń w nowym testamencie wydarzyło się po to by wypełniło to co było napisane.
Albo i się nie wydarzyło, ale zostało opisane tak żeby wyglądało że się wydarzyło.
I właśnie to świadczy o prawdziwości.
Prześledź mity, archetypy, psyche bohaterów i superbohaterów.
Ja nie spotkałem się (przynajmniej w kulturze zachodniej) ze zwycięstwem (zbawieniem) poprzez porażkę (śmierć).
Ta paradoksowość/alność mnie osobiście utwierdza w przekonaniu o prawdziwości.
Nieprawdopodobność nie stanowi niemożliwości.
Powtarzalność nie stanowi o prawdziwości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Rola Judasza

Post autor: Dezerter » 2020-11-26, 20:26

afilatelista_michal pisze: 2020-11-26, 10:29 Właśnie o to pytam. Bo mi się to wydaje zupełnie nielogiczne. Po co w ogóle ktoś miałby płacić 30 srebrników za wydanie Jezusa, skoro jawnie chodził po Jerozolimie i tłumy go znały?
Myślisz, że Go znali - pewnie z telewizji? albo ze zdjęć z fejsa, no dobra pewnie z gazet, albo z plakatów, a może mu ktoś zdjęcie zrobił ? :-?
Moim zdaniem nie bez powodu Jezus wybrał Judasza do 12
A słowa "czyń cokolwiek musisz " i odpowiedź Jezusa "tak ty" chociaż jednoznaczne nie są
to mi dają do myślenia
i ja go nie potępiam, bo to nie moja rola i sprawa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Rola Judasza

Post autor: Jozek » 2020-11-26, 21:24

Michal, a dlaczego przepowiednia miala by sie nie spelnic gdyby Judasz nie zdradzil, przeciez to nie on spiskowal przeciwko Jezusowi, tylko kaplani zydowscy.
Gdyby Judasz nie zrobil tego chocby w ostatniej chwili, to znalezli by kogos innego i pewnie byli by jeszcze bardziej zdesperowani by swoj zamiar uskutecznic.
Ostatnio zmieniony 2020-11-26, 21:26 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”